HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 09:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 213 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Fojnica
PostPostano: 07 svi 2009, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Prošlo ljeto sam bio u Fojnici i stavrno je lijepo tamo. Samostan sa svojim položajem i kao građevina je prelijep. Nisam imao vremena zta obilazak, ali kažu da ima u samostanskoj biblioteci mnoštvo arhivske građe, knjiga, dokumenata iz povijesti.


Slikano od samostankog svorišta prošlo ljeto:

slika

slika

slika

Inače, po popisu iz 1991. godine općina je imala 16.296 stanovnika, a sami grad Fojnica 4.225.
U općini je živjelo:
Muslimani - 49,23%
Hrvati - 40,64%
Jugoslaveni - 2,49%
Srbi - 0,96%
Ostali ili nepoznati - 6,65% (?!)

Nije mi jasno da je živjelo 1.085 ljudi koji se nisu izjašnjavali kao HMS, niti Jugoslaveni??

Na drugoj slici se vidi hotel Reumal, poznato lječilište, koje je dosta dobro uređeno i dobro popunjeno tijekom godine.

Također je zanimljivost, da je HVO držao barem trećinu fojničke općine i linije bojišnice su bile na ulazu u sami grad.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 svi 2009, 17:34 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
inace, mjesto sa kojega si slikao :

slika

Podaci za zupu Fojnicu

http://www.samostan.ba/index.php?idp=o_zupi

1991 5223
2005 3707


PS ko je vlasnik Reumala ?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 svi 2009, 18:19 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Vidio sam da je u Fojnici prema izborima u izbornoj jedinici Novo Naselje vecina Hrvata.

Na netu sam naso slike da je to zapravo naselje sa zgradama.
Znaci li to da Hrvati u Fojnici cine "urbaniji" dio stanovnistva?

slika

Mada iskreno ... sve mi to izgleda dosta lose.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 svi 2009, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
Ultras1986 je napisao/la:
Vidio sam da je u Fojnici prema izborima u izbornoj jedinici Novo Naselje vecina Hrvata.

Na netu sam naso slike da je to zapravo naselje sa zgradama.
Znaci li to da Hrvati u Fojnici cine "urbaniji" dio stanovnistva?

slika

Mada iskreno ... sve mi to izgleda dosta lose.



u gradu fojnici je omjer 60:40 za muslimane

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 svi 2009, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Lijep gradić na oči.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 08 svi 2009, 08:03 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Stjepan Tvrtko je napisao/la:


u gradu fojnici je omjer 60:40 za muslimane


Misliš na stanje 2009?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 08 svi 2009, 11:31 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
slika

Fojnica je stari bosanski grad i općina u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine, sa oko 3.400 stanovnika u gradu, odnosno 15.000 u općini (1991.) Poznata je po glasovitom Franjevačkom samostanu), sa bogatom bibliotekom i zbirkom.

Godine 1991. je u 30 (29 apsolutna, 1 relativna) naselja postajala muslimanska većina, u 24 (23 apsolutna, 1 relativna) hrvatska, u 1 većina ostalih.

ukupno: 16.296[1][2]

* Bošnjaci - 8.024 (49,23%)
* Hrvati - 6.623 (40,64%)
* Srbi - 157 (0,96%)
* Jugoslaveni - 407 (2,49%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 1.085 (6,65%)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 08 svi 2009, 17:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Zapadni_Mostar je napisao/la:
slika

Fojnica je stari bosanski grad i općina u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine, sa oko 3.400 stanovnika u gradu, odnosno 15.000 u općini (1991.) Poznata je po glasovitom Franjevačkom samostanu), sa bogatom bibliotekom i zbirkom.

Godine 1991. je u 30 (29 apsolutna, 1 relativna) naselja postajala muslimanska većina, u 24 (23 apsolutna, 1 relativna) hrvatska, u 1 većina ostalih.

ukupno: 16.296[1][2]

* Bošnjaci - 8.024 (49,23%)
* Hrvati - 6.623 (40,64%)
* Srbi - 157 (0,96%)
* Jugoslaveni - 407 (2,49%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 1.085 (6,65%)


Ja ove boldirano ne mogu nikako skužiti. :ne zna:

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 08 svi 2009, 17:32 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Ima cigana puno u nekom selu ja mislim da sam bio naletio na to jednom, ali ne znam u kojem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 09 svi 2009, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
Ultras1986 je napisao/la:
Stjepan Tvrtko je napisao/la:


u gradu fojnici je omjer 60:40 za muslimane


Misliš na stanje 2009?


da

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 11 svi 2009, 14:17 
Offline

Pridružen/a: 06 svi 2009, 14:26
Postovi: 449
Slicno kao i sa ostalim gradovima, Fojnica kroz 20. stoljece.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 11 svi 2009, 14:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20060708/bih01.asp


TAMO GDJE SU MOJI KORIJENI JOSIP ŠIMUNIĆ,
HRVATSKI NOGOMETNI REPREZENTATIVAC I ČLAN HERTHE,
ODMARA SE U RODNOM OTIGOŠĆU PORED FOJNICE
JOE POTPISAO VJERNOST Teniskom klubu Kiseljak

Što se tiče ovih momaka koji imaju hrvatske korijene, a igraju za Australiju, znam ih sve do jednog, i moram reći da su i oni ponosni na svoje podrijetlo, ali su odlučili igrati za Australiju. Ja to mogu razumjeti. Ja sam drukčije odlučio, kao i Didulica i Šerić, ali i mi i oni, svi smo ponosni na to što smo Hrvati

tekst i snimke Milo JUKIĆ

U hrvatskim medijima objavljeno je na desetke tekstova o hrvatskim nogometašima koji su rođeni ili igraju u Australiji, te o njihovim dvojbama oko toga koji dres odjenuti: hrvatski ili australski. Josipa Šimunića nitko se nije sjetio priupitati je li možda razmišljao o tome da odjene dres BiH; njegovi su, naime, šezdesetih godina prošlog stoljeća u Australiju krenuli iz sela Otigošće u općini Fojnica.
Planiranog pitanja najjednostavnije je bilo odreći se nakon što je vaš novinar čuo s kakvim žarom popularni Joe govori o hrvatstvu i Hrvatskoj, a prsten pečatnjak s hrvatskim grbom dodatno je govorio u prilog tome.

Ponosan na svoje

Teniskim terenom u Podastinju kod Kiseljaka, pored kojeg su Josipovi roditelji, brat i sestra kupili kuću, odzvanjale su pjesme Marka Perkovića Thompsona, a kod Josipa najbolje prolazi ona ’Tamo gdje su moji korijeni’. Vlasnik terena, susjed Šimunićevih, kiseljački liječnik dr. Dragan Vujica, predsjednik Tenis kluba Kiseljak, bio je, ispostavilo se, samo dobar sparing-partner Josipu, koji je slavio rezultatom 6:4, 6:2.

Uz to se Joe učlanio u Teniski klub Kiseljak; valjda se u Herthi neće ljutiti! Nakon meča, Josip je bez mnogo nagovaranja pristao pričati za Slobodnu, naglasivši da nema pitanja i tema koja bi morala biti preskočena.

Tvoji roditelji su u Australiju otišli iz sela Otigošće kod Fojnice, ti si rođen u Australiji. Što u tvojoj glavi danas predstavljaju Otigošće i Fojnica?
— Predstavljaju jako puno. Tata mi je rođen na Otigošću, mama isto u fojničkom selu Dugo Brdo, a mene je uvijek jako zanimalo odakle su ti moji korijeni i to mi je uvijek mnogo značilo. Mislim da svaki čovjek mora znati odakle je došao, odakle su mu korijeni, mora biti svjestan toga i ponosan na svoje.

Ja sam već pet-šest puta bio ovdje u srednjoj Bosni, u Fojnici, Kiseljaku, u mom Otigošću. Imam namjeru češće svratiti, jer, kažem, puno mi znači ovaj kraj. Jako mi je žao što je ovaj kraj u posljednjih petnaestak godina proživio svašta i stradao, ali mislim da ide na bolje i nadam se da će ljudi biti sretni. Ovo je jako bogat kraj i treba samo malo da ovdje sve krene nabolje.
Kažeš da svaki čovjek mora znati svoje korijene. No, kad su u pitanju hrvatski nogometaši u Australiji, neki to gledaju ovako, a neki onako. Ti si se opredijelio za Hrvatsku, Skoko, primjerice, nije.
— Netko zna, netko ne zna, a ja mislim da bi svatko trebao znati odakle je došao. Što se tiče ovih momaka koji imaju hrvatske korijene a igraju za Australiju, znam ih sve do jednog, i moram reći da su i oni ponosni na svoje podrijetlo, ali su odlučili igrati za Australiju. Ja to mogu razumjeti. Ja sam drukčije odlučio, kao i Didulica i Šerić, ali i mi i oni, svi smo ponosni na to što smo Hrvati.
Ti razumiješ Skoku i ostale, a hoće li tebe, zbog odluke da igraš za Hrvatsku, razumjeti prijatelji i poznanici s kojima kontaktiraš u Australiji?
— Iskreno rečeno, ne mislim mnogo o tome. Onaj tko mi je prijatelj, razumjet će, onaj tko nije, ne mora me ni razumjeti, uopće me ne zanima. To je moja odluka, tako se osjećam i tu odluku nitko neće promijeniti.
U Podastinju si ovih dana često, a osim nogometa, vidim da si i dobar tenisač. Šimunići su ovdje kupili kuću, a ovdje se baviš i nekom ’drugom vrstom’ nogometa? Mališani su oduševljeni što jedan hrvatski reprezentativac igra s njima nogomet?

Imam namjeru češće svratiti, jer puno mi znači ovaj kraj. Jako mi je žao što je ovaj kraj u posljednjih petnaestak godina proživio svašta i stradao, ali, mislim da ide na bolje i nadam se da će ljudi biti sretni. Ovo je jako bogat kraj i treba samo malo da ovdje sve krene nabolje
Josip Šimunić se učlanio u TK Kiseljak; valjda se u Herthi neće ljutiti!

Spreman na žrtvu

Jako je lijepo ovdje. Moji roditelji sad češće dođu u Europu, kod mene u Njemačku, pa i ovdje, u Bosnu. Jednom godišnje svakako dođu ovdje, imamo dosta rodbine u ovom kraju. Vidim da su ljudi manje-više sretni. Vidim i da nedostaje nekih stvari, ali neću ulaziti u to što bi trebalo uraditi. Te stvari se sigurno mogu popraviti, a ovaj kraj ima veliku budućnost.
A djeca? Jako mi je drago što djeca žele igrati, svaki drugi dan ovdje igramo, ima njih četrdesetak svaki put, ima dobrih igrača, pa čak, nećete vjerovati, i igračica, djevojčica, oni se raduju i uživaju igrajući, a i meni je s njima lijepo. Uvijek im nakon igre kažem kako treba raditi, imati malo sreće i može se uspjeti. Jako je važno da djeca žele uspjeti, samo moraju biti svjesni da se za karijeru mnogo mora žrtvovati. Mora se biti spreman na žrtvu i vjerovati u nešto ako želi uspjeti.

To je, dakle, bilo i tvoje načelo koje je dovelo do uspjeha u nogometnom ’odrastanju’: rad, vjera u sebe i spremnost na žrtvovanje?
— Da, ja sam puno žrtvovao za nogomet, bio sam čak dosta dobar u školi, mogao sam možda uspjeti i u nekim drugim stvarima, ali sam ipak izabrao nogomet. Zahvalan sam dragom Bogu, a i mojim roditeljima koji su mi uvijek davali punu potporu u toj mojoj vjeri da ću u nogometu uspjeti. Nadam se da ću ostati živ, zdrav i sretan i to je najvažnije.
Da se vratimo ’pravom’ nogometu: u anale svjetskih nogometnih prvenstava ući ćeš - ako ne po dobroj igri, po čemu ni ostali u hrvatskoj reprezentaciji neće biti upamćeni - po tome što si prvi nogometaš koji je na jednoj utakmici "zaradio" tri žuta kartona. Nama, koji smo gledali utakmicu na tv-ekranima, ništa nije bilo jasno, a tebi?

Italija prvak

— Pa, bilo mi je jasno, ali ni meni ne odmah, nego minutu, dvije nakon drugog žutog, samo što mi to u tim trenucima nije bilo bitno, želio sam da dobijemo utakmicu i odemo u drugi krug. Na žalost, nismo uspjeli, to se nije dogodilo, ali eto, kao što kažeš, ako me već neće zapamtiti po dobroj igri, hoće po tome. Volio sam da smo prošli u drugi krug, više nego da po bilo čemu budem zapamćen.
Imaš još mnogo vremena, i dalje ćeš igrati za Hrvatsku, bit će još svjetskih prvenstava, a tu je i Hertha...

— Imat ćemo prigoda, ako Bog da. Nadam se da će većina igrača koji sad igraju za Hrvatsku nastaviti igrati za reprezentaciju, a ima i nekoliko dobrih mladih igrača koji će u idućim godinama doći u prvi plan, pojačati i osvježiti reprezentaciju. Nadam se da ćemo uspjeti napraviti nešto više na Europskom prvenstvu, a i Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, za četiri godine.
Što se mene tiče, produžio sam ugovor s Herthom na još pet godina već prije Svjetskog prvenstva. Tamo sam dugo, tamo mi je lijepo, imam ambicije igrati s Herthom u Europi, nadam se da ću to i uspjeti. Mislim da će Hertha vjerojatno kupiti jednog napadača i jednog veznog igrača i onda će, mislim, moći ostvariti taj cilj - igranje u Europi.
Tvoja prognoza završnice Svjetskog prvenstva (razgovor je vođen nekoliko sati prije polufinalne utakmice između Francuske i Portugala - op. a.)? Dok se ovo pojavi u ’Slobodnoj’, utakmica će već biti završena, ali ćemo bar odmah znati kako si prognozirao!

— Imam osjećaj da će Francuska proći na penale. Oni imaju jednog Zidanea i Henryja i mislim da su bolji.
A onda, u finalu, Francuska - Italija?

— Pa, iskreno, mislim da je Italija zaslužila da osvoji ovo svjetsko prvenstvo.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 15 svi 2009, 23:50 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Hrvati prema izborima

Godina-- Hrvati--- Ukupno-- Hrvati %
2004---- 1280---- 3946---- 32.44%
2006---- 1545---- 5146---- 30.02%
2008---- 1436---- 5921---- 24.25%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 16 svi 2009, 19:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ultras1986 je napisao/la:
Hrvati prema izborima

Godina-- Hrvati--- Ukupno-- Hrvati %
2004---- 1280---- 3946---- 32.44%
2006---- 1545---- 5146---- 30.02%
2008---- 1436---- 5921---- 24.25%


Ovo je loše. Kad sam bio gore učinilo mi se da stvarno ima dosta Hrvata. Obilazili smo neka hrvatska sela i učinila su mi se dosta vitalna.

Po ovim tvojim rezultatima, ja bih rekao da je ipak bilo ljeto i da su dijasporići doprinijeli da mislim da ima više Hrvata, nego što ih stvarno živi tamo.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 16 svi 2009, 23:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 svi 2009, 13:05
Postovi: 263
Lokacija: Bosanski Šamac
lider30 je napisao/la:
Ultras1986 je napisao/la:
Hrvati prema izborima

Godina-- Hrvati--- Ukupno-- Hrvati %
2004---- 1280---- 3946---- 32.44%
2006---- 1545---- 5146---- 30.02%
2008---- 1436---- 5921---- 24.25%


Ovo je loše. Kad sam bio gore učinilo mi se da stvarno ima dosta Hrvata. Obilazili smo neka hrvatska sela i učinila su mi se dosta vitalna.

Po ovim tvojim rezultatima, ja bih rekao da je ipak bilo ljeto i da su dijasporići doprinijeli da mislim da ima više Hrvata, nego što ih stvarno živi tamo.


ma ljdui i neizlaze na izbore ili glasaju za npr sdp.trenutno je na općini omjer 70-30 a u gradu 60-40

_________________
Oduvijek naša je sa oca na sina, zauvijek ostat će naša Posavina


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 14:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
U prostorijama općine Fojnica su uručeni ugovori za 17 porodica iz Fojnice za realizaciju pomoći Vlade Republike Hrvatske u dodjeli građevinskog materijala za obnovu ili izgradnju obiteljskih kuća. Vrijednost donacije potpisanog ugovora je milion i 160 hiljada kuna (oko 300 hiljada KM). Ugovore su uručili korisnicima ugovora predstavnik veleposlanstva Hrvatske u BiH Boris Belanić i Marijo Zeko, predstavnik Hrvatske u ovom projektu pomoći Vlade Hrvatske Hrvatima BiH.

Predstavnik Veleposlanstva Hrvatske u BiH Boris Belanić je tim povodom kazao: "Objektivno gospodarska kriza nije zaobišla ni našu zemlju kao ni BiH, međutim naši programi se i dalje ostvaruju, finansiramo ono što smo planirati finansirati, posebno kada je u pitanju obnova kuća Hrvata u BiH. Smatramo da je to krucijalna stvar i da je to jedan od osnovnih uvjeta njihovog opstanka ovdje, smatram da ćemo izdržati ovaj tempo i da ćemo uraditi sve što smo zacrtali. I sam dolazak danas ovdje je dokaz za to".

Marijo Zeko je kazao: "Fojnica je jedna od općina u BiH gdje mi operativno imamo stopostotnu učinkovitost. Hrvarska brine o Hrvatima u BiH na ovaj način, a prisutni smo u oko 70 općina BiH. Za idući dio programa pomoći Hrvatima u BiH planiramo obnoviti ili izgraditi 20 kuća. Fojnica se pokazala do sada kao svijetli primjer dobre suradnje općine Fojnica i nadležnog ministarstva R Hrvatske. Sa ovim programom pomoći počeli smo prije tri godine sa obnovom objekata javne namjene i infrastrukture, obnovili smo ili izgradili 6 cesta u općini Derventa, Uzdolu općina Prozor, u Tesliću, u Grudama i potpisali smo nedavno ugovor o sufinasiranju izgradnje ceste u općini Tomislavgrad i Franjevačkog samostana Guča Gora. Od 2001. od kad egzistiramo u BiH obnovili smo 2,5 hiljade stambenih jedinica".

http://www.fojnica.ba/2009/05/07/17-por ... atske.html

:-top
:-zivio
:-klanjam
:-hrvatinic
:-oleole

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 14:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Program pomoći hrvatske Vlade povratku Hrvata i obnovi u Bosni i Hercegovini temelji se na našoj ustavnoj obvezi. U sklopu tog Programa, hrvatska Vlada pomaže Hrvatima u Bosni i Hercegovini u obnovi njihovih predratnih domova, te ostvarenju održivog povratka.

Govoreći o povratku Hrvata na područje Republike Srpske, potpredsjednica je pozvala odgovorne institucije u Bosni i Hercegovini da ulože dodatne napore kako bi njihov povratak bio siguran i trajan. Potpredsjednica je podsjetila i na važnu ulogu Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini u procesu povratka izrazivši pritom zahvalnost za humanost i uložene napore preuzvišenom biskupu banjalučkom mons. Franji Komarici.

Vezano uz program pomoći hrvatske Vlade za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu, do kraja 2008. godine utrošeno je 200 milijuna kuna. U taj program do sada uključeno je ukupno 3.000 obitelji (11.000 osoba, a time je obnovljeno 2.200 kuća.)

U 2009. godini u državnom proračunu osigurano je 47 milijuna kuna, čim ćemo omogućiti ukupno 828 isporuka građevinskog materijala, te projektiranje oko 662 kuće za koje je u tijeku izdavanje suglasnosti. Potpredsjednica je istaknula i da je 2006. godine Vlada Republike Hrvatske proširila ovaj Program i na mogućnost financiranja objekata komunalne i socijalne infrastrukture. Tako je tijekom 2007. i 2008. godine obnovljeno pet lokalnih prometnica.

Kada je riječ o programima i projektima iz područja kulture, znanosti, obrazovanja i sporta izvijestila je da je i trenutno raspisan Javni natječaj na temelju kojeg će se raspodijeliti sredstva koja je Vlada Republike Hrvatske i ove godine osigurala u Državnom proračunu. Potpredsjednica se kratko osvrnula i na Program iz djelokruga zdravstva. Također osvrnula se i na jednu od brojnih aktivnosti Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a to je provedba posebno važnog Ugovora između Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni i Hercegovini koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane i članova njihovih obitelji.

Hrvati kao jedan od tri ravnopravna konstitutivna naroda trebaju imati i jednaka prava koja uživaju i pripadnici druga dva konstitutivna naroda, a svim Hrvatima koji se žele vratiti u Bosnu i Hercegovinu potrebno je pružiti pomoć.

http://www.vlada.hr/hrvatski/naslovnica ... t_povratka

Prava stvar. Ovo treba izdvojiti.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 14:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
:-top2 :-top2 :-top2 :-top2

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Toliko o muslimanskoj propagandi da Republika Hrvatska promovira iseljavanje mladih, kvalificiranih ljudi iz BiH.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 15:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Kad god pročitam nešto
o tim "demografskim borbama", upitam se- koliko to ima smisla ?
Očito da ne mogu jedna kraj druge živjeti dvije
radikalno neprijateljske nacije, i budućnost je jedino
u totalnoj separaciji.

Da se dobije prostorno-ekonomski-povijesno koliko
Hrvatima pripada, oko 20% BH, i žiovt svoj na svome.
Kao što Srbi u RS ne beru brigu s bogumilomanima,
idiotskim fantazijama, jeziku od paleozoika, ilirima i
turcima,....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 15:04 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
:-zivio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 16:10 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
zalosno je sto to RH sve financira a ne oni koji su to rusili

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 16:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
frane je napisao/la:
zalosno je sto to RH sve financira a ne oni koji su to rusili


Ti koji su rušili , ne mogu ni sebi pomoći više , a kamoli drugom...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 07 lip 2009, 21:07 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
RajvoSa je napisao/la:
Program pomoći hrvatske Vlade povratku Hrvata i obnovi u Bosni i Hercegovini temelji se na našoj ustavnoj obvezi. U sklopu tog Programa, hrvatska Vlada pomaže Hrvatima u Bosni i Hercegovini u obnovi njihovih predratnih domova, te ostvarenju održivog povratka.

Govoreći o povratku Hrvata na područje Republike Srpske, potpredsjednica je pozvala odgovorne institucije u Bosni i Hercegovini da ulože dodatne napore kako bi njihov povratak bio siguran i trajan. Potpredsjednica je podsjetila i na važnu ulogu Katoličke crkve u Bosni i Hercegovini u procesu povratka izrazivši pritom zahvalnost za humanost i uložene napore preuzvišenom biskupu banjalučkom mons. Franji Komarici.

Vezano uz program pomoći hrvatske Vlade za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu, do kraja 2008. godine utrošeno je 200 milijuna kuna. U taj program do sada uključeno je ukupno 3.000 obitelji (11.000 osoba, a time je obnovljeno 2.200 kuća.)

U 2009. godini u državnom proračunu osigurano je 47 milijuna kuna, čim ćemo omogućiti ukupno 828 isporuka građevinskog materijala, te projektiranje oko 662 kuće za koje je u tijeku izdavanje suglasnosti. Potpredsjednica je istaknula i da je 2006. godine Vlada Republike Hrvatske proširila ovaj Program i na mogućnost financiranja objekata komunalne i socijalne infrastrukture. Tako je tijekom 2007. i 2008. godine obnovljeno pet lokalnih prometnica.

Kada je riječ o programima i projektima iz područja kulture, znanosti, obrazovanja i sporta izvijestila je da je i trenutno raspisan Javni natječaj na temelju kojeg će se raspodijeliti sredstva koja je Vlada Republike Hrvatske i ove godine osigurala u Državnom proračunu. Potpredsjednica se kratko osvrnula i na Program iz djelokruga zdravstva. Također osvrnula se i na jednu od brojnih aktivnosti Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a to je provedba posebno važnog Ugovora između Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni i Hercegovini koji su bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane i članova njihovih obitelji.

Hrvati kao jedan od tri ravnopravna konstitutivna naroda trebaju imati i jednaka prava koja uživaju i pripadnici druga dva konstitutivna naroda, a svim Hrvatima koji se žele vratiti u Bosnu i Hercegovinu potrebno je pružiti pomoć.

http://www.vlada.hr/hrvatski/naslovnica ... t_povratka

Prava stvar. Ovo treba izdvojiti.


Svaka čast Sanaderovom timu, nastavljaju Tuđmanovim stopama.
Tako i treba! :-top2


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Fojnica
PostPostano: 08 lip 2009, 06:16 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2009, 19:28
Postovi: 93
Vi, gospodo ne znate koliki je mortalitet Fojnickih Hrvata

Prevelik, a imam neke cifre za to, ali ne da mi se postavljati sve


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 213 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO