HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Nakon digitalne revolucije sredinom 2000. i "vizionarskih" najava propasti kompletne indrustrije tonskih nosača, nastala je malo kontrarevolucija, kako to već uvijek biva.
Je je, sad će neki reći da je pomalo hipsterski, ali svejedno, boli me spolovilo za jalnike. :zubati

Pošto nisam neki turbo audiofi, tražio sam rabljenu opremu preko oglasnika i ebaya, te sam na kraju za ovaj svoj setup platio oko 140€ s dostavom.
Ako uzmem u obzir da sam novi Dual CS 415-2 gramofon (kojeg se smatra decentnim početničkim modelom) u trgovini dođe preko 280€, meni je vrhunski ispalo.

Moj trenutni (cicija) setup je:

Gramofon: Dual CS 415-2 (automatsk)
Pojačalo: Pioneer SA-740
Zvučnici: Pioneer CS-777 (2 kom.)

Eto ako ima još prijatelja vinyla, tu je tema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 17:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
I jel osećaš razliku između digitalnog i analognog audio zapisa? Ja ne mogu da provalim razliku, iako ljudi kažu da postoji i da je analogni sa ploče kvalitetniji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 18:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Carmello Šešelj je napisao/la:
I jel osećaš razliku između digitalnog i analognog audio zapisa? Ja ne mogu da provalim razliku, iako ljudi kažu da postoji i da je analogni sa ploče kvalitetniji.


Meni osobni ploča ima topliji i življi zvuk u usporedbi s cd-om/flac/mp3/ape i sl., što će ti uglavnom i većina drugih komentirati.
Gle ima sad caka, tj. problem može nastat ako je novi album recimo snimljen digitalno pa se naknadno prebaci u analgoni format.
Imam nekoliko ploča orginalno snimljenih sredinom 80.tih te nove ploče iz 2000. i novije, može se skužit da nije baš sve kako bi trebalo biti.

Sad recimo dođemo do točke dva, ako slušaš glazbu uglavnom preko računala/pc zvučnika ili mp3 playera/mobitela čak uz bolje/skuplje slušalice (iznad 350kn/50€) razlika će biti ogromna po pitanju reprodukcije zvuka.

Meni se osobno moja mala investicija/hir isplatio, makar sam više vizualni tip.

Aj napomenut ću i negativnu stranu novac, prosječna nova ploča dođe bar duplo više od cd-ja ili nekog digitalnog formata s amazona, bandcampa, itunesa, soundclouda ili sl.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 18:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
A verovatno ti treba i nešto tipa lampaško pojačalo i sennheiser slušalice da bi u potpunosti iskoristio prednosti gramofona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 18:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Zanimljivo. Vratiti se u vremena kad su pjevači bili ograničeni na 3 minute po pjesmi kao na Eurosongu. Danas ti pjevači psuju majku gramofonima i pločama jer su im ograničavali umjetničku kreativnost.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 19:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
BBC, ti si, čini mi se, audiofil. Jel imaš iskustva sa sennheiser slušalicama i ako imaš, da li vrede tolike pare i da li ti treba i neko preskupo pojačalo za njih, da bi uopšte mogao da iskoristš njihov potencijal?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 19:49 
Offline

Pridružen/a: 10 tra 2019, 15:28
Postovi: 246
Dok su bile ploce(nosaci zvuka) i umjetnici su profitirali na prodaji istih od strane firmi koje su to pravile. Nije bilo mogucnosti da se kopira ploca. I tad dodjose kasete, pa kasetofon sto moze presnimiti, i nestade industrije. Tad dodje i napster, i metallica dize pobunu, i izgubise popularnost posto su ljudi provalili da prave muziku cisto rad profita.

A sad sto se tice zvuka. Analogni vs digitalni, moze li se osjetiti razlika. Analogija je cista frekvencija, a digitala reprodukcija te frekvencije, s tim sto izbace frekvencije sto ne mozemo cuti?.

_________________
Izučavaći budalizma su budalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 20:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Digitalni zvuk je ispresecan kečevima i nulama, samo tolikom brzinom da ljudsko uvo ne može to da registruje. Analogni zvuk ide u kontinuitetu bez prekida. Masa ljudi kaže da čuje razliku, ja je ne čujem, možda sam nagluv jbg. Provalim razliku između mp3 i flac ili cd formata, zato što je mp3 kompresovan i bukvalno fale neki zvukovi, ali između flac ili cd i vinila ne mogu da provalim razliku. Gomila ljudi može, što znači da je feler u mojim ušima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 22:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Carmello Šešelj je napisao/la:
A verovatno ti treba i nešto tipa lampaško pojačalo i sennheiser slušalice da bi u potpunosti iskoristio prednosti gramofona.


Lampaška odnosno pojačala sa vakuumskim cijevima su također doživil revival, tako da za par desetaka dolara pa do samo nebo je granica imaš izbora, od kineza do manjih eu proizvođača.
Oko sennheisera ne mogu nešto komentirati, pošto sam godinama samo koristio in-ear slušalice za ipod/mobitel za nekih 50-60€ od sonyja, phillips pa do akg, pri čemu su mi zadnja dva modela od akg-a bila najbolja.

Realno, sve ovisi o tome što želiš postići i koliko si spreman investirati u zabavu.
Ako ideš na cicija varijantu kao ja onda za 200€ se može nać nešto solidno, ako želiš sve novo 550-800€ ne gine, ali opet imaš opciju uzet sve na obroke pa je podnošljivo.

Ako uzimaš rabljeno, nije na odmet se kužit u elektroniku pa možeš većinu smetnji/kvarova sam otkloniti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 22:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
BBC je napisao/la:
Zanimljivo. Vratiti se u vremena kad su pjevači bili ograničeni na 3 minute po pjesmi kao na Eurosongu. Danas ti pjevači psuju majku gramofonima i pločama jer su im ograničavali umjetničku kreativnost.


Niti jendom današnjem pop izvođaču aka američkom/eu i sl. cajkašu, realno ne treba više od 30 sekundi.
Sve što imaju za reći stane unutar tog vremenskog prozora i to dva puta.
Ako se pak radi o ženskim izvođačima, svrha spota je čista prostitucija radi dizanja tiraža.
Kod muških izdanaka tog neukusa a pogotovo negroidnih ili wiggerskih, uz obligatorno mahanje pištoljima, kurčenja autima, služe jeftine radodajke koje izbace sise i guzicu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 18 srp 2019, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
BBC, ti si, čini mi se, audiofil. Jel imaš iskustva sa sennheiser slušalicama i ako imaš, da li vrede tolike pare i da li ti treba i neko preskupo pojačalo za njih, da bi uopšte mogao da iskoristš njihov potencijal?


To su male membrane. Ne treba puno energije da ih pokrećeš. Treba samo provjeriti impedance da ne bi bile pretihe za smartphones i notebooks. Za kvalitet ne znam. Nisam ih nikad imao i kupujem obično neke srednje kvalitete.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 00:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
Digitalni zvuk je ispresecan kečevima i nulama, samo tolikom brzinom da ljudsko uvo ne može to da registruje. Analogni zvuk ide u kontinuitetu bez prekida. Masa ljudi kaže da čuje razliku, ja je ne čujem, možda sam nagluv jbg. Provalim razliku između mp3 i flac ili cd formata, zato što je mp3 kompresovan i bukvalno fale neki zvukovi, ali između flac ili cd i vinila ne mogu da provalim razliku. Gomila ljudi može, što znači da je feler u mojim ušima.


Nema negativne razlike. Osim što je ploča zbog igle radila white noise na kojeg se ljudi godinama navikli. Isto kao za UKW (FM) radio. Signal je bio jako komprimiran, moduliran, i to je mjenjalo ugođaj slušanja. Zato su ljudi znali reći da im neka pjesma bolje zvuči na radiju nego sa CD.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 00:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Znači ljudi seru kad kažu da mogu da provale razliku između reprodukcije sa cd i ploče (ako na gramofonu nema šuma od igle) i u pitanju je obična autosugestija?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 07:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Carmello Šešelj je napisao/la:
Znači ljudi seru kad kažu da mogu da provale razliku između reprodukcije sa cd i ploče (ako na gramofonu nema šuma od igle) i u pitanju je obična autosugestija?


Uvijek ima razlike jer niti jedna igla nije 100% ista, čak kod extremno skupih igli kojima je cijena u stotinama eurona.
Laserksi snop na čitaču kod cd playera je isti.

Evo zanimljivog fakta, u 80.tim su postojali egozitični gramofoni sa laserskom glavom umjesto klasične s iglom.

Šta ispadne na kraju, da niko nema gramofon osim možda bbc-a?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 09:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
horus je napisao/la:

Šta ispadne na kraju, da niko nema gramofon osim možda bbc-a?

Trebalo bi ga potražiti na tavanu :) I ploče od Boney M...kao klinji omiljena zabava mi je bila natjerati obrtaje na gramofonu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 10:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Mar-kan je napisao/la:
horus je napisao/la:

Šta ispadne na kraju, da niko nema gramofon osim možda bbc-a?

Trebalo bi ga potražiti na tavanu :) I ploče od Boney M...kao klinji omiljena zabava mi je bila natjerati obrtaje na gramofonu...


Ako ga vlaga nije pojela, vjerojatno ga trebaš samo dobro očistiti i možda iglu zamijeniti i uživaš. :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 10:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
Znači ljudi seru kad kažu da mogu da provale razliku između reprodukcije sa cd i ploče (ako na gramofonu nema šuma od igle) i u pitanju je obična autosugestija?


Mogu jako mlade osobe osjetiti razliku. Ali nije negativna, to ti govorim. Stvar navike. Nekad davno, danas to više ne čujem, ljudi navikli na "analogni" zvuk su se žalili.

Za "Dolby Surround 7.1" kažu da je to ono što je redatelj čuo svojim ušima dok je snimao film, toliko je realistično. Bez digitalne tehnologije nemoguće replicirati.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
horus je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:
Trebalo bi ga potražiti na tavanu :) I ploče od Boney M...kao klinji omiljena zabava mi je bila natjerati obrtaje na gramofonu...


Ako ga vlaga nije pojela, vjerojatno ga trebaš samo dobro očistiti i možda iglu zamijeniti i uživaš. :zivili


Nađoh Spectrum i Commodere :zubati


Privitak/ci:
c64_spec.jpg
c64_spec.jpg [ 93.46 KiB | Pogledano 3173 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 14:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
Mar-kan je napisao/la:
horus je napisao/la:

Ako ga vlaga nije pojela, vjerojatno ga trebaš samo dobro očistiti i možda iglu zamijeniti i uživaš. :zivili


Nađoh Spectrum i Commodere :zubati


ako je ispravno pokušaj prodat, ima budala koje to kupuju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
horus je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Nađoh Spectrum i Commodere :zubati


ako je ispravno pokušaj prodat, ima budala koje to kupuju.

Ispravno sve, neću prodavat, emocionalno sam vezan za ove šklopocije, ZX je uzet u Travniku 1986., u staroj robnoj kući za 14 milijuna tadašnjih dinara, ako se dobro sjećam, na čekove :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 19 srp 2019, 19:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Mar-kan je napisao/la:
horus je napisao/la:

Ako ga vlaga nije pojela, vjerojatno ga trebaš samo dobro očistiti i možda iglu zamijeniti i uživaš. :zivili


Nađoh Spectrum i Commodere :zubati


300 $ na Ebay.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 21 srp 2019, 16:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 13:12
Postovi: 2503
BBC je napisao/la:
Mar-kan je napisao/la:

Nađoh Spectrum i Commodere :zubati


300 $ na Ebay.


Ok cijena.
Jel imaš gramofon ili ne?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 21 srp 2019, 16:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ja imam Pioneer metalni muzički stub sa sve gramofonom težak 50kg kupljen 1984. Kako su ljudi kvalitetno pravili stvari tada kada uporediš sa ovom plastikurijom, neverovatno. Ceo od čelika, težak kao orman, i radi i dan danas i nikada se nije kvario. Jedino što mi je kod ćaleta i keve i ne koristim ga. A ni oni ga ne koriste. Ali radi sve, deck, pojačalo, tjuner i gramofon.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 21 srp 2019, 19:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
horus je napisao/la:
BBC je napisao/la:

300 $ na Ebay.


Ok cijena.
Jel imaš gramofon ili ne?


Šta da radim sa tim. Jesi ti poblesao, ili.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Gramofoni i ploče
PostPostano: 21 srp 2019, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
Ja imam Pioneer metalni muzički stub sa sve gramofonom težak 50kg kupljen 1984. Kako su ljudi kvalitetno pravili stvari tada kada uporediš sa ovom plastikurijom, neverovatno. Ceo od čelika, težak kao orman, i radi i dan danas i nikada se nije kvario. Jedino što mi je kod ćaleta i keve i ne koristim ga. A ni oni ga ne koriste. Ali radi sve, deck, pojačalo, tjuner i gramofon.


Tako su Rusi varali Jugoslaviju kad su im uvaljivali elektriku "po kilu. Jugoslavija od svog "ideloškog partnera" kupovala električne ormare i puno godina je prošlo dok nisu vidjeli da Rusi stavljaju skriveni pod napunjen betonom. U željezari Zenica otkrili prevaru.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 32 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO