HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 21:18.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 21:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Iako bi dio ovoga mogao i u povijest, realno spada u sadašnjost.

Genetska istraživanje pokazuju da su Muslimani negdje na pola puta između Hrvata i Srba, ovisno okraju- no važnija je kultura.

Prava individuacija počinje tekar nakon 1878. i tu se vidi da su Muslimani kao prohrvatski orijentirani bili većina do 1918., no to je bilo par likova u kulturi. Između dva rata više se srbiziraju, a JMO je u praksi saveznica srpskih, a skoro nikad hrvatskih stranaka.

Tijekom NDH znamo, no dio je većinski bio autonomaški, a i inače su završili više, posebno nakon rata među Srbima.

Nije to samo bilo deklarativno, nego i civilizacijski- dio Muslimana je u Sandžaku. U kulturi su popularnoj sve srpski orijentirani, napose u popularnoj narodnjačkoj muzici 8Ilidža i ostalo). U vojsci su isto. U kulturi na filmu i literaturi- Selimović, Sarajlić, Kalač, Sidran, Kusturica, ...do Muharema Pervića, Dževada Sokolovića, Muharema Bazdulja i sličnih.
Novinari, pisci, scenaristi, pa i lingvisti (svi su autori bosanskog jezika završili studije u Beogradu), i tako dalje.

Zašto se ne prizna da je to prirodna simbioza balkanskih bizantsko-osmanskih orijentalaca, na svim poljima, i da su oni koj isu zabunom završili u hrvatskom krugu (slikar Mujadžić, semka Sokolović, Nadarević,..) iznimke, a da su ovi koji su sad u RH kao Hadži... i slični zaptavo protivnici hrvatskoga identiteta i da je to nekako prirodno?

To je i demografski zadano, jer je ta istočna trećina- Tuzla, Sarajevo, Zenica...isprepletena sa srpskim, u Mostaru u sukobu s hrvatskim, a na zapadu u nelagodnoj bliskosti s hrvatskim u Bihaću i zapravo nevažna. Pretežno istočni muslimanski demografsko-kulturni centar teži spajanju s Muslimanima u Srbiji i CG i to je civilizacijski prirodno.

To vidim i kad naletim na te muslimanske droplje u estradi u Srbiji, čak i na višoj razini u kulturi kao Jasmina Ahmetagić (ne znam jesam li dobro zapamtio ime).

Red je da mi Hrvati potičemo to prirodno srpsko-muslimansko savezništvo kako bi se otarasili mučnoga tereta čemernoga istoka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Evo, i voditeljica o kroatizmima u srpskom neka Meliha...

https://www.rts.rs/lat/radio/radio-beog ... eziku.html

Pa ta Ahmetagić- i sve poslije 1992.

https://www.knjizara-dominovic.hr/proiz ... -a_040025/

Dokje nitkov Zlatan Čolaković, sin Envera Čolakovića, prosvjedno pobjegao iz Zagreba kad je počeo M-H rat za koji su kao Hrvati bili krivi i završio- umro, u Kanadi i SAD.

Ma to treba izbaciti potpuno iz nacionalnoga bića, to je sve s njima bio masni promašaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 21:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Muslimani su hrvatsko cvijeće.Nemaju šta tražit u srpskom vrtu.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Graničar18 je napisao/la:
Muslimani su hrvatsko cvijeće.Nemaju šta tražit u srpskom vrtu.


To s cvijećem je Starčevićev povijesni promašaj, možda razumljiv iz poerspektive onoga doba.

No, tko je proučio i zna kolektivno ponašanje i individualnu kulturu Muslimana nakon modernizacije 1878., zna nedvoumno da se radi o prosrpskom elementu, zapravo srpskim skutonošama.

Balkanska braća osmanskih afiniteta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:08 
Online

Pridružen/a: 02 stu 2009, 21:36
Postovi: 1696
slika



O tvrdnji u naslovu teme.
Naravno da je tako.
Prekodrinski Srbi Suniti kolo vode - političari, vojnici, novinari itd.: Bakir, Sebija, Selmo C, Dino K, Teuf B, Zlatko L, Sefer H, Atif D, pokojni Sulejman T, Senad P, Senad H, Kurtblablaić, Emir S, Fahro R itd itd itd.

Povratak iskonu. Treba ih ne kao pustiti, već pomoći.

_________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Hroboatos je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
Muslimani su hrvatsko cvijeće.Nemaju šta tražit u srpskom vrtu.


To s cvijećem je Starčevićev povijesni promašaj, možda razumljiv iz poerspektive onoga doba.

No, tko je proučio i zna kolektivno ponašanje i individualnu kulturu Muslimana nakon modernizacije 1878., zna nedvoumno da se radi o prosrpskom elementu, zapravo srpskim skutonošama.

Balkanska braća osmanskih afiniteta.

Nije to samo Starčevićev promašaj,nego i Pavelićev,a bogami i Tuđmanov.
Muslimani nikad nisu bili prosrpski element,jer su u svakom ratu bili protiv Srba.Nema nikakvog savezništva s njima,utopija čista.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Tomba17 je napisao/la:
slika



O tvrdnji u naslovu teme.
Naravno da je tako.
Prekodrinski Srbi Suniti kolo vode - političari, vojnici, novinari itd.: Bakir, Sebija, Selmo C, Dino K, Zlatko L, Sefer H, Atif D, pokojni Sulejman T, Senad P, Senad H, Kurtblablaić, Fahro R itd itd itd.

Povratak iskonu. Treba ih ne kao pustiti, već pomoći.

Nabrojo si najveće srbomrzce i proglasio ih prekodrinskim Srbima.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Dublje je to. Hrvati- to je mediteranski i srednjoeuropski element, pa čak i mi u BH. A to esencijalno nisu oni, žulja ih zapad, a krkanjenje i burazerstvo s pravoslavnim osmnlijamna im odgovara. Sukob civilizacija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Hroboatos je napisao/la:
Dublje je to. Hrvati- to je mediteranski i srednjoeuropski element, pa čak i mi u BH. A to esencijalno nisu oni, žulja ih zapad, a krkanjenje i burazerstvo s pravoslavnim osmnlijamna im odgovara. Sukob civilizacija.

Većina Hrvata sa srednjoevropskim i mediteranskim elementom nemaju nikakve veze.To su vaše želje da budete taj element.
Kad bi npr.neko iz srednje Evrope pogledo seriju prosjaci i sinovi i da mu neko kaže da se radnja u seriji dešava u srednjoj Evropi pao bi sa stolice od smijeha.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:30 
Offline

Pridružen/a: 25 pro 2023, 10:49
Postovi: 365
Tema stvorena za Tombu. :)

_________________
The subtle tongue, the sophist guile, they fail when the broadswords sing;

Rush in and die!, dogs- I was a man before I was a king.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:36 
Online
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4233
slazem se


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:48 
Online

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Graničar18 je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
Dublje je to. Hrvati- to je mediteranski i srednjoeuropski element, pa čak i mi u BH. A to esencijalno nisu oni, žulja ih zapad, a krkanjenje i burazerstvo s pravoslavnim osmnlijamna im odgovara. Sukob civilizacija.

Većina Hrvata sa srednjoevropskim i mediteranskim elementom nemaju nikakve veze.To su vaše želje da budete taj element.
Kad bi npr.neko iz srednje Evrope pogledo seriju prosjaci i sinovi i da mu neko kaže da se radnja u seriji dešava u srednjoj Evropi pao bi sa stolice od smijeha.


Vecina Hrvata i to apsolutna su mediteran i mitteleuropa. To je cinjenica 1/1. Doslovno pola Hrvatske je na moru, kontinent je u kompletu pod mitteleuropom.
Samo mi u HB i dalm.zagora smo iznimke.

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 22:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Graničar18 je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
Dublje je to. Hrvati- to je mediteranski i srednjoeuropski element, pa čak i mi u BH. A to esencijalno nisu oni, žulja ih zapad, a krkanjenje i burazerstvo s pravoslavnim osmnlijamna im odgovara. Sukob civilizacija.

Većina Hrvata sa srednjoevropskim i mediteranskim elementom nemaju nikakve veze.To su vaše želje da budete taj element.
Kad bi npr.neko iz srednje Evrope pogledo seriju prosjaci i sinovi i da mu neko kaže da se radnja u seriji dešava u srednjoj Evropi pao bi sa stolice od smijeha.


Hrvati su po svoj kulturi mediteranci, od humanizma i renesanse do Ujevića, Dragojevića, Marinkovića i Slobodana Novaka i srednjoeuropljani od kajkavaca u 16. st. i Slavonaca u 18. st. do Šenoe, Matoša, Krleže i Žmagača, do dinarskih kreativaca od Starčevića do Aralice, koji su hrvatski mitografi gorskoga tipa- no ne i Osmanlije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:09 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16119
Graničar18 je napisao/la:
Muslimani su hrvatsko cvijeće.Nemaju šta tražit u srpskom vrtu.

..to ima povjesno uporište al viruj mi muslimani su privrženiji Srbima ne toliko sto vole srbe nego sto je njima yuga zbog njihovog podaničkog mentaliteta taj faktor empatije prema Srbima…je irealno al tako je mi smo ih spašavali četrdesete i neke spasili devedeset pete al jednostavno oni su politički nezreli…da je samo Srebrenica bilo bi dovoljno…a Alija je cisti primjer njihove političke naivnosti koja se nastavlja…al ko ih jebe ja osobno sam gajio simpatije odnosno ima sam razumjevanja al kad ga nemaju ok za njih ne vridi povjest je učiteljica života..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 10 svi 2019, 21:58
Postovi: 20462
Graničar18 je napisao/la:
Muslimani su hrvatsko cvijeće.Nemaju šta tražit u srpskom vrtu.

Ne sjećam se da smo sadili uokolo po vašoj "bašti" :zubati

_________________
Titanik potonio 15. a HDZ 17. Travnja


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2020, 11:40
Postovi: 3793
Graničar18 je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
Dublje je to. Hrvati- to je mediteranski i srednjoeuropski element, pa čak i mi u BH. A to esencijalno nisu oni, žulja ih zapad, a krkanjenje i burazerstvo s pravoslavnim osmnlijamna im odgovara. Sukob civilizacija.

Većina Hrvata sa srednjoevropskim i mediteranskim elementom nemaju nikakve veze.To su vaše želje da budete taj element.
Kad bi npr.neko iz srednje Evrope pogledo seriju prosjaci i sinovi i da mu neko kaže da se radnja u seriji dešava u srednjoj Evropi pao bi sa stolice od smijeha.
Prosjaci i sinovi bi se mogli odvijati na jugu Italije (Kalabrija, Sicilija, Sardinija ili ruralni dio Kampanije).

Nije europski Mediteran samo Venecija i Azurna obala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:20 
Online
Avatar

Pridružen/a: 05 pro 2022, 17:09
Postovi: 365
Hroboatos je napisao/la:
Dublje je to. Hrvati- to je mediteranski i srednjoeuropski element, pa čak i mi u BH. A to esencijalno nisu oni, žulja ih zapad, a krkanjenje i burazerstvo s pravoslavnim osmnlijamna im odgovara. Sukob civilizacija.


Da li je tebi recimo poznato da su Bosnjaci (samo oni u BiH naravno) genetski blizi Hrvatima u Hrvatskoj nego bh. Hrvati? Ako su oni "izmedju Hrvata i Srba" onda su to i bh. Hrvati, jer kada sve sagledas, nema razlike izmedju njih i bh. Hrvata. Bosnjaci su ipak iz nekog razloga nesto blizi Hrvatima u HR. Da li je to zbog toga sto su mnogi muslimani iz Like, Dalmacije i Slavonije nasli utociste u BiH nakon povlacenja Osmanlija iz tih krajeva ili zbog toga sto bosanski Hrvati imaju vise korijena u Hercegovini od Bosnjaka, gdje je taj paleobalkanski autosomalni udio nesto veci, ne znam. Bosnjaci uglavnom spadaju u taj neki isti cluster sa Hrvatima, Slovencima i Madjarima. I pametno bi bilo da pravis razliku izmedju bh. muslimana i tzv. Sandzaklija koji su porijeklom iz crnogorskih Brda i Malesije u sjevernoj Albaniji. Sasvim drugi narod. Bosnjaci u BiH i Sandzaklije su i po kulturi i mentalitetu kao nebo i zemlja. Sandzama je po mentalitetu blizi Hrvat iz zapadne Hercegovine.

No sveukupno su muslimani u BiH po kulturi svakako blizi Srbima, kao i bh. Hrvati. Srednjoevropske "tendencije" su ti u sjevernijim krajevima Hrvatske. Tamo na nas Hrvate iz BiH gledaju kao na obicne seljacine. Barem je tako bilo kada sam sredinom 90ih (srecom samo kratko) zivio u Zagrebu. Ivan Lovrenovic je vrlo dobro istrazio kulturu bosanskih Hrvata i dosao do zakljucka da izmedju naroda u BiH, ako izuzmemo vjeru, nema bitnih razlika. To je sasvim logicno, jer su oblikovani istim povijesnim iskustvom. Koliko god ti to negirao, Hrvatu u Varesu je u pitanju jezika, kulture i mentaliteta blizi susjed bosnjacke ili srpske nacionalnosti od Hrvata u Rijeci, Zagrebu ili cak Splitu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
laganini je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
Muslimani su hrvatsko cvijeće.Nemaju šta tražit u srpskom vrtu.

..to ima povjesno uporište al viruj mi muslimani su privrženiji Srbima ne toliko sto vole srbe nego sto je njima yuga zbog njihovog podaničkog mentaliteta taj faktor empatije prema Srbima…je irealno al tako je mi smo ih spašavali četrdesete i neke spasili devedeset pete al jednostavno oni su politički nezreli…da je samo Srebrenica bilo bi dovoljno…a Alija je cisti primjer njihove političke naivnosti koja se nastavlja…al ko ih jebe ja osobno sam gajio simpatije odnosno ima sam razumjevanja al kad ga nemaju ok za njih ne vridi povjest je učiteljica života..


Istina je da se priklanjaju, no mislim da je to ipak dublje, budući da bi u sadašnjoj situaciji bilo normalno da se, da je samo do priklanjanja, petljaju s Hrvatima jer ih zapad hrani.

No oni sami priznaju da neće u EU, to su mrski Latini, kao što su i Rusima prirodni saveznici Iran i Turci, a neprijatelji zapad, i to je definirano pravoslavnim džihadom i tim mentalitetom.

Oni mrze iskonski zapad- um, prosvjećenost, slobodu, mjeru, individualizam, pravo i poštovanje zakona, rimsku i grčku baštinu....

Ne postoji srpski ni muslimanski latinizam, a hrvatski latinizam je od 9. do 19. stoljeća. Hrvatski humanizam je Marulić, autor jedne od 2 knjiga koje je Franjo Ksaverski nosio na hodočašće u Japan; otac hrvatske historiografije Lučić Lucius u 17. st. piše na latinskom, a hrvatski jezik počinje kodifikciaju 1604. na latinski pisanoj gramatici Kašića.

Hrvata nema osim nekog idiota komu ni ne znam ime među urlatorima narodnjacima tipa Lepe Lukić, Mitra Mirića, Hašima Hokija, Halida, Šabana, Rokvića,.... Muslimana i Srba, a tako je i nakon 1992.

Ovi u RH zabunom- Filipović, Maajka, Hadžihaf...- oni su protiv Hrvatske i hrvatskih interesa u BH.

Dakle- autentični nepriajtelji. Više se hrvatskih pravoslavaca kroatiziralo i prilagodilo nego muslimana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno s
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 18 pro 2015, 09:33
Postovi: 16119
…ja bi tonsve stavio pod jedan zajednički nazivnik yugoslavenstvo…a bit te privrženosti je podanički odnos jebiga srbi su cijelo dvadeseto stoljeće bili nositelji odnosno prisvojjli i iskoristili to za privilegirani položaj …ja čak imam i razumjevanja za tu empatiju prema Srbima al opet zalosno da ni jedan političar iz redova muslimana nije to prepoznao i prepozna saveznika…jer realno srbi ih ne mogu organski to znam jos iz yuge…srljaju..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
hilbert je napisao/la:
Hroboatos je napisao/la:
Dublje je to. Hrvati- to je mediteranski i srednjoeuropski element, pa čak i mi u BH. A to esencijalno nisu oni, žulja ih zapad, a krkanjenje i burazerstvo s pravoslavnim osmnlijamna im odgovara. Sukob civilizacija.


Da li je tebi recimo poznato da su Bosnjaci (samo oni u BiH naravno) genetski blizi Hrvatima u Hrvatskoj nego bh. Hrvati? Ako su oni "izmedju Hrvata i Srba" onda su to i bh. Hrvati, jer kada sve sagledas, nema razlike izmedju njih i bh. Hrvata. Bosnjaci su ipak iz nekog razloga nesto blizi Hrvatima u HR. Da li je to zbog toga sto su mnogi muslimani iz Like, Dalmacije i Slavonije nasli utociste u BiH nakon povlacenja Osmanlija iz tih krajeva ili zbog toga sto bosanski Hrvati imaju vise korijena u Hercegovini od Bosnjaka, gdje je taj paleobalkanski autosomalni udio nesto veci, ne znam. Bosnjaci uglavnom spadaju u taj neki isti cluster sa Hrvatima, Slovencima i Madjarima. I pametno bi bilo da pravis razliku izmedju bh. muslimana i tzv. Sandzaklija koji su porijeklom iz crnogorskih Brda i Malesije u sjevernoj Albaniji. Sasvim drugi narod. Bosnjaci u BiH i Sandzaklije su i po kulturi i mentalitetu kao nebo i zemlja. Sandzama je po mentalitetu blizi Hrvat iz zapadne Hercegovine.

No sveukupno su muslimani u BiH po kulturi svakako blizi Srbima, kao i bh. Hrvati. Srednjoevropske "tendencije" su ti u sjevernijim krajevima Hrvatske. Tamo na nas Hrvate iz BiH gledaju kao na obicne seljacine. Barem je tako bilo kada sam sredinom 90ih (srecom samo kratko) zivio u Zagrebu. Ivan Lovrenovic je vrlo dobro istrazio kulturu bosanskih Hrvata i dosao do zakljucka da izmedju naroda u BiH, ako izuzmemo vjeru, nema bitnih razlika. To je sasvim logicno, jer su oblikovani istim povijesnim iskustvom. Koliko god ti to negirao, Hrvatu u Varesu je u pitanju jezika, kulture i mentaliteta blizi susjed bosnjacke ili srpske nacionalnosti od Hrvata u Rijeci, Zagrebu ili cak Splitu.


I o genima je krivo, jer su BH Muslimani različiti od Hrvata iz sjeverne Hrvatske, a još više od onih iu južne- južni Hrvati su zaseban dio i kompaktna zajednica u Herceg-Bosni i Dalmaciji uključiv i otoke i gradove kao Zadar i Dubrovnik.

BH Muslimani su isto tako udaljeni i od sjevernih i od južnih Hrvata, ali na drugačiji način.

Lovrenović je protuhrvatski gad, i nega je Džaja razotkrio jasno u polemici:
https://ivanlovrenovic.com/clanci/bosna ... titetu-bih

Ostaje da su Hrvati iz gorskih krajeva itekako dio hrvatskoga korpusa, i to je dio od Like, dalmatinske zagore, do Hercegovine i Bosne. Posrbice kao Ivo Andrić tu se ne broje.

Autentični Hrvati su kulturološki jasno dio hrvatskoga južnoga korpusa, od Mile i Pere Budaka do Ivana Aralice. U povijesnoj pisanoj kulturi Matija Divković jednostavno umeće u katekizam iz 1611. dijelove iz dubrovačkoga pisca Vetranovića, a franjevačko bosanso spisateljstvo je integralni dio južnohrvatskoga koje se proteže od Šibenika (Tomno Mrnavić Bošnjanin) do Dubrovnika. Tako je i s vizualnom umjetnošću koja je jedno s ostalom hrvatskom (npr. Virgilije Nevjestić), a tako i s jezičarima Hrvatima iz BH od kojih su najznačajniji Dalibor Brozović (Sarajevo), Tomislav Ladan (Travnik-Banja Luka) i Ivo Pranjković (Kotor Varoš).

U historiografiji je to Mladen Ančić, Danijel Džino- uz sposobnog izdajnika "Bosanca" Dubravka Lovrenovića- te niz drugih kreativnih likova, a i političara.

Jednostavno, provincijalizam dijela sjevernih Hrvata je posljedak komunističke protuhrvatske UDBAške indoktrinacije koju su nastavili razni Pusići i Mesići, no koja treba biti odklonjena kroz medije- kao što je kroz medije i provincijalizaciju sjeverne Hrvatske i nastala, jer je u 19. st. Stossmayera i Starčevića nije ni bilo.

To je posljedica protuhrvatskoga jugoslavenstva.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno s
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
laganini je napisao/la:
…ja bi tonsve stavio pod jedan zajednički nazivnik yugoslavenstvo…a bit te privrženosti je podanički odnos jebiga srbi su cijelo dvadeseto stoljeće bili nositelji odnosno prisvojjli i iskoristili to za privilegirani položaj …ja čak imam i razumjevanja za tu empatiju prema Srbima al opet zalosno da ni jedan političar iz redova muslimana nije to prepoznao i prepozna saveznika…jer realno srbi ih ne mogu organski to znam jos iz yuge…srljaju..


Ako oni od Kusturice do one karikature Bazdulja idu na istok- onda je to nekako prirodno. I ostaju vjerni, kao lingvist Asim Peco, te Muharem Pervić i cijela bulumenta tih iz Jugoslavije.

I takav lik kao Goran Milić je progledao, sa zakašnjenjem, no oni- ne. Možda zato što i ne znaju drugo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
Hroboatos je napisao/la:
Graničar18 je napisao/la:
Većina Hrvata sa srednjoevropskim i mediteranskim elementom nemaju nikakve veze.To su vaše želje da budete taj element.
Kad bi npr.neko iz srednje Evrope pogledo seriju prosjaci i sinovi i da mu neko kaže da se radnja u seriji dešava u srednjoj Evropi pao bi sa stolice od smijeha.


Hrvati su po svoj kulturi mediteranci, od humanizma i renesanse do Ujevića, Dragojevića, Marinkovića i Slobodana Novaka i srednjoeuropljani od kajkavaca u 16. st. i Slavonaca u 18. st. do Šenoe, Matoša, Krleže i Žmagača, do dinarskih kreativaca od Starčevića do Aralice, koji su hrvatski mitografi gorskoga tipa- no ne i Osmanlije.

Možda Hrvati i jesu srednjoevropljani i mediteranci po piscima i pjesnicima,al ne i po mentalitetu.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Na primitivnoj razini- Srbi i Muslimani uglavnom navijaju za Palestince, a Hrvati za Izraelce.

I jednima i drugima je mrzak katolicizam-kakav god bio.

I jedni i drugi su kulturološki Osmanlije.

Ženske i jednih i drugih sklone su qrveštini.

Simbioza je te dvije etnije-prirodna.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno s
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9834
laganini je napisao/la:
…ja bi tonsve stavio pod jedan zajednički nazivnik yugoslavenstvo…a bit te privrženosti je podanički odnos jebiga srbi su cijelo dvadeseto stoljeće bili nositelji odnosno prisvojjli i iskoristili to za privilegirani položaj …ja čak imam i razumjevanja za tu empatiju prema Srbima al opet zalosno da ni jedan političar iz redova muslimana nije to prepoznao i prepozna saveznika…jer realno srbi ih ne mogu organski to znam jos iz yuge…srljaju..

Mene čudi da ste vi Hrvati najveće suncokrete u ex YU proglasili hrvatskim cvijećem.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Muslimani i Srbi - prirodno savezništvo
PostPostano: 06 ožu 2024, 23:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5808
Starčević ih nije poznavao.

Radić ih je znao i zvao turcima.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 90 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: crni_bombarder, Naša Kvačica, nesorta, Srpsčanin i 288 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO