HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 23:47.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 22 stu 2009, 15:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
U nastavku pročitajte što kaže saborski zastupnik i bivši ministar Tonino Picula o situaciji u BiH i trećem entitetu. Vijest je preuzeta sa stranice http://www.biznis.ba.

Čini mi se da se u Hrvatskoj pomalo stvara svijest u intelektulanim krugovima o nužnosti pomoći Hrvatima u BiH sa državne razine koja bi mogla rezultirati aktivnijim pristupom službene politike prema rješavanju našeg trenutnog, ne baš sjajnog, stanja.

slika

HRVATI I TREĆI ENTITET

Citat:
Dayton je bio samo dobar i solidan sporazum o prekidu vatre i trebalo ga je odavno nadograditi jer je postao okov u kojem se Hrvati ne osjećaju dobro, pa se iseljavaju čak i iz onih područja gdje formalno postoji hrvatska vlast - upozorava ...

... većina analitičara u Hrvatskoj, a za „uzavreli bosanski lonac“ najodgvorornijima drže političke elite u Bosni i Hercegovini, osobito čelnike Republike Srpske.

Pod hitno treba nešto izmijeniti i nadograditi jer Bosna i Hercegovina neće dočekati neke buduće godišnjice Daytona - upozorava SDP-ov saborski zastupnik i bivši hrvatski ministar vanjskih poslova, Tonino Picula:

„Bosni nametati nešto što koliko-toliko nije konsenzusom prihvaćeno je uvijek opasno. Čini mi se da sada možemo potpuno jasno kazati da 20. godišnjicu od potpisivanja Daytona Bosna neće dočekati, ukoliko se u idućem periodu nešto ozbiljnije ne promijeni.“

Za razliku od službene hrvatske politike i predsjednika države, Stjepana Mesića, koji odbacuje treći entitet i u njemu vidi veliku opasnost za novi rat, mnogi u Hrvatskoj, i ne samo u vladajućem HDZ-u, već i među oporbenim političarima, ne isključuju više kategorički ni tu mogućnost, piše Slobodna Evropa.

Tonino Picula:

„Po meni, nije logično imati na 49 posto teritorije Bosne i Hercegovine jedan entitet bez kantona, a onda u ostatku Bosne i Hercegovine, u Federaciji, imati entitete koje dijele Bošnjaci i Hrvati. Ili treba napraviti treći entitet, koji će dobivati na težini, ukoliko se problemi ne riješe, ili imati jednu doista razumnu decentralizaciju cijelog prostora Bosne i Hercegovine i jednu središnju državu koja mora imati dovoljno ingerencija da vodi ona područja bez kojih nema stabilne države.“

Profesor međunarodnog prava, Vladimir Đuro Degan, upozorava da treći entitet nije rješenje za sve Hrvate u Bosni i Hercegovini:

„Ja ga ne želim. Ja sam za jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu, kao i svi bosanski Hrvati ili Srbi u Sarajevu, upravo zato što sam rođen u Bosanskom Brodu, koji se zvao Busud u doba Omer Paše Latasa, pa Bosniše Brod, pa Bosanski Brod, pa Srpski Brod, pa se sada zove Brod. Iz njega su Hrvati etnički očišćeni. Moramo izbjegavati takve situacije, kakvih je bilo i u Hrvatskoj sa Srbima. Kardinal Puljić je imao neke ideje o tome da bi se stvorile neke cjeline, ne samo po nacionalnom, nego i po ekonomskom i geografskom kriteriju. To bi sigurno bilo bolje. To bi bilo četiri ili više entiteta. Republika Srpska želi iz Daytona očuvati svoj teritorijalni entitet kakav je danas. Oni bi morali biti malo konciliantniji.“

U bosanskom loncu će se i dalje kuhati

Tonino Picula:

„Treba domaće političare u Bosni i Hercegovini prisiliti, ili ih zamijeniti, ili kako god, da shvate da ne mogu riješiti mirnodopski svoje originalne ratne ciljeve. To se svakako odnosi na vodstvo Republike Srpske, koja nije entitet, nego država u državi. Na žalost, ovoga trenutka Hrvati su, zahvaljujući pogrešnoj politici hrvatskog vodstva za vrijeme rata i u devedesetim, doista na granici da budu nacionalna manjina, iako na papiru imaju sva prava konstitutivnog naroda. Situacija je dovela do toga da se Hrvati iseljavaju iz Bosne i to i iz onih područja gdje formalno postoji hrvatska vlast. Utoliko najveći narod u Bosni i Hercegovini, bošnjački, ima posebnu odgovornost, da ne insistira na onome što bi Bosnu i Hercegovinu učinilo još nestabilnijom, a to je pomisao na jedno unitarističko političko i gospodarsko uređenje.“

Profesor povijesti na američkom sveučilištu Yale i predsjednik hrvatskog Helsinškog odbora, doktor Ivo Banac, smatra da službena hrvatska politika „nemiješanja“ nije dobra, kao što nije bilo dobro ni Tuđmanovo „miješanje“:

„Mene bi doista zanimalo kakva je hrvatska politika prema Bosni i Hercegovini. Znam šta se obično spominje, koji je taj verbalni dio, ali ne vidim da Hrvatska išta poduzima, osim što izdržava na razne načine razne ustanove u Bosni i Hercegovini, koje, u nekim slučajevima, ne doprinose cjelovitosti u Bosni i Hercegovini. Ne postoji neka konstruktivna hrvatska politika, a dobro bi bilo da tako nešto ima.“

Ni Banac ne isključuje treći entitet, ali:

„Možete imati dva entiteta, možete ih imati pet ili 55, ali ako su oni zasnovani na etničkom principu, onda niste ništa postigli. U tome je cijeli problem. Milim da nije posebno originalno reći da je najveći problem sa gospodinom Dodikom, koji vodi jednu rušilačku politiku, ali nije on jedini. Tek onda kada se te strukture promijene, može doći do nekog drugačijeg rješenja. Ne isključujem duboke sukobe oko ovih bosansko-hercegovačkih pitanja.“

Profesor Degan:

„Mislim da će se Bosna i Hercegovina i dalje kuhati, ako ne dođe do nekog sporazuma. To će i dalje biti bosanski lonac, ali se neće dopustiti njen raspad.“

Naši sugovornici ne vjeruju da će se hrvatska politika prema Bosni i Hercegovini, odlaskom Stjepana Mesića i dolaskom novog predsjednika države, bitnije mijenjati.

Saborski zastupnik Picula:

„Bez obzira tko postao predsjednik ili predsjednica Republike Hrvatske nakon idućih izbra, ne bi smio dovoditi legitimitet i kredibilitet svoje funkcije i Hrvatske, ponavljajući neke avanture prema Bosni i Hercegovini. Ne zalažem se za pasivnost. Ne znate što je gore - dignuti potpuno ruke od Bosne i Hercegovine, ili naprosto nametati političku volju iz Zagreba onima koji žive u Bosni i Hercegovini.“


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 22 stu 2009, 20:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2009, 18:40
Postovi: 669
Lokacija: ŠB
nekako malešan taj entitet?

_________________
oj široki u srcu te nosim


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 22 stu 2009, 20:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 stu 2009, 20:12
Postovi: 590
vidim zauzeli ste i travnik,vitez,bugojno,mostar,pa malo i dodikove posavine hehehe.aj bar ste skromni.samo se vi uzdajte u lijepu vasu,a bosnje vas i dalje vozaju kako hoce.

_________________
R.I.P. Sic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 22 stu 2009, 21:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
atan je napisao/la:
vidim zauzeli ste i travnik,vitez,bugojno,mostar,pa malo i dodikove posavine hehehe.aj bar ste skromni.samo se vi uzdajte u lijepu vasu,a bosnje vas i dalje vozaju kako hoce.


Nismo mi. Kartu je priložilo uredništvo biznis.ba i odrezalo nam Jajce, Žepče, Komušinu, Kraljevu Sutjesku, Vareš i Stjepan Krst na koje polažemo pravo.

Avatar (crni labud) je suptilna poruka, da ste (Crni labudovi) tu i da nas držite na oku?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 22 stu 2009, 22:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
atan je napisao/la:
vidim zauzeli ste i travnik,vitez,bugojno,mostar,pa malo i dodikove posavine hehehe.aj bar ste skromni.samo se vi uzdajte u lijepu vasu,a bosnje vas i dalje vozaju kako hoce.


Ajde sad lijepo još jednom pročitaj što sam napisao u uvodu...Inače dobrodošao, evo popij pivicu :smajl054

I ja ću jednu, živio :zivili


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 22 stu 2009, 22:28 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24636
Lokacija: Heartbreak Hotel
DaniKU je napisao/la:
atan je napisao/la:
vidim zauzeli ste i travnik,vitez,bugojno,mostar,pa malo i dodikove posavine hehehe.aj bar ste skromni.samo se vi uzdajte u lijepu vasu,a bosnje vas i dalje vozaju kako hoce.


Ajde sad lijepo još jednom pročitaj što sam napisao u uvodu...Inače dobrodošao, evo popij pivicu :smajl054

I ja ću jednu, živio :zivili


Ma neće on, njemu vjera brani alkohol i svinjetinu. :no

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 22 stu 2009, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Bobovac je napisao/la:
Ma neće on, njemu vjera brani alkohol i svinjetinu. :no


Imamo mi i sokić za svaki slučaj, na sve mi mislimo. :yes :smajl020


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 23 stu 2009, 02:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 16:38
Postovi: 1522
Glazbenik je napisao/la:

Nismo mi. Kartu je priložilo uredništvo biznis.ba i odrezalo nam Jajce, Žepče, Komušinu, Kraljevu Sutjesku, Vareš i Stjepan Krst na koje polažemo pravo.


Interesantno kako su nacrtali kartu. Zavalje se nalazi u entitet a Ravno ne. Sudeći po kartu nije ni grad Stolac.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 23 stu 2009, 11:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5376
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Stecak je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:

Nismo mi. Kartu je priložilo uredništvo biznis.ba i odrezalo nam Jajce, Žepče, Komušinu, Kraljevu Sutjesku, Vareš i Stjepan Krst na koje polažemo pravo.


Interesantno kako su nacrtali kartu. Zavalje se nalazi u entitet a Ravno ne. Sudeći po kartu nije ni grad Stolac.


Nema ni dijela Livna, Kupresa, a da ne spominjem Glamoč, Bosansko Grahovo i Drvar. Izostavili su i Usoru,a zaboravili su i na Soli.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 23 stu 2009, 11:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Što se bezveze raspravljate oko karte koju je napravio neki grafički dizajner na zahtjev novinara, bez ikakve osnove ili polazne točke.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 23 stu 2009, 11:11 
Offline

Pridružen/a: 25 kol 2009, 12:34
Postovi: 3774
Glazbenik je napisao/la:
atan je napisao/la:
vidim zauzeli ste i travnik,vitez,bugojno,mostar,pa malo i dodikove posavine hehehe.aj bar ste skromni.samo se vi uzdajte u lijepu vasu,a bosnje vas i dalje vozaju kako hoce.


Nismo mi. Kartu je priložilo uredništvo biznis.ba i odrezalo nam Jajce, Žepče, Komušinu, Kraljevu Sutjesku, Vareš i Stjepan Krst na koje polažemo pravo.

Avatar (crni labud) je suptilna poruka, da ste (Crni labudovi) tu i da nas držite na oku?



bio on crni ili bijel, svejedno će mu letit perje.

_________________
Šta je PIČKE? Di vam je ponos kojeg zazivate!?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 23 stu 2009, 17:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
Picula,Pusipička i svi ini su za 3 entitet.
Je*em ti izbore i ljudsku pohlepu za vlast.
Neka neka,treba ih podsjecati na to . :HercegBosanac

Jos da Stipe Fesić :osama ,to izjavi i puce zemlja te proguta ga mrak.

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 25 stu 2009, 10:00 
Offline

Pridružen/a: 25 stu 2009, 09:58
Postovi: 3
E sad su svi za treci entitet. Nevjerujem nikom. Sve je to golo prkno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 28 stu 2009, 00:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lis 2009, 12:36
Postovi: 2103
Lokacija: grad
DaniKU je napisao/la:
Citat:
Ni Banac ne isključuje treći entitet, ali:

„Možete imati dva entiteta, možete ih imati pet ili 55, ali ako su oni zasnovani na etničkom principu, onda niste ništa postigli. U tome je cijeli problem. Milim da nije posebno originalno reći da je najveći problem sa gospodinom Dodikom, koji vodi jednu rušilačku politiku, ali nije on jedini. Tek onda kada se te strukture promijene, može doći do nekog drugačijeg rješenja. Ne isključujem duboke sukobe oko ovih bosansko-hercegovačkih pitanja.“
Majmun ne želi shvatiti da se ne može nacionalno pitanje u BiH riješiti guranjem anacionalnih rješenja.

Banac je nepopravljivi multietničar, *** od čovjeka, koje se cijeli život bori za nekakvu multikulturalnu utopiju (a takvo nešto ne postoji nigdje na svijetu).
Roditelji su mu bili odani iluziji jugoslavenstva, a on je odan iluziji multikulturalizma.

Banac je protiv komunizma, ali je jednako anacionalan kao i najgore komunjare.

_________________
Nacionalizam je ideologija i pokret koji ističe interese i prava nacije, ponajprije njezino pravo na samoodređenje.

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 01 ruj 2018, 14:36 
Offline

Pridružen/a: 30 lip 2016, 15:26
Postovi: 7774
https://priznajem.hr/novosti/herceg_bos ... zam/66845/

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sdp ... 21184.aspx

:D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 01 ruj 2018, 16:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Traže Džafir, Dževad, Hasan, Emir i Reuf.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 01 ruj 2018, 18:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9554
Lokacija: HR HB
Prvi džamijski saff SDP u taqqia modu graDŽani svijeta u misiji Jihad euro kijameta.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 01 ruj 2018, 18:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1446
Glupi talibani kao pravi Muje ne znaju osmisliti ništa argumentirano nego samo nabacuju optužbe na Hrvate kako koja odgovara trenutnoj ljevičarskoj politici na zapadu. Prvo si bio fašist ako tražiš svoja prava, danas si rasist a sutra će Hrvati vjerojatno biti neinkluzivni transfobični seksisti zbog traženja da se poštuje zakon. Međutim, ono što uvijek ostaje isto jest da Osama na zapadu nikada nije Bosniak nego samo bosnian muslim i tu ne pomaže nikakvo takijanje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 01 ruj 2018, 19:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Već godinama muslimani rade sami protiv svojih vitalnih nacionalnih interesa. Samo su preglupi da to shvate.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 01 ruj 2018, 23:43 
Offline

Pridružen/a: 01 stu 2011, 07:41
Postovi: 267
Picula je pametan lik. Velika steta sto nije preuzeo RH SDP.

Smijesno je da muslimanski SDP kritizira Piculu za "nacionalizam", a njihov SDP vode najveci muslimanski nacionalisti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 07 svi 2020, 23:49 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 69044
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.
Vojni proračun Bošnji je manji od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 08 svi 2020, 01:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 sij 2014, 18:23
Postovi: 625
Ništa od EU za još najmanje jednu generaciju.

30 godina kasnije je jasno da su se naši predstavnici i Zagreb i EU pogrešno, podcjenjivački i kukavički postavili prema ekspanzijonističkoj politici Muslimana BiH.

Nažalost dok se ne izbriše iz glave Islamistima za sva vremena i najmanja mogućnost da će se jednog dana proširiti na ostatak slobodnog djela Federacije BiH priča o EU je besmislena i samo trošenje vremena.

Ali i EU treba sve pipe zavrnuti i nikakve nepovratne pomoć ne bi smjelo biti. Muslimanski predstavnici su dovoljno pametni (tu politiku su copy/paste od Beograda), takijaju o Europi samo onoliko koliko moraju da izvuku financisku pomoć od njima mrskih kjafira.

Mrkva i štap za predstavnike Muslimaske zajednice nema nikakvog učinka i smisla. Greška je bila i očekivati da milion i kusur Sunita će igrat po sličnim pravilima (da bi igrao po sličnim pravilima - moraš djeliti slične vrijednosti) kao ostatak Europa a ne sa (puno bliže) Talibanima ili Hezbollahu (mada mi Hezbollah nekad djeluje pragmatičniji od SDA).

HNS mora ponovo sjesti i sve opcije staviti na stol… mi smo sad već 10ak godina duboko u fazi “Ciprizacije” BiH. Imperativ je tražiti prijatelje i podršku ne samo od Zagreba i Banja Luke nego i puno dalje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: I Tonino Picula za treći entitet!
PostPostano: 08 svi 2020, 06:03 
Offline

Pridružen/a: 08 sij 2020, 16:34
Postovi: 24718
Fela Kuti je napisao/la:
HNS mora ponovo sjesti i sve opcije staviti na stol… mi smo sad već 10ak godina duboko u fazi “Ciprizacije” BiH. Imperativ je tražiti prijatelje i podršku ne samo od Zagreba i Banja Luke nego i puno dalje.


Možda i najvažnija stvar za BIH Hrvate je upravo ova. Tražiti prijatelje koji će osigurati makar neutralnu poziciju EU kada dođe stani pani.

Putin i Kinezi će odraditi zatvaranje OHRa, biologija odlazak Inzka, Srbi će razbiti BIH. Hrvati moraju biti spremni na sve to.

_________________
Čuvajte nacionalnu homogenost ko zjenicu oka svoga!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 23 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: Grom, mirusvijetu, Robbie MO, Rogle, Shchepo, Teuton, Vukota i 457 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO