HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 10:14.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 19:27 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Lipi moji Hercegbosanci evo malo lipih vijesti u moru tuge i čemera :) .
Usitinu mi je drago vidjeti kad izađe jedan ovakav članak sa ovako pozitivnim vijestima u kojima se vidi bar zrnce(doduše malo veće, možda gromiljak) nade za povratak naših izbjeglih Hrvata iz Bosne i Hercegovine.

Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine

Tvrdnje o tome da se bosanskohercegovački Hrvati ne žele vratiti u prijeratne domove, opovrgnute su službenim podacima o zahtjevima državi za potporu prilikom povratka.

Dobivanje pomoći
Nešto više od 23.000 bh. Hrvata prijavilo se za dobivanje pomoći za obnovu i povratak u okviru državnog Fonda za povratak. Iako je to mali broj u odnosu na ukupan broj izbjeglih Hrvata, on ipak svjedoči da priča o povratku nije gotova. U ukupnom broju onih koji traže državnu potporu za povratak, Hrvati sudjeluju s oko 14 posto.

Prema ovim podacima, više Hrvata očekuje povratak na prostor Republike Srpske, nego Federacije BiH, što se može objasniti time da su raseljeni Hrvati unutar Federacije Bosne i Hercegovine već riješili svoj status povratkom ili prodajom imovine. Ipak, trenutačno 8.946 Hrvata traži pomoć za povratak u neku od općina Federacije.

Najviše Hrvata, 1.172, traže pomoć za održivi povratak u Travnik, a relativno dobar interes u Bugojnu i Novom Travniku te Dobretićima. S druge strane, razočaravajući je broj zahtjeva za pomoć u obnovi i povratku Hrvata Zenice i Sarajeva. Samo 338 sarajevskih Hrvata traži potporu za povratak u rodni grad, dok je broj zeničkih Hrvata koji su podnijeli zahtjeve još manji, tek 267.

Tisuće Hrvata
Zahtjeve za pomoć pri povratku u RS podnijelo je 12.947 Hrvata koji su živjeli prije rata u tom dijelu BiH. Najviše Hrvata u ovom entitetu želi se vratiti u posavske općine. U Derventi je broj hrvatskih zahtjeva 3.283, u Bosanskom Brodu 2.758, a u Doboju 1.849. Dobar interes je i u Pelagićevu, Tesliću, Bosanskom Šamcu i Modriči. U Brčko Distriktu potporu za povratak traži više od tisuću Hrvata. Podaci pokazuju kako postoji interes za povratak, međutim da bi se on realizirao potrebni su novci.

Izvor: http://www.poskok.info/index.php?option ... Itemid=102


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 19:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
hebeš hrvatsku, ako ne može smjestiti ovih 20-tak tisuća ljudi u BIH!

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 19:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
dudu je napisao/la:
hebeš hrvatsku, ako ne može smjestiti ovih 20-tak tisuća ljudi u BIH!


Neka, samo polako dudu, možda su se svi predomislili i odlučili da se žele vratiti kad su ugledali ponudu za pomoć pri povratku. E kad još RH raspiše natječaj za dodjelu pomoći i oni se tamo prijave, povratak će ići duplo brže. ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 19:45 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2009, 20:01
Postovi: 13387
Lokacija: ZG
Postoje li kakve mogućnosti da se ti ljudi prime u Hercegovinu ili hrvatske dijelove u srednjoj Bosni itd , ukoliko ima povratak na rodnu grudu baš šteka ili je onemogućen ... Jeste li upoznati jel bilo takvih slučajeva , mislim ono većih razmjera jel ...

_________________
Muslimane ko je kleo, nije dangubio.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 19:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
PCM je napisao/la:
Postoje li kakve mogućnosti da se ti ljudi prime u Hercegovinu ili hrvatske dijelove u srednjoj Bosni itd , ukoliko ima povratak na rodnu grudu baš šteka ili je onemogućen ... Jeste li upoznati jel bilo takvih slučajeva , mislim ono većih razmjera jel ...


Ja sam čuo za masovniji povratak u Travnik, evo i sad se opet prijavio veliki broj budućih travničkih povratnika. Za ostale dijelove ne znam, ali pričekat ćemo Mar-kan-a da nam malo više kaže o Središnjoj Bosni. Ipak mislim da bi najviše doprinijeli kad bi se svi upravo tamo smjestili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 20:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 20:42
Postovi: 941
Lokacija: Angloprc
dudu je napisao/la:
hebeš hrvatsku, ako ne može smjestiti ovih 20-tak tisuća ljudi u BIH!



Vidiš, to uopće nije zadaća Hrvatske, već međunarodne zajednice.
Isto onako kako su SFOR tenkovima tjerali Hrvate iz srpskih kuća u Drvaru ili Glamoču, to su "zaboravili" u Derventi, Brodu, Banja Luci....

Srbi su ti koji su protjerali Hrvate, a nekako nad njima nema niti 1 % pritiska da se prognani moraju vratiti, kao što je to slučaj s izbjeglim Srbima u RH.....evo danas smo to opet imali priliku čuti od dežurnog srbobrižnika, poznatog majmuna Stipea Fritzla koji je pri ceremoniji Kosorku jasno upozorio da je povratak Srba jedan od prioriteta nove mandatarke.

Još jedna druga strana.....drugovi Srbi, ne morate se toliko brinuti za hrvatski entitet u federaciji koliko biste mogli omogućiti povratak ovim Hrvatima koje ste protjerali....no kako vas znam, čini mi se da sada nećete zucnuti niti riječ.

_________________
Montreal, Quebec, Canada hercegbosna.org, 72.55.146.19
Čuvajte se velikosrpskih lobista, musli kameleona, XD3-ovih operativaca te dvoličnih angloidnih moderatora koji imaju po više nickova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 20:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58279
Lokacija: DAZP HQ
Juda Iškariot je napisao/la:
dudu je napisao/la:
hebeš hrvatsku, ako ne može smjestiti ovih 20-tak tisuća ljudi u BIH!



Vidiš, to uopće nije zadaća Hrvatske, već međunarodne zajednice.
Isto onako kako su SFOR tenkovima tjerali Hrvate iz srpskih kuća u Drvaru ili Glamoču, to su "zaboravili" u Derventi, Brodu, Banja Luci....

Srbi su ti koji su protjerali Hrvate, a nekako nad njima nema niti 1 % pritiska da se prognani moraju vratiti, kao što je to slučaj s izbjeglim Srbima u RH.....evo danas smo to opet imali priliku čuti od dežurnog srbobrižnika, poznatog majmuna Stipea Fritzla koji je pri ceremoniji Kosorku jasno upozorio da je povratak Srba jedan od prioriteta nove mandatarke.

Još jedna druga strana.....drugovi Srbi, ne morate se toliko brinuti za hrvatski entitet u federaciji koliko biste mogli omogućiti povratak ovim Hrvatima koje ste protjerali....no kako vas znam, čini mi se da sada nećete zucnuti niti riječ.


ma koja MZ? valjda je došlo vrijeme da se otrijeznimo i vratimo se onome što i jesmo; hrvati, uzdaj se u se i u svoje kljuse. daleko nas je poltronstvo dovelo, nema što. ako sad ne zaokrenemo politiku, ali ne samo to, već i način življenja svih nas, onda smo svi skupa zak....

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 03 srp 2009, 20:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 01 lip 2009, 20:42
Postovi: 941
Lokacija: Angloprc
Nije nažalost tako, mada si djelomično u pravu.

I Srbi su se uzdali u sebe i svoje kljuse, ali nikada ne bi bili u vladi i saboru da to nije zapovjedano izvana.

_________________
Montreal, Quebec, Canada hercegbosna.org, 72.55.146.19
Čuvajte se velikosrpskih lobista, musli kameleona, XD3-ovih operativaca te dvoličnih angloidnih moderatora koji imaju po više nickova.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 04 srp 2009, 10:14 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Podržavam ovo, mislim da bi i onaj famozni prudski kredit od 500 milijuna maraka za povrtaka trebao pomoći! :-top


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 05 srp 2009, 11:44 
Offline

Pridružen/a: 11 lip 2009, 18:01
Postovi: 337
Lijepe vijesti.
I prava potpora formaša. :-hrvatinic

_________________
Posavina je tri puta ubijena i izdana ali posavljaci tri života imaju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 20 srp 2009, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 10 lip 2009, 22:10
Postovi: 458
Lokacija: Mostar
PCM je napisao/la:
Postoje li kakve mogućnosti da se ti ljudi prime u Hercegovinu ili hrvatske dijelove u srednjoj Bosni itd , ukoliko ima povratak na rodnu grudu baš šteka ili je onemogućen ... Jeste li upoznati jel bilo takvih slučajeva , mislim ono većih razmjera jel ...



Ako ne ostvare povratak u Posavinu,ovo što si naveo bi bilo idealno,samo mislim da bi bolje bilo u sred.Bosnu jer mi Hrvati u hercegovini smo u daleko boljem položaju nego oni u sred.Bosni.
Inače što se ove vjesti tiče lijepo je čut,samo se nadam da se tih 12 000 Posavljaka i vratiti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Više od 12 tisuća Hrvata spremno na povratak u posavske općine
PostPostano: 14 kol 2009, 18:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Zašto ove vijesti o povratku Posavljaka uvijek ostanu u domenu medijskih naklapanja?

Prošli put je bila čitava medijska efenziva o masovnom izlasku na lokalne izbore, kad tamo tresla se gora, rodio se miš.

Ili ih mediji žele malo protresti ili je nekakva druga igra u pitanju?

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Nebula, nesorta, Tomba17 i 436 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO