HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 tra 2024, 05:21.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Hoće li buknut kriza na Zapadu?
PostPostano: 01 sij 2024, 22:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 21:29
Postovi: 1519
Svjedoci smo mnogih promjena na Zapadu i u našim životima. Nekako se čini kao da stabilnost propada kao zrnca pijeska u ruci i da svijet nikad više neće bit kao što je bio. Svjedoci smo mnogih nestabilnosti-Kovid, rat u Ukrajini, nekontrolirana imigracija, rat Izraela i Hamasa, dužnička kriza, inflacija, urušeni interseksualni odnosi, političke netrpeljivosti između ljevice/desnice/imigranata… Pogotovo je za ovu godinu to važno u kontekstu američkih izbora gdje mala omaška može dovesti do gadne krize.

Ja osobno ne mislim nužno da će u ovoj godini nešto buknut, već negdje unutar desetljeća malo kasnije. Ovog sam mišljenja jer smatram da će se krediti ove godine još moći otplaćivat i da vrh Amerike ne želi dodatne financijske probleme prije izbora. I ako nešto bude ove godine, kako su izbori krajem godine problem će se samo pomjerit u 2025

Što vi mislite?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoće li buknut kriza na Zapadu?
PostPostano: 01 sij 2024, 22:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23302
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Ja bih nekoliko teza postavio.

* Mislim da je prosao vrhunac Zapada prije 10-15 godina.
* Dominacija je dugo trajala tako da i pad nece biti za nekoliko godina. Mogao bi desetljecima trajati lagani pad, koji ce se ocitovati da ce Istok sustizati Zapad u standardu iz godine u godinu.
* Uzrok je kao i svakom carstvu koje dozivi zvjezdane trenutke i monopol u svijetu - opca dekadencija, pad motiviranosti ljudi da prave jos bolje drustvo, lijenost, povrsnost, razmazenost kao dominantne matrice ponasanja generacija rodjenih u blagostanju...
* Nece biti pada USA dok imaju rezervnu svjetsku valutu u svojim rukama. Tek kad istok ugrozi dolar kao opce sredstvo placanja u svijetu, bit ce nagli pad utjecaja USA u svijetu. Ovo se pocelo nagrizati pomalo, ali jos ne znacajno.
* Internet je omogucio prosirenje mnogo znanja, koja su nekad bila iskljucivo na Zapadu. U mom poslu, neki specijalni fragmenti i znanja, vecina youtube tutoriala i ljudi koji se doticu tog problema je iz Indije, Tajlanda, Filipina, Vijetnama i rade to jako dobro. Nije da nema na engleskom iz USA ili EU, ali ovi s istoka postaju brojniji i kako sam rekao - vladaju jako dobro nekim dosta specificnim fragmentima struke.
* vidjet cemo u kojem smjeru ce ici umjetna inteligencija...
* Zapad (pogotovo europski) se priblizio nekom hibridu socijalizma, do kojeg su doveli prejaki sindikati i radnicka prava, a te uravnilovke dugorocno uvijek dovedu do loseg gospodarstva

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Hoće li buknut kriza na Zapadu?
PostPostano: 01 sij 2024, 22:54 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2022, 20:03
Postovi: 531


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 49 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO