HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 04:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 119 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 05:36 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2010, 08:04
Postovi: 1122
Seksualnost je ono ljudsko,životinjsko,što nam je Bog dao.

E sad,ovaj konvoj svećenika pedofila meni sugerira da se iz zatomljavanja onoga prirodnog i normalnog rađaju grozne i nepredvidljive stvari,razvijaju se drukčije sklonosti,pa vidimo koliko slučajeva pedofilije ima u Katoličkoj crkvi. Nešto s čime se treba obračunati,možda i ukinuti celibat kao i ostale vjerske skupine,izvesti medicinska vještačenja,otvoriti široku javnu raspravu. To je neko moje mišljenje o tom problemu.

Vaša mišljenja,komentari,analize,stručne i nestručne...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 09:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6116
Ne postoji konvoj svećenika pedofila niti se iz celibata rađa seksualna nastranost, tako kažu statistike!
Pedofilije među katoličkim svećenicima ima najmanje u usporedbi s bilo kojom drugom drugom skupinom tako da ti je uvod o tome promašen!
Do ukidanje celibata za redovnike neće doći nikada, ali bi trebalo razmisliti o dozvoli za obavljanje određenih svećeničkih službi i oženjenima !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 09:31 
Offline

Pridružen/a: 26 sij 2010, 08:04
Postovi: 1122
zaba1111 je napisao/la:
Ne postoji konvoj svećenika pedofila niti se iz celibata rađa seksualna nastranost, tako kažu statistike!
Pedofilije među katoličkim svećenicima ima najmanje u usporedbi s bilo kojom drugom drugom skupinom tako da ti je uvod o tome promašen!
Do ukidanje celibata za redovnike neće doći nikada, ali bi trebalo razmisliti o dozvoli za obavljanje određenih svećeničkih službi i oženjenima !



slažem se. Ali nije da ima više pedofila u "drugim redovima". Čini mi se da su ovi u celibatu bez premca


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 10:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8154
Pedofilija je mnogo izraženija u drugim skupinama ljudi ali svećenici
su posebno na meti promatranja u današnjem društvu. Otud
proizlaze i ovakva razmišljanja.

Celibat nije definiran Biblijom i zbog toga nema razloga da se ne ukine
što mogu potvrditi citatima iz 1.poslanice Timoteju:

3,1 teži li tko za nadgledništvom, časnu službu želi.
3,2 Treba stoga da nadglednik bude besprijekoran, jedne žene muž,
trijezan, razuman, sređen, gostoljubiv, sposoban poučavati,
3,3 ne vinu sklon, ne nasilan nego popustljiv, ne ratoboran, ne srebroljubac;
3,4 da svojom kućom dobro upravlja i sinove drži u pokornosti sa svom ozbiljnošću -
3,5 a ne zna li netko svojom kućom upravljati, kako će se brinuti za Crkvu Božju?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Osoba koja s enemože držati celibata nema šta raditi u svećeničkoj službi!!!

Celibat smatram pozitivnim u Katoličkoj crkvi, jer tako se svečenik okreće svojim mislima i postojanjem u svrhu služenja Boga i naroda. Primjerice ako bi imao obitelj ona bi mu bila na prvom mjestu a tek onda narod. Zato i postoji celibat kako bi svećenici bili bliži narodu i Bogu. Za razliku recimo od pravoslavaca gdje dekadentnost svećenika prelazi svaku mjeru.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8154
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
Osoba koja s enemože držati celibata nema šta raditi u svećeničkoj službi!!!

Celibat smatram pozitivnim u Katoličkoj crkvi, jer tako se svečenik okreće svojim mislima i postojanjem u svrhu služenja Boga i naroda. Primjerice ako bi imao obitelj ona bi mu bila na prvom mjestu a tek onda narod. Zato i postoji celibat kako bi svećenici bili bliži narodu i Bogu. Za razliku recimo od pravoslavaca gdje dekadentnost svećenika prelazi svaku mjeru.


Celibat ima svoj razlog koji si naveo, ali Biblija nam kaže da nije nužan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 13:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
i_jopet je napisao/la:
Hrvatski_Zrinjski je napisao/la:
Osoba koja s enemože držati celibata nema šta raditi u svećeničkoj službi!!!

Celibat smatram pozitivnim u Katoličkoj crkvi, jer tako se svečenik okreće svojim mislima i postojanjem u svrhu služenja Boga i naroda. Primjerice ako bi imao obitelj ona bi mu bila na prvom mjestu a tek onda narod. Zato i postoji celibat kako bi svećenici bili bliži narodu i Bogu. Za razliku recimo od pravoslavaca gdje dekadentnost svećenika prelazi svaku mjeru.


Celibat ima svoj razlog koji si naveo, ali Biblija nam kaže da nije nužan.



Pa nitko nije rekao da je zapovijedan.
On se temelji na Isusovom i apostolskom uzoru po kojima su život posvetili Bogu i narodu

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 14:07 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13476
Lokacija: ZG
Ne postoji apsolutno nikakva paralela ili povezanost između celibata i pedofilije. To su pizdarije.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 14:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
PCM je napisao/la:
Ne postoji apsolutno nikakva paralela ili povezanost između celibata i pedofilije. To su pizdarije.


Naravno da nema.
To je bolest ljudskog uma, a ne dio katoličke vjere i celibata.
Ona se češće dešava među ljudima koji su nevjernici, ali se najviše u medijskom smislu ističe kada je riječ o svećenicima.

Kao šta sam ranije rekao, osoba koja nemože držati se Božjeg poziva i celibata jednostavno nije određena za taj važan posao, te ostankom u njemu samo baca ljagu na ostale svećenike.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 14:18 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13476
Lokacija: ZG
Celibat neće pridonijeti "jebanju male djece" ...
Dakle netko tko voli žene i ode u svećenike i dalje će mu nedostajati žene a ne klinci od 6 godina pobogu ...

Pedofilu bio u Crkvi ili ne, trebaju dječica a ne žene...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 14:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
baščovan je napisao/la:
slažem se. Ali nije da ima više pedofila u "drugim redovima". Čini mi se da su ovi u celibatu bez premca

Po običaju, autor ove teme formira svoje skromne stavove i plošna razmišljanja na temelju predrasuda proizašlih iz dominirajućeg pristranog medijskog izvještavanja.
DIJAGNOZA: Osoba bez kritičkog uma, opterećena predrasudama.
UPUTNICA: Pročitati članak: http://www.glas-slavonije.hr/kolumnist.asp?id=21

Inače sam za celibat kod samostanskih redova u Katoličkoj crkvi (franjevci, isusovci, benediktinci, dominikanci, pavlini...), ali sam protiv obaveze celibata za biskupijske svećenike (petrovce).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 07 tra 2010, 14:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 17:27
Postovi: 6018
Lokacija: Generalni konzulat HR HB za Slavoniju i Baranju
PCM je napisao/la:
Celibat neće pridonijeti "jebanju male djece" ...
Dakle netko tko voli žene i ode u svećenike i dalje će mu nedostajati žene a ne klinci od 6 godina pobogu ...

Pedofilu bio u Crkvi ili ne, trebaju dječica a ne žene...

Točno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 09 tra 2010, 00:23 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2010, 14:06
Postovi: 46
Lokacija: Zagreb
Celibat je jedina stvar s kojom se neslažem u Crkvi. Seksualni nagon je najači nagon ljudskoga tijela. Rijetko tko ga može nadvladati. Ja sam za potpuno ukidanje celibata za sve crkvene redove. Redovnici bi tako živjeli u samostanima, ali bi nekim danima imali slobodno druženje s ženom i djecom i normalno plaćanje alimentacije. Crkva jedina u svijetu govori istinu, a to mnogima smeta, pa zato bacaju na nju sve najgore. Kad nekom nešto zabraniš on to želi još više.

_________________
"Uvijek i sve za Hrvatsku, a našu jedinu i vječnu Hrvatsku ni za što"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 09 tra 2010, 01:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Domagoj je napisao/la:
Celibat je jedina stvar s kojom se neslažem u Crkvi. Seksualni nagon je najači nagon ljudskoga tijela. Rijetko tko ga može nadvladati. Ja sam za potpuno ukidanje celibata za sve crkvene redove. Redovnici bi tako živjeli u samostanima, ali bi nekim danima imali slobodno druženje s ženom i djecom i normalno plaćanje alimentacije. Crkva jedina u svijetu govori istinu, a to mnogima smeta, pa zato bacaju na nju sve najgore. Kad nekom nešto zabraniš on to želi još više.


Vidite samo protestantske, anglikanske, reformatorske... crkve kako propadaju. Nije biti svećenik izabrati posao. To je POZIV za služenje Bogu i narodu. Zato i opravdavam celibat. Ako vi imate obitelj oni su vam ispred zajednice, šta je normalno ljudsko razmišljanje. Zato kada neko osjeti POZIV za Božjom službom on mora biti njoj predan u potpunom smislu.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 10 tra 2010, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
i_jopet je napisao/la:
Pedofilija je mnogo izraženija u drugim skupinama ljudi ali svećenici
su posebno na meti promatranja u današnjem društvu. Otud
proizlaze i ovakva razmišljanja.

Celibat nije definiran Biblijom i zbog toga nema razloga da se ne ukine
što mogu potvrditi citatima iz 1.poslanice Timoteju:

3,1 teži li tko za nadgledništvom, časnu službu želi.
3,2 Treba stoga da nadglednik bude besprijekoran, jedne žene muž,
trijezan, razuman, sređen, gostoljubiv, sposoban poučavati,
3,3 ne vinu sklon, ne nasilan nego popustljiv, ne ratoboran, ne srebroljubac;
3,4 da svojom kućom dobro upravlja i sinove drži u pokornosti sa svom ozbiljnošću -
3,5 a ne zna li netko svojom kućom upravljati, kako će se brinuti za Crkvu Božju?


Tačno.

Po ovom pitanju, katolici bi zaista trebali razmisliti ima li smisla običnom sveštenstvu braniti da svojim vlastitim primerom (brakom i porodicom) podučavaju pastvu.

Argument koji je dao @Hrvatski Zrinjski može se odnositi na više redove sveštenstva i monahe.

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 10 tra 2010, 20:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281
Neki katolički teolozi zagovaraju ukidanje celibata, bečki nadbiskup je čak rekao da smatra celibat problemom današnje Crkve. Mislim da nije problem u samom celibatu, nego u tome što je teško u današnjem svijetu živjeti po pravilima celibata i sve je manje onih koji su spremni posvetiti se Bogu na taj način.

Zanimljivo razmišljanje jednog pravoslavnog bogoslova:

Citat:
Dragi pater Luka,
vidim da se ovde zaostrila rasprava o celibatu, a niko ne spominje jednu jako vaznu stvar, trudicu se da pisem na hrvatskom kako bi me bolje razumjeli. Bez obzira da li ce ikad Vatikan donijeti uredbu o ukidanju celibata svecenici se nikad nece moci zeniti. Ni kod nas na Istoku, popovi se ne zene. Kod nas samo postoji jedan mali izuzetak od kog su svi napravili pravilo, a to je da ukoliko je neki kandidat za svecenika VEC ozenjen, onda se od njega ne trazi da ostavi zenu nego moze da nastavi da zivi sa njom, zato se svi nasi teolozi i bogoslovi prvo ozene pa tek onda idu na redjenje kod biskupa.

Razlog zasto se svecenik nikad ne moze ozeniti je cisto teoloski, i mnogi ga ne shvataju i misle da je sve to hir i ludost starih popova koji se svete mladjima. Poslije Prvog svjetskog rata srpski popovi koji su ostali udovci tokom rata trazili su od Svepravoslavnog kongresa da im odobri drugi brak i oni ima nisu dali, jer se pop ne moze ozeniti i ostati svecenik. Naime svima nama katolicima (jer smo i mi pravoslavci katolici samo nismo rimokatolici) brak je sakrament. Sakramenti svi su u prvoj crkvi (kada su i nastajali ovi kanoni koji regulisu bracnost svecenstva) bili neraskidivo vezeni za euharistiju. Nije bilo moguce zamisliti bilo koje otajstvo van mise. Svi sakramenti su bili sakramenti samo zato jer su bili dio Tajne nad tajnama/ Euharistije. Na euharistiji svatko ima svoju sluzbu. Svecenik je tu da kaze molitvu pretvaranja darova, a narod je tu da kaze amen. jedno bez drugog ne moze. Teoretski i svecenik moze reci amen, ali onda on vise nije svecenik nego se ponovo vraca u red laika.

Na euharistiji je svecenik samo svecenik, kao sto je i laik samo laik. Ne moze biti i svecenik i laik u isto vrijeme. Brak je u Crkvi koncipiran tako da svecenik vjencava dvoje laika (suprotnog pola!!) tako da svecenik mora odluciti da li ce na euharistiji biti laik ili svecenik. Sta god da odluci vise nema povratka.
Svecenstvo je sakramnet koji se ne ponavlja, ako se neko jedanput svrgne sa svecenickog zvanja, ne moze se povratiti nazad. Iz istih razloga iz kojih se ne moze vjencati svecenik ne moze biti ni kum na krstenju, krizmi, vjencanju (barem kod nas pravoslavnih). Jer je i krstenje bilo nerazdvojivo od euharistije. i na takvoj euharistiji on mora znati sto je . Da li je laik ili je svecenik. Samo sto nam je svima manji problem odbiti necije kumovanje nego ...

Ja ne znam sta ce biti, mozda papa ipak dozvoli da se svecenstvoi zeni, ali ne znam kako ce to teoloski opravdati. Kod nas na Istoku kako stvari stoje to se nikad nece moci desiti. NO i mi imamo problema sa tima, ali daleko manje nego Zapad. Jer i kod nas je sad mnogo svecenika koji su se rastali, narocito mladjih, jer tesko je naci dobru popadiju koja ce biti i krscanka i u stanju da shvati svu tezinu svecenickog poziva. Zato neki mladi svecenici nakon par mjeseci braka shvate da su pogrijesili, a povratka nema.

Svako dobro od Gospoda


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 10 tra 2010, 21:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24632
Lokacija: Heartbreak Hotel
baščovan je napisao/la:

Vaša mišljenja,komentari,analize,stručne i nestručne...



Prema mom nestručnom mišljenju iz celibata prvenstveno proizilazi onanija.. :smajl013

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 10 tra 2010, 21:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 srp 2009, 16:25
Postovi: 5508
Starfucker226 je napisao/la:
Neki katolički teolozi zagovaraju ukidanje celibata, bečki nadbiskup je čak rekao da smatra celibat problemom današnje Crkve. Mislim da nije problem u samom celibatu, nego u tome što je teško u današnjem svijetu živjeti po pravilima celibata i sve je manje onih koji su spremni posvetiti se Bogu na taj način.

Zanimljivo razmišljanje jednog pravoslavnog bogoslova:

Citat:
Dragi pater Luka,
vidim da se ovde zaostrila rasprava o celibatu, a niko ne spominje jednu jako vaznu stvar, trudicu se da pisem na hrvatskom kako bi me bolje razumjeli. Bez obzira da li ce ikad Vatikan donijeti uredbu o ukidanju celibata svecenici se nikad nece moci zeniti. Ni kod nas na Istoku, popovi se ne zene. Kod nas samo postoji jedan mali izuzetak od kog su svi napravili pravilo, a to je da ukoliko je neki kandidat za svecenika VEC ozenjen, onda se od njega ne trazi da ostavi zenu nego moze da nastavi da zivi sa njom, zato se svi nasi teolozi i bogoslovi prvo ozene pa tek onda idu na redjenje kod biskupa.

Razlog zasto se svecenik nikad ne moze ozeniti je cisto teoloski, i mnogi ga ne shvataju i misle da je sve to hir i ludost starih popova koji se svete mladjima. Poslije Prvog svjetskog rata srpski popovi koji su ostali udovci tokom rata trazili su od Svepravoslavnog kongresa da im odobri drugi brak i oni ima nisu dali, jer se pop ne moze ozeniti i ostati svecenik. Naime svima nama katolicima (jer smo i mi pravoslavci katolici samo nismo rimokatolici) brak je sakrament. Sakramenti svi su u prvoj crkvi (kada su i nastajali ovi kanoni koji regulisu bracnost svecenstva) bili neraskidivo vezeni za euharistiju. Nije bilo moguce zamisliti bilo koje otajstvo van mise. Svi sakramenti su bili sakramenti samo zato jer su bili dio Tajne nad tajnama/ Euharistije. Na euharistiji svatko ima svoju sluzbu. Svecenik je tu da kaze molitvu pretvaranja darova, a narod je tu da kaze amen. jedno bez drugog ne moze. Teoretski i svecenik moze reci amen, ali onda on vise nije svecenik nego se ponovo vraca u red laika.

Na euharistiji je svecenik samo svecenik, kao sto je i laik samo laik. Ne moze biti i svecenik i laik u isto vrijeme. Brak je u Crkvi koncipiran tako da svecenik vjencava dvoje laika (suprotnog pola!!) tako da svecenik mora odluciti da li ce na euharistiji biti laik ili svecenik. Sta god da odluci vise nema povratka.
Svecenstvo je sakramnet koji se ne ponavlja, ako se neko jedanput svrgne sa svecenickog zvanja, ne moze se povratiti nazad. Iz istih razloga iz kojih se ne moze vjencati svecenik ne moze biti ni kum na krstenju, krizmi, vjencanju (barem kod nas pravoslavnih). Jer je i krstenje bilo nerazdvojivo od euharistije. i na takvoj euharistiji on mora znati sto je . Da li je laik ili je svecenik. Samo sto nam je svima manji problem odbiti necije kumovanje nego ...

Ja ne znam sta ce biti, mozda papa ipak dozvoli da se svecenstvoi zeni, ali ne znam kako ce to teoloski opravdati. Kod nas na Istoku kako stvari stoje to se nikad nece moci desiti. NO i mi imamo problema sa tima, ali daleko manje nego Zapad. Jer i kod nas je sad mnogo svecenika koji su se rastali, narocito mladjih, jer tesko je naci dobru popadiju koja ce biti i krscanka i u stanju da shvati svu tezinu svecenickog poziva. Zato neki mladi svecenici nakon par mjeseci braka shvate da su pogrijesili, a povratka nema.

Svako dobro od Gospoda


Jako zanimljivo... :palacgore1

U gradu gde sam rođena većina paroha je oženjena (pre rukopoloženja), tako da je meni skroz normalno bilo da su pravoslavni popovi oženjeni i da žive najčešće u kući (porti, pored crkve) sa svojom porodicom.
Čak je sa mnom u razred u gimnaziji išla jedna sveštenička ćerka, čiji je rodjeni brat jedan od najpriznatijih srpskih glumaca mladje generacije danas.

Ne znam šta bi bilo rešenje sem te neke sredine, jer totalno ukidanje celibata na svim nivoima, nema smisla po argumentima većine hrišćanskih sveštenika.. :neznam

_________________
http://farm3.static.flickr.com/2158/217 ... 8538_b.jpg

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 10 tra 2010, 22:56 
Offline

Pridružen/a: 14 vel 2010, 20:40
Postovi: 1575
Lokacija: Zaljev svinja
Domagoj je napisao/la:
Celibat je jedina stvar s kojom se neslažem u Crkvi. Seksualni nagon je najači nagon ljudskoga tijela. Rijetko tko ga može nadvladati. Ja sam za potpuno ukidanje celibata za sve crkvene redove. Redovnici bi tako živjeli u samostanima, ali bi nekim danima imali slobodno druženje s ženom i djecom i normalno plaćanje alimentacije. Crkva jedina u svijetu govori istinu, a to mnogima smeta, pa zato bacaju na nju sve najgore. Kad nekom nešto zabraniš on to želi još više.


Ja sam protiv ukidanja celibata. Svecenici bi trebali zivjeti drugacijim zivotom od obicnih ljudi, buduci da su svoj zivot povjerili vjeri. Najjaci nagon nije seksualni, nego nagon za hranom, vodom, snom, bez toga se ne moze, a bez svega ostalog se moze. Nadalje, ukidanje celibata bi dovelo poremecaja medu zvanjima na trzistu rada, buduci a bi svecenicki poziv bio znatno pozeljniji nego sto je danas. Poovecali bi se i troskovi. A nepozeljno je da djeca odrastaju bez roitelja ili sam s jednim roditeljem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 11 tra 2010, 03:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 11:36
Postovi: 1136
Real gone je napisao/la:
i_jopet je napisao/la:
Pedofilija je mnogo izraženija u drugim skupinama ljudi ali svećenici
su posebno na meti promatranja u današnjem društvu. Otud
proizlaze i ovakva razmišljanja.

Celibat nije definiran Biblijom i zbog toga nema razloga da se ne ukine
što mogu potvrditi citatima iz 1.poslanice Timoteju:

3,1 teži li tko za nadgledništvom, časnu službu želi.
3,2 Treba stoga da nadglednik bude besprijekoran, jedne žene muž,
trijezan, razuman, sređen, gostoljubiv, sposoban poučavati,
3,3 ne vinu sklon, ne nasilan nego popustljiv, ne ratoboran, ne srebroljubac;
3,4 da svojom kućom dobro upravlja i sinove drži u pokornosti sa svom ozbiljnošću -
3,5 a ne zna li netko svojom kućom upravljati, kako će se brinuti za Crkvu Božju?


Tačno.

Po ovom pitanju, katolici bi zaista trebali razmisliti ima li smisla običnom sveštenstvu braniti da svojim vlastitim primerom (brakom i porodicom) podučavaju pastvu.

Argument koji je dao @Hrvatski Zrinjski može se odnositi na više redove sveštenstva i monahe.



Katolička crkva se i temelji na tome da svećenik(bio on petrovac, dominikanac, isusovac, fratar...)je podređen prvo Bogu i onda narodu. U drugim crkvama se grade recimo zajednice gdje osoba iz te zajednice vodi i vjerske obrode nje. Ali naša crkva ne djeluje zato. Kod nas osoba koja je u Božjoj službi nemože gurati vlastitu obilje pred druge obitelji, već joj svi moraju biti jednaki.

Stvarno nevidim neki problem u celibatu. Ako osobi je vlastita obitelj ili spolni činovi ispred Boga i službe. Ta osoba nema šta raditi kao svećenik(ipak su takve osobe pastiri naše crkve, a po Isusovom uzoru).

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X22yhleS ... re=related


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 26 tra 2010, 23:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68994
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Najlakši prijelaz za Crkvu bi bio da ostavi celibat opcionalnim, tj. da svaki svećenik bira hoće li živjet u celibatu ili ne, kao nekakva dodatna vrsta posvećenosti.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 27 tra 2010, 07:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58742
Lokacija: DAZP HQ
celibat treba ostati jer je to ono što KC čini jačom i uglednijom od drugih. na stranu ovi zadnji skandali.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 30 tra 2010, 22:28 
Offline

Pridružen/a: 27 sij 2010, 14:06
Postovi: 46
Lokacija: Zagreb
A gledajte nemreš to gledat crno-bijelo
Prednosti celibata
1.Veća posvećenost Bogu i narodu
2.Veća duhovna razina
3.Dolaze samo svećenici s pozivom.

Prednosti ukidanja
1. Veći broj svećenika
2. Poznato je da svećenici imaju dost love iako se to zataškava, znači imali bi dosta djece i to pi prinosilo demografskoj obnovi.

O ovom bi se mogla neka tribina organizirat, nemožemo mi to tak laički.
O pedofiliji da ni nepričamo. Trenutno što se događa to su masonska djela.


Ipak kad bolje razmislim, bolje je da ostane celibat.

_________________
"Uvijek i sve za Hrvatsku, a našu jedinu i vječnu Hrvatsku ni za što"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 01 svi 2010, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Evo kao pravoslavac mogu reći da pedofilija nema veze sa celibatom direktno , njih će biti i bez toga uvek , samo je fora što su oni znali da se uvuku u crkvu jer su to ljudi koji se u sebi lome i u crkvi trtaže utehu , ali kad tad im ispliva taj bolesni poriv!

Citat:
@Dudu
celibat treba ostati jer je to ono što KC čini jačom i uglednijom od drugih. na stranu ovi zadnji skandali.


Kako je to uglednija crkva zbog celibata??!! , nemoj da si smešan molim te! :rolleyes

Kao prvo celibat u katoličkoj crkvi je neprirodna stvar koja je uvedena u 13.veku da ne bi svećenici imali imovinu i njihova deca je nasleđivala , drugih razloga nema !!

Npr. sveštenik u pravoslavnoj crkvi mora biti oženjen da bi dobio parohiju(župu) , inače ne može drugačije!
A on mora biti oženjen iz najjednostavnijih hrišćanskih razloga , a to je on svojim hrišćanskim bračnim životom mora biti primer župljanima , džabe svaki svećenik trubi pastvi o nužnosti bračnog života kad to ne radi ličnim primerom , to je kao vaspitanje dece , džabe ih savetuješ jer jedino lični primer je osnov!

Onda žena popovska tzv.Popadija gotovo isto bitna kao i pop , ona je primer svim suprugama u parohiji i vodi aktivan život po pitanju vere i hrišćanskog života!!

Celibat svakako treba ukinuti i vratiti KC ono što je nekad bila , ali će to ići teško jer ne mogu zamisliti kao sad ukinu odjednom celibat?! , pa šta bi ovi svećenici rekli koji su ceo svoj život proveli u njemu?! , popizdeli bi jer bili izdani tj.tako bi se osećali!! , znači mrka kapa!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Što proizilazi iz celibata?
PostPostano: 01 svi 2010, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Koliko ja znam i u pravoslavlju postoji celibat.. Kod monaha, zar ne?? Sto se Sava nije zenio da svima pokaze pravi put??
KC je jaka, zato i smeta ovakvima kao Joe... Gledam kako krscanstvo, opcenito, propada, prvenstveno ovdje na zapadu i prvenstveno protestantski smjerovi.. Gube kompas vise se nezna ko pije ko placa.. Jedino stara reformatorska crkva drzi svoje "stado" bas zato sto je dosta stroga.
Naravno i KC na jugu Nizozemske i u regiji Twente na istoku, jos dobro "drzi polozaje"..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 119 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 71 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO