HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 02:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 22 pro 2013, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Citat:
slika

http://dnevno.hr/vijesti/hrvatska/10957 ... -kruh.html

Tužan Božić u braniteljskoj obitelji: 'Moj muž, bolesni branitelj, plače skrivećki kad iz trgovine donesem samo kruh!'

Eto, rekla sam, sada mi je lakše, nekome sam se požalila. Mi slavimo Božić tako što se ispovjedimo, idemo na svete mise, polnoćku i poslije taj dan ja plačem skrivećki da ga ne povrijedim, da njega ne boli, mada mislim da i on čini isto. Više smo gladni nego siti, cijeli mjesec jedemo samo krumpire i veselimo se kada stigne skrb jer si kupimo frišling i najedemo – završava tužnu priču Suzana Šunjić, supruga bolesnog branitelja

Priča koja dolazi iz Slavonskog Broda, sve je samo ne blagdanska. U njoj nema lampica, poklona, blještavih kuglica, a naročito nema blagdanskog stola. U njoj je samo ogoljeni, oboljeli branitelj kojem je preostala samo molitva, koje se on ni u trenucima gladi ne odriče. Božidar Šunjić, ipak, ne želi pričati o tome jer mu je neugodno i jer smatra da ima ljudi kojima je teže.

"Ima ljudi s četvero ili petero djece, bez ikakvih primanja, ima teško bolesne djece... Njima pomozite...", jedino je što je kazao Božidar. I da je želio više kazati, ne bi mogao jer je teško bolestan. To nam je potvrdila njegova supruga Suzana Šunjić:

- Ratovao je doslovno od prvog dana. Sjećam se kad je kući donio tada "milicijsku" uniformu s koje sam ja skidala petokraku i prišila šahovnicu. Tada još nije ni bilo ZNG-e, samo plavci. Čim su se formirale brigade, Božidar je pristupio 118. riječkoj, nakon toga 108. brigadi u Slavonskom Brodu. S koliko volje i žara je odlazio na bojišnice... I tako, sve do kraja rata. Punih pet godina. Sada? Evo, leži u krevetu, spao je na 50 kilograma, skleroza kostiju, PTSP, depresija, aneksioznost i da ne nabrajam dalje – upućuje nas za početak u samo dio problema supruga branitelja.

- Mi živimo samo od 1.100 kuna skrbi koje on, kao takav dobiva od države, jer kažu, nema pravo na mirovinu. Svugdje, na svim komisijama proglašen je nesposobnim, ali u mirovinu mu ne daju. U registru mu je upisan samo mali dio, ne znamo kako je to moguće. Iz očaja sam pisala i Ranku Ostojiću koji mi je odgovorio da "moj suprug treba otići u Rijeku i pronaći suborce s kojima je ratovao". Ma, za početak, otkud nam novac? Dobro, otišli bi do tamo auto-stopom, ali tražiti ljude po Rijeci trajalo bi dva-tri dana, treba nešto jesti, treba i spavati. I, kakvo traženje suboraca? Kome su pripisani dani ratovanja mog muža? Pa, dobro se sjećam predsjednika HVIDRA-e u čijem sam kafiću jedno vrijeme radila kako je potpisivao ranjavanja i ratne puteve kojekakvim tipovima. Samo bi sparkirali mercedese i BMW-e pred kafićem, pružili mu kovertu punu eura i tako si kupili status – priča nevjerojatnu priču Suzana Šunjić, pa tek onda priznaje u kakvim mukama žive:

- Dolazi Božić, za mene i mog supruga veliki dan. Ali, mi nemamo ništa. Ovog trena imamo 20 kuna u džepu i to nam je sve do 15.1.2014. Nekom čarolijom uspijemo s tom skrbi platiti režije, ali ovaj mjesec smo morali kupiti drva. Branitelji koji teško žive inače imaju pravo na besplatna drva, ali smo odbijeni upravo zbog te skrbnine od tisuću kuna. Sad hodam Kauflandom s kruhom u ruci i gledam ljude s punim kolicima. Čitav mjesec jedemo samo krumpire, a psu dajemo krumpirovu ljusku. Sramim se sebe, ali znam da ne bih trebala. Imamo još nekog ponosa, vjerujemo u Boga koji će nam pomoći, volimo Hrvatsku i dalje iako ona nikako to da prepozna. I pored sve muke, sa veseljem sam bila angažirana na štandu za referendum protiv ćirilice. Znam, pregladovat ćemo ovaj Božić, stisnule su nas ovrhe, naša mala kućica samo što se ne sruši koliko je trošna, krov curi... Želim da znate kako živi branitelj i to dragovoljac iz 1991. god. Evo još jedan Božić u bijedi, neimaštini s 3 izreke: prihvati situaciju, zahvali Bogu za tu situaciju i zamoli Ga da se proslavi kroz tu situaciju. Svjesni smo da mirovinu ne može dobiti, iako svugdje piše da je nesposoban, svjesni smo da nema izlaza za naš krov, financije, bolje sutra, ali imamo ljubav jedno prema drugom i gutamo. Koliko ćemo još moći gutati, samo Bog zna. Ovi dani oko Božića, Uskrsa su nam najteži, najgori, bole, peku, gledamo one kojma je gore i tješimo se. Eto, borci do smrti. Eto, rekla sam, sada mi je lakše, nekome sam se požalila. Mi slavimo Božić tako što se ispovjedimo, idemo na svete mise, polnoćku i poslije taj dan ja plačem skrivećki da ga ne povrijedim, da njega ne boli, mada mislim da i on čini isto. Više smo gladni nego siti i veselimo se kada stigne skrb jer si kupimo frišling i najedemo se – završava tužnu priču Suzana Šunjić koja i dalje smatra kako ima ljudi kojima je pomoć potrebnija.

Za one koji ipak žele na bilo koji način pomoći ovoj obitelji branitelja, mogu to učiniti preko sljedećeg kontakta:

Suzana i Božidar Šunjić, Lj. Posavskog 44 35000 Slavonski Brod,

mob: 091/ 253 17 16


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 11:09 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Strasno. I ljudi jos moraju moliti za pomoc. U svakom slucaju ne trebaju se oni stiditi.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 11:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Aztec je napisao/la:
Strasno. I ljudi jos moraju moliti za pomoc. U svakom slucaju ne trebaju se oni stiditi.



naravno.
ljudi već šalju pomoć, a posjetili su ih i iz Stožera. valjda će čovjek dobiti mirovinu koju zaslužuje.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 11:28 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
A ne znam za mirovinu i u cemu je bio prvotni problem.

Al zar nema tu neki doplatak za djecu? Valjda i tu nesto dobiju? Jos neka socijalna pomoc valjda postoji?

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 11:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
Aztec je napisao/la:
A ne znam za mirovinu i u cemu je bio prvotni problem.

Al zar nema tu neki doplatak za djecu? Valjda i tu nesto dobiju? Jos neka socijalna pomoc valjda postoji?



žive od 1100 kn socijalne pomoći. dijete/djeca su odrasla.
u ovoj državi sve naopako. onom lopovu Mesiću plaća se vila i šofer, a branitelji nemaju šta jesti. :mad

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 12:14 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Pa kako su djeca odrasla ako im je dijete ovo sa slike? Pa u Sarajevu se daje djeciji doplatak do 27. godine zivota. 50 KM za svako dijete do 14 a do 27 za starije dijete koje je na redovnom skolovanju. Ona djeca bez roditelja dobivaju vise. Tu bi trebalo sigurno biti i vise.

Mislim da ovo sto navodi nije socijalna vec nesto za branitelje ili invalide.

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 12:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 25 pro 2012, 19:27
Postovi: 17349
Lokacija: יום טוב
to im je unuka. a novac koji dobivaju je nekakva "opskrbnina" iliti socijalna pomoć. čovjek je hrvatski branitelj a ne prima mirovinu zbog birokracije.

_________________
Ako išta ne podnosim to je kad me netko tjera da radim. - Naša Kvačica

Takozvana RS je genocidna tvorevina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 12:39 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:32
Postovi: 11675
Lokacija: Varta drzava
Aha. Mislim da im treba pomoci. Al slika djeteta i to koje nije njihovo u ove svrhe mi se nikako ne svidja. Cija god da je to ideja bila. Moguce i novinara da potakne ljude...

_________________
Prvo i najbitnije!!! Kupuj Janu, i kupi je u Konzumu!!!
Život je tvoje igralište
Pretpostavka je majka svih zajeba
Svi mi prdimo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 23 pro 2013, 13:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 sij 2012, 03:21
Postovi: 15067
Lokacija: Zagreb
Šta se ne stavi nekakav račun na koji se može uplatiti.

_________________
Do godine u Herceg Bosni. :HercegBosanac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bolesni branitelj iz Slavonskog Broda
PostPostano: 24 stu 2017, 09:57 
Offline

Pridružen/a: 24 lis 2017, 10:24
Postovi: 8
Strasno. I ljudi jos moraju moliti za pomoc. U svakom slucaju ne trebaju se oni stiditi.


สมัคร gclub


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO