HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 11:12.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnjakom
PostPostano: 04 tra 2012, 10:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnjakom

Netjače moj, živio ti meni sto i pet. Ovo ti je čista medicina - rekao je Mile Begić svom polunećaku Marku Begichu, američkom senatoru iz američka savezne države Aljaske nazdravljajući ličkom šljivovicom u malom ličkom selu Podlapača nedaleko Udbine.

- Mmm, I say: very good medicine - odvaratio je senator Begich kojemu se jednako svidio sir i pršut, a janjetina pogotovo.

Drugi puta je u Hrvatskoj, a prvi puta u rodnoj kući svoga djeda Ivana, kojeg je poznavao kao Johna Begicha, koji je u SAD emigirarao prije 101 godinu.

- Ma neću više čuvati koze u Lici, odo ja u Ameriku - tako je rekao Ivan i otišao, a bilo mu je tek 17, ispričao je Marku Mile Begić.

-Sjećam se da je djed imao kokoši i ja sam ih kao dječak znao hvatati, a iza imanja imao je vrt u kojem je uzgajao sve moguće povrće - prisjeća se senator.

slika

Lički Begići bili su presretni što su mogli ugostiti tako poznatog, a davno zaboravljenog rođaka.

- Sličan je na nas Begiće, ništa se ne srami, tako je običan. Odmah se vidi da je pravi. - uzbuđeno je ispričao Mile Begić.

Senator Mark kaže da sličnost s rođacima vidi i u tome što vole puno pričati, osobito gestikulirati rukama.

Na mjesanom groblju pokazali su mu posljednja počivališta njegovih predaka, a posebno primanje imao je i kod načelnika općine Udbina Ivana Pešuta. On ga je upoznao sa životom u toj velikoj ali raseljenoj ličkoj općini te s planovima za budućnost. Senatoru Begichu u Hrvatskoj se svidjelo sve, prepuručit će je američkim investitorima, a da može, osobno bi najradije investirao u turizam i maslinovo ulje koje mu je fantastično.

Načelniku je pokolonio medaljon savezne države Aljaske te figuricu medvjeda koji im je zaštitni znak, a zauzvrat je dobio vunene ličke papuče i čarape, takozvane poplate, te još jednu vunenu sitnicu.

slika

- Gledajte senatore, vaš je djed kao i svi Ličani išao po šumama, mnogo boravio po hladnoći i tako... - započeo je načelnik Pešut.

- Vi možete pretpostaviti za što se koristi - objasnio je službeni prevoditelj.

- Oh Yeah - nasmijao se senator Begich gledajući u vunenu stvarčicu koja se ne može prevesti na engleski, a u Hrvatskoj se zove - nakurnjak.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 04 tra 2012, 10:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Nadam se da će nešto i biti korisnog od tog posjeta Udbini, to je općina u Lici s vjerojatno najgorim ekonomskim stanjem , poslije općine Donji Lapac i Vrhovine, kad bi ovaj malo privukao pokojeg investitora bilo bi super, a malo tko zna da je Udbina poput Zadra povezana autocestom sa jednom dosta dobrom brzom cestom, tako da što se tiče infrastrukture koja je u Lici obično glavna prepreka investicijama ova općina stoji dosta dobro :yes .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 04 tra 2012, 10:45 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24610
Lokacija: Heartbreak Hotel
Ministry of Sound je napisao/la:
Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnjakom




=))


Dobro je i prošao - ne kao srpski kralj kojemu su onomad priredili sraćkalicu! =))

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 04 tra 2012, 23:39 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Zadar1993 je napisao/la:
Nadam se da će nešto i biti korisnog od tog posjeta Udbini, to je općina u Lici s vjerojatno najgorim ekonomskim stanjem , poslije općine Donji Lapac i Vrhovine, kad bi ovaj malo privukao pokojeg investitora bilo bi super, a malo tko zna da je Udbina poput Zadra povezana autocestom sa jednom dosta dobrom brzom cestom, tako da što se tiče infrastrukture koja je u Lici obično glavna prepreka investicijama ova općina stoji dosta dobro :yes .


Treba za početak ukinuti takve općine jer one nisu sposobne za samostalno funkcioniranje. Imaju male proračune koji služe isključivo za financiranje administracije, a ne raspolažu ni stručnim kadrovima i svime što je potrebno. Općina Vrhovine bi se trebala uključiti u sastav općine Otočac, a ove druge dvije priključiti Korenici.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 13:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Ma sve to treba ukrupnit. 5 općina za 50 000 ljudi uvrh glave. Cijeloj Hrvatskoj 100-120 i 4-5 županija + Zagreb.

http://www.zabranjeni.hr/uss-swift--ameri ... 96/?foto=1

danas se voze na brodiću.

http://www.zabranjeni.hr/uss-swift--ameri ... 96/?foto=9

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 13:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
slika

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 15:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
doc je napisao/la:
Ma sve to treba ukrupnit. 5 općina za 50 000 ljudi uvrh glave. Cijeloj Hrvatskoj 100-120 i 4-5 županija + Zagreb.

http://www.zabranjeni.hr/uss-swift--ameri ... 96/?foto=1

danas se voze na brodiću.

http://www.zabranjeni.hr/uss-swift--ameri ... 96/?foto=9


Naprotiv! Samo jedna županija nema svoju svrhu odnosno je nefunkcionalna , sve ostale su u dobrom položaju ! Županije su izuzetno dobro podijeljenje .
Osim toga ova slika što je ministar stavio je podijela na statističke regije što nema veze s teritorijalnim ustrojem ,a u Zadru ni desnima ni lijevima ne pada napamet potpadanje po Split , samo neka probaju nešto takvo izvesti u Vladi pa će imati "događanje naroda" . Ista stvar s Ličko-senjskom županijom, nepada im napamet pod Rijeku doći.
Ako se ikakvo ukrupljivanje županija bude dogodilo dogodit će se spajanje Zadarske i Ličko-senjske što odgovara i jednima i drugima, što je par puta i izjavio ličko-senjski župan.

A što se tiče općine Udbina , ona je jedna od većih općina i nju ne treba dalje pripajati drugim općinama, one općine koje treba ukrupniti su one u sjevernom dalmatinskom zaleđu, priobalju i otocima Dalmacije te Slavoniji i Zagorju. Lika i Istra su jedne o rijetkih regija koje su zadržale više - manje sličan općinski ustroj ko iz bivše Juge koji je bio puno bolji od ovog današnjeg.

Simplificiranje ovakvog pitanja neće nas dovesti ni do čega, ne možeš samo banuti i reči da nam je dovoljno 5 županija kada je očito da nije, takvo radikalno ukrupljivanje županija i općina dovest će nas do toga da će u RH postojati 5 većih gradova + 99% teritorija sastavljen od zaraslih vukojebina. To nam definitivno nije u cilju.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 18:43 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Zadar1993 je napisao/la:
Naprotiv! Samo jedna županija nema svoju svrhu odnosno je nefunkcionalna , sve ostale su u dobrom položaju ! Županije su izuzetno dobro podijeljenje .
Osim toga ova slika što je ministar stavio je podijela na statističke regije što nema veze s teritorijalnim ustrojem ,a u Zadru ni desnima ni lijevima ne pada napamet potpadanje po Split , samo neka probaju nešto takvo izvesti u Vladi pa će imati "događanje naroda" . Ista stvar s Ličko-senjskom županijom, nepada im napamet pod Rijeku doći.
Ako se ikakvo ukrupljivanje županija bude dogodilo dogodit će se spajanje Zadarske i Ličko-senjske što odgovara i jednima i drugima, što je par puta i izjavio ličko-senjski župan.

A što se tiče općine Udbina , ona je jedna od većih općina i nju ne treba dalje pripajati drugim općinama, one općine koje treba ukrupniti su one u sjevernom dalmatinskom zaleđu, priobalju i otocima Dalmacije te Slavoniji i Zagorju. Lika i Istra su jedne o rijetkih regija koje su zadržale više - manje sličan općinski ustroj ko iz bivše Juge koji je bio puno bolji od ovog današnjeg.

Simplificiranje ovakvog pitanja neće nas dovesti ni do čega, ne možeš samo banuti i reči da nam je dovoljno 5 županija kada je očito da nije, takvo radikalno ukrupljivanje županija i općina dovest će nas do toga da će u RH postojati 5 većih gradova + 99% teritorija sastavljen od zaraslih vukojebina. To nam definitivno nije u cilju.


Slažem se da su ove statističke regije bezveze, recimo Pula i Sisak su u istoj regiji. Slažem se i da sadašnja županijska podjela nije loša, samo mislim da bi trebalo povećati ovlasti županija. Ali se ne slažem da je u Lici zadržan općinski ustroj iz Jugoslavije - formirane su općine Vrhovine, Brinje, Plitvička Jezera, Perušić, Lovinac, Udbina, možda i još neka koje nije prije bilo. Osim Perušića i Plitvičkih Jezera ostale uglavnom nemaju ekonomske podloge za samostalan razvitak.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 19:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Divlja svinja5 je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:
Naprotiv! Samo jedna županija nema svoju svrhu odnosno je nefunkcionalna , sve ostale su u dobrom položaju ! Županije su izuzetno dobro podijeljenje .
Osim toga ova slika što je ministar stavio je podijela na statističke regije što nema veze s teritorijalnim ustrojem ,a u Zadru ni desnima ni lijevima ne pada napamet potpadanje po Split , samo neka probaju nešto takvo izvesti u Vladi pa će imati "događanje naroda" . Ista stvar s Ličko-senjskom županijom, nepada im napamet pod Rijeku doći.
Ako se ikakvo ukrupljivanje županija bude dogodilo dogodit će se spajanje Zadarske i Ličko-senjske što odgovara i jednima i drugima, što je par puta i izjavio ličko-senjski župan.

A što se tiče općine Udbina , ona je jedna od većih općina i nju ne treba dalje pripajati drugim općinama, one općine koje treba ukrupniti su one u sjevernom dalmatinskom zaleđu, priobalju i otocima Dalmacije te Slavoniji i Zagorju. Lika i Istra su jedne o rijetkih regija koje su zadržale više - manje sličan općinski ustroj ko iz bivše Juge koji je bio puno bolji od ovog današnjeg.

Simplificiranje ovakvog pitanja neće nas dovesti ni do čega, ne možeš samo banuti i reči da nam je dovoljno 5 županija kada je očito da nije, takvo radikalno ukrupljivanje županija i općina dovest će nas do toga da će u RH postojati 5 većih gradova + 99% teritorija sastavljen od zaraslih vukojebina. To nam definitivno nije u cilju.


Slažem se da su ove statističke regije bezveze, recimo Pula i Sisak su u istoj regiji. Slažem se i da sadašnja županijska podjela nije loša, samo mislim da bi trebalo povećati ovlasti županija. Ali se ne slažem da je u Lici zadržan općinski ustroj iz Jugoslavije - formirane su općine Vrhovine, Brinje, Plitvička Jezera, Perušić, Lovinac, Udbina, možda i još neka koje nije prije bilo. Osim Perušića i Plitvičkih Jezera ostale uglavnom nemaju ekonomske podloge za samostalan razvitak.


Što se tiče ovlasti županija to si točno konstatirao , povećavanje njihovih ovlasti jest nužnost za daljnju demokratizaciju hrvatskog društva i decentralizaciju RH .
Nije u potpunosti zadržan stari ustroj iz Jugoslavije , ali su zadržane relativno velike i potencijalno funkcionalne općine, odnosno postignuta je dobra teritorijalna podjela, ona u Jugi je imala prevelike općine u području Like.
Te općine nemaju mogućnost samostalnog razvitka jer su više manje sve istočne ličke općine područja posebne državne skrbi ,ali uz aktivniju ulogu države , mogu se i te općine revitalizirati i omogućiti im samostalni razvoj .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 19:24 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Relativno su velike zbog slabe naseljenosti, tj. površinski su velike. Ali po broju stanovnika su male.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 19:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Divlja svinja5 je napisao/la:
Relativno su velike zbog slabe naseljenosti, tj. površinski su velike. Ali po broju stanovnika su male.


Točno, ali hoću reči da bi u gusto naseljenim krajevima RH (primjerice Zagorje) optimalna bila takva veličina općina kakvu sada imamo u Lici . Jasno pri tome se treba uzeti u obzir ponajviše ekonomska opravdanost postojanja neke općine .

Neke teritorijalno male općine primjerice Civljane (oko 160 stanovnika ima općina) nemaju nikakav razlog opstojnosti.

Dolazimo sada do drugog problema a to je kako izbalansirati pravo svake zajednice na lokalnu samoupravu i državnog interesa da birokracija bude što manja i što efikasnija . Moje je mišljenje da ukoliko neka zajednica pretoči dokaz da može samostalno djelovati , bez državne pomoći da onda ima pravo na lokalnu samoupravu, prije toga ne .

Moje je mišljenje također da su stari kotari još iz Austro-Ugarske i Kraljevine Juge bili najbolje riješenje za teritorijalnu organizaciju manju od županije , postam poslije kotare Banovine Hrvatske :wink .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 19:42 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Zadar1993 je napisao/la:

Dolazimo sada do drugog problema a to je kako izbalansirati pravo svake zajednice na lokalnu samoupravu i državnog interesa da birokracija bude što manja i što efikasnija . Moje je mišljenje da ukoliko neka zajednica pretoči dokaz da može samostalno djelovati , bez državne pomoći da onda ima pravo na lokalnu samoupravu, prije toga ne .


Preporučio bih ti radove uvaženog akademika Pusića na ti temu koje možeš preuzeti na stranici svog fakulteta. :zubati Ako se dosad već nisi susretao s njima. :zubati
Inače se s ovim kriterijem slažem, ima malih općina koje dobro funkcioniraju i kojima bi bilo loše da nemaju taj status.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 05 tra 2012, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Divlja svinja5 je napisao/la:
Zadar1993 je napisao/la:

Dolazimo sada do drugog problema a to je kako izbalansirati pravo svake zajednice na lokalnu samoupravu i državnog interesa da birokracija bude što manja i što efikasnija . Moje je mišljenje da ukoliko neka zajednica pretoči dokaz da može samostalno djelovati , bez državne pomoći da onda ima pravo na lokalnu samoupravu, prije toga ne .


Preporučio bih ti radove uvaženog akademika Pusića na ti temu koje možeš preuzeti na stranici svog fakulteta. :zubati Ako se dosad već nisi susretao s njima. :zubati
Inače se s ovim kriterijem slažem, ima malih općina koje dobro funkcioniraju i kojima bi bilo loše da nemaju taj status.


Znam za Pusića ili kako bi predsjednik Josipović rekao "Ustašku zmiju koja je ranjena ali je još tu" :zubati .
Na PP stiže karta kotara Banovine Hrvatske, samo da uploadam :D .

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ličani američkog senatora Marka Begicha napili rakijom, nahranili janjetinom i darivali nakurnja
PostPostano: 15 sij 2021, 16:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Begich je imao priliku imati ulogu u Bidenovoj administraciji, ali je, po mojim trenutnim informacijama, zauzet privatnim poslom, te neće prihvatiti. Šteta!

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO