HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 12:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Roman "Vladar Bosne", Hrvoje Hitrec
PostPostano: 14 lis 2023, 18:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Kupio sam roman Hrvoja Hitreca "Vladar Bosne"

Citat:
Roman Hrvoja Hitreca „Vladar Bosne“obuhvaća povije­sno razdoblje na prijelazu 14. u 15. stoljeće. Turbulentna zbivanja u Europi i nadasve u hrvatskim zemljama imala su dalekosežne posljedice na tijek povijesti, pri čemu je najdramatičniji gubitak Dalmacije kojom će u sljedećim stoljećima vladati Mlečani.

Doba je to hrvatsko-ugarskog kralja Žigmunda Luksemburškog i pretendenta Ladislava Napuljskog, poraza kršćanske vojske kod Nikopolja, krvavog križevačkog sabora i stalnih ugarskih nastojanja da zavladaju Bosnom u kojoj se smjenjuju kraljevi ali je istinska politička i vojna moć u rukama vojvode Hrvoja Vukčića Hrvatinića.

Autor je posegnuo za dojmljivim pripovijedanjem u obliku autobiografskih zapisa Pippa od Ozore, prijatelja i vojskovođe Žigmunda Luksemburškog, povijesne osobe čiji uspon od siromašnog dječaka iz okolice Firence do najvećih časti u Ugarskoj po sebi predstavlja zanimlji­vu priču, to više što je njegova sudbina izravno vezana i s događajima u Bosni gdje pokušava postati kraljevim namjesnikom.

Proza Hrvoja Hitreca ne zadržava se samo na opisu pohoda i bitaka toga doba, nego duboko uranja u zbilju srednjovjekovne Bosne, njezin identitet, kulturu i posebnost bosanskih kršćana..
\

https://shop.skolskaknjiga.hr/vladar-bosne.html

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Roman "Vladar Bosne", Hrvoje Hitrec
PostPostano: 14 lis 2023, 20:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Trebat će mi mjeseci da ga pročitam, ali nisam propustio roman smješten u srednji vijek u kojem su protagonisti Hrvati u BiH.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Roman "Vladar Bosne", Hrvoje Hitrec
PostPostano: 03 pro 2023, 12:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 31 sij 2020, 20:50
Postovi: 2526
Planiram ga pročitati, ali nikako naći vremena. Iako cijenim Hitrecov scenaristički rad i uglavnom se slažem s njegovim pogledima o hrvatskoj povijesti i društvu, njegovi povijesni romani koje sam do sada čitao mi nisu ostali u dobrom sjećanju. Npr. u romanu o Nikoli VII. Zrinskom jedan od upečatljivijih dijelova je razgovor u kojem Petar kritizira svoga brata zbog toga što je previše Mađar, a premalo Hrvat. Braća su bili pola-pola, otac Hrvat i majka Mađarica i zaista je jedan bio više ovo, a drugi ono, tako je ispalo u životu. Ali stvarno jeftino i neugodno čitati takvo što iz usta likova koji, kakvi god da su bili, vjerojatno nikada ne bi govorili na taj način. To je samo jedna sitnica, ima dosta toga u njegovom stilu što me živcira. Jednostavno, literarni stil mu robuje njegovim svakodnevnim političkim preokupacijama s kojima se ja inače slažem, ali nije im mjesto u jednom autonomnom umjetničkom djelu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Roman "Vladar Bosne", Hrvoje Hitrec
PostPostano: 03 pro 2023, 12:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 16:40
Postovi: 1756
Lokacija: Strateška autonomija
Josip Filipović je napisao/la:
Planiram ga pročitati, ali nikako naći vremena. Iako cijenim Hitrecov scenaristički rad i uglavnom se slažem s njegovim pogledima o hrvatskoj povijesti i društvu, njegovi povijesni romani koje sam do sada čitao mi nisu ostali u dobrom sjećanju. Npr. u romanu o Nikoli VII. Zrinskom jedan od upečatljivijih dijelova je razgovor u kojem Petar kritizira svoga brata zbog toga što je previše Mađar, a premalo Hrvat. Braća su bili pola-pola, otac Hrvat i majka Mađarica i zaista je jedan bio više ovo, a drugi ono, tako je ispalo u životu. Ali stvarno jeftino i neugodno čitati takvo što iz usta likova koji, kakvi god da su bili, vjerojatno nikada ne bi govorili na taj način. To je samo jedna sitnica, ima dosta toga u njegovom stilu što me živcira. Jednostavno, literarni stil mu robuje njegovim svakodnevnim političkim preokupacijama s kojima se ja inače slažem, ali nije im mjesto u jednom autonomnom umjetničkom djelu.



Hitrec je dobar pisac, ali u dnevnoj politici je totalna truba.

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO