HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:40.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 253 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Usora
PostPostano: 07 svi 2009, 22:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Mala al hrabra općina, očeličena u vatri. Topic o Usori.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 08 svi 2009, 11:57 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
slika

Usora je općina u Bosni i Hercegovini a nalazi se između Doboja i Tešnja.
Prije rata u Usori je živjelo oko 8.500 osoba od kojih su većina bili Hrvati.
Usora danas broji 5.000 stanovnika.

Općina Usora nalazi se u dolini istoimene rijeke, na magistralnom putu Doboj-Tešanj-Teslić. Ona se nalazi na relativnoj prometnoj komunikaciji, graniči sa opštinama Doboj,Doboj-jug i Tešanj. Općina Usora se sastoji od slijedećih naselja: Alibegovci, Bejići, Omanjska, Sivša, Srednja Omanjska i Ularice i područje dijela naseljenog mjesta Makljenovac koji je ušao u sastav Federacije. Područja naseljenih mjesta: Bejići, Omanjska, Sivša i Srednja Omanjska bila su u sastavu Općine Tešanj. Područja naseljenih mjesta: Alibegovci, Ularice i dio naseljenog mjesta Makljenovac do potpisivanja Mirovnog sporazuma o Bosni i Hercegovini bila su u sastavu Općine Doboj. Općinu Usora čine i dijelovi naseljenih mjesta: Miljanovci i Novi Miljanovci (Filipovići i Kovčići), Žabljak i Tešanjka koji su bili u sastavu Općine Tesanj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 15 svi 2009, 23:59 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Hrvati prema izborima

Godina-- Hrvati Ukupno-- Hrvati %
2004---- 1059---- 1091---- 97.07%
2006---- 1356---- 1552---- 87.37%
2008---- 2022---- 2099---- 96.33%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 10 kol 2009, 00:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Markozzz, tek sam se danas nakon 2 mjeseca logirao na forum.hr i vidio tvoje pitanje na p.p. u vezi Usore. Sutra krećem dole pa kad se vratim opširnije ću napisati uvezi toga.
A već sam bio spominjao na forum.hr i demantirao tvrdnje cvijeća da su Usorski Hrvati u prijateljskim (bratskim) odnosima sa Muslimanima.

No ko što rekoh, više o tome za tjedan dana kad se vratim od kuće...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 10 kol 2009, 00:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
markozzz je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Markozzz, tek sam se danas nakon 2 mjeseca logirao na forum.hr i vidio tvoje pitanje na p.p. u vezi Usore. Sutra krećem dole pa kad se vratim opširnije ću napisati uvezi toga.
A već sam bio spominjao na forum.hr i demantirao tvrdnje cvijeća da su Usorski Hrvati u prijateljskim (bratskim) odnosima sa Muslimanima.

No ko što rekoh, više o tome za tjedan dana kad se vratim od kuće...

ok nema problema...lijepo se provedi :biceovodobro :zivili


Hvala :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 16 kol 2009, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
markozzz je napisao/la:
dekanat usora(općina usora, općina teslić i južni dio općine doboj) 2004god. 146 krštenja i 70 sprovoda

Gdje si našao te podatke? Odlični su ako su točni :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 17 kol 2009, 18:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
markozzz je napisao/la:
dekanat usora(općina usora, općina teslić i južni dio općine doboj) 2004god. 146 krštenja i 70 sprovoda


Ima li išta friškijih podataka? Mislim 2004. godina je bila davno.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 17 kol 2009, 20:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
lider30 je napisao/la:
markozzz je napisao/la:
dekanat usora(općina usora, općina teslić i južni dio općine doboj) 2004god. 146 krštenja i 70 sprovoda


Ima li išta friškijih podataka? Mislim 2004. godina je bila davno.


pa i nije. ta 2002., 03., 04. i 05. su bile nešto lošije kod hrvata općenito.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 17 kol 2009, 21:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
markozzz je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
Gdje si našao te podatke? Odlični su ako su točni :)


ma na to sam naletio na jednoj usorskoj internet stranici, ne sjećam se kojoj jer sam odmah s nje to prepisao da ne zaboravim...

lider

e nije bilo novijih podataka..imam možda novije za neke župe ali ne za cijeli dekanat..


U 2007. U ŽUPI SIVŠA KRŠTENO JE 39.; 38 U ŽUPI I 1 U INOZEMSTVU; 37. JE DJECE I 2. JE ODRASLIH OSOBA (neka ruskinja se pokrstila :aleale ).

u 2008. 32 krštenih.

uglavnom se rađaju u tešnju i zenici, ima ih i iz doboja, ali nađe se i koji zagreb.

ovo su podaci za najveću usorsku župu, ali ne znam koliko ih još ima.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 18 kol 2009, 12:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
U noći iz 7. na 8. lipanj Muslimani sa područja Tešnja, Jelaha kreću u dugo planiranu akciju rušenja hrvatske općine Usora i protjerivanja Hrvata sa desne obale Usore iz naselja Tešanjka, Žabljak. Po planu su iz Alibegovaca na lijevoj obali Usore, koji su bili u sustavu općine Usora na desnu obalu Usore čamcima deportirali sve Muslimane kako bi bili na sigurnom u slučaju oružanih akcija prema hrvatskim područjima. Nekoliko dana ranije prije planirane akcije protureni su letci iz tešanjskog MUP-a na kojima kao Hrvati pozivaju na izseljenje Muslimana iz Tešanjke i Žabljaka sve da bi ustvarili negativnu energiju prema Hrvatima. Dovode se jake snage, specialne postrojbe MUP Tešanj i Doboj sa nekim divizijama A BiH blokiraju selo Žabljak.

Hrvati na lijevoj obali brzo i promišljeno reagiraju, 110. zajedno sa MUP Žepče blokira mostove na Usori te se pripremili na mogući sukob. Odmah se obavještava Združeni stožer FBiH o situaciji i nakanama Muslimana kojima je za akciju izravnu zapovijed poslao Alija Izetbegović, a osim Usore istu akciju su pripremali i za općinu Ravne-Brčko.

Kad je situacija bila već na rubu oružanog sukoba u jutro 8. lipnja dolazi do zapovjedi o povlačenju ABiH i MUPovih postrojbi sa prostora Žabljaka i Tešanjke.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 18 kol 2009, 13:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
markozzz je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:
U noći iz 7. na 8. lipanj Muslimani sa područja Tešnja, Jelaha kreću u dugo planiranu akciju rušenja hrvatske općine Usora i protjerivanja Hrvata sa desne obale Usore iz naselja Tešanjka, Žabljak. Po planu su iz Alibegovaca na lijevoj obali Usore, koji su bili u sustavu općine Usora na desnu obalu Usore čamcima deportirali sve Muslimane kako bi bili na sigurnom u slučaju oružanih akcija prema hrvatskim područjima. Nekoliko dana ranije prije planirane akcije protureni su letci iz tešanjskog MUP-a na kojima kao Hrvati pozivaju na izseljenje Muslimana iz Tešanjke i Žabljaka sve da bi ustvarili negativnu energiju prema Hrvatima. Dovode se jake snage, specialne postrojbe MUP Tešanj i Doboj sa nekim divizijama A BiH blokiraju selo Žabljak.

Hrvati na lijevoj obali brzo i promišljeno reagiraju, 110. zajedno sa MUP Žepče blokira mostove na Usori te se pripremili na mogući sukob. Odmah se obavještava Združeni stožer FBiH o situaciji i nakanama Muslimana kojima je za akciju izravnu zapovijed poslao Alija Izetbegović, a osim Usore istu akciju su pripremali i za općinu Ravne-Brčko.

Kad je situacija bila već na rubu oružanog sukoba u jutro 8. lipnja dolazi do zapovjedi o povlačenju ABiH i MUPovih postrojbi sa prostora Žabljaka i Tešanjke.

jel to bilo 1995god?

i jel sada tešanjka pripada općini usora ili općini tešanj?


1995. godine. Da, Tešanjka i Žabljak kao naselja su većim dijelom ušla u sustav općine Usora.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 18 kol 2009, 23:17 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
Svašta.
Ja za ovo iskreno do sada nisam čuo.I to 1995. da se to desilo?!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 18 kol 2009, 23:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Zepce Jugend je napisao/la:
Svašta.
Ja za ovo iskreno do sada nisam čuo.I to 1995. da se to desilo?!

Da,

još da spomenem da su tada Muslimani organizirali referendum o otcjepljenju hrvatski prostora Usore. Mislim da je većina Hrvata taj referendum blokirala i čekala postupke MZ koja je stupila na stranu Hrvata donjeg toka Usore...

Nisu baš Hrvati Usore oduševljeni sa svojim nekadašnji "suborcima", koji su im se zamjerili već tokom rata krađom humanitarne pomoći a najgore je zaboljeo taj nož u leđa pred kraj rata odnosno nakon rata kada su Hrvati formirali svoju općinu...


Evo kako je to bilo nakon one famozne utakmice (TUR-HRV) u Jelahu multietnićkom gdje su Usorani bili braća pa po nekim forumima čitam čak i pod zapovjedništvom Alije...

http://www.youtube.com/watch?v=_vkLMSJxKok

Pa zajedništvo na Usori pa ovo, pa zajedništvo u Posavini pa zabranjavanje hrvatskih simbola u Gradačcu, pa zajedništvo u Tuzli pa napadi na katoličke objekte...

Hvala vam za vaše zajedništvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 23 kol 2009, 09:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
MRSHO je napisao/la:


Zar i u vas masovne manifestacije proturskih orijentiranih multietniĆara? :zubati

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 23 kol 2009, 11:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
lider30 je napisao/la:
MRSHO je napisao/la:


Zar i u vas masovne manifestacije proturskih orijentiranih multietniĆara? :zubati


Pa eto, stavio sam tek toliko da se zna :)... ali ovdje nema Sultana i sličnih da prokomentarišu i opravdaju turčenje...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 28 kol 2009, 18:36 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
MRSHO je napisao/la:
Zepce Jugend je napisao/la:
Svašta.
Ja za ovo iskreno do sada nisam čuo.I to 1995. da se to desilo?!

Da,

još da spomenem da su tada Muslimani organizirali referendum o otcjepljenju hrvatski prostora Usore. Mislim da je većina Hrvata taj referendum blokirala i čekala postupke MZ koja je stupila na stranu Hrvata donjeg toka Usore...

Nisu baš Hrvati Usore oduševljeni sa svojim nekadašnji "suborcima", koji su im se zamjerili već tokom rata krađom humanitarne pomoći a najgore je zaboljeo taj nož u leđa pred kraj rata odnosno nakon rata kada su Hrvati formirali svoju općinu...


Evo kako je to bilo nakon one famozne utakmice (TUR-HRV) u Jelahu multietnićkom gdje su Usorani bili braća pa po nekim forumima čitam čak i pod zapovjedništvom Alije...

http://www.youtube.com/watch?v=_vkLMSJxKok

Pa zajedništvo na Usori pa ovo, pa zajedništvo u Posavini pa zabranjavanje hrvatskih simbola u Gradačcu, pa zajedništvo u Tuzli pa napadi na katoličke objekte...

Hvala vam za vaše zajedništvo!


I ja kažem, jeb'o takvo zajedništvo i suživot.

Hvala za onu informaciju o Usori, ono stvarno nisam znao! :palacgore1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 31 kol 2009, 15:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Motel Split, Usora-Žabljak

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 31 kol 2009, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Konzularni ured RH, Usora-Sivša

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 04 ruj 2009, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Evo da potvrdim svoju priču što se tiče napada Muslimana na Hrvate donjeg toka Usore.

Dopis Ministru obrane RH Šušku


Privitak/ci:
Opaska: PDF: napad Muslimana na Usoru
20.7.95-opkoljavanje-usore.pdf [620.48 KiB]
Preuzeto 815 put/a.
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 27 ruj 2009, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Otvorena je starnica župe Sivša, još je u izradi, ali već ima puno zanimljivog i koristnog materiala ;)

http://www.zupasivsa.com/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 29 ruj 2009, 14:33 
Offline

Pridružen/a: 29 ruj 2009, 13:50
Postovi: 26
Prosli vikend su u kljaickinoj emisiji gostovali usorani.
Bilo je i pjesme, a pjevali su dva momcica, braca, jedan osnovnoskolac drugi srednjoskolac i 2 studenta.
Neznam kad sam zadnji put cuo tako mlade ljude da lijepo pjevaju.
E sad gosti su govorili u smislu da je usora dio posavine, a ovdje je srednja bosna.
Sto je tocno?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 29 ruj 2009, 15:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
markosplit je napisao/la:
Prosli vikend su u kljaickinoj emisiji gostovali usorani.
Bilo je i pjesme, a pjevali su dva momcica, braca, jedan osnovnoskolac drugi srednjoskolac i 2 studenta.
Neznam kad sam zadnji put cuo tako mlade ljude da lijepo pjevaju.
E sad gosti su govorili u smislu da je usora dio posavine, a ovdje je srednja bosna.
Sto je tocno?


Vjerojatno su to bili Braća Jelići.

Što se svrstavanja pojedinih dijelova u regije tiče bilo je već priče na ovom forumu: viewtopic.php?f=5&t=979

Po meni je Usora (Pousorje) kao područje vrlo specifična, sa karakteristikama i Posavine i Središnje Bosne odnosno prostora uz rijeku Bosnu (Žepče). A prostor današnje Usore je baš na području ušća rijeke Usore u rijeku Bosnu. Čini mi se da je i ovaj posljednji rat Usoru malo više približijo Središnjoj Bosni...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 14 lis 2009, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Ratne vijesti iz HZ Usore :HVO



Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 17 lis 2009, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
:HercegBosanac

Privitak:
Opaska: općina Usora
n1536126270_30068684_3381010.jpg
n1536126270_30068684_3381010.jpg [ 63.86 KiB | Pogledano 27727 put/a. ]


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Usora
PostPostano: 18 lis 2009, 21:30 
Online
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21292
MRSHO je napisao/la:
markosplit je napisao/la:
Prosli vikend su u kljaickinoj emisiji gostovali usorani.
Bilo je i pjesme, a pjevali su dva momcica, braca, jedan osnovnoskolac drugi srednjoskolac i 2 studenta.
Neznam kad sam zadnji put cuo tako mlade ljude da lijepo pjevaju.
E sad gosti su govorili u smislu da je usora dio posavine, a ovdje je srednja bosna.
Sto je tocno?

Vjerojatno su to bili Braća Jelići.
Što se svrstavanja pojedinih dijelova u regije tiče bilo je već priče na ovom forumu: viewtopic.php?f=5&t=979
Po meni je Usora (Pousorje) kao područje vrlo specifična, sa karakteristikama i Posavine i Središnje Bosne odnosno prostora uz rijeku Bosnu (Žepče). A prostor današnje Usore je baš na području ušća rijeke Usore u rijeku Bosnu. Čini mi se da je i ovaj posljednji rat Usoru malo više približijo Središnjoj Bosni...


Pa da, kada je dio Zeničko-Dobojske (Žepačko-Bobovačke :ujko ) županije. A i nažalost hrvatski prostori u Posavini su se smanjili, prije je tu bila Derventa, a sad je prvi hrvatski grad Odžak koji je ipak dalje nego srednjebosansko Žepče.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 253 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO