HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:01.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Novi napad na Hadži Omerovu džamiju: Vandali kamenicama rastjerali vjernike sa džuma-namaza!
PostPostano: 07 tra 2012, 12:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
Nakon što smo pristupili klanjanju, strašan prasak odjeknuo je džamijom, kaže Hafizović

slika


Džuma-namaz u Hadži Omerovoj džamiji u Banjoj Luci jučer je prekinut kamenicama koje su nepoznate osobe bacile na krov objekta, nekoliko minuta nakon učenja ezana! To je jučer potvrđeno "Dnevnom avazu" nakon što je naša ekipa stigla na lice mjesta.

- Odmah nakon što je glavni imam proučio ezan i nakon što smo pristupili klanjanju, strašan prasak odjeknuo je džamijom. U džamiji nas je bilo 25 i svi smo se okrenuli prema najstarijem vjerniku - govori nam Adis Hafizović (33), povratnik u Banju Luku.

Hafizović tvrdi da je jedino on, zbog hronične bolesti kičme, sjedio.

- Pomislio sam da je pao, da se skotrljao. Kada smo vidjeli da i on u strahu gleda u nas, shvatili smo šta je u pitanju. Zavladala je tišina i strah među nama. Pojedini vjernici u silnom su strahu napuštali džamiju. Izašli smo ispred džamije da vidimo šta se događa. Nikoga tada nije bilo, samo kamenice i porušeni crepovi. Iskreno, žao mi je što nismo izašli ranije, čisto da vidimo ko je osoba koja to stalno radi - navodi Hafizović.


slika

S preostalim vjernicima glavni imam džamije Saudin ef. Gulamić vratio se potom da završi prekinuti namaz.
Kulturni spomenik

- Pozvali smo policiju, koja je uzela moje podatke. S njima je stigao i inspektor. Nešto slično doživjeli smo i 26. marta. Tada smo imali dženazu na kojoj su bile i naše komšije, Srbi, Hrvati... Grupica momaka naišla je i počela nas sve u koloni kamenovati s ulice. Prisutni su se dali u bijeg po haremu - govori nam efendija Gulamić, naglašavajući da je džamija sagrađena 1686. godine i da je pod zaštitom UNESCO-a kao kulturni spomenik svjetske baštine treće kategorije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi napad na Hadži Omerovu džamiju: Vandali kamenicama rastjerali vjernike sa džuma-namaza!
PostPostano: 08 tra 2012, 01:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 23:58
Postovi: 211
Bez uvrede ikome, ali ovaj kamenčić sa slike teško da je mogao izazvati takav strah i paniku kakva se opisuje. Vjerojatno pretjerivanje, makar je bilo kakva vrsta napada na neki vjerski objekt idiotizam par excellance.

_________________
U vražju mater!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Novi napad na Hadži Omerovu džamiju: Vandali kamenicama rastjerali vjernike sa džuma-namaza!
PostPostano: 08 tra 2012, 08:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 sij 2012, 16:01
Postovi: 12319
Jedan takav kamen sigurno ne.

Btw, ako je ovo istina, žalosno je što se ovakve stvari tolerišu(kao i milion drugih, rekao bih, kriminalnih i divljačkih aktivnosti). Ovu djecu treba dobro kažnjavati da bi se naučili ispravnom i pod hitno mijenjati zakone koje se tiču maloljetnika. I nošenje oružja, pokušaje ubistva, krađe, sve bih ja to žestoko kažnjavao.

Citat:
Pozvali smo policiju, koja je uzela moje podatke. S njima je stigao i inspektor. Nešto slično doživjeli smo i 26. marta. Tada smo imali dženazu na kojoj su bile i naše komšije, Srbi, Hrvati... Grupica momaka naišla je i počela nas sve u koloni kamenovati s ulice. Prisutni su se dali u bijeg po haremu - govori nam efendija Gulamić, naglašavajući da je džamija sagrađena 1686. godine i da je pod zaštitom UNESCO-a kao kulturni spomenik svjetske baštine treće kategorije.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO