Napatio sam se dok sam sve ovo skinuo ali vrijedilo je! Ovo je stvarno prava poslastica za sve one koji se zanimaju za povijest Herceg-Bosne. Ima tu naravno i drugih tema ali na više od 20.000 stranica može se direktno pratiti nagli razvoj istraživačke znanosti na ovim prostorima periodu od 1889. do 1941. godine. Prije dolaska Austro-Ugarske i njenog katoličkog faktora za takve stvari se na teritoriju BiH nitko nije ni zanimao (svaka čast samo rijetkim izuzecima poput bosanskih fratara). Ovo je samo još jedan u nizu dokaza da je Austro-Ugarska dugoročno gledano imala pozitivne namjere u ovoj zemlji i da se njen dolazak na ove prostore ne može nikako smatrati klasičnom okupacijom kako to pogotovo Srbi i Muslimani vole često naglašavati - koji je to turski upravitelj u Bosni ili neki lokalni beg tijekom 400 godina istinske turske okupacije odvajao iz "državne kase" novce za arheološka istraživanja, terenske medicinske pretrage po selima, gradnju muzeja i kazališta, jezična i glazbena istraživanja i općenito izdvajao sredstava za razvoj etnografije, prirodnih znanosti, heraldike, biologije, umjetnosti, povijesti, arheologije, meterologije, geografije, medicine i drugog (o građevinskoj infrasturkturi i industriji da se i ne govori).
Najveći kulturološki domet turskih vlastodržaca u Bosni je bio izrada popisa "dimova" kako bi znali koliko će prikupiti raznih harača i kako bi zatim mogli zdimiti u Anadoliju (par zadnjih decenija njihove vlasti kada su pokušali malo modernizirati državu i ne računam jer je Austro-Ugarskoj samo takvih "par decenija" bilo dovoljno da od Herceg-Bosne naprave prihvatljivu europsku pokrajinu. Austro-Ugari su ovdje došli u namjeri da žive s drugim svjetom, da poslije posla i vikendom mogu s drugim narodom izići u kazalište, muzej, banje ili park koji su izgradili ili da jednostavno sa svima drugima uživaju u mogućnostima izgrađenog.
Naravno ni ovaj časopis nije ostao imun na političke promjene u zemlji pa se stoga prvo nakon 1918. osjeća unitarni jugoslavenski utjecaj, nakon 1929. srpski radikalni utjecaj a u jedinoj ratnoj godini izlaženja 1941. osjeća se utjecaj politike NDH.
U svakom slučaju HVALA sicani
za ovu bogatu literaturu - možda uspiješ doći i do socijalističkog nastavka od 1945. godine