HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 16 tra 2024, 06:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 05:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Disklejmer je da se ovo odnosi na sva tri naroda. Hrvate najbolje poznajem, pa se tu možemo složiti da Hrvati BiH u zadnjih 20 godina nisu stvorili igrača (generacije rođene nakon 90-te) koji se duže vrijeme zadržao na širem popisu igrača hrvatske reprezentacije. Srbe dovoljno ne poznajem, a kod Bošnjaka, koje isto površno poznajem, osim Džeke se radi o igračima stvorenim drugdje.

BiH je za vrijeme Jugoslavije u određenim trenutcima imala i do pola prve ekipe (doduše, to je možda više do Osima koji je spriječio Jugoslaviju da postigne bolji rezultat, ali to je druga tema).

Nisam uspio pronaći popis igrača samo liga petice po svim zemljama porijekla. Imam samo ovaj prvi koji obuhvata sve igrače koji igraju van matične zemlje, ali nam to ne govori puno. To što pola ovih BiH izvoznih igra u RH, Srbiji ili Sloveniji ne znači apsolutno ništa.

U drugom članku se navode lige petice, ali sa samo top 5 zemalja porijekla, gdje imaš Srbe i Hrvate koji su u top 5 zemalja po porijelu u Serie A.

Pod uvjetom da je potencijal i talent i dalje tu (uz manju populacijsku bazu), zar to ne bi trebalo značiti da prilika čeka nekoga da prvi ušeta sa pravim ustrojem i da pokupi sve vrhnje?

slika

https://www.90min.com/posts/6296799-where-europe-s-top-5-leagues-import-the-most-players-outside-of-their-home-country

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 05:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16228
...jedini klub koji proizvodi igrače za reprezentaciju u bih je izviđač ljubuški u rukometu..zašto..zato što imaju dobar i organiziran klub..ono što je nekad bilo je bio produkt yu škole a iza toga vakum..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 05:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Tema je na forumu Nogomet, dakle fokusirajmo se na proizvodnju nogometaša. Rukomet i košarka se dobro drži (u odnosu na nogomet), barem što se tiče Hrvata BiH.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 05:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16228
..o nisi bio isključiv u uvodu al nema veze tema je univerzalna za sve sportove ...nogomet nije ništa bolji od ostalih sportova u hr reprezentaciji nemaš igrača poniklog iz bih osim korijenima a ne rezultaom rada tih saveza...niti ih ima na vidiku..menalo todorović mujakić eto i po nacionalnom ključu su poluigrači a ne nikakve klase...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 06:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10750
Nema proizvodnje igrača na ovim prostorima , već je sve to čisti prirodni talenat uz dosta sreće i bez ikakvih pravila.

Da bi bilo proizvodnje moralo bi biti i sistema , a sistema nema odavno mada ga i ranije slabo bilo.
Uglavnom ovi prostori imaju talente , u hrvatskom fudbalu postoje par ljudi koji prepoznaju talente ali to nema veze sa sistemom , jer da ima onda bi klupski fudbal bio na zavidnom nivou , on to svakako nije.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 06:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16228
joe enter je napisao/la:
Nema proizvodnje igrača na ovim prostorima , već je sve to čisti prirodni talenat uz dosta sreće i bez ikakvih pravila.

Da bi bilo proizvodnje moralo bi biti i sistema , a sistema nema odavno mada ga i ranije slabo bilo.
Uglavnom ovi prostori imaju talente , u hrvatskom fudbalu postoje par ljudi koji prepoznaju talente ali to nema veze sa sistemom , jer da ima onda bi klupski fudbal bio na zavidnom nivou , on to svakako nije.


...hrvatski nogomet u korelaciji s financijama ima odličnu ligu..sad imaš u hr pet igrača koji mogu u ligu petice...i nije to slučajno ponavlja se godinama..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 11:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
U Hrvatskoj postoji sustav, za "ove prostore" ne znam.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 11:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58616
Lokacija: DAZP HQ
pokrenuo si temu o kojoj sam pisao nedavno, BIH nije stvorila nijednog hr reprezentativca od onih prijelaznih ratnih generacija (tipa Mario Stanić).

najbolji hrvatski nogometaš iz BIH u zadnjih ne znam koliko godina je Luka Menalo, igrač Dinama na posudbi u Rijeci, ali on je miljama daleko od bilo kakve reprezentacije.

s obzirom na brojnost Hrvata u BIH i s obzirom na prirodni talent, bilo bi normalno da se oko reprezentacije vrti uvijek 2-3 igrača (kao što je slučaj s košarkaškim i rukomentnim).

Široki Brijeg i Zrinjski kao dva stabilna prvoligaša još uvijek nisu izbacili ozbiljan talent koji bi u nekom trenutku završio u Dinamu ili nekom jačem klubu se izbrusio, a da bi bilo jasno da je igrački stvaran u BIH.

kod Srba je Luka Jović iz Bijeljine, ali kompletan nogometni put od 5. godine starosti je u Srbiji, u Zvezdi je već bio sa 7 godina.

očito je da danas za biti vrhunski nogometaš nije dovoljno samo talent nego sustavan rad koji u BIH ne postoji.

što se tiče Hrvata podrijetlom iz BIH koji nogometno odrastaju u Hrvatskoj i koji su u pravilu rođeni u Hrvatskoj, njih je puno i u Dinamu i Hajduku.

jedina iznimka za koju znam je Dinamov Josip Šutalo iz Čapljine, trenutno na posudbi u Istri, međutim on je nogometno rastao u Metkoviću pa s 14 godina prešao u Dinamo: https://www.transfermarkt.com/josip-sut ... ler/371001

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 12:20 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10401
talenti su prije dozrijevali do 27. godine i tek onda kao formirani igrači i osobe išli u inozemstvo
danas idu iz x puta slabije lige sa 50-100 utakmica kao balavci koji gledaju gdje je bolji prvi ugovor

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 13:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
dudu je napisao/la:
pokrenuo si temu o kojoj sam pisao nedavno, BIH nije stvorila nijednog hr reprezentativca od onih prijelaznih ratnih generacija (tipa Mario Stanić).

najbolji hrvatski nogometaš iz BIH u zadnjih ne znam koliko godina je Luka Menalo, igrač Dinama na posudbi u Rijeci, ali on je miljama daleko od bilo kakve reprezentacije.

s obzirom na brojnost Hrvata u BIH i s obzirom na prirodni talent, bilo bi normalno da se oko reprezentacije vrti uvijek 2-3 igrača (kao što je slučaj s košarkaškim i rukomentnim).

Široki Brijeg i Zrinjski kao dva stabilna prvoligaša još uvijek nisu izbacili ozbiljan talent koji bi u nekom trenutku završio u Dinamu ili nekom jačem klubu se izbrusio, a da bi bilo jasno da je igrački stvaran u BIH.

kod Srba je Luka Jović iz Bijeljine, ali kompletan nogometni put od 5. godine starosti je u Srbiji, u Zvezdi je već bio sa 7 godina.

očito je da danas za biti vrhunski nogometaš nije dovoljno samo talent nego sustavan rad koji u BIH ne postoji.

što se tiče Hrvata podrijetlom iz BIH koji nogometno odrastaju u Hrvatskoj i koji su u pravilu rođeni u Hrvatskoj, njih je puno i u Dinamu i Hajduku.

jedina iznimka za koju znam je Dinamov Josip Šutalo iz Čapljine, trenutno na posudbi u Istri, međutim on je nogometno rastao u Metkoviću pa s 14 godina prešao u Dinamo: https://www.transfermarkt.com/josip-sut ... ler/371001


Nadao sam se da ćeš se javiti jer sigurno bolje od koga poznaješ te igrače, te možeš ukazati jesam li nekoga zaboravio. Nažalost, potvrdilo se najgore. Zrinjski i Široki ne proizvode igrače, te mi nije jasno na osnovu čega uspijevaju opstati u gornjem dijelu tabele. Možda jer su svi jednako beskorisni.

Ipak, zemlja koja ima 2/3 populacije Hrvatske, isto s klubovima s bogatom tradicijom, kulturološki/genetski vrlo slični, pa ćorak. Sustavi i slično na stranu, teško vjerovati da se pukom slučajnošću nije rodio samo jedan vanserijski talent, onaj tip koji ispliva i u katastrofalnom sustavu.

Idemo se udružiti ko start-up u neku akademiju i/ili klub i dignuti ozbiljan novac ako se to ustroji kako treba. Čak se ne treba izmišljati ništa novo, dovoljno napraviti copy-paste iz uspješnih primjera iz Hrvatske. Nemoguće da za nekoliko godina ne bi stvorio nekoga ko bi mogao otići barem u Dinamo.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 13:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35874
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Loši omladinski pogoni, loš i nestručan kadar koji radi s mladima, neulaganje u mlade.

Evo ti primjera Zrinjskog koji je ne znam kada izbacio nekog standardnog prvotimca iz mlađih uzrasta, umjesto toga se oslanjaju na kupovinu izrabanih igrača, mijenjaju ih sa Sarajevom i Željom ko sličice.
I ono mladih igrača što imaju gonjaju po posudbama u niže lige gdje ne mogu ostvariti egzistenciju kroz nogomet.
Kadar koji radi s mladima se zapošljava ne po stručnosti nego znamo već kako to ide kod nas.
Neulaganje u mlade, sama mogućnost treniranja u Zrinjskom je preskupa za dobar dio roditelja tako da je još više smanjena baza da iskoči neki talent.
Sama politika kluba nije da izbace igrače iz mladih pogona nego da zarade "menadžeri" trgovinom već "dokazanim" igračima.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 14:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35874
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ministry of Sound je napisao/la:

Nadao sam se da ćeš se javiti jer sigurno bolje od koga poznaješ te igrače, te možeš ukazati jesam li nekoga zaboravio. Nažalost, potvrdilo se najgore. Zrinjski i Široki ne proizvode igrače, te mi nije jasno na osnovu čega uspijevaju opstati u gornjem dijelu tabele. Možda jer su svi jednako beskorisni.

Ipak, zemlja koja ima 2/3 populacije Hrvatske, isto s klubovima s bogatom tradicijom, kulturološki/genetski vrlo slični, pa ćorak. Sustavi i slično na stranu, teško vjerovati da se pukom slučajnošću nije rodio samo jedan vanserijski talent, onaj tip koji ispliva i u katastrofalnom sustavu.

Idemo se udružiti ko start-up u neku akademiju i/ili klub i dignuti ozbiljan novac ako se to ustroji kako treba. Čak se ne treba izmišljati ništa novo, dovoljno napraviti copy-paste iz uspješnih primjera iz Hrvatske. Nemoguće da za nekoliko godina ne bi stvorio nekoga ko bi mogao otići barem u Dinamo.


Imaš u Mostaru Sport talent koji ima solidne rezultate u mlađim uzrastima ali šta ti to znači ako u gradu nemaš klub koji će dati priliku mladima.
Akademija i klub se financira članstvom a nažalost dobar dio roditelja si ne može to priuštiti.
Jedina je mogućnost sustavan rad s mladima u klubovima, Široki je donekle primjer toga.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 14:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58616
Lokacija: DAZP HQ
Ministry of Sound je napisao/la:
dudu je napisao/la:
pokrenuo si temu o kojoj sam pisao nedavno, BIH nije stvorila nijednog hr reprezentativca od onih prijelaznih ratnih generacija (tipa Mario Stanić).

najbolji hrvatski nogometaš iz BIH u zadnjih ne znam koliko godina je Luka Menalo, igrač Dinama na posudbi u Rijeci, ali on je miljama daleko od bilo kakve reprezentacije.

s obzirom na brojnost Hrvata u BIH i s obzirom na prirodni talent, bilo bi normalno da se oko reprezentacije vrti uvijek 2-3 igrača (kao što je slučaj s košarkaškim i rukomentnim).

Široki Brijeg i Zrinjski kao dva stabilna prvoligaša još uvijek nisu izbacili ozbiljan talent koji bi u nekom trenutku završio u Dinamu ili nekom jačem klubu se izbrusio, a da bi bilo jasno da je igrački stvaran u BIH.

kod Srba je Luka Jović iz Bijeljine, ali kompletan nogometni put od 5. godine starosti je u Srbiji, u Zvezdi je već bio sa 7 godina.

očito je da danas za biti vrhunski nogometaš nije dovoljno samo talent nego sustavan rad koji u BIH ne postoji.

što se tiče Hrvata podrijetlom iz BIH koji nogometno odrastaju u Hrvatskoj i koji su u pravilu rođeni u Hrvatskoj, njih je puno i u Dinamu i Hajduku.

jedina iznimka za koju znam je Dinamov Josip Šutalo iz Čapljine, trenutno na posudbi u Istri, međutim on je nogometno rastao u Metkoviću pa s 14 godina prešao u Dinamo: https://www.transfermarkt.com/josip-sut ... ler/371001


Nadao sam se da ćeš se javiti jer sigurno bolje od koga poznaješ te igrače, te možeš ukazati jesam li nekoga zaboravio. Nažalost, potvrdilo se najgore. Zrinjski i Široki ne proizvode igrače, te mi nije jasno na osnovu čega uspijevaju opstati u gornjem dijelu tabele. Možda jer su svi jednako beskorisni.

Ipak, zemlja koja ima 2/3 populacije Hrvatske, isto s klubovima s bogatom tradicijom, kulturološki/genetski vrlo slični, pa ćorak. Sustavi i slično na stranu, teško vjerovati da se pukom slučajnošću nije rodio samo jedan vanserijski talent, onaj tip koji ispliva i u katastrofalnom sustavu.

Idemo se udružiti ko start-up u neku akademiju i/ili klub i dignuti ozbiljan novac ako se to ustroji kako treba. Čak se ne treba izmišljati ništa novo, dovoljno napraviti copy-paste iz uspješnih primjera iz Hrvatske. Nemoguće da za nekoliko godina ne bi stvorio nekoga ko bi mogao otići barem u Dinamo.


pogledati ovih par videa bi bilo dobro za početak.





u Zagrebu nije samo Dinamo, to je plejada klubova u Zagrebu i okolici koja stvara igrače za Lokomotivu i Dinamo, to je konstatna selekcija do juniora.

ipak ni to nije nikakva garancija da ćeš na kraju proizvesti najbolji materijal, navodno i kod nas manjka extra talenata u mlađim geenracijama, igrača koji vidljivo odskaču, ali previše je i tih wannabe talenata propalo.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 18:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58616
Lokacija: DAZP HQ
Bacite pogled na U19 i U21 reprezentacije Crne Gore i BIH i shvatit ćete koliko Crna Gora ima pojedinaca koji su u ozbiljnim klubovima, a bh. reprezentativci svi redom u BIH igraju.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 tra 2018, 12:41
Postovi: 4988
Već sam bio piso o tome na nekoj temi, treba poslat mjesec dana trenera iz Dinama, pa iz Hajduka, pa iz Rijeke, pa iz Osijeka, pa onda opet još jednu rundu. U godinu dana oni bi doli postavili temelje kvalitetne nogometne škole u Mostaru i napredovali bi dosta treneri, tu mislim prije svega na školu nogometa.

Može i obrnuto da HNS dovede trenere iz nogometnih škola Zrinje, Širokog i ostali HR klubova u Dinamo mjesec dana, pa u Hajduk mjesec dana, da vide kako se radi i nauče neke osnove, pa sljedeće godine ponovo nadogradnja...kroz 5 godina bi se vidio ozbiljan napredak.

_________________
JA SAM ZAGREB !!!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 20:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23279
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
OPca korupcija u omladinskim pogonima BH klubova je dosla glave nogometu u BiH. Uprave klubova stavljaju trenere, koji ce s njima dijeliti dobiveni mito i tu onda nema kvalitete i struke kod trenera.
Nestrucnom kadru ce proci neki ekstratalentirani decko neopazeno.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 20:49 
Offline

Pridružen/a: 04 pro 2016, 17:11
Postovi: 1505
dudu je napisao/la:
pokrenuo si temu o kojoj sam pisao nedavno, BIH nije stvorila nijednog hr reprezentativca od onih prijelaznih ratnih generacija (tipa Mario Stanić).

najbolji hrvatski nogometaš iz BIH u zadnjih ne znam koliko godina je Luka Menalo, igrač Dinama na posudbi u Rijeci, ali on je miljama daleko od bilo kakve reprezentacije.

s obzirom na brojnost Hrvata u BIH i s obzirom na prirodni talent, bilo bi normalno da se oko reprezentacije vrti uvijek 2-3 igrača (kao što je slučaj s košarkaškim i rukomentnim).

Široki Brijeg i Zrinjski kao dva stabilna prvoligaša još uvijek nisu izbacili ozbiljan talent koji bi u nekom trenutku završio u Dinamu ili nekom jačem klubu se izbrusio, a da bi bilo jasno da je igrački stvaran u BIH.

kod Srba je Luka Jović iz Bijeljine, ali kompletan nogometni put od 5. godine starosti je u Srbiji, u Zvezdi je već bio sa 7 godina.

očito je da danas za biti vrhunski nogometaš nije dovoljno samo talent nego sustavan rad koji u BIH ne postoji.

što se tiče Hrvata podrijetlom iz BIH koji nogometno odrastaju u Hrvatskoj i koji su u pravilu rođeni u Hrvatskoj, njih je puno i u Dinamu i Hajduku.

jedina iznimka za koju znam je Dinamov Josip Šutalo iz Čapljine, trenutno na posudbi u Istri, međutim on je nogometno rastao u Metkoviću pa s 14 godina prešao u Dinamo: https://www.transfermarkt.com/josip-sut ... ler/371001

Novinar Samovojska je nedavno u jednoj TV emisiji rekao citirajući Brazilca Gilberta Silvu kako je nogomet igra praznog, a ne punog frižidera. Što će reći da u nogometu uglavnom uspijeva sirotinja kruha gladna. Nažalost danas se u Hercegovini nogometom bave samo djeca kojima to roditelji mogu priuštiti, a od tog brašna kruha nema ili bolje rečeno možda ima nekog igračkog polovnjaka a ne španera tipa Baka ili Luka Modrić. A da ne govorim o napredovanju po onoj "znaš ti čiji je on sin?", kao da je nogometni posao nekav štek u nekakvom uredu u elektroprivredi gdje te nitko ne vidi, a ne svakodnevno dokazivanje "ili jesi ili nisi".

_________________
Ne može biti trijumfa bez gubitaka, pobjede bez patnje, slobode bez žrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 01 svi 2021, 21:03 
Offline

Pridružen/a: 04 pro 2016, 17:11
Postovi: 1505
Brane je napisao/la:
Već sam bio piso o tome na nekoj temi, treba poslat mjesec dana trenera iz Dinama, pa iz Hajduka, pa iz Rijeke, pa iz Osijeka, pa onda opet još jednu rundu. U godinu dana oni bi doli postavili temelje kvalitetne nogometne škole u Mostaru i napredovali bi dosta treneri, tu mislim prije svega na školu nogometa.

Može i obrnuto da HNS dovede trenere iz nogometnih škola Zrinje, Širokog i ostali HR klubova u Dinamo mjesec dana, pa u Hajduk mjesec dana, da vide kako se radi i nauče neke osnove, pa sljedeće godine ponovo nadogradnja...kroz 5 godina bi se vidio ozbiljan napredak.

Pametna ideja. Pogotovo prilikom selekcije igrača. HNS bi mogao platiti te trenere, jer je dobrobit naravno obostrana. Jedno je sigurno ovako više ne ide. Za početak je najvažnije svima dati šansu da treniraju besplatno i onda nakon 2-3 mjeseca selekcija, i to po principu selekcije Mortona Bukovija - onaj tko je pješke došao na trening nastavlja dalje trenirati a onaj kojeg je na trening dovezao tata ide kući. :D

_________________
Ne može biti trijumfa bez gubitaka, pobjede bez patnje, slobode bez žrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 02 svi 2021, 09:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Pomislio sam da smo zaboravili Nikicu Jelavića, ali ipak je rođen 1985. a kao mlađi igrač proizveden ipak u 90im, prije prelaska u Hajduk. Fokus ovog pada u proizvodnji je na zadnjih 10-20 godina.

Bazirano na ovome što ste rekli i o akademijama, i o klubovima, čini se da je sustav optimiziran za tekuću godinu.

Akademije (privatne) - Fokus valjda na upis i članarine. Akademija nema nikakvu korist da isprati proizvod do seniorskih selekcija, i eventualno zaradi nešto od transfera.

Klubovi - Sustav fokusiran na uspjen u Premijer Ligi u ovoj sezoni. Možda nešto i krpelja koji parazitiraju na sustavu i zarađuju na transferima od 100.000 EUR (ili se ugrađuju u plaće igrača). Nitko nije previše investiran u dugoročni uspjeh, pa s te strane mlađi uzrasti i nisu važni za klub, koliko su važni za ljude oko tih selekcija koji mogu nešto izvući od roditelja. Ne postoji niko ko može preuzeti rizik u tekućoj godini (rezultat u Premijer Ligi, ili progurati pravog talenta kojem roditelji ne potplaćuju trenere/menadžere).

Ako je tako, onda rješenje nije nikakvo "učenje" od Dinama, niti je pitanje struke. Sve je savršeno postavljeno i onako je kako treba biti da se izvuče neka kratkoročna dobit (ili egzistencija).

To može promijeniti samo vertikalna integracija gdje je cilj proizvesti dobrog igrača, plasirati ga u prvu momčad, te ostvariti dobar transfer za bh. prilike (transfer iznad 1m EUR). A da bi se to uspjelo, u međuvremenu treba financijski namiriti sve krpelje koji egzistiraju unutar sadašnjeg sustava (sitne kokošare i menadžere). Dakle, potrebni vlasnici s dubljim džepovima koji onda mogu pretrpjeti i lošije rezultate u prvenstvu nekoliko godina (kako bi se progurali igrači iz pogona), i kojima ne trebaju ovi kratkoročni transferi od 100.000 EUR, i koji mogu namiriti trenere u tim mlađim selekcijama koji (možda?) primaju mito od roditelja/menadžera da proguraju svoju djecu.

Tako nekako, autsajderski gledajući.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 02 svi 2021, 10:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58616
Lokacija: DAZP HQ
Mali novac treba Zrinjskom ili Širokom da zagospodari bh. ligom i konstantno igra Europu. Dovoljno je par godina malo se jače ulagati, vezati 3 naslova i vrlo ubrzo ćeš imati monopol.

Već ovog ljeta bh. prvak će imati šanse igrati makar skupine nove KL. Ako ispadne prvi put bori se za EL, a ako ispadne drugi put još jednom ima priliku za KL. S vremenom će bh. klubovi ili makar jedan dosta često igrati KL, to onda znači par milijuna eura ekstra prihoda i baza za daljnje dominiranje ligom. Skoro da bih rekao da je ova godina ključna, a svakako idućih par gdje će se konačno diferencirati par najboljih klubova, možda i samo jedan.

Nakon što krene novac i Europa, idući korak je škola nogometa, privlačenje svih talenata i osiguravanje višegodišnje dominacije.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 02 svi 2021, 13:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35874
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Kakva škola nogometa, do sada su svi klubovi funkcionirali na principu zaradi u Europi kupi domaće gotove igrače iz klubova koji ne igraju u Europi.
Ne možeš školu nogometa preko noći, u BiH se gleda brzi rezultat jer je najvažniji plasman u Europu.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 02 svi 2021, 19:37 
Offline

Pridružen/a: 30 tra 2020, 17:35
Postovi: 10401
Širokom fali igrač koji je razina Wagnera (150-200 000 eura) da bi bio svake godine u borbi za naslov.

_________________
Sproću judeonacizma!

daramo: ja bi bez problema mahao zastavom Izraela


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 02 svi 2021, 21:03 
Offline

Pridružen/a: 04 pro 2016, 17:11
Postovi: 1505
dudu je napisao/la:
Mali novac treba Zrinjskom ili Širokom da zagospodari bh. ligom i konstantno igra Europu. Dovoljno je par godina malo se jače ulagati, vezati 3 naslova i vrlo ubrzo ćeš imati monopol.

Već ovog ljeta bh. prvak će imati šanse igrati makar skupine nove KL. Ako ispadne prvi put bori se za EL, a ako ispadne drugi put još jednom ima priliku za KL. S vremenom će bh. klubovi ili makar jedan dosta često igrati KL, to onda znači par milijuna eura ekstra prihoda i baza za daljnje dominiranje ligom. Skoro da bih rekao da je ova godina ključna, a svakako idućih par gdje će se konačno diferencirati par najboljih klubova, možda i samo jedan.

Nakon što krene novac i Europa, idući korak je škola nogometa, privlačenje svih talenata i osiguravanje višegodišnje dominacije.

Zrinski sa ovakvim socrealističkim stadionom i samo jednim pomoćnom terenom može zaboraviti na ozbiljnu nogometnu školu. Kad bi imao stadionom kakvog trenutnom pravi Osijek i još 6 pomoćnih terena bila bi sasvim druga priča.

_________________
Ne može biti trijumfa bez gubitaka, pobjede bez patnje, slobode bez žrtve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 03 svi 2021, 02:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
daramo je napisao/la:
Kakva škola nogometa, do sada su svi klubovi funkcionirali na principu zaradi u Europi kupi domaće gotove igrače iz klubova koji ne igraju u Europi.
Ne možeš školu nogometa preko noći, u BiH se gleda brzi rezultat jer je najvažniji plasman u Europu.


Točno, baš kao što sam napisao, sve je podređeno tekućoj godini, sve je na knap (i klubu i krpeljima koji sisaju od sustava). Dakle, potreban je privatni vlasnik i infuzija keša koja bi namirila i klub i krpelje (krpelji se teško mogu odstraniti iz uhodanog sustava, možeš ih samo primiriti) na 3-5 godina da se može istrpiti i lošiji rezultat (bez Europe), ali afirmirati i vlastita proizvodnja i uvući vlastiti igrači u prvu ekipi, s ciljem kasnije prodaje po većoj cijeni.

Dobra vijest je ta što u BiH uvjetima ne bi bilo potrebno više od nekoliko većih transfera kako bi se klub preporodio i uzeo primat na duže vrijeme, pogotovo kad bi u simbiozi bila i proizvodnja/prodaja igrača a i rezultat. Ukoliko neko s novcem vjeruje da ovi prostori i dalje posjeduju potencijal za proizvodnju vrhunskih igrača, to bi bila investicija uz vrlo mali rizik.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Zašto je u BiH prestala proizvodnja vrhunskih igrača?
PostPostano: 16 srp 2021, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Jedan od jačih transfera igrača proizvedenog u zadnje vrijeme u BiH.

Citat:
Stjepan Lončar karijeru će nastaviti u Ferencvarošu, službeno su to potvrdili i mađarski klub i Rijeka. Najskuplji i ponajbolji igrač Rijeke prodan je Mađarima za četiri milijuna eura, a transfer bi s bonusima mogao narasti i na pet milijuna eura.

Ispune li se svi bonusi, Lončarov transfer trebao bi biti treći najveći u povijesti riječkoga kluba. Rekord i dalje drži Andrej Kramarić, koji je 2015. prodan Leicesteru za devet milijuna eura, dok je Bradarić otišao u Cagliari za 5.9 milijuna.

Lončarovim transferom zaradit će i NK Široki Brijeg.

Naime, Širokobriježani će kako doznaje Jabuka.tv zaraditi 14% od transfera, odnosno 560 tisuća eura.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO