HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 lip 2026, 06:55.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Ne mislim tu samo na pokušaj osvajanja centra općine, cijele općine, nego bar dijela općine.

Za Hrvate:
Vjerojatno se radi o nekoj općini jako u dubini neprijateljskog teritorija, ali koja je to općina ?

Kod aspiracija na općine gdje je bilo trećina ili manje Hrvata, obično bi pomogle dvije stvari:

1. da su u općini bila tri naroda jaka, a ne samo dva
2. naslonjenost na dominantni hrvatski prostor
3. naslonjenost na drugi narod

Nekoliko primjera za svaki faktor:

1. Mostar, Hrvata trećina, ali i Muslimana samo trećina. Bugojno slična priča, ali iz muslimanske perspektive.

2. Naslonjenost homogeni hrvatski prostor: U Trebinju nas je bilo 4%, ali smo imali sela uz jaku hrvatsku (RH i HB) pozadinu pa smo uzeli komad općine i stvorena je općina Ravno. Ustvari smo uzeli četvrtinu općine Trebinje, što je golem dio!!! Čak smo i dosta srpskih sela Trebinja uzeli, više ustvari srpskih nego hrvatskih, da bi Dubrovnik imao zaleđe.

3. Usora, opstala radi naslonjenosti na Muslimane. Žepče, opstalo radi oslonjenosti na Srbe.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 15:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Za Hrvate, mislim da je ta općina Kotor Varoš, sa 29% Hrvata na popisu 1991.

Ispravite me ako ne znam povijest Kotor Varoša, ili ako ima neka druga općina s još većim udjeom Hrvata.

Ovoj općini je presudilo što je bila predaleko, okružena srpskim općinama (susjedna općina Čelinac 90% Srba na popisu 1991), dodirivala samo Jajce i Travnik, koji su i sami izgubljeni (Jajce od Srba, veći dio Travnika od Muslimana), naslanjala se na Banja Luku gdje su Srbi bili prejaki, na putu između Banja Luke i Teslića.

Neka vrsta aspiracije, ili šanse za aspiraciju, može se reći da je postojala 1995. (kada je HVO/HV uzeo i 15% općine Banja Luka, s južne strane), no nije se materijalizirala.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 15:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Kod Srba, mislim da su oni udarili na sve gdje ih je bilo bar 15%. :zubati

Za njih, kandidiram Zenicu sa 15% Srba 1991, pokušajte naći nešto bolje. :zubati

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 15:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Kod Muslimana, nešto u Podrinju što je lako palo i gdje nikad nisu organizirali otpor. Ustvari, u Podrinju je bilo puškaranja skoro svuda, možda je Istočna Hercegovina vjerojatnija.

Kandidiram Gacko sa 36% Muslimana.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 15:31 
Offline

Pridružen/a: 20 sij 2022, 23:10
Postovi: 170
Kod Muslimana kandidiram općine u Posavini (izuzev Brčkoga i Gradačca) s obzirom kako njihova središnja vlast u Sarajevu nije prdnula da se obrane ti prostori, dok je manji dio lokalnoga bošnjačkoga stanovništva sudjelovao u borbama u sklopu hrvatskih snaga.

_________________
Dok se u Zagrebu i Mostaru šuti,
u Sarajevu i Banjoj Luci protiv Hrvata se muti.

Etatisti, unitaristi, velikobošnjački šovinisti nude nam Bosnu i Hercegovinu kakvu ne želimo i nećemo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Matijaševo je napisao/la:
Kod Muslimana kandidiram općine u Posavini (izuzev Brčkoga i Gradačca) s obzirom kako njihova središnja vlast u Sarajevu nije prdnula da se obrane ti prostori, dok je manji dio lokalnoga bošnjačkoga stanovništva sudjelovao u borbama u sklopu hrvatskih snaga.


Koje općine i s kojim postotkom Muslimana?

Za sada vodi moje Gacko sa 36% Muslimana.

Ajde potrudite se da poboljšate ovo što sam kandidirao. Kotor Varoš, Gacko i Zenicu.

Ali da, ne mora se nužno tražiti samo maksimalna općina, tema je šira, možemo diskutirati o tome gdje su 3 naroda bili u situaciji da ne smiju vojno djelovati, ili nisu imali pameti, ludosti, hrabosti, organizacije ili svijesti.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2017, 10:10
Postovi: 36464
Srebrenica.
Muslimane Srebrenica uopšte nije zanimala.
Gledali su kako da je trampe za neku srpsku opštinu i da iskoriste Srebreničane u političke svrhe. :neznam

_________________
Srbi su mali narod sa karakterom super sile.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Obično, onaj koji bi se prvi organizirao u nekoj općini, nije dozvoljavao ostalim narodima da prave strukture organizacije, za to se hapsilo.

Interesantno je da je Herceg Bosna starija od Srpske. Nekad sam mislio da smo mi poticaj za teritorijalnu autonomiju u BiH vidjeli od Srba u BiH, ali realnije je da smo vidjeli od Srba u Hrvatskoj, odnosno HB je bila odgovor na rat u Hrvatskoj koji je počeo prije rata u BiH.

Od Srba u BiH smo ipak nešto preuzeli, a to je jačina zahtjeva za autonomijom. Nekad su i samo kantoni bili dovoljni, kako se rat rasplamsavao udaljenost tri društva je rasla, pa tako i zahtjevi za sve jačim razdvajanjem i autonomijom. Kada su Srbi postigli ekstremno visoku autonomiju sa RS, to smo i mi htjeli za sebe, jer nije dolazilo u obzir da budemo manjina u preostaloj islamskoj državi.

Da su Srbi manje tražili u BiH, vjerojatno bi i mi manje tražili. Ali, na početku su se Srbi zadovoljavali čak unitarnom BiH u sastavu Jugoslavije, ili nezavisnom BiH sa samo kantonima, što je Alija odbio.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:35 
Offline

Pridružen/a: 20 sij 2022, 23:10
Postovi: 170
općina Modriča s 25% - 29% stanovništva
samo mjesto Orašje s 47% stanovništva (treba biti iskren pa reći kako je tu središnja vlast iz Sarajeva pokušala nešta napraviti, naime pokušali su organizirati pobunu unutar redova HVO-a)
općina Odžak s preko 20% stanovništva

_________________
Dok se u Zagrebu i Mostaru šuti,
u Sarajevu i Banjoj Luci protiv Hrvata se muti.

Etatisti, unitaristi, velikobošnjački šovinisti nude nam Bosnu i Hercegovinu kakvu ne želimo i nećemo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Matijaševo je napisao/la:
samo mjesto Orašje s 47% stanovništva (treba biti iskren pa reći kako je tu središnja vlast iz Sarajeva pokušala nešta napraviti, naime pokušali su organizirati pobunu unutar redova HVO-a)


Na prvi pogled izgleda kao samoubilački napad prslukom, poticati 10% Muslimana u općini Orašje da se pobune protiv HV, na granici s Hrvatskom, i sa druge strane Koridora ispunjenom srpskom mašinerijom.

No, jasan je i pravi cilj. U trenucima kada su Srbi bili prejaki, interes Muslimana je bio da Posavina padne, te da Koridor ide što sjevernije, i da ne ide preko muslimanskih teritorija oko Tuzle i Gradačca.

Muslimanske maštarije oko presjecanja Koridora dolaze tek kasnije, od Washingtona i od Oluje, nakon što se, kiteći se tuđim perjem (Olujom), zelena žaba osokolila i počela dizati sve noge na potkivanje.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:41 
Offline

Pridružen/a: 20 sij 2022, 23:10
Postovi: 170
Robbie MO je napisao/la:
Matijaševo je napisao/la:
samo mjesto Orašje s 47% stanovništva (treba biti iskren pa reći kako je tu središnja vlast iz Sarajeva pokušala nešta napraviti, naime pokušali su organizirati pobunu unutar redova HVO-a)


Na prvi pogled izgleda kao samoubilački napad prslukom, poticati 10% Muslimana u općini Orašje da se pobune protiv HV, na granici s Hrvatskom, i sa druge strane Koridora ispunjenom srpskom mašinerijom.

No, jasan je i pravi cilj. U trenucima kada su Srbi bili prejaki, interes Muslimana je bio da Posavina padne, te da Koridor ide što sjevernije, i da ne ide preko muslimanskih teritorija oko Tuzle i Gradačca.

Muslimanske maštarije oko presjecanja Koridora dolaze tek kasnije, od Washingtona i od Oluje, nakon što se, kiteći se tuđim perjem (Olujom), zelena žaba osokolila i počela dizati sve noge na potkivanje.

Sve jasno.

_________________
Dok se u Zagrebu i Mostaru šuti,
u Sarajevu i Banjoj Luci protiv Hrvata se muti.

Etatisti, unitaristi, velikobošnjački šovinisti nude nam Bosnu i Hercegovinu kakvu ne želimo i nećemo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3404
Za Muslimane možda Čajniče sa 44,9% Muslimana 1991.

Za Kotor-Varoš se ne bih složio jer je ušao u sastav HZHB, pa je barem nominalno bio dio hrvatskih težnji. Za nas možda Zenica s 15,4%

Za Srbe treba biti oprezan jer su htjeli ona srpska sela na sjeveru današnje općine Zenica. Možda Novi Travnik, obzirom da su bili solidni udio općine i većina u gradu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 16:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Harezm je napisao/la:
Za Kotor-Varoš se ne bih složio jer je ušao u sastav HZHB, pa je barem nominalno bio dio hrvatskih težnji.


Ok, ovo je onda siva zona.

Političkih aspiracija je bilo, ali se vojno nije uspjelo organizirati i uvezati, posebno jer su Jajce i Travnik pali.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 ruj 2021, 12:54
Postovi: 4650
Kotor Varoš ne može biti jer je tamo u borbama koje su trajale nekoliko mjeseci poginulo 70 vojnika HVO-a, na izborima 90. je u općini pobijedio HDZ, a općina je po karti hrvatsko-muslimanske federacije bila uključena u srednjobosanski kanton.

Za Hrvate bi vjerojatno rekao Banja Luka, Prijedor i Sanski Most - iz očitih razloga najudaljenije najusamljenije hrvatske enklave, točno u centru prostora koji su kontrolirali Srbi, još većeg kad se uzme u obzir okupirani teritorij u Hrvatskoj koji se naslanjao na taj zapadni dio RS.

Iako, opet, ima i raznih zemljovida sa početka 92. u osvit rata na kojima se i tamo predviđaju hrvatski prostori - u Banja Luci hrvatska općina Ivanjska - već postojala, ukinuta 60ih, u Prijedoru i čini mi se dijelu Sanskog Mosta - hrvatska općina Ljubija - isto već postojala, ukinuta 60ih,

tako da iako za ove općine nije bilo vojnog organiziranja, (iako za Prijedor postoji neka postrojba, ali nisam o njoj nikad ništa našao osim jednog amblema), u Banja Luci koliko znam nije bilo nikakvog vojnog organiziranja, ne znam da li bi ulazi u ovo jer je postojala neka volja da se i tamo formiraju hrvatski prostori je očito postojala ako su se pojavljivali na kartama kao hrvatski

ako ne bi brojali S. Most, Prijedor i BL, onda mi se čini nekakva B. Gradiška sa 6% Hrvata.

Što se tiče Gacka, izgleda da je tamo ipak bilo nekih manjih vojnih okršaja prije nego su se Muslimani povukli, u ljeto 92 i jedna i druga strana priznaju i opisuju međusobne okršaje, istina gubici su jednoznamenkasti, ali vojno djelovanje je postojalo.

Tako da bi za Muslimane rekao Dubica sa 20%, Trebinje sa 18% i Bileća sa 14%.

Za Srbe osim Zenice 15% (iako su imali linije točno na granici općine, može se spomenuti N. Travnik 13%, (isto držali liniju na samoj granici općine) Žepče 10% (isto držali liniju na granici općine - kad nema gdje nisu uhvatili :zubati ) i Kakanj 9% - mislim da je Kakanj jedina općina koja ima ovakav postotak da nije izravno graničila sa srpskim linijama, sve druge su daleko ispod sa 1-3%


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 2818
Robbie MO je napisao/la:
Kod Srba, mislim da su oni udarili na sve gdje ih je bilo bar 15%. :zubati

Za njih, kandidiram Zenicu sa 15% Srba 1991, pokušajte naći nešto bolje. :zubati

Pucarevo, aka Novi Travnik

mada tu su srbi bili samo naseljeni u gradu, sela su istorijski muslimansko-katolička


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 19:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 2818
Ove Istočno Hercegovačke opštine što nabrajate za Muslimane Bileća, Gacko itd. su nebo za njih, toliko daleko van muslimanske zone delovanja da su verovatno i zaboravili da postoje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 19:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 2818
Harezm je napisao/la:
Za Srbe treba biti oprezan jer su htjeli ona srpska sela na sjeveru današnje općine Zenica. Možda Novi Travnik, obzirom da su bili solidni udio općine i većina u gradu.

koja srpska sela u Zenici? Blatnica, koja gravitira Zenici, je u Teslićkoj opštini, a na severu Zeničke opštine su isključivo muslimanska sela (da ne kažem mahale), Nemila i okolina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 19:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 ruj 2021, 23:45
Postovi: 2818
Robbie MO je napisao/la:
Da su Srbi manje tražili u BiH, vjerojatno bi i mi manje tražili. Ali, na početku su se Srbi zadovoljavali čak unitarnom BiH u sastavu Jugoslavije, ili nezavisnom BiH sa samo kantonima, što je Alija odbio.

To je istina, Bejha Hrvati su se uvek ponašali po inerciji u odnosu na Srbe, praktički na klackalici između težnje za što većom autonomijom (u nekim slučajevima separatizmom) i spajanjem zastava sa Muslimanima što je bilo po direktivi zvaničnog Zagreba i Vašingtona.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 19:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 stu 2017, 18:23
Postovi: 3404
Bosonosorg je napisao/la:
Harezm je napisao/la:
Za Srbe treba biti oprezan jer su htjeli ona srpska sela na sjeveru današnje općine Zenica. Možda Novi Travnik, obzirom da su bili solidni udio općine i većina u gradu.

koja srpska sela u Zenici? Blatnica, koja gravitira Zenici, je u Teslićkoj opštini, a na severu Zeničke opštine su isključivo muslimanska sela (da ne kažem mahale), Nemila i okolina.

Dio Blatnice je pod Federacijom, a tu je i selo Jezera, kao i potencijalno Kovanići i Bijele Vode.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 27 ožu 2023, 23:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 90177
Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
Znaci, 30 000 Hrvata Banja Luke (preciznije 29 000) su najveća hrvatska populacija koja nije organizirala HVO.

Vjerojatno jedina opcija, jer bi inače završili ko Kozarac i Prijedor kod Muslimana, kojeg Muslimani smatraju drugim genocidom iza Srebrenice.

Oni u Kozarcu su praktički izvršili samoubilački napad, samo bez prsluka. :zubati I to nakon što su uz dosta dobar odaziv ratovali za srpsku vojsku po Slavoniji… kleta sudbina napaćenog naroda.

Zamisli da negdje ratuješ u Okučanima za Srbe, i onda poslije završiš u masovnoj grobnici ili te tenkovima “razoružaju” u Kozarcu, kad te Alija zamađija svojom pričom. :zubati

To je vjerojatno u džamiji donesena odluka, neki tadašnji efendija Mahić. Znanje vojne strategije povlačili iz hadisa i priča o Muhamedovim pljačkama karavana.

_________________
Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.

Pomoć je presahla nažalost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 28 ožu 2023, 00:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 31973
Problem je što su granice općina čudne, pogledaj kako je bilo razdjeljeno Žepče prije rata.

Za hrvatsku to mogu biti samo općine izvan Hercegbosne.
Soli, Sarajevo, Banja Luka, Prijedor/Sanski Most (Ljubija i Sasina) su po meni u izboru.
To su sve veći gradovi, gdje, osim Sarajeva imamo Hrvate po okolnim selima.
Ovisi sad da li se gleda samo postotak, ili ukupni broj.

Moguće je niz nastaviti i na Zenicu, ali da su stvari u okruženju išle drugačije...
Slično ide i za Kotor Varoš.

Načelno, kao što sam rekao, to je većina teritorija izvan HzHBa, odnosno Banovine (uz iznimku Ravnog i Jajca).

Srbima su to vjerojatno Novi Travnik i Zenica, možda Tuzla.
No opet, Srbi su svojatali cijelu BiH da su neke stvari pošle drugačije.

Muslimanima je riječ izvan teritorija koje im je davao Cutillero.
Tu je i Ključ, ali on je sada (milošću HVa) u federaciji.
Gacko, Bileća i Nevesinje mi zvuče tog tipa, njih je Alija pokušao mijenjati za Sandžak :D
(dao bi Sandžak za IH)..
Meni zvuči Bijeljina, na početku rata, čisto radi broja.
Možda i Banja Luka, ili Gradiška, neki od kasabica u Pounju/Posavlju?
A prema nama, možda Ljubuški, ili Čapljina?
Orašje je isto u toj kategoriji...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 28 ožu 2023, 00:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 35506
Robbie MO je napisao/la:
Znaci, 30 000 Hrvata Banja Luke (preciznije 29 000) su najveća hrvatska populacija koja nije organizirala HVO.

Vjerojatno jedina opcija, jer bi inače završili ko Kozarac i Prijedor kod Muslimana, kojeg Muslimani smatraju drugim genocidom iza Srebrenice.

Oni u Kozarcu su praktički izvršili samoubilački napad, samo bez prsluka. :zubati I to nakon što su uz dosta dobar odaziv ratovali za srpsku vojsku po Slavoniji… kleta sudbina napaćenog naroda.

Zamisli da negdje ratuješ u Okučanima za Srbe, i onda poslije završiš u masovnoj grobnici ili te tenkovima “razoružaju” u Kozarcu, kad te Alija zamađija svojom pričom. :zubati

To je vjerojatno u džamiji donesena odluka, neki tadašnji efendija Mahić. Znanje vojne strategije povlačili iz hadisa i priča o Muhamedovim pljačkama karavana.


Muslimani su BL bili svakako otpisali. Nije bila predviđena ni u papirima kao
regionalno središte tzv. ABiH, nego je to bio Prijedor.

_________________
- BiH se Muslimanima desila, 1991. je nisu htjeli. Cilj im je bio opstanak YU.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 28 ožu 2023, 07:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 17:42
Postovi: 302
Šporet je napisao/la:
Kotor Varoš ne može biti jer je tamo u borbama koje su trajale nekoliko mjeseci poginulo 70 vojnika HVO-a, na izborima 90. je u općini pobijedio HDZ, a općina je po karti hrvatsko-muslimanske federacije bila uključena u srednjobosanski kanton.


O ovim borbama se jako malo zna, barem ja nisam bio s tim upoznat. Koja je brigada HVO-a uopće tamo djelovala?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 28 ožu 2023, 07:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 sij 2010, 17:43
Postovi: 913
Lokacija: USORA! HRHB
Robbie MO je napisao/la:
Kod Srba, mislim da su oni udarili na sve gdje ih je bilo bar 15%. :zubati

Za njih, kandidiram Zenicu sa 15% Srba 1991, pokušajte naći nešto bolje. :zubati


Za Srbe kandidiram Maglaj, ako se ne varam u općini ih je bilo 30% i nije da ga nisu pokušali osvojiti.
Spasio ga je HVO (ima odluka ArmijeBiH da se obrana prepušta HVO Žepče) i HOS.
Interventne postrojbe iz Usore su isto išle na spašavanje Maglaja.

Edit.
Sad sam skontao da je tema da nisu imali aspiracije :ucelo

_________________
Oprošteno jest grješnima: Zulumćaru, ubojici, Oprošteno svima, svima, samo nije izdajici!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina s najvećim postotkom H/S/M 1991 na koju nije bilo ozbiljnih H/S/M vojnih aspiracija
PostPostano: 28 ožu 2023, 09:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 64245
Lokacija: DAZP HQ
Takvih je malo općina jer Srbi su išli na sve, front je bio i u općini Livno i Tomislavgrad, a kamoli negdje di je Srba bilo po 20-30%.

Kod nas su bile zaštićene samo općine zapadne Hercegovine, 5 općina i Neum, ni Čapljina nije prošla lišo.

To su ujedno i općine gdje nije bilo konflikta ni s muslimanima s obzirom da ih nije ni bilo tamo.

Ajde i Tomislavgrad može ući u tu katergoriju jer su Srbi zaustavljeni iznad Šujice, a ABIH je mirno razoružana, dok se u Livnu puškaralo kod razoružavanja ABIH, što je ujedno jedan od najmegalomanskijih pokušaja otpora u ratu, muslimani su mislili držati dio Livna 60 km zračne linije od najbližih prijateljskih snaga u Bugojnu, s tim da su između bili Srbi na Kupresu. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Teuton, Tomba17 i 42 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO