Znači, u Eritreji je sudstvo nezavisnije od ovog bantustana...
http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Su ... 71443.htmlSud BiH: Različiti zakoni za Srbe i Bošnjake
DRAGAN SLADOJEVIĆ - 14.12.2012 09:00
SARAJEVO - Alija Osmić osuđen je pred Sudom BiH na tri godine zatvora zbog fizičkog i psihičkog zlostavljanja pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u Bugojnu 1993. i 1994. godine, a ista institucija zbog fizičkog maltretiranja Bošnjaka 1992. godine u Sarajevu osudila je braću Gorana i Zorana Damjanovića na 11 odnosno deset i po godina.
Sagovornik "Nezavisnih", upućen u tok ovih sudskih procesa, ističe da se jedna od najvećih kontradiktornosti ogleda u tome što je pri procesu protiv dvojice Srba primijenjen Krivični zakon BiH, dok je Krivični zakon bivše SFRJ primijenjen u slučaju "Osmić".
"Krivični zakon BiH, koji je primijenjen u slučaju 'Damjanovići', stroži je i uopšte nije važio u vrijeme izvršenja djela. Sa druge strane, prvostepenom presudom Osmić je bio osuđen na 11 godina zatvora, a nakon ulaganja žalbe održano je ponovno suđenje pred Apelacionim vijećem Suda BiH. Da bi kazna mogla biti ublažena na tri godine, u drugostepenom postupku protiv Osmića primijenjen je Krivični zakon SFRJ, te je osuđen na tri godine", naglašava sagovornik "Nezavisnih".
Druga nelogičnost, dodaje naš izvor blizak bh. pravosudnim institucijama, odnosi se na "vaganje" djela zbog kojih su osuđeni Damjanovići i Osmić.
"Braća Damjanovići su osuđeni zbog fizičkog maltretiranja Bošnjaka, a za teže krivično djelo, odnosno za fizičko zlostavljanje Hrvata, Osmiću je drugostepenom presudom 'pripala' blaža kazna", ističe naš sagovornik.
Da sve bude još simptomatičnije, sudija Azra Miletić je bila predsjednik Sudskog vijeća u drugostepenom procesu protiv braće Damjanovića, a u slučaju "Osmić" bila je predsjednik Apelacionog vijeća, koje je Krivični zakon bivše SFRJ primijenilo kada je Osmićevu prvostepenu kaznu od 11 godina ublažilo na konačnu kaznu od tri godine zatvora.
Važno je reći da je Osmić dobio najnižu kaznu koju je Sud BiH izrekao za ratne zločine
Važno je reći da je Osmić dobio najnižu kaznu koju je Sud BiH izrekao za ratne zločine i četvrta je presuda u kojoj je primijenjen zakon bivše SFRJ.
Zbog svega, naglašava sagovornik "Nezavisnih" blizak bh. pravosuđu, sudije u ovim predmetima trebalo bi razriješiti dužnosti.
"Štaviše, da nepravda bude još drastičnija, ublažavanje kazne Osmiću izvršeno je zbog navodne osvete zbog koje je on zločin počinio, jer su prethodno izvršeni zločini nad Bošnjacima", zaključio je naš sagovornik.
Da je ovdje riječ o narušavanju ustavnog načela o jednakosti građana pred zakonom, smatra Željko Mirjanić, profesor Pravnog fakulteta Banjaluka.
"Takođe, ovdje je narušena i Evropska konvencija o ljudskim pravima. Za sve građane može se primijeniti samo jedan zakon", jasan je Mirjanić.
I Aleksandra Pandurević, zamjenik predsjedavajućeg Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma bh. parlamenta, smatra da je ovdje riječ o dvostrukim aršinima.
"To je ustaljena praksa Suda BiH, odnosno ništa novo. Kada su u pitanju Srbi, dovoljno je da su, primjera radi, vidjeli da je neko nekog ubio i oni postaju dio zločinačke grupe, dok se Bošnjacima sudi za pojedinačno krivično djelo", ističe Pandurevićeva, dok iz Suda BiH, do zaključenja današnjeg broja "Nezavisnih", na pitanja u vezi s ovim presudama, koja smo poslali, odgovore nismo dobili.