HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 10:24.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 21 ruj 2023, 23:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Prošle godine.

https://reprezentacija.ba/390992-pregle ... se-trosilo

HŠK Zrinjski:
Prihodi – 8.946.454 KM
Rashodi – 7.778.791 KM
Potrošeno na plate – 4.353.642 KM

FK Borac:

Prihodi – 5.816.860 KM
Rashodi – 5.698.969 KM
Potrošeno na plate – 1.299.637 KM

FK Sarajevo:

Prihodi – 8.512.084 KM
Rashodi – 9.510.468 KM
Potrošeno na plate – 4.177.282 KM

FK Željezničar:

Prihodi – 4.874.585 KM
Rashodi – 4.802.741 KM
Potrošeno na plate – 2.288.336 KM

FK Velež:

Prihodi – 3.719.468 KM
Rashodi – 3.550.227 KM
Potrošeno na plate – 1.618.645 KM

FK Tuzla City:

Prihodi – 1.859.002 KM
Rashodi – 1.463.246 KM
Potrošeno na plate – 583.033 KM

FK Igman:

Prihodi – 1.206.107 KM
Rashodi – 1.407.194 KM
Potrošeno na plate – 970.923 KM

HŠK Posušje:

Prihodi – 433.913 KM
Rashodi – 591.195 KM
Potrošeno na plate – 411.841 KM

FK Sloboda:

Prihodi – 1.700.616 KM
Rashodi – 1.629.476 KM
Potrošeno na plate – 1.096.211 KM

*NK Široki Brijeg, FK Sloga Meridian i FK Leotar još uvijek nisu objavili svoje izvještaje.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 21 ruj 2023, 23:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 26 stu 2020, 15:23
Postovi: 13278
Željo jede u pučkoj kuhinji.

_________________
HR + HB = Hrvatska domovina. Za dom.

Neka živi Dinamo i majka Hrvatska!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 21 ruj 2023, 23:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Dogodine proračun Zrinjskog bar 13 milijuna.

Veći proračun od pola općina u BiH.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 22 ruj 2023, 08:15 
Offline

Pridružen/a: 03 pro 2020, 15:33
Postovi: 3164
Mislim da će proračun Zrinjskog iduće godine biti možda čak i 15 milijuna KM

Doduše možda neće sve prikazati u ovim javnim dokumentima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 22 ruj 2023, 11:41 
Offline

Pridružen/a: 03 pro 2020, 15:33
Postovi: 3164
Inače samo ova pobjeda od sinoć donosi 500 000€ što je skoro milijun KM


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 22 ruj 2023, 12:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2406
Lokacija: HR
Ovo su javni proračuni, ali sigurno su bar dupli u stvarnosti, jako je puno crnog novca na ruke.
Platiš suca na ruke a ne preko računa :zubati banalan primjer.
Sve premije i još puno toga ide na ruke.
Posušje ima oko milijun realni proračun a prijavljen 400k.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 22 ruj 2023, 13:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2020, 15:23
Postovi: 3258
Mi smo već sad samo kroz nagradni novac izjednačili prošlogodišnje prihode
neretvanin je napisao/la:
Ovo su javni proračuni, ali sigurno su bar dupli u stvarnosti, jako je puno crnog novca na ruke.
Platiš suca na ruke a ne preko računa :zubati banalan primjer.
Sve premije i još puno toga ide na ruke.
Posušje ima oko milijun realni proračun a prijavljen 400k.

Da, npr Zrinjski već godinama pripreme u Međugorju plaćamo na crno.

_________________
Srpsko-hrvatski svijet


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 22 ruj 2023, 13:33 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3911
Koji su glavni prihodi ovih malih klubova?
Kako se u Posušju ili Konjicu svake godine nabere milijun za nabijanje lopte?
Politički reket?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 22 ruj 2023, 15:18 
Offline

Pridružen/a: 03 pro 2020, 15:33
Postovi: 3164
neretvanin je napisao/la:
Ovo su javni proračuni, ali sigurno su bar dupli u stvarnosti, jako je puno crnog novca na ruke.
Platiš suca na ruke a ne preko računa :zubati banalan primjer.
Sve premije i još puno toga ide na ruke.
Posušje ima oko milijun realni proračun a prijavljen 400k.



Ma dosta igrača, članova stručnog stožera i zaposlenika u klubu primi dio i "na ruke"

U ovoj šugavoj državu ni ne treba iznositi sve podatke


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 23 ruj 2023, 09:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2406
Lokacija: HR
espresso je napisao/la:
neretvanin je napisao/la:
Ovo su javni proračuni, ali sigurno su bar dupli u stvarnosti, jako je puno crnog novca na ruke.
Platiš suca na ruke a ne preko računa :zubati banalan primjer.
Sve premije i još puno toga ide na ruke.
Posušje ima oko milijun realni proračun a prijavljen 400k.



Ma dosta igrača, članova stručnog stožera i zaposlenika u klubu primi dio i "na ruke"

U ovoj šugavoj državu ni ne treba iznositi sve podatke

Nije to samo u nogometu, svaka privatna firma ima dvojno računovodstvo. :zubati

Ali ajde i ovi podaci koje je Robbie objavio opet nam otkrivaju neki poredak po jačini proračuna čak i da ga moramo množiti s 2....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 30 ruj 2023, 10:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
I prije sam imao možda nepopularno mišljenje na ovu temu, ali ne mogu pronaći upis. Umjesto toga, evo prepiske mene i jedne druge osobe, koja je inače sportski djelatnik.

Želim reći da je za malu sredinu postojanje NK u elitnom rangu dosta skupa igračka, koja nosi oportunitetni trošak ako se novac usmjerava iz lokalne zajednice u "žeton" igrače sa strane, kao i u hrpu parazita u i oko kluba. Volim sport, volim nogomet, i razumijem da postojanje kluba u top rangu nosi neki ponos za lokalnu zajednicu, ali način na koji funkcioniraju klubovi u Hercegovini, nikako nije dobar. Da je riječ samo o jednom privatniku koji to radi za vlastiti gušt, nikakav problem. Ali čini mi se da se reketiraju javne i lokalne institucije.


Ja: Ali ima tu jedna stvar koja me je uvijek pomalo kopkala. Recimo u nogometu. Imaš recimo ekipe tipa HŠK Posušje (a prije njih su recimo sve Herc sredine imale te "žeton" klubove koji su nestali bez traga). Njihov javi proračun je oko 500k EUR, kad uračunaš što ide na ruke, sigurno duplo. U svim tim Herc klubovima koji su prodefilirali kroz Premijer Ligu BiH ekskluzivno igraju igrači sa strane, žeton igrači koji su tu iz drugih sredina i tu su pola godine ili godinu dana. Tu nikad nisam vidio korist za lokalnu sredinu...novac uplaćuju i privatne i javne institucije iz tog mjesta. Novac ide igračima sa strane, koji su prolaznici kroz mjesto. A mjesto se ne promovira na bilo koji način (nitko neće sad čuti za Posušje ili doći u Posušje jer je čuo za njihov klub). Slična stvar za GOŠK, pa i Široki Brijeg donekle.

Tako da bi kriterij uspjeha morao ipak biti dominantno oslanjanje na domaće snage, ili da se čuje za mjesto ako bi se igralo po Hrvatskoj i Europi. Barem neka korist marketinška, a da se kroz dogledno vrijeme i stvori neki igrač visokog kalibra. U nogometu u zadnjih 20ak godina, hercegovački klubovi nisu izbacili nijednog igrača reprezentativnog kalibra.

Tako da se nadam da bi ti imao viziju kluba koji nije svrha samom sebi, nego barem da može proizvesti neke igrače i da barem pola ekipe bude lokalna.

--------------------

Sugovornik: Tu se slazemo, to ti je mozemo reci i "legalno" pranje novca, jedan menadzer dovede 5 igraca pare se podjele i idemo dalje, uspjeh nije ni bitan. Djeca treniraju do juniorskog staza i prestanu jer nikada ne dobiju priliku, a klub zivotari dok de dovoljno novca ne opere.

I ovdje ti je bilo isto, stao sam tome na kraj.

(ostatak teksta sam izbrisao jer su podaci o jednom klubu.

-------------------

Ja: Da, samo ne znam zašto je sponzorima interes da upumpavaju lovu u klub. Osim ako i to nije način neke krađe, u smislu da ja kao šef neke elektroprivrede uplatim sponzorstvo, a meni da klub osobno ne uplati dio toga u džep.

Osim toga, korupcija je i u mlađim selekcijama, gdje treneri naplaćuju roditeljima da djecu poguraju u prvu selekciju. Tako da seniorska ekipa nekako opstaje od sezone do sezone kroz ta sponzorstva i igrače sa strane. A juniorska selekcija "hrani" trenere koje podmićuju roditelji. Kao da nitko ne nadzire to kao jednu zdravu cjelinu, gdje bi seniorska selekcija trebala biti izlog za mlade igrače i njihovu prodaju.

Svaka čast tebi za to što si napravio, osim poštenja, važno je da kontroliraš i seniorsku i juniorsku ekipu. Mislim da, čim se to razdvoji, da različiti ljudi nadgledaju to kao dva odvojena sustava, tu nastaju ti problemi, gdje trenerima u juniorskim selekcijama nije cilj napraviti igrača, nego se u tekućoj godini "namiriti" od roditelja. I taj ciklus se ponavlja, jer će svake godine dolaziti friški roditelji.

I zato nekako cijela stvar opstaje, i hrani i sponzore i menadžere, i trenere mlađih selekcija. Kao hrpa parazita koje se hrane na tijelu, ali bez da pojedu sve, jer se tijelo nekako regenerira svake godine kroz nove roditelje, kao i sponzore. Naravski, ako nestane glavni sponzor, ili nekoliko manjih, cijela stvar se uruši kao kula od karata, i iza nje ne ostane ništa. Ni rezultat, niti igrači.

I kao optimist mislim da ima prostora da neko napravi nešto drukčije, i čak zaradi. U košarci imaš klub u Srbiji, zove se Mega. Doslovno je seniorska ekipa servis mlađoj ekipi. Vlasnik kluba je skaut/menadžer čiji je cilj afirmacija i prodaja igrača. Skautira najbolje mlađe, i samo njima daje da igraju u seniorskoj ekipi. I zato je stvorio Jokića i ostale. To je jedini ispravan put za mali klub.

-----------------------

Sugovornik: To je tako, imas bezbroj primjera gdje samo jedan dan nestane novac, klub se ugasi od profi do poluamaterskog za manje od tjedan dana

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 30 ruj 2023, 14:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2406
Lokacija: HR
Nebih se složio ministre, to možda vrijedi za GOŠK.
Ali Široki i Posušje igraju sve ZHŽ momci s nešto momaka sa strane od kojih ih dosta ima HB porijeklo pa ih samim tim reHBoiziramo.

Naprimjer poznati golgeter Gabrijel Boban iz Požege/Hrvatska igra za Posušje jer takvog igrača ne mogu naći u BiH, a u biti on je prva generacija rođena u Slavoniji, njegovi su iz Sovića kod Gruda...
Sve dok i dolaze igrači iz Hrvatske ali sa hercegovačkim prezimenima to je sve naša krv, i dobro je da se povezuju sa starim zavičajem!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 01 lis 2023, 08:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
neretvanin je napisao/la:
Nebih se složio ministre, to možda vrijedi za GOŠK.
Ali Široki i Posušje igraju sve ZHŽ momci s nešto momaka sa strane od kojih ih dosta ima HB porijeklo pa ih samim tim reHBoiziramo.

Naprimjer poznati golgeter Gabrijel Boban iz Požege/Hrvatska igra za Posušje jer takvog igrača ne mogu naći u BiH, a u biti on je prva generacija rođena u Slavoniji, njegovi su iz Sovića kod Gruda...
Sve dok i dolaze igrači iz Hrvatske ali sa hercegovačkim prezimenima to je sve naša krv, i dobro je da se povezuju sa starim zavičajem!


Ne kontriram kontriranja radi, vjerojatno imaš neke spoznaje, ali ja sam ipak malo stariji pa se sjećam svih tih projekata. HNK Brotnjo je bio taj uspješan, ali i "žeton" klub. Jesu li ono njima sad na stadionu ovce na ispaši? Ko se još sjeća uspješnih NK Orašje, Zovko Žepče ili kako li su se već zvali. Jajce, Vitez?

Slažem se da igrači iz Hrvatske nisu stranci, ali su ipak vjerojatno u prolazu. Vidim da imaju 8 igrača koji su Hrvati rođeni u BiH (ne znam koliko ih su lokalni) i 20 igrača sa strane, čini mi se jedan Srbin iz BiH, a ostatak Hrvati iz Hrvatske.

GOŠK je sramota (5 Hrvata iz BiH od 28 igrača). Tko financira i sponzorira taj klub? Koja je svrha njihovog postojanja i poslovanja pored Čapljine i Metkovića?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 02 lis 2023, 11:13 
Offline

Pridružen/a: 03 pro 2020, 15:33
Postovi: 3164
Treba napraviti fuziju GOŠKa i Čapljine i onda će stanje biti nešto bolje


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 02 lis 2023, 12:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68940
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
espresso je napisao/la:
Treba napraviti fuziju GOŠKa i Čapljine i onda će stanje biti nešto bolje


Nužna ideja.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Proračuni klubova u BiH
PostPostano: 04 lis 2023, 07:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Mislim da je moj komentar bio puno širi od fenomena GOŠKa. Posušje ima 8 BiH Hrvata od 28, GOŠK ima 5. Cijeli sustav je u službi žeton igrača, menadžera, trenera u mlađim selekcijama koji reketiraju roditelje, i eventualno sponzora koji kroz podjelu javnih sredstava nešto dobiju natrag u vlastiti džep. Kula od karata, gdje svaki klub od Premijer Lige do gašenja dijeli par mjeseci prestanka dotacija od (nestabilnih) sponzora. A da klubovi ne stvaraju nikakvu korist za svoju sredinu. Svrha samim sebi.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 17 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO