HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 18:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sveučilište 'Vitez' - Travnik
PostPostano: 22 lip 2011, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
http://unvi.edu.ba/
Želim čuti vaše mišljenje o ovome sveučilištu i fakultetima na njemu :)

Mene osobno zanima Poslovna Informatika i(li) Informacijske tehnologije.

Koliko vrijedi tj koliko je priznata diploma sa ovog sveučilišta???

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveučilište 'Vitez' - Travnik
PostPostano: 16 srp 2013, 16:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Ključ opstanka Hrvata u BiH je u Središnjoj Bosni. Bez nje nismo više temeljni (konstitutivni) narod BiH, nego pogranična manjina u Hercegovini i Posavini.

Opstanak u Hercegovini je riješen ne zato što smo oduvijek tamo bili, nego je riješen Mostarom. Jer oduvijek smo bili i u srednjoj Bosni, ali je ipak upitno hoće li se to oduvijek protegnuti i u budućnost.
Upitno je jer je u dosadašnjem postupanju zakazalo strategijsko promišljanje i djelovanje. Sve se svelo na zabarikidiravanje u naše male krvlju očuvane enklave. A one, koliko god nas bez njih ne bi bilo više uopće, nisu ključ opstanka.

Ključ opstanka u središnjoj Bosni, a samim time i na razini cijele BiH je Travnik. Samo ako pridobijemo Travnik, onda smo očuvali i Jajce i Lašvu. Bez Travnika ta naselja odnosno cijelu SB, odnosno konstitutivnost u BiH dugoročno gubimo. Naša strategijska greška od Daytona na ovamo jest nekorištenje potencijala kojeg nam je dala županija SB sa sjedištem u Travniku. Umjesto da svim snagama nastojimo pomaknuti gravitaciju Hrvata šire SB pa i Završja prema Travniku, svim silama, koliko je god moguće, mi smo se složili s jedinstvenom gravitacijom prema Mostaru, a on je ionako naš dugoročno i to nam nije potrebno, štoviše, to je štetno. Jer Mostar sam za sebe ima dovoljno vlastitog okruženja i bez Bosne i ono je kompletno hrvatsko. Muslimani su ga izgubili i oni to znaju. Opstanak u Hercegovini je riješen, tu se nije potrebno brinuti, već bi sve napore trebalo staviti na Travnik tj. SB.

Trebalo bi ga učiniti središtem za Hrvate od Žepča do Livna i Rame. To bi se moglo jer je on trenutačno jedna kasaba bez značenja za Muslimane - oni imaju Zenicu i tu njihovu usmjerenost prema Zenici bi valjano iskoristiti za uspostavljanje našeg sjedišta u Travniku, postupno. Podići njegove potencijale. Podebljati ovu listu profesora, ojačati to sveučilište na način da de facto bude drugo hrvatsko sveučilište u BiH. Prema tome bi trebali ići i naši zahtjevi od RH, da usmjere pomoć tom sveučilištu, novčanu, suradnju, itd. itd. i uvjetuju ju, naravno.

Bez Travnika, mi dugoročno gubimo i Jajce i Novi Travnik i Busovaču...

Na jednak način je ključ povratka u Posavinu u Derventi jer bez njenog pretvaranja u gravitacijsko središte za hrvatske povratnike, pogranične enklave zadržat će visok odljev u RH. Mada je to druga tema i ne može se uspoređivati s SB jer SB se nema na što osloniti, a Odžak uvijek može funkcionirati kao periferija, povratak u Posavinu ne, ali Odžak i Š-D sami za sebe mogu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveučilište 'Vitez' - Travnik
PostPostano: 16 srp 2013, 17:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Daleko vaznije podrucje od Plehana (Dervente) u Posavini je Hrvatima Bosanski Brod.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveučilište 'Vitez' - Travnik
PostPostano: 16 srp 2013, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Ok, nije to tema. Koji god, koje god područje želiš zadržati, moraš imati neki gradić sposoban da bude gravitacijsko središte. U Posavini to može biti B. Brod, u SB to može biti samo Travnik, u Hercegovini je to Mostar.

Ako je to iako izvedivo, Vrhbosanska nadbiskupija bi Sveučilište u Travniku trebala pojačati prebacivanjem KBF-a tamo. Tamo je uostalom Stadler podigao prvi Teološki fakultet, tamo je i sjemenište.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Sveučilište 'Vitez' - Travnik
PostPostano: 21 srp 2013, 20:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 srp 2013, 16:40
Postovi: 179
Nisam znao da je privatno kad sam pisao ovo za KBF. Kakav je taj Franjo Rajković?


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 32 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO