HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 23:31.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Politika SAD na Balkanu
PostPostano: 13 sij 2019, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Ovo je dio analize D. Jovića iz 2010. o ponašanju Amera na Balkanu. Dosta je točan. Treba dodati da u svim zemljama tu kontroliraju tužiteljstva, medije, NGO; koje aktiviraju po potrebi. Praktički su 4. vrsta vlasti u svakoj zemlji. Ključno je ono kako im za razliku od EU, ne odgovaraju konačna rješenja.

Nijemci bi to riješili na način da bi pretvorili u BiH sve u Bosance a Kosovu razmijenili teritorij i završili priču s EU i Balkanom ali Amerima to ne odgovara.

Citat:
Prvo, Amerika sad drži prst na pulsu albanskog, makedonskog, srpskog, bošnjačkog i hrvatskog nacionalizma – jer svakog od njih može i kazniti (oduzimanjem ovlasti, pa čak i teritorije) i nagraditi (proširivanjem ovlasti, odnosno teritorije). Americi ne odgovaraju „konačna rješenja“, nego upravo polurješenja, u kojima budućnost može biti ovakva ili onakva. O tome kakva će biti – odlučivat će Amerika: sama ili u dogovoru s Rusijom (a možda i Evropom, ako se ova oporavi od paralize). Između ostalog, i zato je prijedlog kojeg sam iznio u prošlom tekstu na ovom blogu, gotovo sigurno osuđen na neuspjeh, čak i kad bi se Srbi i Albanci o njemu dogovorili (a ja sam dobio više pozitivnih nego negativnih komentara o njemu, i to i sa srpske i s albanske strane). Također, da bi ga mogla kontrolirati, Americi treba srpski nacionalizam, pa ga ona zapravo raspiruje, a ne guši (kao što je slučaj i s drugim nacionalizmima u regiji). Kad Srbima ne bi bilo stalo do Republike Srpske ili do Kosova, Amerika bi ostala i bez svoje mrkve i bez batine u odnosu na Srbiju. Isto se odnosi i na “mrkvu i batinu” članstva u Evropskoj Uniji – koja je također potrebna, pa se u tom smislu pomaže održavanje “ravnoteže” između nacionalističkih i proevropskih snaga u samoj Srbiji.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Politika SAD na Balkanu
PostPostano: 20 sij 2019, 13:57 
Offline

Pridružen/a: 11 tra 2016, 16:17
Postovi: 7949
Lokacija: Сарај Чадор
Kada se sjetim srbadije uoci prvotnog izbora Trumpa, samo sto nisu bili usli u Prizren a manju teritorijalno-administrativnu jedinicu BiH prisajedinili s maticom... :D

A vidi ih sada...

_________________
Skidanje okova je imperativ.

Takozvana "rs" je genocidna tvorevina.

The so-called "republic of srpska" is a genocidal ramshackle pseudo-state.

Ko je zrinyia na sigetu posjek'o..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Politika SAD na Balkanu
PostPostano: 20 sij 2019, 14:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 tra 2016, 00:13
Postovi: 6668
Kad se setim majmuna koji su skičali i iskakivali iza tenkova SFORa 1996. a vidi ih sada.

_________________
Na nama koplja se lome i vatra se gasi jer mi smo jaki,rodjeni sa vukovima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Politika SAD na Balkanu
PostPostano: 21 sij 2019, 07:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 sij 2014, 18:23
Postovi: 625
Junuz Djipalo je napisao/la:
Ovo je dio analize D. Jovića iz 2010. o ponašanju Amera na Balkanu. Dosta je točan. Treba dodati da u svim zemljama tu kontroliraju tužiteljstva, medije, NGO; koje aktiviraju po potrebi. Praktički su 4. vrsta vlasti u svakoj zemlji. Ključno je ono kako im za razliku od EU, ne odgovaraju konačna rješenja.

Nijemci bi to riješili na način da bi pretvorili u BiH sve u Bosance a Kosovu razmijenili teritorij i završili priču s EU i Balkanom ali Amerima to ne odgovara.

Citat:
Prvo, Amerika sad drži prst na pulsu albanskog, makedonskog, srpskog, bošnjačkog i hrvatskog nacionalizma – jer svakog od njih može i kazniti (oduzimanjem ovlasti, pa čak i teritorije) i nagraditi (proširivanjem ovlasti, odnosno teritorije). Americi ne odgovaraju „konačna rješenja“, nego upravo polurješenja, u kojima budućnost može biti ovakva ili onakva. O tome kakva će biti – odlučivat će Amerika: sama ili u dogovoru s Rusijom (a možda i Evropom, ako se ova oporavi od paralize). Između ostalog, i zato je prijedlog
kojeg sam iznio u prošlom tekstu na ovom blogu, gotovo sigurno osuđen na neuspjeh,
čak i kad bi se Srbi i Albanci o njemu dogovorili (a ja sam dobio više pozitivnih nego negativnih komentara o njemu, i to i sa srpske i s albanske strane). Također, da bi ga mogla kontrolirati, Americi treba srpski nacionalizam, pa ga ona zapravo raspiruje, a ne guši (kao što je slučaj i s drugim nacionalizmima u regiji). Kad Srbima ne bi bilo stalo do Republike Srpske ili do Kosova, Amerika bi ostala i bez svoje mrkve i bez batine u odnosu na Srbiju. Isto se odnosi i na “mrkvu i batinu” članstva u Evropskoj Uniji – koja je također potrebna, pa se u tom smislu pomaže održavanje “ravnoteže” između nacionalističkih i proevropskih snaga u samoj Srbiji.

Ne slažem se sa Jovićem.

Ja sam malo više skeptičan što se tiče uloge i snage Amerikanaca u regiji. Mislim da im se daje previše prostora i više nego što oni objektivno žele i mogu.

Američka vanjska politika danas, osim Trumpovog “ekonomskog nacionalizma” (trade ratova) i neupitne podrške Izraelu je misterija za sve. Interesantno je da ne vole EU i generalno Europljane a u to sam se i sam imao prilike uvjeriti u razgovoru sa konzervativnijim Amerikancima (nabijamo im kompleks nasilnih i nekulturnih kauboja).

Konzervativniji amerikanci su danas puno bliže Rusima nego Njemcima, Englezima ili (gluho bili) Francuzima, čak je i Putin popularan medju Američkim Republikancima.

Što me dovodi do politike SAD na Balkanu…

Ljudi iz State Departmenta se još uvjek nešto pitaju i radi svog ega - odnosno kontinuirane podrške politici bivših predsjednika (Clinton) oni neće odstupiti od dosadašnje politike prema BiH i Kosovu (što ne znači da ta politika nije promljenjiva, pogotovo uz malo nasilja popraćeno medijskom pompom).

Naravno, tu nesmijemo zaboraviti da medju Amerikancima postoji i “hjerarhija” prijatelja.
Danas, jači glas i utjecaj imaju Turska i Saudiska Arabija nego recimo Njemačka ili Italija što automatski znači da je položaj Hrvata u BiH još uvjek u submisivnom položaju u odnosnu na Bošnjake-Muslimane, odnosno Turkofile (Amerikanci tako vide Muslimane BiH).

Ali, Amerikanci nisu glupi!!! i dosta su pragmatični u smislu ko su im “iskreni” prijatelji za razliku od onih koji su “target market” za prodaju njihovog oružja i dostavu jeftine nafte.

Ja mislim da sa jačanjem Hrvatske u EU i Nato imamo nekakve šanse da ih uvjerimo da smo mi ti: jedini-istinski nosioci Europskih, zapadnih i Nato vrijednosti u BiH. Ali da i MI-Hrvati imamo svoju cjenu za to i to je priznanje (de jure) trećeg entiteta, koji je (de facto) već tu, jer se manje-više zna gdje su Hrvati većina u BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Politika SAD na Balkanu
PostPostano: 21 sij 2019, 08:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 stu 2012, 00:05
Postovi: 22976
Vi niste u poziciji da ispostavljate nikakvu cenu Amerikancima.

Takođe, Amerikanci drže ovaj region pod svojom kontrolom nezavisno od vašeg mišljenja.

Iliti prevedeno, vi ste u njihovim očima (a i u stvarnom svetu) niko i ništa i vaše želje su nebitne i neće biti uzete kao faktor u odlučivanju ni na sastancima najnižeg nivoa u State Departmentu.


Balkanska plemena i njihova iluzija bitnosti....


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Naša Kvačica i 270 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO