HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 00:15.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1561 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 63  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 26 svi 2012, 15:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
U moru negativnih napisa i agresivnog ateizma, osjećam se dužnim kao veliki fan katoličke crkve kao institucije njoj posvetiti jednu afirmativnu temu. Naime, primjetio sam da mi "nevjernici" (Hroboatos, Robbie, i ja) često najžešće i najuvjerljivije branimo tekovine katoličke crkve.

Meni je vremenom vjera ishlapila, a pojavila se i nemogućnost vjerovanja u mnoga tradicionalna učenja crkve - ali je usporedno sa tim procesima raslo poštovanje crkve kao institucije, kao i spoznaja da osoba koja prođe kroz "strukture" RKC neminovno izađe kao jedna kvalitetnija i moralnija osoba.

Ovako razbacano bih naveo sve pozitivne stvari:

- Instrukcije vjeronauka za vrijeme EX-YU, i "stroge" časne sestre koje su nas itekako oblikovale u smislu dodatnog usađivanja moralnog kodeksa i popravljanja kućnog odgoja (u onim u kojima je bila nužna dorada)
- Duhovno ispunjenje, osjećaj pripadanja velikoj zajednici, i obiteljska prisnost za vrijeme vjerskih blagdana
- Školovanje kroz elitni katolički školski sistem, promoviranje katoličke vjere, učenje o ostalim vjerama (i veliki respekt za duhovnost), a što je najvažnije je bila "indoktrinacija" idejama socijalne pravde i etike, angažmana u svojoj zajednici, humanitarnom radu i sl.
- Sa subjektivne strane, i dan danas, ulazak u crkvu ili katedralu me ispuni nekakvim unutarnjim mirom

- Katolička crkva je uvijek tu gdje zakažu vlasti i privatni sektor: najveća je humanitarna i dobrotvorna organizacija, uz to pruža skrb za stare osobe kroz staračke domove daleko ispod cijene koju može pružiti privatni sektor, vodi privatne škole koje su izuzetno jeftine (ispod cijene) a nevjerojatno ispred javnih škola, ima svoje bolnice i sl. A što je najbolje od svega, sve to je i bespovratno i bezuvjetno i doista autentičan primjer altruizma.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 26 svi 2012, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ministry of Sound je napisao/la:
Meni je vremenom vjera ishlapila, a pojavila se i nemogućnost vjerovanja u mnoga tradicionalna učenja crkve - ali je usporedno sa tim procesima raslo poštovanje crkve kao institucije, kao i spoznaja da osoba koja prođe kroz "strukture" RKC neminovno izađe kao jedna kvalitetnija i moralnija osoba.


Vjera ne može ishlapiti,jer je sastavni dio čovjeka,usađena kroz savjest.Može biti samo "zagušena" pogrešnim informacijama koje oblikuju naša mišljenja o vjeri i religiji.Ako se ne može vjerovati u tradicionalna učenja,onda se traže odgovori,bitno je postaviti prava pitanja...A danas to i nije problem.Osnova je čitanje Biblije.Gdje lijepo piše da smo zadojeni "mlijekom",ali da je naša zadaća da se pozabavimo i sa "tvrđom" hranom u smislu dubljeg razumijevanja Biblije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 26 svi 2012, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
Ministry of Sound je napisao/la:
U moru negativnih napisa i agresivnog ateizma, osjećam se dužnim kao veliki fan katoličke crkve kao institucije njoj posvetiti jednu afirmativnu temu. Naime, primjetio sam da mi "nevjernici" (Hroboatos, Robbie, i ja) često najžešće i najuvjerljivije branimo tekovine katoličke crkve.

Meni je vremenom vjera ishlapila, a pojavila se i nemogućnost vjerovanja u mnoga tradicionalna učenja crkve - ali je usporedno sa tim procesima raslo poštovanje crkve kao institucije, kao i spoznaja da osoba koja prođe kroz "strukture" RKC neminovno izađe kao jedna kvalitetnija i moralnija osoba.


Znate kaj, dečeci dragi. Šta se tiče naše katoličke Crkve najpametnije je za shvatiti da je to naša jedina Crkva, jedina religija kojoj se Hrvati u dogledno vrijeme mogu masovno pripadati. Zato treba Crkvu našu shvatiti u tom kontekstu, a kao seoski brdski momak koji je skontao i sve urbane brije, mogu reći da je najpametnije sve kritike na račun Crkve baciti u tri lepe...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 28 svi 2012, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 vel 2012, 00:16
Postovi: 532
Ja sam praktični vjernik u smislu da idem na misu skoro svake nedjelje itd, ali izgubio sam pomalo vjeru u instituciju Crkve. Jednostavno ne čini što bi trebala. Ne čini koliko bi trebala. Toliko je gladnih i bijednih u svijetu a svećenici i pape žive lagodno u palačama od zlata i mramora. Pogledajte samo baziliku sv Petra. Zgradu HBK koju je Bozanić dao izgraditi u vrijeme krize. To jednostavno kopa oči.

Vjerujem u Isusa ali katolička crkva se mora konsolidirat i preispitat. Ja bih dao svećenicima nek se žene. Em bi bilo više djece em bi ta djeca bila dobro odgojena i u katoličkom duhu, em ne bi bilo više pedofila i uništenih života.

Svejedno, iznimno sam zahvalan Vatikanu na podršci nama Hrvatima kroz povijest i za vrijeme rata. Papa Ivan Pavao II je doista bio nešto posebno. Nadam se da će biti više takvih ljudi kao što su on i majka Terezija u budućnosti u Crkvi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 28 svi 2012, 23:47 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Icebreaker je napisao/la:
Ja sam praktični vjernik u smislu da idem na misu skoro svake nedjelje itd, ali izgubio sam pomalo vjeru u instituciju Crkve. Jednostavno ne čini što bi trebala. Ne čini koliko bi trebala. Toliko je gladnih i bijednih u svijetu a svećenici i pape žive lagodno u palačama od zlata i mramora. Pogledajte samo baziliku sv Petra. Zgradu HBK koju je Bozanić dao izgraditi u vrijeme krize. To jednostavno kopa oči.

Vjerujem u Isusa ali katolička crkva se mora konsolidirat i preispitat. Ja bih dao svećenicima nek se žene. Em bi bilo više djece em bi ta djeca bila dobro odgojena i u katoličkom duhu, em ne bi bilo više pedofila i uništenih života.
Svejedno, iznimno sam zahvalan Vatikanu na podršci nama Hrvatima kroz povijest i za vrijeme rata. Papa Ivan Pavao II je doista bio nešto posebno. Nadam se da će biti više takvih ljudi kao što su on i majka Terezija u budućnosti u Crkvi.


Celibat nema veze s pedofilijom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 svi 2012, 08:50 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
Jer je na načelima katoličke crkve, odnosno kršćanstva općenito, izgrađena moderna evropa poslije WWII.
Jer nama Hrvatima katolicima kao pripadnicima najbrojnije kršćanske crkve je omogućena velika mogućnost lobiranja. Ipak smo rat dobili sa vatikansko-nemačkom zaverom :zubati .

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 svi 2012, 12:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Ajde da se složimo da je Đo toliko dominantan u znanju i da nas sve posramljuje da mi odbijamo njegove argumente. Tako da nema potrebe da više piše na ovoj temi i da nas pusti da uživamo u svojoj čahuri neznanja i zatucanosti. Jel pošteno?

Katolička Crkva je u dobroj mjeri Zapad. Dio je najuspješnije ljudske civilizacije. Ima velike zasluge za opstanak hrvatskog naroda. Općenito je do nedavno apsolutno pozitivna uloga bila neprikosnovena. Samo da pogledamo zagrebačke nadbiskupe, Od Maksimilijana Vrhovca jednog od idejnih začetnika hrvatskog narodnog preporoda, Jurja Haulika koji je taj preporod svesrdno podržavao i podupirao, Antuna Bauera i zalaganja za obranu naroda i prosvjedovanje protiv srpskog nasilja pred dvorom, Stepinac i otpor komunizmu, Franjo Šeper kao dio vatikanskog lobija :zubati Kuharić i njegovo značenje kao moralnog autoriteta u Jugi pa u samostalnoj Hrvatskoj. Jednostavno Crkva je ovdje uvijek bila uz narod, puno više nego KC u drugim zemljama, što praktično znači da su se uvelikoj mjeri posvetili praktičnoj svjetovnoj djelatnosti i tu uvelike doprinjeli razvoju dok je kršćanski nauk ipak bio malo zatomljen. Tako da i mnogi ateisti, agnostici koji su nacionalno svjesni mogu braniti Crkvu i osjećati pripadnost njoj.

Meni je možda i najvažnije što učenja kršćanstva koja KC prenosi (tu se kršćani mogu sporiti jel to najbolja forma) su apsolutno pozitivna. Uz sve manjkavosti i skandale (koje će militantni netolerantni ateisti isticati) to je ipak debela manjina. A 10 Božjih zapovjedi osnova dobrog društva čak i ako maknemo Boga. Iako u to nesvrstavam Katoličku Crkvu ali kao primjer novodim mormone čija su vjerovanja meni kao kršćaninu čudna i smješna ali mormonska vjera usprkos čudnim vjerovanjima uspjeva proizvesti izvrsno funkcionalne i vrijedne članove društva. Ne mogu se ne nasmijati kad čujem u što vjeruju, a opet ne mogu ne osjetiti divljenje kad vidim recimo familiju Romney i njihov način života. Dok recimo ima mnogo ljudi koji vjeruju u potpuno razumne stvari pa su *** od ljudi.

Tako da Katolička Crkva u Hrvatskoj je kad se sve uzme u obzir apsolutno pozitivna pojava i nije ni čudo što je institucija u koju ljudi imaju najviše povjerenja. :palacgore2

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 svi 2012, 12:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Zapravo, Zapad je više protestantni nego katolički.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 svi 2012, 12:57 
Offline

Pridružen/a: 03 sij 2012, 23:08
Postovi: 4974
Meni se čini da nije ni to, već da ubrzano postaje agnostičko ateistički, gdje su većina kršćana samo formalno vjernici...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 svi 2012, 13:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Zapad je trenutno svjetovna agnostička civilizacija. Bar ako gledamo strože kao Zapadnu Europu i Anglo kolonije po svijetu. Kršćani su tu manjina. Bar praktični. I ta civilizacija propada. Recimo najsvjetovnija grupa na Zapadu koja najmanje vjeruje u Boga su Židovi. The Haredi population in the UK was estimated at 27,000 in 1998, out of 200,000 UK observant Jews. However, a 2007 study published by the University of Manchester asserted that three out of every four British Jewish births are Haredi. Svjetovni Židovi koji ne drže do vjere će ovim tempom nestati unutar jedne generacije. Činjenica je da liberalizam koji je pobjedio i vladajuća je ideologija na Zapadu nema budućnosti. Društvo koje je usvojilo te vrijednosti slabi i nestaje.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 svi 2012, 15:29 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2011, 13:53
Postovi: 2140
doc je napisao/la:
Zapad je trenutno svjetovna agnostička civilizacija. Bar ako gledamo strože kao Zapadnu Europu i Anglo kolonije po svijetu. Kršćani su tu manjina. Bar praktični. I ta civilizacija propada. Recimo najsvjetovnija grupa na Zapadu koja najmanje vjeruje u Boga su Židovi. The Haredi population in the UK was estimated at 27,000 in 1998, out of 200,000 UK observant Jews. However, a 2007 study published by the University of Manchester asserted that three out of every four British Jewish births are Haredi. Svjetovni Židovi koji ne drže do vjere će ovim tempom nestati unutar jedne generacije. Činjenica je da liberalizam koji je pobjedio i vladajuća je ideologija na Zapadu nema budućnosti. Društvo koje je usvojilo te vrijednosti slabi i nestaje.


Bez jake obitelji, ne vrijedi jednoj naciji ni jaka vojska, ni jaka valuta.
Država može opstati dovođenjem ljudi iz drugih kultura, ali nacija će nestati.
Sve se opet svodi na nesebičnu ljubav čovjeka i žene iz koje će doći i djeca.
Danas radije slušamo i čitamo raznorazne sociologe, nego Sveto pismo.
Rečeno je kako valja, možete i drukčije ali to ima cijenu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 29 svi 2012, 15:38 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Lebowski je napisao/la:
Zapravo, Zapad je više protestantni nego katolički.

Zavisi. Ako ubrajas Ameriku, tamo ima dosta vjernika. Ako hoces ukljuciti VB, te skandinavce i sjeverne njemce, tamo je postotak vjernika minimalan. Ide do te razine da se konzervativni anglikanci hoce vratit pod okrilje rkc. Ako cemo povijestno gledano, tu si u pravu, cuveni protestantski radni moral itd.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 03:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 07:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68241
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Martin Luther, totalni spaljenik i začetnik protestantske sljedbe, bio je veliki antisemit. Napisao je čak knjigu s naslovom
On the Jews and Their Lies
http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Lut ... tisemitism
http://en.wikipedia.org/wiki/On_the_Jews_and_Their_Lies

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 08:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 pro 2011, 17:04
Postovi: 711
Lokacija: Hercegovina
Icebreaker je napisao/la:
Ja sam praktični vjernik u smislu da idem na misu skoro svake nedjelje itd, ali izgubio sam pomalo vjeru u instituciju Crkve. Jednostavno ne čini što bi trebala. Ne čini koliko bi trebala. Toliko je gladnih i bijednih u svijetu a svećenici i pape žive lagodno u palačama od zlata i mramora. Pogledajte samo baziliku sv Petra. Zgradu HBK koju je Bozanić dao izgraditi u vrijeme krize. To jednostavno kopa oči.

Vjerujem u Isusa ali katolička crkva se mora konsolidirat i preispitat. Ja bih dao svećenicima nek se žene. Em bi bilo više djece em bi ta djeca bila dobro odgojena i u katoličkom duhu, em ne bi bilo više pedofila i uništenih života.

Svejedno, iznimno sam zahvalan Vatikanu na podršci nama Hrvatima kroz povijest i za vrijeme rata. Papa Ivan Pavao II je doista bio nešto posebno. Nadam se da će biti više takvih ljudi kao što su on i majka Terezija u budućnosti u Crkvi.

nnn

Ako te odlazak na misu "skoro svake nedjelje" čini praktičnim vjernikom, znači li to onda da sam ja koji bar jednom tjedno odem u Karađozbegovu džamiju (turizam) - praktični musliman? Retoričko pitanje kojim sam iskarikirao ovo viđenje stvarnosti.

Praktični katolik je osoba koja cijeli svoj život nastoji ravnati prema evanđelju i živjeti u skladu s tim. Da bi to mogla, ona prvenstveno mora poznavati evanđelje.

A ove nekakve kritike koje si naveo.... Ma šta ja znam. Ja sam osobno jako kritičan prvo prema sebi, pa onda prema Crkvi, ali sve ovo što si ti naveo - toliko je smiješno da mi se više uopće ne da ovo argumentirano pobijati. Siromaštvo, pedofilija, celibat. Ćao zabranjeni.hr.

_________________
It iz aj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 08:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


Imaš li neku kartu Hrvatske? :zubati

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 08:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


uskoro ćemo napraviti istu ovakvu usporedbu, glasovi za naci SDP 3.10.2010. i Hrvati katolici na popisu 2012. godine.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 09:23 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


Odlično. Ovo stvarno nisam znao. Kratko, jasno i ubija u pojam.

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 09:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
dudu je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


uskoro ćemo napraviti istu ovakvu usporedbu, glasovi za naci SDP 3.10.2010. i Hrvati katolici na popisu 2012. godine.


Apsolutno....apsolutno....u HD rezoluciji i bojama.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 09:46 
Offline

Pridružen/a: 05 lis 2010, 15:52
Postovi: 2769
Lokacija: Žepačko-bobovačka županija
dudu je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


uskoro ćemo napraviti istu ovakvu usporedbu, glasovi za naci SDP 3.10.2010. i Hrvati katolici na popisu 2012. godine.


Pa evo. Nema tu puno pametovanja

slika

slika

_________________
Herceg-Bosno brdovita, zemljo mila plemenita, sva prkosna i od pjesme osvojit te nitko ne smije.
ivica je napisao/la:
Tuđman je za muslimane učinio više i od alije...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 19 kol 2012, 09:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


Nikad nisu bili katolici problem...Problem su vrhuške i zakulisne igre...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 27 kol 2012, 09:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 tra 2011, 00:49
Postovi: 808
Mar-kan je napisao/la:
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


Nikad nisu bili katolici problem...Problem su vrhuške i zakulisne igre...



Mislim da je RKC zadnjih godina šutjela o mnogim,blago rečeno,negativnim stvarima koje su se zbivale ili se još uvijek zbivaju u Hrvatskoj ali i cijelom svijetu...
Katolici su u post komunističkom društvu od Crkve očekivali posve drugačiju reakciju i stav na politiku neo liberalne bagre koja je pod krinkom demokracije učinila ono što je učinila,a što je za posljedicu imalo strašan moralni i duhovni pad kršćanske populacije,a počela je djelovati tek onda kad joj se i samoj voda počela zalijevati u uši...
Zadnjih par mjeseci primjećujem kako se,bar dio klera,otvoreno pokušava suprostaviti mnogim negativnim pojavnostima u društvu...jer su napokon čini mi se shvatili da nisu tu samo da propovjedaju Evanđelje sa oltara već da ga i svjedoče u stvarnom svijetu i dijele i dobro i zlo sa svojim narodom...
Ovo me veseli...jer sam već polako počeo gubiti nadu,odnosno počeo prihvaćati će onaj prljavi i "zagumanski"dio unutar nje same nadvladati i pobijediti....
U prilog ovome evo i dijela teksta....iz propovjedi biskupa Egidija Živkovića sa jučerašnje mise u Udbini....



Što bi u ovom povijesnom trenutku trebala činiti Crkva? Crkva, ako želi ostati vjerna svome poslanju, ne smije šutjeti, ne smije popustiti pred napastima interesa i kompromisa, mora poput proroka stati na stranu istine bez obzira na cijenu koju će za to morati platiti. Kada stvari nazivamo njihovim pravim imenima, kada kažemo da je pobačaj ubojstvo, a ne pravo žene da raspolaže svojim tijelom, da su istospolni brakovi i njihovo usvajanje djece izopačenje ljudske prirode, a ne dostignuća suvremene demokracije, da je poigravanje s genetikom ponovni pokušaj čovjeka da se igra Stvoritelja, a ne napredak znanosti, onda nam kažu da smo zaostali i konzervativni, da ne razumijemo čovjeka i njegove potrebe, onda smo kočničari na putu u, priznat ćete, u najmanju ruku nejasnu i zamagljenu budućnost. Bojim se budućnosti, bojim se Europe u čijem se ustavu ne smije spomenuti Božje ime, bojim se za Hrvatsku u čijim temeljima ne bi bile ugrađene kršćanske vrijednosti. I kada odgovaram na pitanje što bi u ovom povijesnom trenutku trebala činiti Crkva, posve sam uvjeren da ona mora biti proročki glas, glas nade koji će ovom narodu neumorno naviještati da ga Bog nije ni prevario ni ostavio ili zaboravio.

http://www.blog.hr/print/id/1630980096/ ... ovoza.html


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 27 kol 2012, 09:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
NoviSeer je napisao/la:
dudu je napisao/la:

uskoro ćemo napraviti istu ovakvu usporedbu, glasovi za naci SDP 3.10.2010. i Hrvati katolici na popisu 2012. godine.


Pa evo. Nema tu puno pametovanja

slika

slika


nepregledno. treba napraviti u crno-bijeloj tehnici i eliminirati na gornjoj mapi sve osim SDP-a s tim da se nijansiraju rezultati SDP-a za svaku općinu, a donju samo prefarbati.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 27 kol 2012, 13:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Ministry of Sound je napisao/la:
Evo još jednog razloga zašto ovo iz naslova vrijedi.

slika


Ovo je zapravo poznato stručnjacima, ali ne plebsu. Katolici su glasali
uglavnom za stranku centra- Zentrum, koja je oko sebe okupila antinacističku oporbu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Jednom katolik, uvijek katolik - zašto volimo RKC
PostPostano: 24 lis 2012, 21:10 
Offline

Pridružen/a: 12 lis 2012, 21:38
Postovi: 2005
Npr.: Kad vidim kako se casne brinu (24x7) u Riu de Janeiru za HIV pozitivnu djecu ili u Indiji, Africi itd. onda mi je drago sto sam clan RKC.

Karitativno puno rade.

Losih primjeraka naravno ima ali su u manjini (covjek grijesi, cak i papa)

_________________
Dobar moto za sve nas: BiH je sredstvo a ne cilj


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1561 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 63  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 61 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO