HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 15:57.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 24 ožu 2011, 11:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ožu 2011, 12:48
Postovi: 20
Lokacija: Tuzla
Priča o izgradnji kulturnog centra, koji ukljucuje i repliku stare katolicke crkve je pokrenuta vec 2007. godine. Do dan danas radovi nisu ni na pocetku, da li neko zna nesto o tom?!?! Ja mislim da bi to bio prelijep projekat, jer bi se pored vec pomenute replike stare katolicke crkve, nalazila i aleja franjevaca, sa bistama svih tuzlanskih franjevaca kao i franjevacki centar, knjznjica itd. Da li je problem samo finansijskog prirode?

_________________
NAJVJERNIJA ODVJETNICE, NA BRANIKU STOJ,
ČUVAJ NAŠU SVETU VJERU I HRVATSKI DOM!

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 24 ožu 2011, 12:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Mislim da su u pitanju novčana sredstva, a zatim i problem sve manjeg broja katolika u Tuzli. Neće katolici da ulažu u nešto što bi im sutra mogli oteti ili srušiti muslimani ;)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 24 ožu 2011, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ožu 2011, 12:48
Postovi: 20
Lokacija: Tuzla
ManInBlack je napisao/la:
Mislim da su u pitanju novčana sredstva, a zatim i problem sve manjeg broja katolika u Tuzli. Neće katolici da ulažu u nešto što bi im sutra mogli oteti ili srušiti muslimani ;)


Ma ne vjerujem bas da bi otimali crkvu :) mada opet...kako god nadam se, da ce se poceti raditi nesto po tom pitanju, jer ljepseg nacina za prikazivanje bitnosti katolika i hrvata u tuzli od kulturnog centra ne moze bit...

_________________
NAJVJERNIJA ODVJETNICE, NA BRANIKU STOJ,
ČUVAJ NAŠU SVETU VJERU I HRVATSKI DOM!

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 24 ožu 2011, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 09:51
Postovi: 6
Izgradnja KC "Sv. Franjo" ponajviše je zapela zbog imovinsko-pravnih problema i razno-razne papirologije. Prostor starog crkvišta, gdje se nekad nalazila rimokatolička crkva, a gdje se danas treba graditi ovaj Centar, je nakon brojnih natezanja, rastezanja i otezanja prešao u ruke Franjevačkog samostana u Tuzli. Jednako tako, problem su bile i raznorazne dozvole. Općinska administracija se još jednom pokazala poprilično neučinkovitom, ali vjerujem i nekooperativnom.
Sada je to sve, mislim, riješeno, a koliko ja znam, već je prikupljen jedan značajan dio sredstava za realizaciju ovoga projekta. Onog trenutka kada započne gradnja financijski će se problemi rješavati još i brže.
Jedva čekam početak i kraj gradnje. Vjerujem da će to biti jedan fini prostor za okupljanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 25 ožu 2011, 11:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 ožu 2011, 12:48
Postovi: 20
Lokacija: Tuzla
GRADOVRH je napisao/la:
Izgradnja KC "Sv. Franjo" ponajviše je zapela zbog imovinsko-pravnih problema i razno-razne papirologije. Prostor starog crkvišta, gdje se nekad nalazila rimokatolička crkva, a gdje se danas treba graditi ovaj Centar, je nakon brojnih natezanja, rastezanja i otezanja prešao u ruke Franjevačkog samostana u Tuzli. Jednako tako, problem su bile i raznorazne dozvole. Općinska administracija se još jednom pokazala poprilično neučinkovitom, ali vjerujem i nekooperativnom.
Sada je to sve, mislim, riješeno, a koliko ja znam, već je prikupljen jedan značajan dio sredstava za realizaciju ovoga projekta. Onog trenutka kada započne gradnja financijski će se problemi rješavati još i brže.
Jedva čekam početak i kraj gradnje. Vjerujem da će to biti jedan fini prostor za okupljanje.


Je, i ja mislim da onog trenutka kada se pocne sa izgradnjom, da ce prihod sredstava zasigurno biti veci. Skupilo se do sad vec tisucu puta za renoviranje samostana pa tako vjerujem da se i za ovaj projekat moze na isti nacin pocet skupljat sredstva. Nadam se samo da ce to biti uskoro...

_________________
NAJVJERNIJA ODVJETNICE, NA BRANIKU STOJ,
ČUVAJ NAŠU SVETU VJERU I HRVATSKI DOM!

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 14 svi 2011, 10:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 09:51
Postovi: 6
Počela gradnja :)

http://www.bhstring.net/tuzlauslikama/t ... p?id=41814


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 14 svi 2011, 11:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Ajde hvala bogu neka lijepa vijest.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 30 lip 2011, 12:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
Počinje priča o Kulturnom centru Sveti Franjo

slika

Piše: Maja Nikolić

U Tuzli je službeno počela izgradnja Kulturnog centra Sveti Franjo, a gradi ga Franjevački samostan Svetih apostola Petra i Pavla na čelu s tuzlanskim gvardijanom fra Zdravkom Anđićem.

U samom središtu grada, gdje je nekoć bila crkva, gradi se zgrada koja će biti na diku hrvatskog puka ovih prostora. Kulturni centar Sveti Franjo vjernici očekuju s velikim oduševljenjem, posebice mladi ljudi kojima će on prvotno i biti namijenjen. Blagoslov temelja Kulturnog centra bit će upriličen u Tuzli 29. lipnja na blagdan Svetih apostola Petra i Pavla.

Projekt je zaživio još prije dvije godine kada su franjevci slavili 800. obljetnicu od utemeljenja reda. Kulturni centar je zapravo cijela jedna priča koja govori o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Ideja o njegovoj gradnji potekla je od tuzlanskog gvardijana fra Zdravka, a cijeli projekt izradio je arhitekt Juro Pranjić iz Tuzle kojeg smo prije nekoliko dana posjetili na gradilištu.

Centar s dva zdanja

„Cijeli projekt nastao je u sklopu revitalizacije povijesne jezgre grada Tuzle. Budući da se nalazi u samom središtu grada Centar je dobio svu dokumentaciju, a naše idejno rješenje postalo je kao takvo sastavni dio svih planova rekonstrukcije užeg gradskog područja“, kaže Pranjić.

Centar ima dva zdanja. U jednom će biti višenamjenska dvorana, a u drugom prateći sadržaji u kojima su koncentrirani prostori za probe, kafić, knjižnica, uredi i drugi prostori. Posebnu dimenziju centru daju lipe kojima je centar okružen, ali i šetalište franjevaca. To šetalište i jest znak 800 godina postojanja franjevačkog reda. „Pri idejnom rješenju cijelog projekta vodili smo se osnovnim načelima, a to su sjećanja na našu prošlost. Također, i da naš prostor dostojno predamo našim budućim generacijama“, pojašnjava arhitekt Pranjić. Mnogim vjernicima nedostajala je stara crkva, a veliki broj njih posebice je dolazio u Tuzlu na patron župe koji se tradicionalno slavio na starom crkvištu. Danas su te zrelije generacije koje pamte crkvu najviše sretne zbog izgradnje Kulturnog centra i vjeruju da će i mladi koji tu budu dolazili u budućnosti s istim žarom gledati na taj Centar.

Mjesto susretanja i nadanja

Gradnja cijelog zdanja je zahtjevna jer je nekadašnja crkva, koja je bila na tom mjestu, srušena upravo zbog tonjenja terena. Danas je taj problem stvar prošlosti, ali se unatoč tome o rokovima gradnje Centra ne može govoriti jer se ne smije improvizirati.

Ipak, postoji uvjerenje da će Centar „zaživjeti“ već krajem sljedeće godine.

„Svjesno smo preuzeli rizik. On podrazumijeva da moramo poduzeti sve ono što traži jedna suvremena gradnja. Također, uvijek treba biti pripravan na teškoće. I ako se dogodi da teškoće sa slijeganjem nastupe, nadamo se da će nakon nas biti i onih koji će ih znati otkloniti. Za sada vjerujem da smo taj problem riješili“, kaže Juro Pranjić.

Kulturni centar Sveti Franjo obogaćuje kulturnu ponudu grada Tuzle, posebice ako se ima u vidu činjenica da su franjevci na ovim prostorima još prije 600 godina počeli udarati temelje svakom vidu umjetnosti te da su oduvijek doprinosili razvoju kulture u Bosni. Osim toga, ovaj Kulturni centar doprinos je i stvarnoj multietičnosti, a potporu mu je dao cijeli grad na čelu s gradskim ocima.

Zato i budućim generacijama ostaje zadaća da stvarnost treba i „okameniti“. Buduće generacije koje budu dolazile u ovaj Centar u njemu će se susretati, upoznavati, ali i nadati se. „Želja nam je da se tu mnogi mladi i stariji susreću, da im taj prostor bude drag i da toplinu i uspomene na ovaj prostor uvijek čuvaju“, rekao je Pranjić.
Nadasve, veoma je važno da je ovaj Kulturni centar i potvrda identiteta katoličkog puka. Kulturni centar Sveti Franjo bit će istinski dom kako Hrvata tako i različitih hrvatskih kulturnih institucija ovog kraja.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 30 lip 2011, 13:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Ja sam se nadao da će taj centar biti replika stare crkve, još je se kroz maglu sjećam. No šta je tu je, bolje išta nego ništa :)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kulturni centar "sveti Franjo"
PostPostano: 18 lis 2011, 18:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27388

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO