HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 22:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 18:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Jedan dobar esej. :palacgore2

Citat:
Moj prijatelj buni se protiv stereotipizacije Sarajeva; kaže, ima više Sarajevā u Sarajevu, ono nije jedno niti se može svesti na jedno. Slažem se s njime. Zato moram precizirati na koje to Sarajevo mislim, kada se pitam: koga Sarajevo obožava i što ono zapravo obožava u onima koje obožava?

Mislim, dakle, na ono Sarajevo koje obožava: Krležu, Konstantinovića, Latinku Perović, Bogdana Bogdanovića, Filipa Davida, Kovača, Kiša, Matvejevića, Feral Tribune… Nesumnjivo, riječ je o elitnome Sarajevu – onome koje predstavljaju njegovi uzorni građani, oni koji sami sebe doživljuju kao ljubitelje kulture, umjetnosti i književnosti, kao kozmopolitske i emancipirane duhove slobodne od provincijalnosti, nacionalizma i zatvorenosti, mnogi od njih i u formalnome smislu pripadnici intelektualne, akademske i političke elite: profesori, umjetnici, književnici, novinari, lijevo-građanski političari itd.

piše: Ivan Lovrenović

U toj i takvoj sarajevskoj percepciji spomenuta imena se slave i citiraju, na njih se poziva kao na uzore i ikone, stajaća mjesta, uvijek kada se povede govor o borbi protiv nacionalizma, o primjerima intelektualno-moralnoga dostojanstva i neovisnosti, o principijelnosti, dosljednosti i kritičnosti, kada se odaje hvala bespoštednom razbijanju nacionalnih i historijskih mitova. Gesta je to kojom se sarajevski hvalitelji, ponosni i ispunjeni, identificiraju sa spomenutim ličnostima, i tako deklariraju i legitimiraju: mi krležijanci, mi konstantinovićevci, mi feralovci, mi antinacionalisti, mi protivnici mitova i mitomanije…

Bilo bi to držanje za svaku pohvalu, služilo bi Sarajevu na čast, da nije jedne sistemske smetnje. Način da se bude istinski krležijanac, konstantinovićevac, feralovac, naime, samo je jedan: ponašati se i javno djelovati u svojemu konkretnom životnom (političkom, nacionalnom, sociokulturnom…) prostoru i ambijentu onako kako se Krleža, kako se Konstantinović, kako se Feral ponaša i javno djeluje u svojemu. Logika je nemilosrdna: sve drugo samo je prazna idolatrija, upravo oprečna onomu što znače navedeni uzori. Ili nešto gore, neko lukavstvo uma: umjesto da sami budemo kao Konstantinović, hvalimo se da nam je Konstantinović uzor, i tu prestaje sav naš napor. Ostaje nam blaženi komoditet, završili smo posao: mi smo konstantinovićevci, zar je potrebno još nešto…

Ima u tome lukavstvu još jedno, skriveno dno. Kada u Sarajevu na sva usta hvale Krležu, Konstantinovića, L. Perović itd, itd, najčešće se kao razlog ljubavi, hvale i divljenja podrazumijeva neumorna borba imenovanih s njihovim nacionalizmom i mitomanijom – hrvatskom i srpskom. A, figurativno govoreći, sve dok se sarajevska ljubav za Krležu (autora ubitačne Hrvatske književne laži) i Konstantinovića (autora slavne Filosofije palanke) izvikuje deklarativno a ne biva ovjerena i pokazana adekvatnom i ekvivalentnom sarajevskom, bosanskom, bošnjačkom književnom laži i filosofijom čaršije, sve dotle silna sarajevska ljubav prema (hrvatskom, srpskom) antinacionalizmu neće biti, zapravo, ništa drugo nego jedna vrsta mimikriranoga vlastitog nacionalizma. Zato isto Sarajevo koje na svoju zastavu rado stavlja Krležu i Konstantinovića nije u stanju „proizvesti“ vlastite pandane onome čemu se ritualno divi, a kada se u njemu i pojave kritički glasovi krležijansko-konstantinovićevskoga tipa, koji registriraju i osvjetljuju manifestacije toga domaćeg nacionalizma, redovito doživljuju ili marginalizaciju i društvenu izolaciju, ili ih se prokazuje kao otpadnike… Tipično nacionalistički.

Kada je prije tri godine u Sarajevu predstavljan digitalni arhiv Feral Tribunea, pisao sam kako je snaga Ferala bila između ostaloga u odbijanju bilo kakvoga, i najmanjeg kompromisa s patriotskim sentimentima ili bilo kakvim obzirima iz registra nacionalne-vjerske-političke korektnosti, te kako Feral u tomu nije popustio nikada, čak ni u ratu, kada je patriotizam bio ideološki (a bogme i egzistencijalno) ultimativan stav, ali istovremeno i najunosniji biznis, a i pokriće za najgnusnija zlodjela. Situirajući to u današnju sarajevsku situaciju, pitao sam se: je li, takav, Feral ovdje uopće moguć? Patriotizam, ljubav prema (vlastitom) svetom i napaćenom Narodu i Nacionalnom Identitetu, žudnja za Državom – komu danas ovdje još pada na pamet izvrtati na naličje te Uzvišene Osjećaje i Ciljeve, prokazivati ih u njihovoj ispraznosti, u njihovoj zloćudnoj a organskoj sprezi s potiranjem čovjeka i njegovoga malog ali jedinog života! Kad bi danas još izlazio Feral Tribune – napisao sam – jedan od njegovih odgovora na sarajevsku fascinaciju Feralom mogao bi biti otprilike ovakav: lako je tuđim Feralom gloginje mlatiti. U tu se „formulu“ bez problema mogu uvrstiti sva imena s liste obožavanih: Krleža, Konstantinović, L. Perović, Bogdanović, David, Kovač…

Manifestacijā državno-nacionalne mitomanije, tipično nacionalističkoga uzveličavanja kulture, jezika, izmišljenoga državno-pravnoga kontinuiteta i ostalih patriotskih trica i kučina, koje dolaze upravo iz onih intelektualnih i političkih društava i krugova što se rado pozivaju na krležijansko-konstantinovićevski duh antinacionalizma i antimitomanije, puna je sarajevska i bosnoljubiva svakodnevnica. Tu se potpuno nekritično, bez ikakve brige spram fakata, bez iole ozbiljnijega znanja, a o poznavanju širih konteksta da i ne govorim, fantazira o „našem“ najstarijem jeziku, o „našim“ najmoćnijim kraljevima i njihovim najjačim i najvećim državama, o „našoj“ kulturnoj baštini najvećoj i najvažnijoj od svih, o hiljadugodišnjoj neprekidnoj državnosti „naše“ zamlje itd, itsl. U isti ovaj oblik nekritičnosti spada i mučna pojava da na opetovane šovinističke pa čak i rasističke istupe uglednih članova akademske i intelektualne zajednice Sarajeva, usmjerene prema nacionalnim „susjedima“, nema nikakvih adekvatnih reakcija. Ne treba biti previše politički pismen da bi se znalo kako je sve to osnovni i temeljni repertoar svakoga južnoslavenskog nacionalizma, negativnog u sebi i negativno okrenutog spram najbližih, sebi sličnih državno-nacionalnih entiteta.

Pri svemu tome politički je alarmantna jedna krupna promjena koja se dogodila u posljednje vrijeme (nekoliko zadnjih mjeseci, možda godinu dana…). Najglasniji i najagilniji trubači ovih manifestacija bosanskoga nacionalizma nisu više iz vjersko-etničkih političkih krugova; oni sada dolaze iz političke orbite SDP-a (koji je dio vladajućega establishmenta) i općenito iz onoga miljea koji sam o sebi voli misliti kao o lijevo-građanskome.

Kako drukčije opisati običaj pozivanja na Krleža-Konstantinović-Bogdanović uzore u ovako opisanom „Sarajevu“, nego kao trivijalan idejni i kulturni falsifikat, kao palanačko pervertiranje smisla njihovoga djelovanja.

Sarajevske sveske / 2013.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 18:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Lovrenović pravo popizdio na lažnu islamsku Ćaršiju.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 19:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
To je staro. Inače, mislim da ima tema o njemu u PDF Kultura. Zna on sve, da je bosansko-bošnjački nacionalizam trenutno najgori itd. I jak je na riječima, ali daju mu neko izmišljeno federalno plaćeno mjesto i on zašuti.

Svi naši učeni ljudi u Bosni koji bi trebali bit brana su kupljeni. Od Topića i Napretka do Puljića i crkve. Dignu glas i onda im tutnu u guzice neku lovu i ušute.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 19:03 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
I, sto sad. Sukus svega ovoga je da je on anti-nacionalist i pravi gradjanin, Komsic u malo kockasto bilo-crveno opituran.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 19:17 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2014, 16:41
Postovi: 948
Pitam se sta bi s Feralom a isto tako kako postavljaca teksta nije stid postavljati tekst koji u sustini nacionalizam naziva poprilicnim primitivizmom - kakav i jest.

Da nije smijesno, bilo bi tuzno / na nacionalno najostrascenijem forumu bosanskih Hrvata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 19:19 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2014, 16:41
Postovi: 948
Ako se ne varam, a i Lovrenovic je tamo imao najmanje kolumnu, BH Dani su bili na neki nacin ugladjeni pandan Feralu. Nigdje nisam vidio da se vise pljuje po Aliji nego u Danima (osim mozda na nekadasnjem paljanskom PTPC-u).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 19:22 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Feral propa, i to bez veledikatatora Frane, jednostavno nisu vise bili zanimljivi, nisu ni bombasticni naslovi pomagali vise... .

Eno ekipa sada u listu srpske manjine, biju boj protiv imaginarnih ustasa, naravno na drzavnoj sisi, krpelji nisu nikad ni znali sto je posteno zaraditi kunu.

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 19:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Stalno se priča o tom Feralu kao nečem posebnom. Ja baš nešto i ne znam da je nešto bio čitan, posebno kad je postao zaseban list. Sad se legende o njemu spjevavaju a najveći uspjeh im je bio stavit fotomontažu Slobe i Franje u krevetu, što je u biti više pokazalo Franjinu veličinu jer jednoumnom, tiranskom diktatoru i njegovom režimu teško da bi takvo što se smjelo pod nos stavljat.

Meni je svojedobno bilo zanimljivo čitat u Nedjeljnoj Dalmaciji Jergovića i FT ali nisam vidio u tome neka posebna herojska djela. Herojska djela su tad bila na Velebiti ili Vranu gdje sva ta gamad s filozofskih faksova nije htjela ni prismrdit a sad bi izjednačili gazanje po paštetama na Zagori i sjedenje na rivi u Splitu...

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 30 ožu 2015, 20:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Gdje je bošnjački "Feral". Na Sutorini ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 31 ožu 2015, 00:19 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2014, 16:41
Postovi: 948
Igramo se malo gluhog baruta, ha?

Vec sam napisao da su DANI ugladjena i bolje finansirana verzija Ferala.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 31 ožu 2015, 00:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ne smije se kod vas nitko sprdati sa islamom. Opasno po život u Trokutistanu.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 31 ožu 2015, 00:26 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2014, 16:41
Postovi: 948
Hajd nek se u Capljini smije sprdati s papom pa sta godj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 31 ožu 2015, 00:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
lider30 je napisao/la:
Jedan dobar esej. :palacgore2

Citat:
Moj prijatelj buni se protiv stereotipizacije Sarajeva; kaže, ima više Sarajevā u Sarajevu, ono nije jedno niti se može svesti na jedno. Slažem se s njime. Zato moram precizirati na koje to Sarajevo mislim, kada se pitam: koga Sarajevo obožava i što ono zapravo obožava u onima koje obožava?

Mislim, dakle, na ono Sarajevo koje obožava: Krležu, Konstantinovića, Latinku Perović, Bogdana Bogdanovića, Filipa Davida, Kovača, Kiša, Matvejevića, Feral Tribune… Nesumnjivo, riječ je o elitnome Sarajevu – onome koje predstavljaju njegovi uzorni građani, oni koji sami sebe doživljuju kao ljubitelje kulture, umjetnosti i književnosti, kao kozmopolitske i emancipirane duhove slobodne od provincijalnosti, nacionalizma i zatvorenosti, mnogi od njih i u formalnome smislu pripadnici intelektualne, akademske i političke elite: profesori, umjetnici, književnici, novinari, lijevo-građanski političari itd.

piše: Ivan Lovrenović

U toj i takvoj sarajevskoj percepciji spomenuta imena se slave i citiraju, na njih se poziva kao na uzore i ikone, stajaća mjesta, uvijek kada se povede govor o borbi protiv nacionalizma, o primjerima intelektualno-moralnoga dostojanstva i neovisnosti, o principijelnosti, dosljednosti i kritičnosti, kada se odaje hvala bespoštednom razbijanju nacionalnih i historijskih mitova. Gesta je to kojom se sarajevski hvalitelji, ponosni i ispunjeni, identificiraju sa spomenutim ličnostima, i tako deklariraju i legitimiraju: mi krležijanci, mi konstantinovićevci, mi feralovci, mi antinacionalisti, mi protivnici mitova i mitomanije…

Bilo bi to držanje za svaku pohvalu, služilo bi Sarajevu na čast, da nije jedne sistemske smetnje. Način da se bude istinski krležijanac, konstantinovićevac, feralovac, naime, samo je jedan: ponašati se i javno djelovati u svojemu konkretnom životnom (političkom, nacionalnom, sociokulturnom…) prostoru i ambijentu onako kako se Krleža, kako se Konstantinović, kako se Feral ponaša i javno djeluje u svojemu. Logika je nemilosrdna: sve drugo samo je prazna idolatrija, upravo oprečna onomu što znače navedeni uzori. Ili nešto gore, neko lukavstvo uma: umjesto da sami budemo kao Konstantinović, hvalimo se da nam je Konstantinović uzor, i tu prestaje sav naš napor. Ostaje nam blaženi komoditet, završili smo posao: mi smo konstantinovićevci, zar je potrebno još nešto…

Ima u tome lukavstvu još jedno, skriveno dno. Kada u Sarajevu na sva usta hvale Krležu, Konstantinovića, L. Perović itd, itd, najčešće se kao razlog ljubavi, hvale i divljenja podrazumijeva neumorna borba imenovanih s njihovim nacionalizmom i mitomanijom – hrvatskom i srpskom. A, figurativno govoreći, sve dok se sarajevska ljubav za Krležu (autora ubitačne Hrvatske književne laži) i Konstantinovića (autora slavne Filosofije palanke) izvikuje deklarativno a ne biva ovjerena i pokazana adekvatnom i ekvivalentnom sarajevskom, bosanskom, bošnjačkom književnom laži i filosofijom čaršije, sve dotle silna sarajevska ljubav prema (hrvatskom, srpskom) antinacionalizmu neće biti, zapravo, ništa drugo nego jedna vrsta mimikriranoga vlastitog nacionalizma. Zato isto Sarajevo koje na svoju zastavu rado stavlja Krležu i Konstantinovića nije u stanju „proizvesti“ vlastite pandane onome čemu se ritualno divi, a kada se u njemu i pojave kritički glasovi krležijansko-konstantinovićevskoga tipa, koji registriraju i osvjetljuju manifestacije toga domaćeg nacionalizma, redovito doživljuju ili marginalizaciju i društvenu izolaciju, ili ih se prokazuje kao otpadnike… Tipično nacionalistički.

Kada je prije tri godine u Sarajevu predstavljan digitalni arhiv Feral Tribunea, pisao sam kako je snaga Ferala bila između ostaloga u odbijanju bilo kakvoga, i najmanjeg kompromisa s patriotskim sentimentima ili bilo kakvim obzirima iz registra nacionalne-vjerske-političke korektnosti, te kako Feral u tomu nije popustio nikada, čak ni u ratu, kada je patriotizam bio ideološki (a bogme i egzistencijalno) ultimativan stav, ali istovremeno i najunosniji biznis, a i pokriće za najgnusnija zlodjela. Situirajući to u današnju sarajevsku situaciju, pitao sam se: je li, takav, Feral ovdje uopće moguć? Patriotizam, ljubav prema (vlastitom) svetom i napaćenom Narodu i Nacionalnom Identitetu, žudnja za Državom – komu danas ovdje još pada na pamet izvrtati na naličje te Uzvišene Osjećaje i Ciljeve, prokazivati ih u njihovoj ispraznosti, u njihovoj zloćudnoj a organskoj sprezi s potiranjem čovjeka i njegovoga malog ali jedinog života! Kad bi danas još izlazio Feral Tribune – napisao sam – jedan od njegovih odgovora na sarajevsku fascinaciju Feralom mogao bi biti otprilike ovakav: lako je tuđim Feralom gloginje mlatiti. U tu se „formulu“ bez problema mogu uvrstiti sva imena s liste obožavanih: Krleža, Konstantinović, L. Perović, Bogdanović, David, Kovač…

Manifestacijā državno-nacionalne mitomanije, tipično nacionalističkoga uzveličavanja kulture, jezika, izmišljenoga državno-pravnoga kontinuiteta i ostalih patriotskih trica i kučina, koje dolaze upravo iz onih intelektualnih i političkih društava i krugova što se rado pozivaju na krležijansko-konstantinovićevski duh antinacionalizma i antimitomanije, puna je sarajevska i bosnoljubiva svakodnevnica. Tu se potpuno nekritično, bez ikakve brige spram fakata, bez iole ozbiljnijega znanja, a o poznavanju širih konteksta da i ne govorim, fantazira o „našem“ najstarijem jeziku, o „našim“ najmoćnijim kraljevima i njihovim najjačim i najvećim državama, o „našoj“ kulturnoj baštini najvećoj i najvažnijoj od svih, o hiljadugodišnjoj neprekidnoj državnosti „naše“ zamlje itd, itsl. U isti ovaj oblik nekritičnosti spada i mučna pojava da na opetovane šovinističke pa čak i rasističke istupe uglednih članova akademske i intelektualne zajednice Sarajeva, usmjerene prema nacionalnim „susjedima“, nema nikakvih adekvatnih reakcija. Ne treba biti previše politički pismen da bi se znalo kako je sve to osnovni i temeljni repertoar svakoga južnoslavenskog nacionalizma, negativnog u sebi i negativno okrenutog spram najbližih, sebi sličnih državno-nacionalnih entiteta.

Pri svemu tome politički je alarmantna jedna krupna promjena koja se dogodila u posljednje vrijeme (nekoliko zadnjih mjeseci, možda godinu dana…). Najglasniji i najagilniji trubači ovih manifestacija bosanskoga nacionalizma nisu više iz vjersko-etničkih političkih krugova; oni sada dolaze iz političke orbite SDP-a (koji je dio vladajućega establishmenta) i općenito iz onoga miljea koji sam o sebi voli misliti kao o lijevo-građanskome.

Kako drukčije opisati običaj pozivanja na Krleža-Konstantinović-Bogdanović uzore u ovako opisanom „Sarajevu“, nego kao trivijalan idejni i kulturni falsifikat, kao palanačko pervertiranje smisla njihovoga djelovanja.

Sarajevske sveske / 2013.


Da se vratimo na temu.
2 muslimana diskusija cirkus. Puno muslimana država siromašna kao Moldavija i agresivno društvo kao hijene.
Treba vas moderacija sve pobanirati i usmjeriti da razgovarate sa hrvatskim političkim predstavnicima.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 09:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Uvijek dobar:

https://centralna.ba/ivan-lovrenovic-za ... -3ugX91i60

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 10:18 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35601
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Hajde molim te objasni zbog čega je dobar u navedonom tekstu?
Ja tu vidim samo mitomaniju i autonomaštvo.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 10:42 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35601
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Pa evo da krenemo s analizom ovog intervjua.

Meni odmah upade u oči ova sarajevska propaganda i laž bez ikakvih dokaza, i što je najtragičnije širi je "hrvatski" pisac, zar mu je problem otići u Kiseljak, ući u knjižaru i prelistati udžbenik na hrvatskom jeziku.

Citat:
Recimo, učenici u jajačkoj osnovnoj školi programski uče zemljopis države Hrvatske a ne Bosne i Hercegovine, čak ni zavičajnog Jajca, grada koji je važan marker u razmjerama evropske povijesti i kao bosanski i kao hrvatski. Itd.


Evo ja uslikam udžbenik koji će lako raskrinkati ovoga lažova koji se služi propagandom.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 10:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35601
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Ovdje čak u tekstu negira hrvatstvo Hrvatima u BiH, ovaj bosanski autonomaš koji se služi propagandom kao nekada talijanaši.

Citat:
A da su Hrvati jedan narod bez obzira na državnu granicu (između Hrvatske i BiH), to je ideološka floskula kojom se u kulturnoidentitetnom smislu ne rješava ništa, nego se samo povećava pometnja.


Jedini dio u ovom velikobošnjačkom propagandnom tekstu u kojem se moram složiti s Lovrenovićem je ovaj dio da Hrvati ne znaju što žele.
To za hrvatsku elitu stoji, narod zna što želi, kao što je znao i u Dalmaciji prije 100 godina.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 10:59 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35601
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
E moj Januze dakle ti prihvaćaš Lovrenovićevu tezu da ti nisi Hrvat, da si različit od ostatka svojih sugrađana u Zagrebu jer si iz Bosne?

Evo ovdje čak osporava hrvatski jezik.
Zašto on kao pisac ne koristi bosanski jezik, zašto se odrekao bosanskog govora i prihvatio beogradski jugoslavenski unitarizam i centralizam?

Citat:
Politika koju HDZ BiH kao slijepac vodi od samoga početka i ne odustaje od nje već trideset godina – nema drugih sredstava na raspolaganju osim nasilja, programskoga i mentalnog. Nasilja nad vlastitim narodom, kojemu se najgrubljim sredstvima ideološke falsifikacije oduzimaju sadržaji njegove bosanskohercegovačke identitetne „duše“. Pa onda taj narod mora da, kao hrvatskim, piše i govori jezikom koji mu je standardiziran daleko i mimo njegovih izvornih, duboko baštinjenih govornojezičnih osobina.


Hrvati kajkavci i čakavci prihvatili govor koji je nastao u Hercegovini i onda ovaj tvrdi da su oni nama nametnuli govornojezične osobine :ucelo
S druge strane jedino Hrvati u Hercegovini donekle sačuvali govorne osobine dok su upravo njegovi Bošnjaci/bosanci prihvatili jezični centralizam i unitarizam i zametnuli svaki trag izvorne jezične posebnosti.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Ma njegova ideja Bosne je neka vrsta Austrije u odnosu na Njemačku. Meni je to romantično. Ali premalo nas je. I Hrvatska je mala i upitna a kamoli neka hrvatska zajednica u BiH. Bilo kakva. No, ja mislim da su nam ustaše zapečatile sudbinu kad su Banovinu taknule.

Nakratko se početkom 90-ih pokazala nada za obnovom iste i šteta je bilo ne pokušat. Danas jedini način da dobijemo Federaciju u RH, ili dijelove iste je da nagovorimo Bošnje na to. Bez toga nema kraljice Katarine, I. Jukića, I. Andrića u hrvatskim udžbenicima u Hrvatskoj.

Ukoliko to ne napravimo, a najvjerojatnije nećemo, postat ćemo polako povijest u BiH a sadašnjost Hrvatske i Njemačke. U Hercegovini će se to dogodit malo kasnije, zbog podrške iz RH i još uvijek dobre vitalnosti ali se već i dolje vide znakovi depopulacije. Slaba je utjeha što ni Bošnjama nije bolje, nego jos gore. .

Dakle, kad bi prestali osjećat ugrozu od Bošnji i oni od nas, a što drži HDZ vječnim vladarima, mogli bi možda nekako pomaknut tu granicu EU na Drinu a to bi omogućilo kakav-takav opstanak u BiH.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 12:03 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35601
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Pa zar to nije autonomaštvo?
Isto tako nekada su dalmatinski autonomaši tvrdili da Dalmatinci nisu Hrvati i da Dalmacija ne treba imati nikakve veze s Hrvatskom.

Austrijanaca je 8 milijun, žive homogeni u svojoj državi u kojoj su većina imaju hiljadugodišnju stvarnu državnost.
I kako to netko može porediti s narodom koji je 500 godina manjina na prostoru današnje BiH i to malenoj zajednici koja nikada nije imala preko milijun pripadnika.

Klasika i Lovrenovićeva bosanska kopija velikosrpstva, podijeli pa vladaj.
Ista taktika kao Jugosa po Hrvatskoj, podijeli Hrvate pa je inda i lako vladati njima.

Ovoliko laži, propagande, iskrenutih činjenica, i da to objave hrvatske novine, fuj.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 12:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Kad nam je podijelio Tuđman domovnice nama je sudbina određena. Znalo se da ćemo skoro svi prije ili poslije završiti u Hrvatskoj. Bez nas bi već i propala dosad. Mislim da smo i premali za 2 države.

Pitanje je samo bilo, a i još uvijek je, samo kolika je to Hrvatska? Obuhvaća li avnojevska Mostar i Vitez ili ne?

Mislim da i on puca na isto samo na drukčiji način. Možda čak njegova varijanta i ima više šanse od drugih.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 12:15 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35601
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Mleci, Sicilijanci, Sardinci, Lombardijci su Talijani i jedan su narod.
Prusi i Bavarci su jedan narod i mogu biti Nijemci.
Samo Hercegovci i Bosanci ne mogu biti Hrvati.

Hrvati su ionako malen narod čak i u regionalnim razmjerima, okruženi brojnijim narodima koji su ujedinjeni i žmire kako da nas nagaze.
Podjele traže samo oni koji žele naše uništenje i nestanak.
Kao što je splitski Bajamonti želio Hrvate pretvoriti u Talijane, tako bi sada sarajevski Lovrenović u Bošnjake ili makar neku mini narodnosnu manjinu Bosance.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Baš to, ali i te 'Bosance' koji uključuju i Bošnjake, u Hrvate.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 12:21 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2020, 20:18
Postovi: 2340
Ko je ko sad, ništa ne mogu da ispratim, sve se pobrkalo. :smijeh

_________________
Pogled Joca Vujičića


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ivan Lovrenović
PostPostano: 26 tra 2020, 12:22 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35601
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Kakve veze ima domovnica?
Šta ti nisi znao da si Hrvat dok nisi dobio domovnicu?
Šta Hrvati koji nisu imali domovnicu nisu bježali iz Srpske i s područja džihada u Hrvatsku?

I ti opet valjaš muslimansku propagandu.
Jel uopće znaš šta je bila Banovina Hrvatska?
Je li ti jasno da to nije bila država nego jedinica u unitarnoj srpskoj državi, u rangu s današnjom županijom.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Naša Kvačica, Robbie MO i 284 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO