HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 kol 2024, 23:22.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 15 ožu 2020, 00:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 72262
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Lijep video.


_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 20 ožu 2020, 13:42 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 20:07
Postovi: 3022
Ima li ko iskustva s mikroskopima? Sta je potrebno da se vidi virus od 400nm? Je li to uopce moguce? Vidim po internetu da treba 2000x da se vidi escherichia coli koja je 500nm.

Mikroskopi od 2000x se mogu naci za 200injak eur.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 20 ožu 2020, 16:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 72262
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
useless je napisao/la:
Ima li ko iskustva s mikroskopima? Sta je potrebno da se vidi virus od 400nm? Je li to uopce moguce? Vidim po internetu da treba 2000x da se vidi escherichia coli koja je 500nm.

Mikroskopi od 2000x se mogu naci za 200injak eur.


Ja sam imao i mikroskop i teleskop kao osnovnoškolac, stari donio iz inozemstva.

Virusi su premaleni da bi se vidjeli optičkim mikroskopom koji koriste staklene leće i obično svjetlo, koliko znam vide se samo pod elektronskim mikroskopom, koji je ogromna mašina za profesionalne eksperimente i funkcionira na potpuno drugim načelima.

Ovo ti je jedna od najboljih slika koronavirusa i HIVa, napravljenih sa najjačim mikroskopima na svijetu, naravno elektronskim
slika
koronavirus
slika
HIV

Onda možeš mislit šta je dostupno amaterima. Za viruse, ništa, 0.

No, bakterije i stanice biljaka i životinja su ogromne, i masa detalja se može vidjeti s mikroskopom već od 100njak eura.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 20 ožu 2020, 17:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 72262
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
useless je napisao/la:
Ima li ko iskustva s mikroskopima? Sta je potrebno da se vidi virus od 400nm? Je li to uopce moguce?



Ako je virus 400nm, imaj u obziru da je valna duljina ljubičaste svjetlosti 400nm a crvene 700 nm, znači taj virus ti je manji od jednog punog vala svjetlosti.

Čak i da imaš najbolju optiku na svijetu, kad gledaš s običnom svjetlosti veličina najboljeg mogućeg "pixela" ti je 400-700 nm, znači virus je manji od 1 piksela, to je već domena kvantne fizike a ne klasične.

Kad se koriste brzi elektroni, oni imaju valnu duljinu koja je daleko manja (a elektron ima valnu duljinu jer i čestice su val, prema kvantnoj fizici), i zato imaju bolju razlučivost.

U najboljem slučaju mikroskopa na svjetlo mislim da bi vidio točku tj. 1 piksel, bez naravno ikakvih detalja. Ali, literatura tvrdi da se virusi ne mogu vidjeti s optičkim mikroskopom.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 21 ožu 2020, 10:24 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 20:07
Postovi: 3022
Kuzim, ispravka za e. Coli. Duga je 2 mikrometra. I pod svjetlosnim mikroskopima se onda vidi vise manje kao par piksela kao sto si rekao. Nedovoljno za identifikaciju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 21 ožu 2020, 17:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 72262
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Sad si me motivirao da i ja sebi kupim mikroskop....

Danas imaju daleko bolji nego sto su bili prije 20 godina. Jos i kamere mozes namontirati. Kad kupim mozda i neke slike tu budem dijelio, a ako jos netko ima mikroskop mozemo imati i usporedjivanje i "takmicenje". :zubati

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 21 ožu 2020, 21:01 
Offline

Pridružen/a: 09 vel 2014, 20:07
Postovi: 3022
Ja sam bio na nekom pregledu, i gledaju mi uzorke pod obicnim svjetlosnim mikroskopom. Kontam u glavi, pa to mogu i ja, jebote, sta to on gleda. Zato vrtim film u glavi ako se neke stvari vide pod mikroskopom dosad je valjda netko stavio to na monitor i valjda je netko napravio image recognition da moze automatski izbacivat kakva je infekcija. Ali sam i pomislio da mi je prica prejednostavna. Citao sam sad malo o elektronskim mikroskopima kako si mi razorio iluzije, to su ipak malo ozbiljnije sprave i komplikacije. Radijacija, tungsten, duge pripreme uzoraka.

Ne bi bilo lose imat jedan svjetlosni. Malo se educirat o mikroorganizmima. Vremena se nema nazalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mikroorganizmi HD
PostPostano: 21 ožu 2020, 21:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 20:27
Postovi: 17402
Lokacija: יום טוב
gledaju ti uzorke gdje mogu vidjet npr. oblik i velicinu stanica i jesu li normalnog izgleda. vise od toga ne bu islo.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO