HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 11:09.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Šta su to karizmatici ?

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
To su ljudi koji su sposobni biti vođe i pridobiti sledbenke sa svojim karakterom koji je autoritativan i uticajan.

To je inače jako široko polje delovanja u svakom smislu , ali ako misliš na verske , onda ih potraži u Americi kod protestanata i u islamskom svetu , dok kod katolika je to znatno manje a kod pravoslavaca dosta retko.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Naravno da mislim na vjerske, podforum je Religija.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Koliko sam skužio, to radi otprilike tako da karizmatici svojim nastupom, i interakcijom ljudi s njima, uvjere ljude da su njihovi blagoslovi jači od običnih, njihove molitve imaju veću šansu uslišavanja, što onda prirodno ide ka tome da ljudi očima traže, i viđaju, razne stvari koje nazivaju čudima. Igrom selekcije pripovjedača parcijalno se šire priče koje su "uspješne", koje se onda sa svakim novim prepričavanjem pojačavaju (jer jedino pisana forma nakon što je kanonizirana, donekle garantira fiksnu priču).

Nerijetki je komentar, "pomogao mi je", ili "nakon što me blagoslovio, XYZ se desilo".

Ovi koji rade turneje i skupljaju najveći broj sljedbenika, nerijetko nude i "čudotvorna izlječenja", neki otvoreno a neki tobože spontano.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Skoro sam odveo vlastitu temu na offtopic, pa sam obrisao dotično širenje.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 kol 2021, 12:49
Postovi: 505
Kod katolika postoje darovi Duha Svetoga - karizme. Ako si primio sakrament potvrde - krizman si tj. i ti si primio te darove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Nisam katolik, niti sam karizmatik tako da nisam ni tema.

Igraš se riječima, tema nije ritual kojim se potvrđuje pripadnost katoličkoj crkvi, nego karizmatici svih religija.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Znači, to su nekakvi freelancer duhovni lideri, koji nemaju službenu hijerarhijsku titulu.

Pretpostavljam da ih biskupi mrze.

Ko što su rimski senatori mrzili i gledali kao opasnost (s pravom!) Cezara kad je tek počeo pribavljati popularnost u narodu.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 kol 2021, 12:49
Postovi: 505
Ah ok. Uglavnom potvrda ili krizma je jedan od sakramenata. Krštenje je prvi sakrament inicijacije. Potvrda zadnji.

Postoje darovi koje pojedinci dobivaju od Svetog Duha da ih koriste na dobrobit zajednice. To je ono na što si vjerojatno mislio. Znači govor u jezicima, izliječenja itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Ja mislim da ti i dalje misliš da je tema krizmanici, a ne karizmatici.

No eto kad si otvorio to pitanje, je li od istog korijena riječi dolazi krizma i karizma.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Kod bosanskih muslimana, za vehabijske propovjednike se može reći da su karizmatici.

Oni su karizmatičnim propovijedanjem pridobili pastvu za svoje paradžemate. Inače nitko ne bi kod njih tek tako prešao i promijenio skroz način života, po definiciji su morali imati moć uvjeravanja.

Vjerojatno djelomično i novcima, preko financijskog pomaganja.

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 kol 2021, 12:49
Postovi: 505
Robbie MO je napisao/la:
Ja mislim da ti i dalje misliš da je tema krizmanici, a ne karizmatici.

No eto kad si otvorio to pitanje, je li od istog korijena riječi dolazi krizma i karizma.


Pa da to ti jedna te ista riječ, grčkog podrijetla. Krizmanici primaju darove Duha Svetoga za vlastitu izgradnju, a karizmatici i neke dodatne darove za izgradnju zajednice.

U pravu si, mislim da ih biskupi ne vole naročito.

Btw.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Spiritual_gift

https://www.dobripastir.com/karizmatski-pokret/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 kol 2021, 12:49
Postovi: 505
Robbie MO je napisao/la:
Kod bosanskih muslimana, za vehabijske propovjednike se može reći da su karizmatici.

Oni su karizmatičnim propovijedanjem pridobili pastvu za svoje paradžemate. Inače nitko ne bi kod njih tek tako prešao i promijenio skroz način života, po definiciji su morali imati moć uvjeravanja.

Vjerojatno djelomično i novcima, preko financijskog pomaganja.


Ne može jer su karizme kršćanski pojam. Muslimani ne vjeruju u postojanje Duha.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Nebitno je od čega potječe riječ koja se koristi u hrvatskom, karizmatici su sociološko religijski pojam, i nisu prisutni samo u kršćanstvu.

Npr. kod Muslimana je u Sarajevo dolazio onaj Mekki Torabi.

slika

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 20:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Robbie MO je napisao/la:
Koliko sam skužio, to radi otprilike tako da karizmatici svojim nastupom, i interakcijom ljudi s njima, uvjere ljude da su njihovi blagoslovi jači od običnih, njihove molitve imaju veću šansu uslišavanja, što onda prirodno ide ka tome da ljudi očima traže, i viđaju, razne stvari koje nazivaju čudima. Igrom selekcije pripovjedača parcijalno se šire priče koje su "uspješne", koje se onda sa svakim novim prepričavanjem pojačavaju (jer jedino pisana forma nakon što je kanonizirana, donekle garantira fiksnu priču).

Nerijetki je komentar, "pomogao mi je", ili "nakon što me blagoslovio, XYZ se desilo".

Ovi koji rade turneje i skupljaju najveći broj sljedbenika, nerijetko nude i "čudotvorna izlječenja", neki otvoreno a neki tobože spontano.


Harizmatičko polje delovanja kako sam već rekao je jako široko i raznovrsno.
Otac ili majka jedne porodice može harizmatski delovati na nju tako što će svojim autoritetom i "harizmom" im usaditi vrline koje su dobre za njih i sve oko njih.
A sa druge strane taj isti otac može kroz veru da nagovori sinove svojom harizmom da pobiju ljude pušketinama i bombama ili pak da skoče sa zgrade na beton.

Ljudski rod bez harizmatika ne može , ali opet svi znamo da je velika većina njih jako štetna , jer takođe dobro znamo da većina čeljadi na ovom svetu je hipersenzibilna na osećaje a nije baš previše inteligentna niti razumna i još plus da uključimo i životne okolnosti koje znaju biti jako teške.
Na primer, da nije bilo harizmatičnog bokserskog trenera Mike Tyson bi bio mrtav sa 18 godina u uličnim okršajima ili u zatvoru , onda da je nije kroz naše istorije ovih prostora raznih popova i svećenika sa velikom snago i harizmom narod bi možda bio uništen ili bi sve teže podneo uz još veće žrtve jer im nije imao ko da im ulije snage kroz nešto što nije samo ljudski smrtno i bolno već nečim iznad njih samih što je uslov da se muka prebrodi.

Što se tiče hrišćanskih harizmatika oni rapidno nestaju tj.već su svi pomrli , što je sa jedne strane dobro , a sa druge jako,jako,jako loše jer ljudska lična a i koletivna svet prosto traži smisao u nečemu i nekog da im pokaže tu istu smisao tako da čim se otarase jedne religije oni sami dovode drugu , a to druga je bojim se opasna jer smo je videli u vidu fašizma i komunizma , ili pak ove moderne propagande gde su kukanje i suze tzv."žrtava" ono što je moderno harizmatstvo(bezlično) koje će dovesti do raspada sistema a onda posle tog raspada doleze plemenski harizmatici , a onda smo svi najebali.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 21:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 kol 2021, 12:49
Postovi: 505
Robbie MO je napisao/la:
Nebitno je od čega potječe riječ koja se koristi u hrvatskom, karizmatici su sociološko religijski pojam, i nisu prisutni samo u kršćanstvu.

Npr. kod Muslimana je u Sarajevo dolazio onaj Mekki Torabi.

slika


Karizmatici su isključivo kršćanski pojam. Ne postoje u drugim religijama odnosno propovjednici, vođe kultova i sl. nikada se ne nazivaju karizmaticima.

Ti bi htio čini se na silu sve strpati u isti koš, ali u tom slučaju odabrao si krivi naziv teme.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Charism ... ristianity


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 21:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68808
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Tema je ono što sam definirao u ovodnom postu.

Dosađuješ.

Karizma nije kršćanski pojam, nego sociološki.

Ja sam recimo karizmatična osoba. (realno :zubati )

_________________
Bošnje kontroliraju 5% prostora Ex Yu
Vojni proračun im je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Prolaznik je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Ja mislim da ti i dalje misliš da je tema krizmanici, a ne karizmatici.

No eto kad si otvorio to pitanje, je li od istog korijena riječi dolazi krizma i karizma.


Pa da to ti jedna te ista riječ, grčkog podrijetla. Krizmanici primaju darove Duha Svetoga za vlastitu izgradnju, a karizmatici i neke dodatne darove za izgradnju zajednice.

U pravu si, mislim da ih biskupi ne vole naročito.

Btw.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Spiritual_gift

https://www.dobripastir.com/karizmatski-pokret/


Kod katolika i pravoslavaca(dosta manje) ih ima ali su uvek na oku , jer vernici zbog harizme dotičnoga ne mogu više imati pravu veru u boga bez tog harizmatika.
Zato je važno u KC i PC praviti znatnu razliku između harizmatika i dobrog propovednika koji svojim ličnim primerom hrišćanskg života uliva veru ljudima.

Onog vašeg harizmatika Sudca sa stigmama i krstom na čalu nema više , upravo iz razloga koje sam naveo a to vrhuška vaše crkve dobro zna.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 21:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 kol 2021, 12:49
Postovi: 505
Ha ha kako si tvrdoglav, nevjerojatno. Preimenuj u iscjelitelji i to je onda ono na što si mislio i opisao.

Karizmatici su nešto drugo, postoje samo i isključivo u kršćanstvu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 21:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 21:14
Postovi: 10777
Nije li karizma isto ili slično kao aura? Za osobe koje su pune životne energije, iz čije nutrine izbija nešto magično, veselo, nadahnjujuće i ohrabrujuće... Za takve obično kažemo da isijavaju auru toplih boja.
Postoje ljudi u našem bližem okruženju pored kojih se osjećamo bezbrižno, zaštićeno, koji nas pune optimizmom i smiruju. Izazivaju kod nas dobro raspoloženje i znaju da umanje neprijatnosti i probleme. Često imamo utisak da lagodno proživljavaju život, izbjegavaju prepreke i dobri su vodiči za srećom.
Kada uz sve te osobine umiju i dobro da predstave vjeru koju prakticiraju, ljudi ih sa velikim povjerenjem prihvataju za vođu.
Patrijarh Pavle je imao karizmatičnu ili harizmatičnu ličnost i biće ga vrlo teško zamijeniti. Blag pogled, smirenost, povjerenje, skromnost, dobrota, vjera...
Opet, postoje i suprotnosti harizmatičnih vjernika. Sjećate se vođe kulta ,,Hram naroda,, koji je svoje sljedbenike odveo u smrt. (918 ih je izvršilo samoubistvo). Morao je posjedovati inteligenciju i harizmu, inače kako to objasniti!?
Takođe postoje i oni koji izgube harizmu. Navešću primjer Klintona i Obame. Ukivali su ih u zvijezde, isijavala su posebnom energijom i...nestade harizme i njihovog ugleda!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 21:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 11:36
Postovi: 24644
Lokacija: СРПСКА
Ukucam 'Harizmatici u pravoslavlju', google me pita: Jeste li mislili na 'Karizmatici u pravoslavlju' :D
U pravoslavlju ih nema. Postoje duhovnici duboko uronili u vjeru, žive po manastirima i ne idu od dvorane do dvorane, niti dižu ruke, niti imaju sljedbenike koji bi pjevali s njima, mahali rukama i padali u trans.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 22:08 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 804
Ja sam Suca vidio u Zagrebu (nemoguće ga je pogriješiti, ni izgled ni glas, a i prošao sam pokraj) u vanjskoj bašti maloga restorana u uskoj zavučenoj ulici, kako sjedi sa romantičnom raskopčanom košuljom od lana, sam sa nekom "vjernicom".


Vjerojatno joj je jako karizmatičan bio, a poslije večere su išli na duhovnu obnovu.

Svi vođe kulta su isti, uvijek se svodi na moć (kroz sljedbenike koji su spremni na svašta) i seks.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 22:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Seks i žene su osnova svakog harizmatika , ali ne znači nužno da je dotoični harizmatik upražnjavao seks, međutim sama njegovaličnost kao harizmatičnog muškarca je suštinski što žene seksualno loži.

U rano doba hrišćanstva dok su još bili kult i sekta žene su bile one koje su taj kult održavale , jer šta harizmatične vođe uglavnom rade za svoj cilj , pa odu kod bogatih žena i obrlate ih , tako da nije čudo što su mnoge bogate Grkinje,Rimljanke,...pristale uz hrišćanski kult , kasnije je došlo neko drugo doba kad su hrišćani postali vlast.
Isti slučaje je bio i sa Muhamedomkoji je oženio bogatu Hatidžu i koja ga je ubedila da ga nisu demoni spopali već je to bio Allah.
Paonda Raspućin u carskoj Rusijii još mnogi.

Postoji teorija koja nije proverena ali jamislim da mogućnost postoji da je istinita.
Uglavnom na prvom ekumanskom saboru(325g) u Nikje osim što je osuđenoArijanstvo i potvrđen simbol vere , takođe se diskutovalo o velikom problemu samosakaćenja tj.rani zaluđeni hrišćani muškarci su sebi rezali muda i kite da bi se otrgli od seksa tj.od greha.
E sad fora je u tome što je teorija da je bio ogroman broj žena u hrišćanskim zajednicama koje su u verskom zanosu kao kasnije monahinje u Evropi redovno doživljavale orgazme kroz molitve Isusu , ali ovo je rano doba tako da verujem da se kukavni muškarci nisu mogli odbraniti jer je žena bilo puno i još napaljene.
Tako da ta teorija ima još i detalj da je monaštvo nastalo upravo posle toga(380 i neke u Egiptu).

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16228
...ono što smatramo pod karizmatikom sam se uvjerio imali smo svećenika koji je svojim molitvima naravno uz molitvu i drugih župljana spasio tri života mlada..nije da sam virovao u to prije njega a još više mu virujem jer ne želi se eksponirat čak štoviše..njegov put je put molitve...nema drugi tajni...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Karizmatici
PostPostano: 14 kol 2021, 23:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
laganini je napisao/la:
...ono što smatramo pod karizmatikom sam se uvjerio imali smo svećenika koji je svojim molitvima naravno uz molitvu i drugih župljana spasio tri života mlada..nije da sam virovao u to prije njega a još više mu virujem jer ne želi se eksponirat čak štoviše..njegov put je put molitve...nema drugi tajni...


Nije to harizmatik , to je samo dobar duhovnik i čovek.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO