HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:05.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Flora Herceg-Bosne
PostPostano: 16 srp 2020, 23:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Evo za one koje zanima ovdje ćemo malo proćakulat o flori na području cijele Herceg-Bosne, ja mogu govoriti najviše o posuškoj općini pošto sam nju detaljno i istražio.
E ovako da krenemo pošto je HercegBosna podjeljenja u dvije vegetacijske regije (mediteransku i eurosibirsko-sjeverno američku regiju). Od Neuma koji pripada stenomediteranskoj zoni do najviših planinskih vrhova koji pripadaju pretplaninskoj zoni (bora krivulja) ili čak i planinskoj odnosno planinskih travnjaka. Kako je i klima, gdje se isprepliće kontinent sa maritimnim utjecajima, tako je i flora odnosno vegetacija koja ovisi o klimatskim uvjetima specifična u našim krajevima. Da budem malo konkrentniji krenit ću sa mjestom Posušjem koje se nalazi na rubu mediteranske regije, odnosno u epimediteranskom pojasu (zadnjem pojasu submediterana prema eurosibirskoj-sjevernoameričkoj regiji). U području kod mjesta Posušja nalazimo šumu koja je najbliža svezi (Ostryo-quercetum pubescentis) odnosno šumi hrasta medunca i crnog graba. Dakle u Posušju elemente koji jasno ukazuju na epimediteran kao npr.: crni grab, bljušt, javor gluhač, crni bor, mukinja (sorbus aria), brekinja... Suprotno nižim regijama ovdje više ne nalazimo mediteranske zimzelene elemente, odnosno elemente koji ukazuju na mediteransko-litoralni pojas. U posuškom polju pronalazimo navodno i hrast lužnjak. Na području Rakitna, Tribistova, Vučipolja itd. se nalazimo u zoni brdske ili primorske bukove šume. Dakle pronalazimo bukvu, crni i bijeli bor, crni grab, bijeli i crni jasen, javor gluhač, drijen no na jugu eksponiranim lokacijama pronalazimo i dalje hrast medunac... Na Štitaru, Bosiljnoj i na području Blidinja smo već u zoni dinarske bukovo-jelove šume (dakle raste bukva, jela, bijeli bor i endemska vrsta bor munika, tu i tamo ima i smreke). Još viša zona je zona subalpinske bukove šume, odnosno bukve koja pod težinom snijega raste kao klekovina (Ovu zonu nalazimo samo na Čvrsnici i Rakickom gvozdu), iznad ove zone dolazi zona bora krivulja i planinskih travnjaka koju nalazimo samo na Čvrsnici (na krivulj pojedinačno nailazimo i na dosta nižim ekspozicijama).


Zamolio bih da koliko god tko zna da piše o flori diljem HercegBosne :zubati

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Flora Herceg-Bosne
PostPostano: 04 kol 2020, 00:38 
Offline

Pridružen/a: 03 ruj 2009, 00:51
Postovi: 802
Ajde da probam po specifičnim vrstama biljaka (ovim poznatijim), ne samo drvećem i šumama.

Koja je granica šparoge i smokve. U kojim općinama se beru šparoge i dio su lokalne kuhinje.

Zatim, glavne gljive, mada gljive tehnički nisu flora nego posebno carstvo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Flora Herceg-Bosne
PostPostano: 31 lis 2020, 15:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Leonardo Da Vinci je napisao/la:
Ajde da probam po specifičnim vrstama biljaka (ovim poznatijim), ne samo drvećem i šumama.

Koja je granica šparoge i smokve. U kojim općinama se beru šparoge i dio su lokalne kuhinje.

Zatim, glavne gljive, mada gljive tehnički nisu flora nego posebno carstvo.


Za šparogu ne bih znao, no znam da smokva prirodno raste i u Posušju uz zidove i zapuštene kuće, no čim dođe zima izgori od leda, smokvu sam viđao i u Livnu tako uz zidove i građevine. U Imotskom i na dolje posebno u Mostaru se uzgajaju posve normalno bez ikakve zaštite od niskih temperatura, slično kao i mogranj (narodski: "šipak" iako je šipak zapravo nešto drugo odnosno ono što narod zove "šipurikom"), te rode obilato.

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO