HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Najrasirenija praznovjerja u religiji
PostPostano: 11 lip 2019, 22:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 lip 2019, 14:56
Postovi: 29
Skoro sve religije jasno zabranjuje vračanje i proricanje sudbine, te predskazivanje zlih znakova. Sujevjerja su takodje vezana za odredjene dane, npr. petak (crni petak, 13),subota sveti dan Jevreja ili recimo za subotu muslimani kažu se da je subota ”dan nevolja i nezgoda. Taj dan je zabranjeno: sječenje noktiju, šišanje, brijanje i sastajanje sa ženom, dok je kod krscana nedjelja dan odmora i taj dan se nista ne radi na zemlji, ne pere se ves....


Osim religijskog praznovjerja u svakodnevnom zivotu se susrecemo sa mnostvom drugih, a to su jos: Kucanje u drvo radi sreće i berićeta, prelazak crne mačke preko puta, razbijeno ogledalo kao znak nesrece, poljevanje vode za osobom koja ide da obavi neki vazan posao, prolazak ispod merdevina naslonjenih na zid donosi nesreću, potkovica i djetelina sa četiri lista kao znakovi sreće, praznovjerja vezana za udaju i ženidbu (musko dijete provaljati na postelji da bracni par dobije sina), vjerovanje u snove,
jerovanje je da svaka kuća ima po jednu zmiju, koja se zove „čuvarkuća“ i koja veoma rijetko izlazi iz svoga boravišta. Opšte je vjerovanje da nije dobro da se ubije kućna zmija, jer će taj ko je ubije ili neko iz kuće umrijeti.
Vjeruje se da se po ponašanju životinja mogu predvidjeti buduća događanja. Ako pas zavija i urliče predskazuje bolest ili smrt. Ako se pojave miševi u velikom broju predskazuje veliku glad. Ako krtica rije u dvorištu to sluti na nesreću.
U narodu postoji vjerovanje da prelazak mačke (pogotovu crne) preko nečijeg puta donosi nesreću. Ova praznovjerica je iz razloga što se nesreća pripisuje urokljivosti mačke.


Ta se vjerovanja prenose s koljena na koljeno, usmenom tradicijom i niko nema pisani zakon o tome, niti kada se počeo taj običaj prakticirati, te su duboko uklesani u mentalni sklop i način razmišljanja običnog čovjeka.

Kletve kod Srba imaju dugu tradiciju. Car Lazar je za one koji nisu došli na boj na Kosovo izrekao:
„Ko je Srbin i srpskoga roda,
i od srpske krvi i koljena,
a ne doš’o na boj na Kosovo,
ne imao od srca poroda,
ni muškoga ni djevojačkoga!
Od ruke mu ništa ne rodilo,
rujno vino ni pšenica b’jela!
Rđom kap’o dok mu je koljena!“


Privitak/ci:
images (1).jpg
images (1).jpg [ 7.66 KiB | Pogledano 780 put/a. ]

_________________
Ja sam ja Jeremija
prezivam se Krstić,
imam sito i karlicu
imam ženu vračaricu
služio sam stari kadar artiljerija.
Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 50 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO