HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 20:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 19 vel 2012, 09:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Vjerujem da ovo u javnosti uopće nije poznato. Odžačka 102 brigada HVO se izvukla iz oraškog džepa, prebacila u RH, i na svoju ruku u potpunoj tajnosti forsirala Savu, i pokušala ovladati okupiranom općinom Odžak.

Citat:

http://maxcro.jimdo.com/naslovnica/ratne-pri%C4%8De/angela/

slika

Oslobodivši sela Kopanice ,Vidovice i Vučilovac na istočnom dijelu ratišta Zbornog Područja Orašje (ZPO) i odbijanjem neprijatelja od sela Domaljevac na potezu sela Brvnik i sela Bazik,stvoreni su realni uslovi za obranu ovog prostora . Izvršene su sve obrambene zapovjedi u brigadama ZPO. Otvaranjem većeg broja kafića i restorana dalo se primijetiti da predstoji period ne borbenog djelovanja. Brigade sa okupiranog prostora tražile su nastavak borbenog djelovanja ali zapovjedništvo ZPO borbena djelovanja nije odobravala. U periodu 1993. godine u brigadama 101.,102.,103. i 105. nastalo je veliko dezerterstvo pa su ove brigade u ovom periodu prepolovljene. Za ovakav katastrofalan podatak sigurno su krivi i sukobi Armije BIH i HVO, jer u sastavu ovih navedeni brigada polovinu su činili Bošnjaci. Pred kraj 1992. godine naša 102. Brigada HVO-a Odžak imala je oko 1200 vojnika a pred kraj 1993. godine oko 750 vojnika.

Zapovjednik 102.brg HVO-a odlučio je poslati jednu izviđačku grupu na teritoriji naše općine Odžak. Ulaz izvršiti iz Republike Hrvatske. Prva takva grupa otišla je krajem devetog mjeseca 1993.god. (Bono, Ćelo, Pavo, Andrija, Kasim). Poslije četrnaest mjeseci ponovo smo na našoj teritoriji mala grupa ali za nas to je značilo mnogo. Poslije više takvih izviđanja Zapovjednik Božić sa najužim krugom zapovjednika postrojbi (koje je on sam odabrao) izvještava o stanju na prostoru naše općine. Izvještaji izviđača su točni i svako prisustvo neprijateljski jedinica je evidentirano, njihova snaga i zadaća koju obavljaju. Božić predlaže akciju ali da se i svi pojedinačno izjasnimo, osmjesi su nam na licima i svi dajemo podršku i potpunu potporu Božiću da donese odluku za izdavanje zapovjedi za napad. Počele su opsežne pripreme jedinica (obuka, fizička i psihička priprema vojnika itd.) ali svjesni svih odgovornosti i same komplicirane akcije, odlučni smo - IDEMO. Pripreme su na nivou cijele brigade od logistike do sami najodgovorniji taktički jedinica i grupa.

Ali kako preći u Republiku Hrvatsku, kako prikriti naše namjere i od samog zapovjedništva ZPO, kako osloboditi ljudstvo sa položaja?

Zapovjednik Božić pravi zahtjev da 102.Br. HVO izlazi iz sustava obrane ZPO i da kompletna brigada ide na gađanje u Republiku Hrvatsku-Ljeskove Vode. ODOBRAVA SE ZAHTJEV 102.Br.HVO.
Vrši se postrojavanje jedinica i Božić osobno vrši smotru jedinica. Na postrojavanju prve bojne (320 vojnika) obraća se vojnicima i traži da onaj koji nije spreman za predstojeću bitku neka istupi iz stroja. Zavladala je tišina. Dugo je pogledom prelazio preko vojnika.

Ne znam zašto sam ja sam gledao u njega bio mi je nekako čudan. Javlja se Tubić Redžep. Ja želim da idem samo moje mi naočale ne dozvoljavaju. Nećeš ni ići, ako ćemo s tobom imati problema, samo spremni mogu ići, odgovorio je Božić. Izdaje se zapovijed:

2.BOJNA- zapovjednik Martić

U selima Donji Svilaj, Gornji Svilaj i brdo Kadar neutralizirati ili zarobiti lociranog neprijatelja.
1.) Skelski prijelaz neprijatelj jačine jedne desetine
2.) Crpna pumpa neprijatelj jačine jedne desetine
3.) Kuća u centru sela Gornji Svilaj neprijateljski pričuvni vod.
4.)Položaj neprijateljskog brdskog topa na brdu Kadar, jačine jedne desetine.

1. BOJNA-zapovjednik Mesa

Izvršiti prolaz kroz neprijateljska sela Gornji i Donji Svilaj i formirati dvosmjernu obranu.
1.Satnija (Čikin)formirati dvosmjernu liniju obranu Nevoljica-Donji Svilaj i braniti komunikaciju puta Vrbovac-Donji Svilaj.
2.Satnija (Zlatko) formirati dvosmjernu liniju obranu na prostoru brda Kadar braneći komunikaciju puta Brod-Brusnica-Gornji Svilaj
3.Satnija (Asim)formirati dvosmjernu liniju obrane. Odvodnim kanalom -rijeka Sava-Nevoljica braneći komunikaciju puta Novi Grad -Miletići -Donji Svilaj

04.11.1993 . god.

Idemo na Zelengaj. Dolazimo u poslije podnevnim satima. Praznovjeran sam, odavde smo krenuli i na Kolibarski put '92. kada ćemo doživjeti neuspjelu akciju sa 108.Br HV. Obilazim vojsku, tražim da se odmaraju i da nema nikakvih komentara o akciji. Vrijeme sporo odmiče, nervozan sam. Pred večer kreću vojnici iz sastava 2.bojne. Dinamiku odlaska odredio je zadatak jedinice. Oko 22.00 kreće i moja druga satnija, voze nas autobusi moje firme, sigurno nikada mi ni usnu ne bi na um palo da ću imati ovakve vožnje. Vozač je Blažević Ivo. Tišina je kao da se ide na neki sprovod. Idemo auto putom, zaustavili smo se naspram hrvatskog Svilaja a onda maršem od oko tri do četiri kilometra došli smo do rijeke Save. Stigli smo u jedno usamljeno dvorište. Između Hrvatskih sela Svilaja i Opisavaca. Mrak je ne vidi se prst pred nosom. Zlatku izdajem zapovijed da vodi vojsku iz štale i da nema razgovora i buke. Rijeka je blizu i voda prenosi zvukove. Idem do zapovjednika Božića koji se nalaze u kući. Šta ima zapovjedniče ..obratio sam mu se ..Sava je jako golema, a još nadolazi. Nosi velike balvane i otežava prijelaz, kratko mi reče zapovjednik. Odlazim dole na sip. Spušta se magla (jednim dijelom i naš saveznik, ako ga večeras i imamo) a jako je hladno, ali se ne osjeti. Ulazi po osam vojnika u čamac. Veslači su jako sposobni i veoma brzo izvrše prebacivanje grupa. Vraćam se u drugu satniju i izdajem zapovijed da se formiraju grupe sa po osam vojnika.

Začuo se rafal (paljba) na suprotnoj strani i opet zavlada mir. Nije prošlo mnogo vremena ranjen je neko od naših. Policajci Halid i Jasko donose ranjenog Smakusa. Sva trojica su pripadnici policije, znam njihov je zadatak osiguranje sipa. Izvještavaju nas da su došli u sukob sa neprijateljskom patrolom, trojicu su ubili ali jedan ranjen je pobjegao. Nastavlja se prijelaz prešla je druga i prva satnija. Dolazi Kasim i izvještaje zapovjednika da je veliki broj ljudstva koncentriran oko sipa i da nisu krenuli u zadatim pravcima. Božić pravi konzultaciju sa najužim zapovjednicima. Mesa idi na drugu stranu procijeni situaciju i donesi odluku što dalje, zapovijeda mi Božić.

Sjedam u čamac sa Kasimom, razmišljam što dalje, već je prešlo 250 vojnika. Prešao sam prvim koracima kada sam stao na našu stranu koljena su mi zadrhtala, ali nemam mnogo razmišljati o osjećajima, idem preko sipa. Vidim veliki broj vojnika još je uz nasip, pozivam sve zapovjednike jedinica, tražim izvještaje. Ustanovio sam da je kod svih grupa problem kretati se po ovakvom terenu. Mrak i magla kao tijesto ne dozvoljava vidjeti vojniku svog susjednog suborca. Vegetacija je zarasle sve staze I vodiči koji su poznavali ovaj prostor i sami su iznenađeni promjenama na terenu. Bodra je sam kasnije rekao, došao sam u svoju njivu, nisam se moga snaći u prostoru. Procjenjujem, ove grupe već su zakasnile i nisu u mogućnosti stići na svoja mjesta, od mojih jedinica ostao je samo jedan broj vojnika iz treće satnije. Donosim odluku ;Prva satnija prve bojne (Čikina)uz pridodate grupe iz druge bojne ovladati selom Donji Svilaj. Druga satnija (Zlatko)uz pridodate grupe iz druge bojne ovladati selom Gornji Svilaj. Pravcem Donji Svilaj zapovijedam ja, a pravcem Gornji Svilaj zapovijeda Kasim. Treća satnija u rezervi i djeluje po potrebi. Smatram da ovim snagama možemo ovladati selima Gornji i Donji Svilaj jer neprijateljske snage su mi već poznate. Grupe koje su na putu ili koje su već stigle na svoja odredišta iz prvog plana neće promijeniti njihov zadatak.

Gotovost za napad 6.00h. Izvještavam zapovjednika Božića o odluci. Krenuo sam sa jednom grupom prema Donjem Svilaju s ciljem ovladavanjem skelskog prijelaza. Neprijatelj jačine jedne desetine nalazi se u prvoj kući sela Donji Svilaj. I danas smatram da sam donio ispravnu odluku i jedino moguću u tom trenutku.

Došli smo u blizinu kuća, čuje se pas kako laje da li nas je osjetio... Već je svanulo. Pravim raspored kako izvršiti napad, kada mi se obraća vezista: "Mesa zapovjednik na vezi", uzimam motorolu i čujem obraćanje Lubine svim učesnicima: "SVIM JEDINICAMA ZAPOVIJEDAM DA SE OBRNUTIM RASPOREDOM VRATE NA POČETNE POLOŽAJE, POVLAČENJE! POTVRDITE PRIJEM."
Svi su putem veze mogli i trebali čuti zapovijed o povlačenju, a prijem su morali potvrdili. Pojedine grupe zbog kretanja uz neposrednu blizinu neprijatelja isključile su sredstva veze jer su se bojali da ih oni neće izdati. Ovaj problem biti će i razlog zbog kojeg će pojedine grupe i zaostati ili zakasniti u povlačenju.

Krenuo sam nazad, susrećem pojedine grupe vidim veliki je revolt, "zašto da se povlačimo". Prilazi mi zapovjednik prve satnije (Čikin) "Ja se neću povući, a neće ni Papanova grupa mi idemo danje". Dugo sam šutio, ne znam što reći vojsci i sam revoltiran jer o ovome dugo sam maštao. Pozivam ponovo zapovjednike i obraćam im se: "Ovo nije ni moj a ni vaš privatni rat, odgovorni ste za živote svojih ljudi, zapovijed morate izvršiti."

Nalazi Bodru (u akciju je krenuo još ne oporavljen od ranjavanja) zapovjednik jedne grupe jedva se je kretao "Ja se ne povlačim, moram do svoje kuće pa neka poginem, ne žalim". Nisam ga mogao odvratiti od njegovih namjera. Otišao je preko sipa. Dolazim do prijelaza veliko je razočarenje među vojskom postavljaju mi samo jedno pitanje, zašto se povlačimo. Ne znam zašto ali zapovijed moramo izvršiti i slomite sve otpore koji to ne žele. Ispraćam pojedine grupe na ulasku u čamce ja se ponovo upućujem prema sipu. Razmišljam o ovom. "NOŽ" - netko zavika iz granja, i sam iznenađen dugo sam ćutio, nisam znao odgovor. Uspio sam reći "LAV". Izlazi pred mene Zdenko, "Bogati zamalo da te ubih, da te ne poznajem po tvom pogurenom hodu pucao bih". Šaljem ga da odmah da ide prema čamcima, a ja krenuh još dublje prema sipu. Nalazim Andriju, Mikija, Ćelu i Čikinog. Poslušao me je, vojsku je vratio a on je došao, zna da je ostao veliki broj naših i da ih moramo sačekati.

Rasporedili smo se u pedesetak metara, čekamo, čujem neprijatelja iz pravca skelskog prijelaza (Donjeg Svilaja) otvaraju vatru i bacaju bombe sa sipa. Nemaju koncentričnu vatru nego pokušavaju time isprovocirati ako nekoga ima,ne uzvraćamo. Našli su svoje mrtve dolaze i iz drugog pravca, crpne pumpe. Otvorili smo i mi vatru, borba je krenula, ne zadugo, pokupili su svoje mrtve i povukli su se nazad.

Došao sam do Ćele reče mi da je našao Marinka "Gdje je" upitao sam ga. "Otišao je preko sipa" odgovori mi Ćelo. U kasnijim saznanjima Marinko je odmah upao u ruke jednoj neprijateljskoj zasjedi. Na sebi je imao crnu, maskirnu noćnu uniformu znali su da je izviđač. Uz njega nalazila je se i motorola. Sve naše motorole imale su kripto zaštitu, dolaskom do jedne takve motorole neprijatelj nam je ušao u vezu. Marinko je, biće, odveden u pritvor u Bosanski Brod zvjerski mučen, nije mogao više izdržati da se na njemu iživljavaju. Sam je sebi presudio. Svojom košuljom objesio se u WC-u.
Galama i pucnjava dala nam je znak da se neprijatelj ponovno vraća i krenuli smo ponovno u obranu sipa. Znali smo dobro što nam znači taj mostobran za naše zaostale grupe. Iz vatre koja se otvara mogli smo primijetiti da su dosta ojačani, a iz pravca crpne pumpe djeluje i borbeno vozilo - Praga. Nismo imali neki prirodnih zaklona i poslije kratke bitke morali smo se povući prema Savi. Rasuli smo se kako je tko mogao, ostao sam sam.

Sklonio sam se uz jedno veće drvo. Ostala su mi samo dva okvira i jedna bomba. Čujem njihov govor. Bojeći se da neće sići niz sip jer borbu ne mogu prihvatiti a o predaji i ne razmišljam. Dolazim pred rijeku Studeni je, propaduje snijeg. Moram priznati da me obuze neki strah, sam sam. Začu paljbu sa moje desne strane. Netko je od mojih, osokolio sam se,uzvratio sam. Našao sam se ostalima a netko od ovih pozvao je čamce, krećemo preko. "NE MEŠA, JA NE IDEM,OSTO MI JE BRAT" - reče Miki. Ne možemo ga ostaviti,ostajemo čekati. Pješačka vatra, otvara sa sipa, ne uzvraćamo. Čujemo sa desne strane neko ide prema nama, zalegli smo, "naši" - povika netko. U toj grupi tenkista Ramo, Kemo, Jakešanac, nalazio se i Samir, Mikijev brat. Ova grupa većinom sastava tenkista imala je zadaću da ako dođe do zarobljavanja neprijateljskog oklopnog vozila ili tenka da ga preuzmu. Ukrcali smo se u čamce i krenuli smo nazad, u obrani sipa i logičnog puta kuda bi se trebale vraćati naše zaostale grupe nije više ostao nitko.

U izlasku iz čamca ranjen je Ajdini. Odlazim kod zapovjednika Božića. "Koliko je ostalo naših" pitao sam. "Evo pokušavamo stupiti u vezu sa pojedinim grupama, izgleda da su isključili motorole i nisu čuli zapovijed za povlačenje", odgovori mi Božić.

Ustanovili smo koje su grupe ostale, broj zaostalih vojnika je trideset i sedam. Božić poziva sve zapovjednike i poslije kratkih konsultacija izdaje zapovijed za ponovni prelazak rijeke Save. Zadatak ovladati sipom i braniti ga za nesmetano izvlačenje naših zaostali vojnika.

Nakon dugih pokušaja uspostavljena je veza sa jednom grupom koju je predvodio Bono. Razgovor je trajao veoma kratko, u razgovor se ubacio nama nepoznati učesnik. Kao iskusni ratnik Bono je odmah prekinuo vezu. Kao dobrovoljac u prvoj grupi javili su se Vuk, Samir i Bombola. Veoma hrabra odluka jer svako dobro zna da ako budeš uočen šanse su nikakve da ćeš ostati živ. Svi smo gledali u njihovu i veslačevu hrabrost. Mnogi od nas među kojima sam bio i ja nismo mogli gledati. "Uspjeli su" povikaše veselo. Vuk je dugo preko motorole pozivao Bonu, ali on se ne javlja. Poslije više pokušaja Bono se javi ali sa velikom dozom opreza i sumnje. Bono je počeo postavljati Vuku pitanja za koja su znali samo njih dvojica. Poslije uspostavljenog povjerenja, krenuli su dogovori o njihovoj koordinaciji za prelazak sipa. Vuk je bacajući bombe na nasip pokazao našima u okruženju gdje se on nalazi, i da na tom dijelu oni moraju preći.

Nasip je veoma pregledan i nikako se neprimijećen ne može preći nasip. I sam prilaz nasipu moguć je samo jednim kanalom kojeg neprijatelj drži pod vatrom. Uvidjevši da treba ovladati većim prostorom nasipa, Božić odlučuje poslati pojačanje Vuku. Određeno je šesnaest vojnika (dobrovoljaca) vrši se popuna municije i naoružanja i formiraju se dvije grupe lijeva i desna. Lijevu vodi Kasim a desnu Ivcan. Zadatak ovladati što većom širinom nasipa i braniti prijelaz dok i zadnji vojnik ne pređe na našu stranu. Ukrcali su se i nesmetano su prešli na suprotnu stranu. Krenuli su sigurno u najveću i najtežu bitku koju je vodila 102.brg.HVO-a. U velikoj tišini i neopaženo naši su momci prišli su veoma blizu neprijateljskim položajima koji su se nalazili na nasipu i koji su bili veoma dobro ukopani. Ali želja i odlučnost koja je vladala kod naših boraca za spas naših je bila prevelika. Za ovakvu iskazanu hrabrost zaslužuju se najveća odlikovanja za hrabrost. Danas se o ovom podvigu i ovolikoj hrabrosti malo ili nikako se ne zna. Spomeniću ih Kasim, Papan, Bešlaga, Ivcan, Čikin, Ćelo, Trica i Agatić.

Izvršen je razmještaj i zauzeta su borbeni položaji . Bitka je krenula, uz podršku naših minobacača i jake pješačke vatre od nas i naših ispod sipa počeli smo odvajiti neprijatelja od nasipa. Bitka je vođena na malom prostoru, a kada je neprijatelj sišao niz nasip vodila se prsa u prsa. Nema odstupanja ali i neprijatelj ne uzmiče, čak svoju odlučnost i povećava, dotjerali su "pragu" još bliže, sječe drva oko naših boraca. U toku najveće bitke Bono kreće u proboj. U borbi prsa u prsa krenuli su naši preko nasipa. Padaju naši momci, ali nema stajanja mora se preći. Poslije duge bitke splasnulo je, bitka je prerasla u pojedinačne borbe. Municije ponestaje i mora se krenuti nazad. Izdaje se zapovijed za povlačenje. Čamci su na vodi, otvara se vatra po njima, dajemo podršku vojnicima raspoređenim uz nasip iz Hrvatske. Neko je u vodi, meci pogađaju oko čamaca vidim paniku u čamcima. Neki razmišljaju da li ostati ili iskočiti iz čamca u vodu. Prepoznali smo Hakiju, preplivava Savu. Ponovno veslači pokazuju neopisivu hrabrost i pribranost, okreću se prema Hakiji. Hakija kada je vidio da mu neko prilazi sa čamcem, okreće glavu prema nebu i počinje pjevati.... Prelaze, pretrčavamo im u pomoć neki su upali u vodu potrebna im je pomoć za izlazak iz rijeke na obalu. Postavljaju se pitanja koje izašao, poginuo je onaj, nisu krenuli, vratili su se nazad...

Nalazim Garića jednog od uspjelih u proboju, pokušajem prikupiti neke informacije. Saznajem da je poginuo jedan broj naših boraca u proboju na sipu, on je vidio kako gine Bono i Buha. Odlazim kod Božića predlažem da ja sa jednom grupom izviđača u rajonu Brusnice izvršimo prijelaz rijeke Save i da se povežemo sa borcima jer je za očekivati njihov bijeg u pravcu Vučijaka. Odmah je rekao da ne može, razumio sam ga ne želi više riskirati, a čujem da i iz Hrvatske traže objašnjenja za današnju akciju. Odlazim sa svojim vojnicima na obalu, čekamo da li će se još neko pojaviti, znam situaciju u kojoj su se našli naši momci i što ih sve još čeka. Mi im više ne možemo pomoći.... Pada mrak ostajemo dugo okupljeni oko veze a mi koji smo imali motorole čekali smo da nam se jave naši suborci, ali od njih nema glasa. Odlazim na nasip stavljam se u njihovu poziciju: Mokri su, umorni i obezglavljeni a neprijatelj im je već za petama....


_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 19 vel 2012, 09:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Citat:
...

U centralnom dnevniku televizije Banja Luka objavljene su prve snimke o zarobljenim našim borcima Bodra. Na nasipu pokazuju jednu grupu naših poginuli boraca, prepoznajem Bonu, Željka, Marka i Buhu. Buha je bio kod mene operativac u bojni ali zbog toga što nije bilo borbi otišao je kod Božića i tražio da napusti brigadu jer ima ispite na fakultetu u Osijeku. Božić ga pušta, vezu sa brigadom nije prekidao uvijek je dušom bio uz nas. Čim je čuo od Lege za akciju došao je u brigadu. Nije želio kod mene u bojnu jer na njegovom mjestu je već postavljen novi čovjek u operativi, želio je direktno u borbenu grupu sa svojim velikim prijateljem Bonom. Poginuo je u proboju na samom nasipu ,metar od njega ležao je Bono - sigurno jedan od najvećih boraca i ljudi u Brigadi. Kasnije sam čuo daje za par dana dobio četvrtu kćerku, koje se sigurno mogu ponositi sa svojim ocem. Nedaleko od njih ležao je Marko i Čalušić.

U kasnijim saznanjima u proboju je ranjen i Guberac u predjelu glave izgubio je vid i otežavao je kretanje, ostali borci morali su ga voditi a neprijatelj im je bio za petama. Bodra, zbog teškoća u kretanju, jer je bio još neoporavljen od ranjavanja, odlučio je zajedno sa Gubercom da se preda. U toku večeri u Hrvatskoj informativnoj emisiji "Slikom na sliku" saznajemo o stradanju babe u Opisavcima na hrvatskoj strani, neprijatelj je počeo granatirati pogranična sela Republike Hrvatske. Na Novosadskoj televiziji izvještavaju o pogibiji regularne vojske Srbije. U jutro saznao sam, na istom mjestu prijelaza došao je Som, Mujo i Barišai da su ponovno hrabri veslači otišli po svoje suborce. Bariša je kao stari lisac čekao da padne mrak prešao na istom mjestu gdje se odvija proboj. Som i Mujo obadvojica veoma hrabri i hladnokrvni borci prešli su malo niže od samog prijelaza. Som je izviđač i dobro je znao kako reagirati u ovakvim situacijama.

SVJEDOČENJE - ĆULAP

Nalazio sam se u borbenoj grupi Vuka. Naša zadaća je izvesti napad na jedan pričuvni vod u selu Gornji Svilaj. Rijeku smo prešli bez problema. Kada su momci iz sastava policije koji su osiguravali prijelaz preko nasipa morali odnijeti ranjenog Smakusa jedan broj vojnika iz naše grupe, morao je preuzeti taj dio zadaće . Pored nas su prešle dvije patrole jedna od tih patrola odnijela je i svog ranjenog vojnika koji je ranjen u prvom sukobu. Nismo djelovali po njima. Povratkom policije krenuli smo u pravcu Gornjeg Svilaja ,teško ali uz više pokušaja uspjeli smo doći do sela. Po dogovoru tu smo se trebali naći sa Šefovom (Jurkićovom) grupom a onda zajednički izvršiti zadaću.

Kada smo krenuli na izvršenje zadatka dobili smo zapovijed za povlačenje. Bilo je protesta zbog povlačenja ali smo ipak krenuli nazad. U povratku nailazimo na neprijateljsku zasjedu. Pucali su po nama zbog čega je došlo do razdvajanja grupe . Zaslugom vodiča uspjeli smo se vratiti do nasipa gdje smo našli i naše ostale grupe. U proboj sam krenuo među prvima u koloni kroz jedan kanal . Neprijateljski mitraljez zakovao nas je za zemlju i on nam je pravio najveći problem. Pucali smo protu-oklopnim oruđem prema njemu ali bezuspješno. U samom pokušaju prelaska nasipa vidio sam mrtvog Bonu a više na nasipu ležao je mrtav i Buha (Mladen). I dalje , najveći problem zadavao nam je onaj neprijateljski mitraljez . Ostali smo zalijepljeni za zemlju a onda kada je se malo smirilo sa Mališom smo krenuli nazad prema Ritu. U povratku vidio sam poginulog Katića . Došli smo u jednu šumu tu nalazimo tenkistu Papuku, ranjen je Mališ, previli smo ga a onda smo krenuli dublje u Rit . Donijeli smo odluku idemo preći put Odžak -Brod u reonu brda Kadar . Primiriti se jedno vrijeme u selu Vrbovac ,a onda se vratiti. Tu noć krenuli smo ,kad odjednom ispred nas pojavi se nasip ,zaključili smo da smo se kretali u krug. To jutro pratili su nas neprijateljski vojnici ,stalno smo prikrivali svoje tragove. Sklonili smo se u jednu manju šumicu ,došli su do nas ,zalijepljeni za zemlju stajali su samo par metara od nas.

Čuo sam njihov govor ,a u jednom trenutku zapovjednik te neprijateljske grupe odvojio se od ostali i krenuo je još bliže nama . Poziva sredstvom veze, svog nadređenog , na tragu smo trojice, što da činimo dalje. Ne znam što mu je ovaj odgovorio samo je naš "Tragovi šaraju,teško ih je pratiti". Vratio se među svoje iz grupe i obraća se sigurno vodiču "Kuda možemo da se vratimo". On mu odgovara da se može, pokazujući rukom prema nama i pokazuje suprotni smjer. "Gdje ima manje vode tamo nas vodi" obrati mu se zapovjednik. Da su krenuli suprotnim pravcem otkrili bi nas. Treći dan lutanja, došli smo pred nasip odlučili smo čekati noć a onda izvršiti prijelaz nasipa. Neprijateljska vatra na nasipu odala nam je položaj neprijatelja i tako da smo nesmetano došli na Savu. Poskidali smo se, i onako promrzli moramo u ledenu Savu. Zaplivali smo Mališ, Papuka i ja za njima . Plivao sam do pola, ponestaje mi snage okrećem se na leđa ,počeli su me hvatati grčevi, opustio sam se. Pred obalom sam, ne mogu izaći ,nemam snage uhvatio sam se zadnjim atomima snage za granu i tako sam izašao van. Kada sam krenuo uz nasip tijelo utrnulo, izmoreno učinilo mi se kao vječnost. Ipak sam uspio, vidim kuću ,svijetlost, slobodu... došao sam pred kuću pozivam domaćina. Primljen sam domaćinski. Došla je hitna pomoć po nas.

SVJEDOČENJE - HAJRO

Raspoređen sam u Šefovu (Jurkićevu) grupu, naš vodič bio je Bombola, momak sa ovog prostora i nismo imali nikakvih problema stići u Gornji Svilaj sa zadaćom napada na jedan pričuvni neprijateljski vod. U samoj pripremi za napad dobili smo zapovijed za povlačenje. Protesti i revolt bili su prisutni među borcima ali ipak se krenulo u povlačenje. Krećući se kroz jedan kanal zapovjednik naše grupe Šef odvojio se od nas, ne znam zašto. Začuli smo paljbu povukli smo se nazad. Čekali smo povratak zapovjednika ali on se nije više vratio. Jurkićevo tijelo i danas nije pronađeno. Drugo večer na Banjalučkoj televiziji gledao sam opremu jednog vojnika i vojnu iskaznicu Juirkića. Ne znam zašto, sva dosadašnja mrtva tijela naših boraca oni su pokazivali. Zašto Jurkićevo i danas tijelo nije pronađeno ili zašto nam nije pokazano, možemo samo naslutiti...

Uspjeli smo doći do naših za ostalih grupa, u proboju nalazio sam se na začelju kolone, djelovali smo sa protu-oklopnim oruđem po neprijateljskom mitraljescu koji nam je i bio najveći problem. U neuspjelom proboju vratio sam se u šumu, gdje je se okupio veći broj boraca. Ranjen je Guberac u predjelu glave i Darko u ruku. Krenuli smo prema dubini Rita. Ranjeni Guberac i Bodra usporavali su nam kretanje. U toku večeri mislim da smo došli do kuća sela Donji Svilaj, začuo se pas a onda mitraljeski rafal. Razbježali smo se, u jutro ostala su nas samo šestoricaDarko, Zelo, Vahudin, Ivančić, Bahrija i ja.

Jutarnje gonjenje neprijatelja prisilili su Bodru i Guberca da se predaju. Taj cijeli dan uspijevali smo se kriti i izbjegavati neprijateljske patrole, ali naša greška zašto smo ostali u ovako velikom broju, ipak smo bili otkriveni. Neprijatelj nas jeotkrio zbog Vahudinove nesmotrenost, u otkočivanju puške. Neprijatelj je nas opkolio i traži našu predaju. Otvorili smo vatru, bez ikakvih zaklona našli smo se kao idealna meta. Pogođeni su ponovno Darko u predjelu stomaka, crijeva je držao u rukama a Bahrija u noge. Pozivaju nas na predaju, ponestalo mi je i municije. Bahrija traži da ga ubijem, ne mogu to učiniti dajem mu bombu da to učini sam. Zelo je ranjen a Darko je već izgubio svijest, prilaze nam. Dajemo im znak za predaju, kada su došli jako blizu Bahrija je bacio bombu na njih.

Utrčali su među nas odmah ubili Darka, Vahudina i Bahriju. Mene su odmah počeli udarati kundacima puške dok se nisam onesvijestio. Voze nas u pravcu Odžaka, pokazuju nam jedinice u Posavskoj Mahali koje su bile spremne u slučaju našeg uspjeha. Pritvoreni smo policijsku stanicu u Odžak, tamo je već bio Pandurević. Tukli su nas do besvijesti, a stalno su dovodili domaće Srbe da nas prepoznaju. Jedno večer okupilo se mnogo mještana ispred pritvora i nas izvode jednog po jednog da bi nas možda tko prepoznao ili osudio zbog nekih loših dijela. Poslije tri dana prebačeni smo u Banja Luku . Razmijenjen sam 30.05.1995.godine.

U Gornjem Svilaju kod stadiona neprijatelj pronalazi i opkoljava Pandurevića i Grebenarevića Pandurevića zarobljavaju,a Grebenarevića ubijaju.

U akciji Svilaj - ANGELA u okruženju su ostala 37-ica vojnika.

Poginuli su:

Bono, Buha, Grebenarević, Jurkić, Omićević, Stažić, Katić, Čalušić, Šabanović, Jurkić se vodi kao nestali.

Zarobljeni su:

Ambrozić (objesio se u zatvoru), Bodra, Guberac, Hajro, Zelo, Ivančić, Pandurević - svi razmijenjeni.

Izašli iz okruženja :

Hakija, Pavo, Garić, Bariša, Som, Mujo, Papuka, Mališ, Ćulap, Samir, Pele, Pavo, Gudelj, Saša, Šimić, Jasko, Katić, Jozo, Dendi, Danko.

Mesud Čeliković,
Zapovijednik II Bojne 102. Brigade HVO-a Odžak

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 19 vel 2012, 11:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
U to vrijeme sam bio na crti sa druge strane koridora, sjećam se da je pripravnost podignuta na najveći mogući nivo i da su srbi žestoko tukli.


Što se tiče same akcije, riječ je o nepromišljenom i nerazrađenom potezu, rezultat je nažalost poznat, poginuli, ranjeni, zarobljeni i nestali.
Ići u ofenzivna djelovanja bez topničke potpore, logistike je čista glupost.

Ovdje bi se opet mogao osvrnuti na ono ponavljanje teze kako je posavina izdana, sa druge strane imamo ovaj podatak

Citat:
Pred kraj 1992. godine naša 102. Brigada HVO-a Odžak imala je oko 1200 vojnika a pred kraj 1993. godine oko 750 vojnika.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 19 vel 2012, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
ManInBlack je napisao/la:
U to vrijeme sam bio na crti sa druge strane koridora, sjećam se da je pripravnost podignuta na najveći mogući nivo i da su srbi žestoko tukli.


Što se tiče same akcije, riječ je o nepromišljenom i nerazrađenom potezu, rezultat je nažalost poznat, poginuli, ranjeni, zarobljeni i nestali.
Ići u ofenzivna djelovanja bez topničke potpore, logistike je čista glupost.

Ovdje bi se opet mogao osvrnuti na ono ponavljanje teze kako je posavina izdana, sa druge strane imamo ovaj podatak

Citat:
Pred kraj 1992. godine naša 102. Brigada HVO-a Odžak imala je oko 1200 vojnika a pred kraj 1993. godine oko 750 vojnika.


vjerojatno se islo na faktor iznenadjenja, cim se nije islo sa topnistvom u igru

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 19 vel 2012, 20:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Vjerojatno, nisu predvidjeli da je na tom prostoru bila smještena rezerva srpske vojske odakle su se upućivali po potrebi prema posavkim linijama brčko- orašje-gradačac, odnosno gračanica-ozren-doboj-usora. I što se htjelo postići sa 750 vojnika, osloboditi općina Odžak? Sa tim brojem vojnika je teško držati par sela na nepreglednom terenu, a kamoli ići u oslobađanje..

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 19 vel 2012, 20:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
ManInBlack je napisao/la:
Vjerojatno, nisu predvidjeli da je na tom prostoru bila smještena rezerva srpske vojske odakle su se upućivali po potrebi prema posavkim linijama brčko- orašje-gradačac, odnosno gračanica-ozren-doboj-usora. I što se htjelo postići sa 750 vojnika, osloboditi općina Odžak? Sa tim brojem vojnika je teško držati par sela na nepreglednom terenu, a kamoli ići u oslobađanje..


pazi, to nije malen broj ljudi, ali za taj teren jednostavno su odgovorni drugi kriteriji...teska jebena ravnica,ravno ko
tepsija...dovoljna je jedna praga da ukopa 100 ljudi u mjestu, sto se i na kraju vjerojatno i desilo

na drugim terenima i sa manjim ljudstvom postizale su se velike stvari

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 19 vel 2012, 21:02 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Pa to ti i govorim, u ravnici preglednost terena seže do prve živice i šume, iza nje se može svašta nalaziti a da ti nemaš pojma. Ja sam bio na položajima zapadno od Brčkog, samo sam vidio njivu ispred sebe, omeđenu živicom, na kraju te njive su bili srbi. u našoj zemunici je bilo 4-5 vojnika koji su pazili samo na tu njivu, sljedeći rov 50-60m dalje ista stvar samo što su oni pazili na svoju njivu., pa sad računaj koliko vojnika 750 vojnika može pokriti posavske linije. Druga stvar je bila na Majevici gdje su rovovi bili raspoređeni po strateškim točkama odakle se moglo nadzirati i tući par kilometara ispred, gdje je isti broj vojnika oko 100 držao liniju dugu preko 4 kilometra.

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 20 vel 2012, 00:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
to je bila stvar kod nas u humskoj zemlji. brdo, planinu ili kakvu visu kotu cuvale su obicno manje skupine vojnika.
dobro ukopani bunkeri, pametno miniranje prilaza i mogao si kontrolirat, navodit vatru kilometrima uokolo

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 22 vel 2012, 16:34 
Offline

Pridružen/a: 13 tra 2011, 17:10
Postovi: 45
ManInBlack je napisao/la:
Vjerojatno, nisu predvidjeli da je na tom prostoru bila smještena rezerva srpske vojske odakle su se upućivali po potrebi prema posavkim linijama brčko- orašje-gradačac, odnosno gračanica-ozren-doboj-usora. I što se htjelo postići sa 750 vojnika, osloboditi općina Odžak? Sa tim brojem vojnika je teško držati par sela na nepreglednom terenu, a kamoli ići u oslobađanje..


Indijanci.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 18 ožu 2012, 20:50 
Offline

Pridružen/a: 20 svi 2010, 20:16
Postovi: 21
gloryfox je napisao/la:
Indijanci.


Teška riječ. Rekao bih heroji.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 04 stu 2012, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
master je napisao/la:
gloryfox je napisao/la:
Indijanci.


Teška riječ. Rekao bih heroji.

Ljudi vođeni željom da se što prije vrate kući!

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 08 stu 2012, 23:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32123
Citat:
ali naša greška zašto smo ostali u ovako velikom broju


Nije mi jasno da se nisu podijelili u parove,max trojke...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 13 tra 2014, 10:01 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2014, 23:38
Postovi: 1165
Sa mnom na na Vlasicu 1995.godine je bio jedan momak iz Odzaka,borac kakvog nisam nikada sreo,nije se bojao kroz minska polja ici,iako se zna da su tu sigurno mine,stvarno zlatan momak,kasnije se vratio u Odzak,ali je 2000.godine odselio u Njemacku.
Nadam se da cita ovo,zna on ko sam ja,pozdrav za njega i njegovu porodicu, iz Sipraga.

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 20 tra 2014, 16:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2010, 22:57
Postovi: 2546
master je napisao/la:
gloryfox je napisao/la:
Indijanci.


Teška riječ. Rekao bih heroji.


ne vojnici,uprava

_________________
...naši zadržavaju po koju usamljenu zgradu, kao: "Hrvatski dom", hotel "Kalin", jedna zgrada u Gaju... Sva vojska u potpunom okruženju. Takvo nešto ne bih ni ja baba rasporedila.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 20 tra 2014, 17:54 
Offline

Pridružen/a: 15 sij 2014, 23:38
Postovi: 1165
ManInBlack je napisao/la:
Pa to ti i govorim, u ravnici preglednost terena seže do prve živice i šume, iza nje se može svašta nalaziti a da ti nemaš pojma. Ja sam bio na položajima zapadno od Brčkog, samo sam vidio njivu ispred sebe, omeđenu živicom, na kraju te njive su bili srbi. u našoj zemunici je bilo 4-5 vojnika koji su pazili samo na tu njivu, sljedeći rov 50-60m dalje ista stvar samo što su oni pazili na svoju njivu., pa sad računaj koliko vojnika 750 vojnika može pokriti posavske linije. Druga stvar je bila na Majevici gdje su rovovi bili raspoređeni po strateškim točkama odakle se moglo nadzirati i tući par kilometara ispred, gdje je isti broj vojnika oko 100 držao liniju dugu preko 4 kilometra.

Upravu si mnogo je manje vojnika potebno na planini nego na ravnici,da bih se branila neka teritorija i napadala takodje.

_________________
Pozovi i pomozi,budi covjek,ne mlati praznu slamu,djeluj.
BH Telekom 090-231-032
Mtel 1458
HT Eronet 092-890-830
Za pomoc RS iz Srbije 2161
Srbija 1003
Hrvatska 060-90-11


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 26 ruj 2020, 19:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4783
Je li postoji kakav vojni zemljovid dostupana na netu?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 13 vel 2021, 18:45 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Jel mi moze neko objasniti ove brojke u vezi brigada. Evo ovdje se govori o brigadi od 1200 ljudi. U Wikipediji stoji da je brigada postrojba do 4-5000 ljudi, dok nekoliko brigada cini diviziju. Onda nekoliko divizija korpus, itd..

Opet je bilo brigada, kao u Gorazdu, "Slavna Visegradska Brigada", koja je brojala oko 300 ljudi. Kako se tako nesto moze zvati brigada i da li je tu bilo nekih granica, ogranicenja, ili je svako vojne postrojbe nazivao kako mu padne napamet?

Hvala.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 13 vel 2021, 19:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
franzetitts je napisao/la:
Jel mi moze neko objasniti ove brojke u vezi brigada. Evo ovdje se govori o brigadi od 1200 ljudi. U Wikipediji stoji da je brigada postrojba do 4-5000 ljudi, dok nekoliko brigada cini diviziju. Onda nekoliko divizija korpus, itd..

Opet je bilo brigada, kao u Gorazdu, "Slavna Visegradska Brigada", koja je brojala oko 300 ljudi. Kako se tako nesto moze zvati brigada i da li je tu bilo nekih granica, ogranicenja, ili je svako vojne postrojbe nazivao kako mu padne napamet?

Hvala.


@G-recht

Wikipedijin podatak zanemari, jer se vjerojatno odnosi na veličinu brigada u američkoj vojsci.

U BiH su sve tri strane rabile modele za organizaciju brigada preuzete od JNA.

Takve brigade su formacijski mogle imati 1200-2800 vojnika ovisno radi li se o partizanskoj, pješačkoj, motoriziranoj, mehaniziranoj, oklopnoj ili brdskoj brigadi.

Neke od brigada u ratu su imale više vojnika od formacijski predviđenog broja, a većina ih je imala manje.

Objašnjenje za neobično malu veličinu 1. Slavne višegradske brigade ARBiH u Goraždu je jednostavno.

Riječ je bila o ostatcima razbijene brigade koja se povukla s prostora općine Višegrad na prostor općine Goražde. Činili su je izbjeglice iz općine Višegrad koji su željeli zadržati međusobnu povezanost, a i njima nadređenom zapovjedništvu odgovaralo je imati postrojbu koju bi odlikovao jak esprit de corps. Stoga nije raspuštena.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 13 vel 2021, 20:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32123
panteri je napisao/la:
nije se bojao kroz minska polja ici,iako se zna da su tu sigurno mine

To je bolja varijanta, gora je kad ne znaš.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 13 vel 2021, 20:09 
Offline

Pridružen/a: 22 pro 2020, 08:59
Postovi: 449
Glazbenik je napisao/la:
franzetitts je napisao/la:
Jel mi moze neko objasniti ove brojke u vezi brigada. Evo ovdje se govori o brigadi od 1200 ljudi. U Wikipediji stoji da je brigada postrojba do 4-5000 ljudi, dok nekoliko brigada cini diviziju. Onda nekoliko divizija korpus, itd..

Opet je bilo brigada, kao u Gorazdu, "Slavna Visegradska Brigada", koja je brojala oko 300 ljudi. Kako se tako nesto moze zvati brigada i da li je tu bilo nekih granica, ogranicenja, ili je svako vojne postrojbe nazivao kako mu padne napamet?

Hvala.


@G-recht

Wikipedijin podatak zanemari, jer se vjerojatno odnosi na veličinu brigada u američkoj vojsci.

U BiH su sve tri strane rabile modele za organizaciju brigada preuzete od JNA.

Takve brigade su formacijski mogle imati 1200-2800 vojnika ovisno radi li se o partizanskoj, pješačkoj, motoriziranoj, mehaniziranoj, oklopnoj ili brdskoj brigadi.

Neke od brigada u ratu su imale više vojnika od formacijski predviđenog broja, a većina ih je imala manje.

Objašnjenje za neobično malu veličinu 1. Slavne višegradske brigade ARBiH u Goraždu je jednostavno.

Riječ je bila o ostatcima razbijene brigade koja se povukla s prostora općine Višegrad na prostor općine Goražde. Činili su je izbjeglice iz općine Višegrad koji su željeli zadržati međusobnu povezanost, a i njima nadređenom zapovjedništvu odgovaralo je imati postrojbu koju bi odlikovao jak esprit de corps. Stoga nije raspuštena.



Hm interesantno. Hvala ja pojasnjenju! Dakle JNA je imala manje brigade od npr. US-americkih.

Cudilo me jednostavno to zasto ta brigada (SV) ima tako malo ljudi dok je u GZ-u bilo mnogo izbjeglica iz Visegrada, a u Odzaku, koji je manji od Visegrada, brigada od 1200.

_________________
fakofbolan


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 13 vel 2021, 20:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
franzetitts je napisao/la:

Hm interesantno. Hvala ja pojasnjenju! Dakle JNA je imala manje brigade od npr. US-americkih.

Cudilo me jednostavno to zasto ta brigada (SV) ima tako malo ljudi dok je u GZ-u bilo mnogo izbjeglica iz Visegrada, a u Odzaku, koji je manji od Visegrada, brigada od 1200.


Da, američke postrojbe su bile glomaznije od onih kakve je imala JNA.

Moguće da je dijelom izbjeglica iz Višegrada popunjen i dio domicilnih postrojbi u GŽ.

Tijekom rata u BiH, zbog njegova karaktera, uniformnost je bila rijetka tako da je stvarna veličina postrojbi jako ovisila o konkretnoj situaciji. A Goražde je bilo enklava, dakle svijet za sebe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 03 vel 2022, 00:34 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 20:24
Postovi: 1348
Čudno ovo se kod nas ne spominje naročito, a očita naša pobjeda. Ko je od vaših organizovao ovu samoubilačku misiju nije bio baš dobar u glavi i manjkalo mu vojnog znanja očito.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 04 vel 2022, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9988
Mystic C je napisao/la:
Čudno ovo se kod nas ne spominje naročito, a očita naša pobjeda. Ko je od vaših organizovao ovu samoubilačku misiju nije bio baš dobar u glavi i manjkalo mu vojnog znanja očito.

Organizovo komandant 102 br.HVO Odžak na svoju ruku.
I puno organizovanije HV forsiranje rijeka je završilo fijaskom.
Vihor91,ZNG neuspješno forsiranje rijeke Kupe kod Gline 91
Đavolja greda,HV neuspješno forsiranje rijeke Drave kod Osijeka 92
I na kraju Una 95,HV neuspješno forsiranje rijeke Une kod Dubice, Kostajnice i Novog 95.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 04 vel 2022, 00:12 
Offline

Pridružen/a: 26 pro 2021, 20:24
Postovi: 1348
Znam to sve, ali ovaj poduhvat je van svake logike. Baš me zanima kako je prošao taj komadant poslije ovoga.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Operacija „Angela“ - Odžak 4.11.1993
PostPostano: 04 vel 2022, 00:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9988
Mystic C je napisao/la:
Znam to sve, ali ovaj poduhvat je van svake logike. Baš me zanima kako je prošao taj komadant poslije ovoga.

Osto je komandant 102.br HVO do kraja rata.
Sve duge je okrivljivo za svoje neuspjehe,čak je napo i komandanta zbornog područja Orašje HVO.
Piso je na forumu.hr i krajinaforce,čito sam ga.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO