HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 13:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ruski starovjerci
PostPostano: 04 tra 2019, 14:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Zanimljivo za pogledati.




----


_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 09 srp 2019, 22:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Gledao svojevremeno, zanimljive stvari. Pravoslavci itekako znaju biti netolerantni. Grci Vlasima sustavno brane materinski jezik, ne smiju ga govoriti ni na ulici. A i sami Vlasi su pravoslavni.

Rumunjska ih je sredinom XX. stoljeća vrbovala pokušavajući formirati svoju nacionalnu manjinu od njih, slično priči sa Srbijom... Od tad su pod đonom Atine. Silom Grci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 09 srp 2019, 23:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Imam knjigu koju sam dobio prije par godina a tice se njih, na zalost nikada je nisam procitao ...

Od 1667.g ne pripadaju Ruskoj pravoslavnoj crkvi jer su odbili reforme patrijarha Moskovskog Nikona, i od tada su prognani, to znam na prvu, sve ostalo mi je nepoznato jer me vjera opšte ne interesuje, tako da i ta knjiga dugo stoji ne procitana i to sa razlogom ...

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 09 srp 2019, 23:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68263
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
LakePlacid je napisao/la:
Imam knjigu koju sam dobio prije par godina a tice se njih, na zalost nikada je nisam procitao ...

Od 1667.g ne pripadaju Ruskoj pravoslavnoj crkvi jer su odbili reforme patrijarha Moskovskog Nikona, i od tada su prognani, to znam na prvu, sve ostalo mi je nepoznato jer me vjera opšte ne interesuje, tako da i ta knjiga dugo stoji ne procitana i to sa razlogom ...


Zar nije razlog bila neka glupost, tipa s koliko se prstiju krste ili koliko puta mašu rukom dok to rade? :zubati Ili koliko puta se ljube? :zubati

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 09 srp 2019, 23:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
LakePlacid je napisao/la:
Imam knjigu koju sam dobio prije par godina a tice se njih, na zalost nikada je nisam procitao ...

Od 1667.g ne pripadaju Ruskoj pravoslavnoj crkvi jer su odbili reforme patrijarha Moskovskog Nikona, i od tada su prognani, to znam na prvu, sve ostalo mi je nepoznato jer me vjera opšte ne interesuje, tako da i ta knjiga dugo stoji ne procitana i to sa razlogom ...


Tu imaš skraćeno.

https://en.wikipedia.org/wiki/Church_reform_of_Peter_the_Great


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 09 srp 2019, 23:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 tra 2018, 00:25
Postovi: 2844
Lokacija: Apsurdistan - Distrikt Teheran
Nemam pojma, iskreno ne zanimaju me te teme nesto pretjerano, vidim naslov teme i ustanem iz kreveta da vidim da li je to ta knjiga koju imam, vidim da ih danas smatraju i sektašima, inace knjigu sam dobio na ulici u Moskvi, štand u Tverskaj ulici, tako su mi mogli i Bibliju ili Kuran uvaliti nebi znao, a uzeo bih :zubati

_________________
Govorio je tad' moj debeli stric
nekad' kroz suze, a nekad' kroz smijeh
za svu vasu zajebanciju
jednom cete platiti ceh ...

Vjerski program nije obrazovni program i tačka !


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 10 srp 2019, 12:05 
Offline

Pridružen/a: 01 sij 2015, 21:05
Postovi: 2993
Ruski starovjerci nastali su kada je Petar Veliki proveo vjerske reforme. On je od Ruske pc napravio državno ministarstvo. Uz to ukinuo je instituciju Ruskog patrijarha i zamijenio svetim sinodom gdje bi on kao car sam odlučivao vjerskim pitanjima. Ruski patrijarh će te 1917. ponovo biti ustoličen.

Starovjerci su ta skupina RPC-a koja nije htjela prihvatiti Petrove reforme pa su se odcijepili. Oni si nešto kao Društvo Sv. Pija u KC (skupina katolika koja odbija drugi vatikanski koncil)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 10 srp 2019, 12:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
master_mind_ je napisao/la:
Ruski starovjerci nastali su kada je Petar Veliki proveo vjerske reforme. On je od Ruske pc napravio državno ministarstvo. Uz to ukinuo je instituciju Ruskog patrijarha i zamijenio svetim sinodom gdje bi on kao car sam odlučivao vjerskim pitanjima. Ruski patrijarh će te 1917. ponovo biti ustoličen.

Starovjerci su ta skupina RPC-a koja nije htjela prihvatiti Petrove reforme pa su se odcijepili. Oni si nešto kao Društvo Sv. Pija u KC (skupina katolika koja odbija drugi vatikanski koncil)


Drugi vatikanski koncil proveli su komunisti ubačeni u sjemeništa u prvoj polovici XX. stoljeća. Zadatak je bio diverzija na svim poljima i srozavanje ugleda kc. Kroz razne skandale i takozvane reforme. Bela Dod, talijanska komunistkinja bila je aktivno umješana u sve to. Nakon Drugog svjetskog rata napisala knjigu o svojim aktivnostima u ovoj operaciji, odrekla se komunističke ideologije i vratila se crkvi. Ali šteta je već učinjena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 10 srp 2019, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Robbie MO je napisao/la:
LakePlacid je napisao/la:
Imam knjigu koju sam dobio prije par godina a tice se njih, na zalost nikada je nisam procitao ...

Od 1667.g ne pripadaju Ruskoj pravoslavnoj crkvi jer su odbili reforme patrijarha Moskovskog Nikona, i od tada su prognani, to znam na prvu, sve ostalo mi je nepoznato jer me vjera opšte ne interesuje, tako da i ta knjiga dugo stoji ne procitana i to sa razlogom ...


Zar nije razlog bila neka glupost, tipa s koliko se prstiju krste ili koliko puta mašu rukom dok to rade? :zubati Ili koliko puta se ljube? :zubati

Sa koliko prstiju se krste. Kolosalna budalaština od razloga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 11 srp 2019, 11:41 
Offline

Pridružen/a: 10 vel 2018, 15:56
Postovi: 2950
Lokacija: Hrvatsko kraljevstvo
buenos aires je napisao/la:
Gledao svojevremeno, zanimljive stvari. Pravoslavci itekako znaju biti netolerantni. Grci Vlasima sustavno brane materinski jezik, ne smiju ga govoriti ni na ulici. A i sami Vlasi su pravoslavni.


Za vrijeme dok su Srbijanci sluzili Hitleru SPC je zabranio prelazak Zidova na pravoslavlje. Tako su se neki mogli spasiti. A sto se tice Vlaha njih je Dusanov zakonik tretirao kao ne-Srbe odnosno kao poseban narod. SPC djeluje kao propaganda sirenja velikosrpske ideologije, tako su odbijali drzati pokop za Srbe koji su pravoslavci i koji su bili 90-tih u HV-u nasuprot jugokomunisticke crvene petokrake i srbocetnicke kokarde.

Mene tu zanimaju slicnosti i razlike Ruske pravoslavne crkve, SPC-a i tih starovjeraca. Vrlo zanimljiva tema.

_________________
Hrvatska je za više KRIŠTO a neki su za manje Karoline u hrvatskoj politici

Pred okupaciju BIH 800.000 stanovnika, od toga 80.000 kristijana i 50.000 pravoslavnih, sruseno 500 katolickih objekata


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ruski starovjerci
PostPostano: 11 srp 2019, 12:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 kol 2018, 19:37
Postovi: 5633
Instruktor je napisao/la:
buenos aires je napisao/la:
Gledao svojevremeno, zanimljive stvari. Pravoslavci itekako znaju biti netolerantni. Grci Vlasima sustavno brane materinski jezik, ne smiju ga govoriti ni na ulici. A i sami Vlasi su pravoslavni.


Za vrijeme dok su Srbijanci sluzili Hitleru SPC je zabranio prelazak Zidova na pravoslavlje. Tako su se neki mogli spasiti. A sto se tice Vlaha njih je Dusanov zakonik tretirao kao ne-Srbe odnosno kao poseban narod. SPC djeluje kao propaganda sirenja velikosrpske ideologije, tako su odbijali drzati pokop za Srbe koji su pravoslavci i koji su bili 90-tih u HV-u nasuprot jugokomunisticke crvene petokrake i srbocetnicke kokarde.

Mene tu zanimaju slicnosti i razlike Ruske pravoslavne crkve, SPC-a i tih starovjeraca. Vrlo zanimljiva tema.


Židovi i inače prelaze u druge vjere u 99,99% slučajeva samo da spasu dupe.
Ime i prezime također znaju prilagoditi okolišu.

Ni jedan nedužan narod se toliko nije krio kroz povijest iza tuđe vjere i imena. Tragično je to...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 57 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO