HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Citat:
SUOSNIVAČ CIONISTIČKOG POKRETA I ŽIDOVSKE DRŽAVE
Arie Livne: Nisam upoznat s Daytonom, ali Hrvati trebaju imati svoj entitet


stu 01, 2018

BiH je Jugoslavija u malom i, nažalost, događaju se slične stvari koje su se tamo događale. Ako BiH želi opstati kao država, ne silom zapadnih zemalja ili bilo koga drugoga, mora dati apsolutno pravo svim svojim narodima da odrede vlastitu sudbinu u svom okviru. To vrijedi za Bošnjake, Hrvate i Srbe te druge narodnosti, kao što su Jevreji.

“Ne bojte se ništa. Priđite, živ sam”, tim se riječima 98-godišnji Arie Livne na iznimno nesvakidašnji način predstavio u Židovskom centru u Banjoj Luci. Intervju s čovjekom koji je cijelu obitelj izgubio u holokaustu i s tolikim golemim iskustvom je privilegija, a posebice iskreni pogledi na društvene procese u BiH, regiji, prošlosti, ali i budućnosti. Livne je jedan od tvoraca židovske države i član je cionističkog pokreta. Za većinu Jevreja naziv Židov je uvredljiv, piše Večernji list.

Vraćamo se BiH gdje se događaju novi međunacionalni sukobi u političkoj areni. Ponajprije je izražena frustriranost Hrvata katolika zbog preglasavanja Bošnjaka muslimana. Mogu li ovi rezultati biti opomena za dogovor ili, pak, za daljnje zaoštravanje situacije?

- Možda vam neću moći sve odgovoriti do u pojedinosti jer nisam upoznat s političkim sustavom, Daytonom, ali vam mogu reći što mislim, što osjećam da je pravedno i normalno.

Što mislite o izboru Željka Komšića?

- Slušao sam ga. On je rekao da su izbori slobodni, da svatko glasuje na temelju svojih pogleda na svijet. Ako to stavimo u demokratski pogled na svijet, ima u tome dosta istine. Ali u ovome specifičnom slučaju BiH to apsolutno nije točno. BiH je ustrojena kao zajednica triju naroda, sa svojevrsna tri entiteta - bošnjački, hrvatski i srpski. Naravno, ne može se izbjeći da oni koji žive kao predstavnici drugog naroda na određenom teritoriju ne glasuju kako žele. Ali ne mogu presudno glasovati iz jednoga naroda i izabrati predstavnicima drugoga naroda. To je nepravedno. To ne odražava demokratski duh BiH. Smatram da Hrvati koji žive u BiH imaju prava sami sebi izabrati predstavnika kojega žele bez da im to nameću drugi.

S obzirom na to da ste vi Židov, postoji jedna presuda Suda u Strasbourgu (“Sejdić - Finci”) koja inzistira na tome da se i predstavnici manjina mogu kandidirati za najviše dužnosti. Kako ispraviti tu anomaliju?

- Znam da je to pitanje aktualno više godina. Iskreno, međutim, nije mi jasno zašto je bilo potrebno pokrenuti to pitanje. Da smo normalni narodi, a to očito nismo, onda bismo se oko svega složili. Hrvati moraju imati mogućnost birati svoje predstavnike. Jednako kao i Srbi ili Bošnjaci. I to je za mene logično, bez obzira na to što piše u Daytonu ili što je bilo prije. Jednako kao što i nacionalne manjine trebaju imati svoje mjesto u društvu. Jevreji, naprimjer. Za to nema sumnje.

Kako to izvesti?

- Sve je to u teoriji. Mora se omogućiti Finciju i Sejdiću da se mogu slobodno kandidirati.

Komšić je treći put nametnut Hrvatima. Što vidite kao rješenje da se takvo što izbjegne?

- Ponavljam, ne znam što piše u Daytonskom sporazumu, ali po mom nahođenju, a to sam i svojedobno pisao za Republiku Srpsku kada je bilo riječ o referendumu, najviši stupanj demokracije je da narod sam odluči o svojoj sudbini. Zato se to zove demokracija, čak i unatoč tome što je (Winston) Churchill rekao da nema lošijeg režima od demokracije, ali ništa bolje nije izmišljeno. Ako je već demokracija, onda unutar BiH treba postojati srpski, hrvatski i bošnjački entitet koji mogu sami o sebi samostalno odlučivati. To podrazumijeva da svaki entitet odlučuje o svim pravima osim, naravno, vanjske politike i obrane, koja mora biti središnja.

Vratimo se ponovno domaćim međunarodnim temama. Što je rezultat sankcija koje je administracija SAD-a uvela Miloradu Dodiku i je li ih moguće ukinuti?

- Tu stvar vrlo teško razumijem. S Dodikom sam jako dobar prijatelj, što ne znači da se o svemu slažemo. Posebice o vanjskoj politici. U tvrdnje da je sankcije uvela Obamina administracija i da će to sada promijeniti Trumpova ne vjerujem. Američka vanjska politika ima svoj stav koji se ne mijenja tako brzo. No, kada uđe u Predsjedništvo BiH, pretpostavljam da će Amerika povući te sankcije. Ne bi bilo logično da jedan od članova Predsjedništva BiH ima zabranu ulaska u SAD. To je moja teorija.

Predsjednik Dodik, kojemu ste savjetnik, često koristi usporedbu Jugoslavije i BiH. Ponajprije upozorava kako se ponavlja scenarij o dominaciji jednoga naroda, a što je Jugoslaviju dovelo do disolucije. Kako gledate na tu teoriju?

- Najprije, što se tiče pozicije savjetnika gospodina Dodika. Prije nekoliko dana čitao sam (Emira) Kusturicu koji je rekao da Dodik ne treba savjetnika. Slažem se s njim 100 posto. Ja ustvari nikada i nisam bio njegov savjetnik, ali mogu reći da sam blizak prijatelj. To je jedan čovjek kojega iznimno cijenim i uvažavam. Nisam mu savjetnik i ne bih želio nikome da mu to bude.

A usporedba između Jugoslavije i BiH?!

- Slažem se sto posto s time. BiH je Jugoslavija u malom i, nažalost, događaju se slične stvari koje su se tamo događale. Ako BiH želi opstati kao država, ne silom zapadnih zemalja ili bilo koga drugoga, mora dati apsolutno pravo svim svojim narodima da odrede vlastitu sudbinu u svom okviru. To vrijedi za Bošnjake, Hrvate i Srbe te druge narodnosti, kao što su Jevreji.

Bošnjački narod je najveća žrtva posljednjeg rata u BiH. Ima se dojam kako nastoje iskoristiti “međunarodno sažaljenje” i poziciju žrtve te koristeći model nastajanja države Izrael, koja je nastala doslovno na holokaustu, taj proces iskoristiti za obračun i asimiliranje Hrvata i Bošnjaka. Kako na to gledate?

- Vaša teorija je apsolutno točna. To je jako zanimljivo pitanje i usporedba. Prije dvije godine reprezentacija Izraela igrala je nogometnu utakmicu protiv BiH. Tada su bili organizirani prosvjedi protiv države Izrael zbog Palestine. Ima mnogo ljudi koji su zbog toga bili ljutiti. Smatram da, kao što Jevreji, bilo gdje da igra Izrael, navijaju za Izrael, tako i Bošnjaci navijaju za svoje. Ali ne mogu razumjeti da navijaju protiv Izraela zbog Palestine. Moram vam reći da sam ateist i socijalist. Moja ideologija i vjerovanje povezani su uz humanizam i socijalnu pravdu. U tome smislu, ako uzmemo te dvije stvari, onda Izrael ima pravo opstanka, a u BiH Bošnjaci također imaju pravo opstati, kao i Srbi i Hrvati. Hoće li, pak, BiH opstati, sve ovisi o tome hoće li ti narodi jednom moći razumjeti da se s mržnjom ne može ništa graditi. Nema loših nacija. Postoje loši ljudi u svakoj naciji. Loših ima i u Izraelu, u Palestini, Hrvatskoj ili bilo gdje drugdje. Ali ima i jako puno dobrih ljudi. Zašto se ne držati upravo tih dobrih ljudi i da izgradimo svijet u kojemu bismo živjeli normalno?!

Je li moguće izaći iz začaranog kruga i ostvariti pomirenje naroda u regiji, ne samo BiH nego bivše Jugoslavije, koji stalno vode neke druge ratove i rasprave od II. svjetskog rata, otomanske tiranije, posljednjeg rata?

- Nisam optimist i reći ću vam zašto. Volim razgovarati s mladim ljudima. Nažalost, ta mržnja ne prestaje i u pojedinim slučajevima postaje i veća nego što je bila. Nažalost, na internetu čitam takve bljuvotine i govor mržnje kakvi nikada nisu bili iz Beograda, Zagreba, Sarajeva... Toliko godina nakon II. svjetskog rata još se bavimo raspravama što se događalo. Trebaju proći generacije, ali i pojaviti se lideri koji su spremni graditi mostove da bi se stvari promijenile. Najbolji dokaz kako stvari mogu krenuti drukčije su odnosi Njemačke i Izraela. Njemačka je odgovorna za smrt više od šest milijuna Jevreja u II. svjetskom ratu. Moja je majka spaljena u Aushwitzu. Ali ja ne moram zbog toga mrziti današnje Nijemce ili Njemačku. Ne volim tadašnju Njemačku i njezin režim. Današnja Njemačka je, pak, najliberalnija zemlja u Europi. Ja s današnjim Hrvatima nemam nikakvih problema i ne mrzim ih zbog toga što su ustaše učinili u Jasenovcu. To je strahota što se tamo događalo. Naravno, ne treba to zaboraviti, ali ne smije se optuživati današnje ljude za to.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Metuzalem lopovski.

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Opet allah iz tebe progovara.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
analiza je napisao/la:
Metuzalem lopovski.

Pretpostavljam da ga zoveš lopovom jer je ukrao zemlju braći Palestincima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Carmello Šešelj je napisao/la:
analiza je napisao/la:
Metuzalem lopovski.

Pretpostavljam da ga zoveš lopovom jer je ukrao zemlju braći Palestincima.


Logično. S obzirom da je trol muslimančina "neutralan" za događaje u BiH.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Carmello Šešelj je napisao/la:
analiza je napisao/la:
Metuzalem lopovski.

Pretpostavljam da ga zoveš lopovom jer je ukrao zemlju braći Palestincima.

I usput krade po bl, ima 100 godina, a kabinet mu namjestili kao da je mladi naucnik u koga se polazu nade za nobelovu nagradu. I jos nesto, trazi od hrvatske povrat imovine jevreja.

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Svakom njegovo treba vratiti.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Zanima me što Erdoganov simpatizer Suljagić kaže o ovome ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
On je dokazani prijatelj Republike Srpske i ja nemam ništa protiv da ima luksuzan kabinet. To je statistička greška što se tiče troška za državu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Carmello Šešelj je napisao/la:
On je dokazani prijatelj Republike Srpske i ja nemam ništa protiv da ima luksuzan kabinet. To je statistička greška što se tiče troška za državu.

Pa vrati se u BiH pa pametuj, tvoje izjave iz Srbije su neobjektivne, pa tako neupotrebljive

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne trolaj temu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
https://youtu.be/1sfJ-6BWX0s


nije lopov, LOPOVCINA

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Ja sam rođen u porodilištu "Narodni front" u opštini Savski Venac, tako da nemam šta da se "vraćam u BiH". I u Republici Srpskoj žive Srbi, tako da nije neobično što se zanimam za dešavanja tamo. A imam pravo da komentarišem dešavanja u RS, čak i kada ne bih bio Srbin. Imam pravo da komentarišem i o dešavanjima u Ugandi, a kamoli u zemlji gde živi moj narod.

I nisi ti ta koja određuje šta je objektivno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
https://youtu.be/ysMzOLvAuWs

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:53 
Offline

Pridružen/a: 13 stu 2013, 16:10
Postovi: 3044
Ovi turcici i Muslimani ne znaju vise gde udaraju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 14:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 37650
Mrznja Muslimani prema Jevrejima je zaista fascinantna.
Dovoljno je proviriti na klix a vidim i ova bula se odmah uspalila.

Aj sto mrze nas to razumijem a sta im Jevreji smetaju to nikad necu shvatiti.

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
novovrijeme je napisao/la:
Aj sto mrze nas to razumijem a sta im Jevreji smetaju to nikad necu shvatiti.

Palestinci su deo Ummeta, dužnost svakog muslimana je da se raznese dinamitom u autobusu u Tel Avivu i tako pomogne Ummet.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 15:12 
Offline

Pridružen/a: 02 tra 2013, 17:46
Postovi: 6793
Lokacija: Srpska Republika Bosna i Hercegovina
analiza je napisao/la:
Metuzalem lopovski.

Zar Livne nije antifašista kao i vi Muslimani?

_________________
Cura bula a ja mlado vlaše


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 17:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Srpsčanin je napisao/la:
analiza je napisao/la:
Metuzalem lopovski.

Zar Livne nije antifašista kao i vi Muslimani?

Posto gace u Srpcu?

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 17:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Carmello Šešelj je napisao/la:
On je dokazani prijatelj Republike Srpske i ja nemam ništa protiv da ima luksuzan kabinet. To je statistička greška što se tiče troška za državu.

Soros u malom izdanju.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 18:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lis 2009, 17:44
Postovi: 8100
Prevladava ad hominem na temi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 18:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
i_jopet je napisao/la:
Prevladava ad hominem na temi.

Kao i na svakoj gde se pojavi ova gospođa što zeva jer još nije popila kafu. Sad, da li to radi namerno da bi uništila temu, ili koristi ad hominem jer nema argumenata, ne znam i ne zanima me.

Čak ide dotle da, umesto da razgovara o temi, ismeva ljude zbog pravopisa (izuzetno nekulturno ponašanje, grammar nazi-ji su najiritantnija grupa ljudi), pa onda mrtva ladna napiše "sumLJivo". KomeNdija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 18:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2018, 14:32
Postovi: 562
Pantelija iz Izralela

_________________
Nemoj se raspravljati niti sa rječitim, niti sa glupim; rječiti će te nadvladati u priči, dok će te glupi vrijeđati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 18:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
analiza je napisao/la:
Pantelija iz Izralela

Pošto gaće u Banja Luci?

Tvoj nivo diskusije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Židovi i cionisti za treći entitet
PostPostano: 04 stu 2018, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
To je onaj lik sto je htio da kupi rudnik Ljubija Prijedor za na neki nacin male pare pa kad se digla javnost, opozicija i jedan dio vlasti, pizdio nesto o antisemitizmu. :zubati

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: mijat_tomic_is_back, Naša Kvačica, Robbie MO i 293 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO