HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:15.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 13 lis 2023, 09:54 
Offline

Pridružen/a: 13 lis 2023, 09:47
Postovi: 7
Pozdrav članovima,
Istražujem događaje iz jeseni 1995 na području Ključke doline pa me interesuje ima li ko na forumu ko je upućeniji šta se sve dešavalo na području tadašnje opštine Ključ,sada Ribnik pred sam kraj rata.Ko je ARBiH / HVO držao koje položaje i koja sela,kako je prošla kontraofanziva Srba itd itd... Nekako realno gledište me interesuje iz Hrvatske perspektive jer oba naroda ovdje imaju svoje verzije.

Unaprijed hvala!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 13 lis 2023, 10:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Dmitardjukic je napisao/la:
Pozdrav članovima,
Istražujem događaje iz jeseni 1995 na području Ključke doline pa me interesuje ima li ko na forumu ko je upućeniji šta se sve dešavalo na području tadašnje opštine Ključ,sada Ribnik pred sam kraj rata.Ko je ARBiH / HVO držao koje položaje i koja sela,kako je prošla kontraofanziva Srba itd itd... Nekako realno gledište me interesuje iz Hrvatske perspektive jer oba naroda ovdje imaju svoje verzije.

Unaprijed hvala!

Bio sam u tom području pred kraj rata. Šta te zanima?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 13 lis 2023, 11:39 
Offline

Pridružen/a: 13 lis 2023, 09:47
Postovi: 7
Mar-kan je napisao/la:
Dmitardjukic je napisao/la:
Pozdrav članovima,
Istražujem događaje iz jeseni 1995 na području Ključke doline pa me interesuje ima li ko na forumu ko je upućeniji šta se sve dešavalo na području tadašnje opštine Ključ,sada Ribnik pred sam kraj rata.Ko je ARBiH / HVO držao koje položaje i koja sela,kako je prošla kontraofanziva Srba itd itd... Nekako realno gledište me interesuje iz Hrvatske perspektive jer oba naroda ovdje imaju svoje verzije.

Unaprijed hvala!

Bio sam u tom području pred kraj rata. Šta te zanima?

Zanima me ko je držao položaje u centru opštine Ribnik,da li HVO ili AR BiH? Takođe,sela na lijevoj obali Sane Velijašnica i Velije ako vam je poznato ko je zauzeo ta sela? Mi smo svi pobjegli,ja sam tada imao 3-4 godine ali se sjećam panike u narodu i samog bježanja.Kažu da je tu bilo i malo puškaranje ARBiH i HVO no nisam siguran koliko je to tačno.
Da li je bilo ikakvog otpora naše vojske?
Hvala i pozdrav!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 13 lis 2023, 22:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Koliko znam, situacija je otprilike ovakva;

slika

Nakon što je završila Oluja, 8.rujna je HV krenuo prema Jajcu, zauzet je Vitorog, počela je operacija Maestral.

Nakon četri dana su Srbi pokrenuli svoju dugoočekivanu kontru u zaleđu i napali rezerviste HVa oko Grahova, startali su svoju operaciju Vaganj, koja je trebala krenuti još prije više od mjesec dana, dan nakon Oluje.
Tog dana HV zauzima Mliništa i Šipovo, prijeti odsjećanju Dnovakufa, približava se Jajcu (zauzima ga sljedeći dan, 13. rujna).
Taj dan je HV i razbio srpsku kontru i ušao u Drvar.

S tkz. aBiH je HV, kao saveznicima dogovorio pravce kretanja, kojih se "aBiH" nije držala.
13. rujna su startali operaciju Sana.
15. rujna su ušli u Petrovac, grad je bio pust kako je HV dobio Srbe južno, te se zaletjeli na prijelaz Oštrelj koji je držao HV.
Kako je HV mislio da su to Srbi ("aBiH" nije trebalo biti tu, trebali su ići Unom i na Prijedor) par ljudi im je i poginulo tu.
Isti dan su dobili i par granata od Gotovine, kada su počeli kopati rovove ispod Jajca (i to nakon što su ušli u Dnovakuf i Vinac, koje smo im po dogovoru prepustili).

16. rujna su se muslimani prošetali i do Ključa, zauzeli su i Ribnik tada.
Sve suprotno dogovoru s HVom.
17. rujna su nešto napravili na smjeru na kojem su trebali biti, zauzeli su Krupu, te došli u okolicu Sanskog Mosta.

Tu je HV završio operaciju Maestral.
----------------------------------------

S obzirom da su muslimani prekinuli pravac napredovanja HVa, a da je HV htio maknuti Srbe iz Pounja, 18. rujna je krenula operacija Una.
Ona je trajala samo jedan dan, bila je organizirana zbrda-zdola i muslimani su opet izdali, stali su na jugu, nisu napali na Bosanski Novi, kao što je dogovoreno.
HV je htio maknuti Srbe posebno iz Stare Gradiške (druga strana Jasenovca) iz očitih razloga, a onda bi muslimani dobili i Kozaru.
No kao što rekoh, muslimani su izdali.
Amerikanci su tražili da se pritisne Srbe, no ispalo je da nisu dali baš dobre informacije o jačini srpskih snaga tu.

Tuđman je prekinuo ofenzivna djelovanja.

Srbi su dovukli pojačanja i krenuli na muslimane, došli pod Ključ, mislim da su zauzeli i Ribnik.
Kontra im je krenula 20. rujna, 20.-22. rujna su odbacili muslimane na sjeveru, par km oko Krupe i Ljubije.
23.-24. su krenuli prema Otoci.
Malo su usporili, dio trupa su povukli prema Mrkonjiću i Doboju, ali su svejedno potiskivali muslimane.
Opet su se uključili Amerikanci, opet su tražili da se pritisne Srbe.
--------------------------------------------------------------------------

8. listopada je startao Južni potez.
Sada je HV ušao u Ribnik, Mrkonjić i Bočac.
11. listopada je HV stigao na obronke Manjače.
HV je tu pružio artiljerijsku potporu, pa je "aBiH" ušla u prazan Sanski Most.
Opet su se uključili Amerikanci i pritisnuli crveno svjetlo za sljedeće operacije.
15.listopada je stao Južni potez, a muslimani su nešto puškarali do 20. listopada.
------------------------------------------------------------------------------------

I to je bilo to, 1.studenog je počela konferencija u Daytonu.
Tu se HV povukao iz Bočca, Ribnika i Šipova, današnje linije na području općine Ključ su one što su držali muslimani, HV i HVO su se u potpunosti povukli (par kota s juga općine je pripojeno općinama Drvar i Mrkonjić u HBŽu).

Tu su ti i neke ideje na tom frontu;

slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 14 lis 2023, 09:53 
Offline

Pridružen/a: 13 lis 2023, 09:47
Postovi: 7
Ceha je napisao/la:
Koliko znam, situacija je otprilike ovakva;

slika

Nakon što je završila Oluja, 8.rujna je HV krenuo prema Jajcu, zauzet je Vitorog, počela je operacija Maestral.

Nakon četri dana su Srbi pokrenuli svoju dugoočekivanu kontru u zaleđu i napali rezerviste HVa oko Grahova, startali su svoju operaciju Vaganj, koja je trebala krenuti još prije više od mjesec dana, dan nakon Oluje.
Tog dana HV zauzima Mliništa i Šipovo, prijeti odsjećanju Dnovakufa, približava se Jajcu (zauzima ga sljedeći dan, 13. rujna).
Taj dan je HV i razbio srpsku kontru i ušao u Drvar.

S tkz. aBiH je HV, kao saveznicima dogovorio pravce kretanja, kojih se "aBiH" nije držala.
13. rujna su startali operaciju Sana.
15. rujna su ušli u Petrovac, grad je bio pust kako je HV dobio Srbe južno, te se zaletjeli na prijelaz Oštrelj koji je držao HV.
Kako je HV mislio da su to Srbi ("aBiH" nije trebalo biti tu, trebali su ići Unom i na Prijedor) par ljudi im je i poginulo tu.
Isti dan su dobili i par granata od Gotovine, kada su počeli kopati rovove ispod Jajca (i to nakon što su ušli u Dnovakuf i Vinac, koje smo im po dogovoru prepustili).

16. rujna su se muslimani prošetali i do Ključa, zauzeli su i Ribnik tada.
Sve suprotno dogovoru s HVom.
17. rujna su nešto napravili na smjeru na kojem su trebali biti, zauzeli su Krupu, te došli u okolicu Sanskog Mosta.

Tu je HV završio operaciju Maestral.
----------------------------------------

S obzirom da su muslimani prekinuli pravac napredovanja HVa, a da je HV htio maknuti Srbe iz Pounja, 18. rujna je krenula operacija Una.
Ona je trajala samo jedan dan, bila je organizirana zbrda-zdola i muslimani su opet izdali, stali su na jugu, nisu napali na Bosanski Novi, kao što je dogovoreno.
HV je htio maknuti Srbe posebno iz Stare Gradiške (druga strana Jasenovca) iz očitih razloga, a onda bi muslimani dobili i Kozaru.
No kao što rekoh, muslimani su izdali.
Amerikanci su tražili da se pritisne Srbe, no ispalo je da nisu dali baš dobre informacije o jačini srpskih snaga tu.

Tuđman je prekinuo ofenzivna djelovanja.

Srbi su dovukli pojačanja i krenuli na muslimane, došli pod Ključ, mislim da su zauzeli i Ribnik.
Kontra im je krenula 20. rujna, 20.-22. rujna su odbacili muslimane na sjeveru, par km oko Krupe i Ljubije.
23.-24. su krenuli prema Otoci.
Malo su usporili, dio trupa su povukli prema Mrkonjiću i Doboju, ali su svejedno potiskivali muslimane.
Opet su se uključili Amerikanci, opet su tražili da se pritisne Srbe.
--------------------------------------------------------------------------

8. listopada je startao Južni potez.
Sada je HV ušao u Ribnik, Mrkonjić i Bočac.
11. listopada je HV stigao na obronke Manjače.
HV je tu pružio artiljerijsku potporu, pa je "aBiH" ušla u prazan Sanski Most.
Opet su se uključili Amerikanci i pritisnuli crveno svjetlo za sljedeće operacije.
15.listopada je stao Južni potez, a muslimani su nešto puškarali do 20. listopada.
------------------------------------------------------------------------------------

I to je bilo to, 1.studenog je počela konferencija u Daytonu.
Tu se HV povukao iz Bočca, Ribnika i Šipova, današnje linije na području općine Ključ su one što su držali muslimani, HV i HVO su se u potpunosti povukli (par kota s juga općine je pripojeno općinama Drvar i Mrkonjić u HBŽu).

Tu su ti i neke ideje na tom frontu;

slika


Puno informacija nisam znao ,neke jesam.
Hvala na članku.Toliko borbi je bilo oko Ključa i toliko događaja u jesen '95 da sad 30 god nakon toga je teško utvrditi šta i kako je bilo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 04:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Dmitardjukic je napisao/la:
Puno informacija nisam znao ,neke jesam.
Hvala na članku.Toliko borbi je bilo oko Ključa i toliko događaja u jesen '95 da sad 30 god nakon toga je teško utvrditi šta i kako je bilo.


Ovo što sam gore napisao je ono što sam našao po netu, te čitajući razne priče od sudionika (tipa Holbrookovi memoari).
To mi i jedino ima smisla.
Da je HVO zauzeo Ribnik u Maestralu, Srbi bi malo teže ugrozili Ključ.
A nakon Južnog poteza su ga držali, skupa s Bočcem i Mrkonjićem.

Nakon Maestrala su Srbi (gdje su mogli) izbjegavali sukob s HVom, Vaganj je loše prošao, vidjelo se koliko je HV obučen i spreman, a VBS je imala manjak ljudstva.
S druge strane su muslimani im bili glineni golub za napucavanje, "vojska" bez artiljerije koja se zaletila na prvu crtu, gdje nisu trebali biti.
Na kraju je HV obranio Ključ i omogućio muslimanima da uđu u Sanski Most.
Oni su se cijelo vrijeme šlepali za nama.
Da je i bilo nešto oko BL, vjerojatno bi poslužili kao topovsko meso, Izetbegović baš nije pretjerano pazio na svoje vojnike...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 10:12 
Offline

Pridružen/a: 13 lis 2023, 09:47
Postovi: 7
Ceha je napisao/la:
Dmitardjukic je napisao/la:
Puno informacija nisam znao ,neke jesam.
Hvala na članku.Toliko borbi je bilo oko Ključa i toliko događaja u jesen '95 da sad 30 god nakon toga je teško utvrditi šta i kako je bilo.


Ovo što sam gore napisao je ono što sam našao po netu, te čitajući razne priče od sudionika (tipa Holbrookovi memoari).
To mi i jedino ima smisla.
Da je HVO zauzeo Ribnik u Maestralu, Srbi bi malo teže ugrozili Ključ.
A nakon Južnog poteza su ga držali, skupa s Bočcem i Mrkonjićem.

Muslimani su popalili i uništili kompletan taj kraj gdje smo većina,popalili vjerske objekte i zgrade iako realno nisu imali potrebe jer tu nije bilo otpora.Ključ nisu koliko znam uništavali.Sve u svemu komplikovana priča.

Nakon Maestrala su Srbi (gdje su mogli) izbjegavali sukob s HVom, Vaganj je loše prošao, vidjelo se koliko je HV obučen i spreman, a VBS je imala manjak ljudstva.
S druge strane su muslimani im bili glineni golub za napucavanje, "vojska" bez artiljerije koja se zaletila na prvu crtu, gdje nisu trebali biti.
Na kraju je HV obranio Ključ i omogućio muslimanima da uđu u Sanski Most.
Oni su se cijelo vrijeme šlepali za nama.
Da je i bilo nešto oko BL, vjerojatno bi poslužili kao topovsko meso, Izetbegović baš nije pretjerano pazio na svoje vojnike...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 10:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Dmitardjukic je napisao/la:
Muslimani su popalili i uništili kompletan taj kraj gdje smo većina,popalili vjerske objekte i zgrade iako realno nisu imali potrebe jer tu nije bilo otpora.Ključ nisu koliko znam uništavali.Sve u svemu komplikovana priča.


Pa da.
Imaš ovdje nacionalnu strukturu tog područja (mogu se uspoređivati popisi 1991 i 2013).
http://www.statistika.ba/?show=12&id=20508
http://www.statistika.ba/?show=12&id=11509

U samom gradu Ključu je bila oko trećina muslimana, da su tu išli paliti, vjerojatno bi i sebe zapalili, koliko su spretni bili.
Imaš par videa iz Oluje o njima i njihovoj "vojsci".
To ti je doslovce izgladnjela sirotinja, kruha su gladni bili, krali su brašno po kućama.
A palili su vjerojatno da prikriju pljačke i oskvrnuća objekata.
Nije to vojska to je pljačkaška skupina bila...

Imaš i ove priče kako su zeznuli HV, tu ih je (na Oštrelju) i nešto poginulo.
Kod Jajca nije, ali da ih Gotovina nije zasuo granatama kad su počeli kopati rovove, vjerojatno bi.
Jer oni su si zabrijali da su najjača vojska (a bez artiljerije su bili) i da se preko Jajca i Ključa moraju spojiti.
Vjerojatno bi budale tu napale HV (koji je bio neusporedivo jači), bez obzira što su radi HVa i dobili Dnovakuf i sela na jugu Jajca.
HV je oko Ključa i Petrovca ratovao za njih, da je HV ušao u Prijedor, to bi njima išlo na kraju, ali budale su radile kontra svojih saveznika.
Na kraju smo im i previše dali, dobili su 10ak posto BiH u Oluji i nakon, a u Daytonu se još HV povukao s ovih pet posto oko Mrkonjića, da bi dobili Sarajevo i koridor prema Goraždu.
Silajdžić je crtao granicu fBiH, planirao je još razmijeniti i Drvar, Glamoč i Grahovo, za Prijedor, Doboj i slične gradove, ali su ga tu ipak "malo" urazumili.
Kukavice i izdajnici.

Nakon Maestrala ih je još ulovila panika jer ste ih vi pošteno namlatili, bila je opasnost da ćete ih potjerati natrag do predgrađa Bihaća, pa je možda i to utjecalo na neke njihove aktivnosti.
Jer da nisu Amerikanci rekli i HV intervenirao, davno njih ne bi bilo tamo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 10:36 
Offline

Pridružen/a: 17 lip 2023, 12:56
Postovi: 1310
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .

_________________
Islamo"levičarenje" na Zapadu koriste levicu za svoje ciljeve .
Pa je levica u njihovim rukama toljaga kojom se disciplinuje desnica.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 10:55 
Online

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 1964
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Ma greška svakako.Nakon Maestrala smo trebali stati i eventualno na jugu udariti kao što je bilo i planirano.Moglo se probati još eventualno u Posavini manjih pomaka napraviti.
Ali eto radiš onako kako ti se kaže.
Da se krenulo na BL opet bi naših izginulo dosta i dogodilo bi se kao i s Jajcem,Busovačom,Žepčem i ostalim mjestima.Oni bi se nakotili,a naši s vremenom iselili.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 11:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Bilo bi natezanja, no vjerojatno da, nakon nekog vremena.

Još bi i sankcije dobili u tom procesu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 11:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Noname01 je napisao/la:
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Ma greška svakako.Nakon Maestrala smo trebali stati i eventualno na jugu udariti kao što je bilo i planirano.Moglo se probati još eventualno u Posavini manjih pomaka napraviti.
Ali eto radiš onako kako ti se kaže.
Da se krenulo na BL opet bi naših izginulo dosta i dogodilo bi se kao i s Jajcem,Busovačom,Žepčem i ostalim mjestima.Oni bi se nakotili,a naši s vremenom iselili.


U Mrkonjiću je bezveze poginuo Matijaš.
U Posavini smo mogli probati oko Šamca, pa dalje na Odžak, Brod i Derventu.

Na jugu si mislio gdje, prema Kotor Varošu, ili?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 11:34 
Offline

Pridružen/a: 13 lis 2023, 09:47
Postovi: 7
Ceha je napisao/la:
Dmitardjukic je napisao/la:
Muslimani su popalili i uništili kompletan taj kraj gdje smo većina,popalili vjerske objekte i zgrade iako realno nisu imali potrebe jer tu nije bilo otpora.Ključ nisu koliko znam uništavali.Sve u svemu komplikovana priča.


Pa da.
Imaš ovdje nacionalnu strukturu tog područja (mogu se uspoređivati popisi 1991 i 2013).
http://www.statistika.ba/?show=12&id=20508
http://www.statistika.ba/?show=12&id=11509

U samom gradu Ključu je bila oko trećina muslimana, da su tu išli paliti, vjerojatno bi i sebe zapalili, koliko su spretni bili.
Imaš par videa iz Oluje o njima i njihovoj "vojsci".
To ti je doslovce izgladnjela sirotinja, kruha su gladni bili, krali su brašno po kućama.
A palili su vjerojatno da prikriju pljačke i oskvrnuća objekata.
Nije to vojska to je pljačkaška skupina bila...

Imaš i ove priče kako su zeznuli HV, tu ih je (na Oštrelju) i nešto poginulo.
Kod Jajca nije, ali da ih Gotovina nije zasuo granatama kad su počeli kopati rovove, vjerojatno bi.
Jer oni su si zabrijali da su najjača vojska (a bez artiljerije su bili) i da se preko Jajca i Ključa moraju spojiti.
Vjerojatno bi budale tu napale HV (koji je bio neusporedivo jači), bez obzira što su radi HVa i dobili Dnovakuf i sela na jugu Jajca.
HV je oko Ključa i Petrovca ratovao za njih, da je HV ušao u Prijedor, to bi njima išlo na kraju, ali budale su radile kontra svojih saveznika.
Na kraju smo im i previše dali, dobili su 10ak posto BiH u Oluji i nakon, a u Daytonu se još HV povukao s ovih pet posto oko Mrkonjića, da bi dobili Sarajevo i koridor prema Goraždu.
Silajdžić je crtao granicu fBiH, planirao je još razmijeniti i Drvar, Glamoč i Grahovo, za Prijedor, Doboj i slične gradove, ali su ga tu ipak "malo" urazumili.
Kukavice i izdajnici.

Nakon Maestrala ih je još ulovila panika jer ste ih vi pošteno namlatili, bila je opasnost da ćete ih potjerati natrag do predgrađa Bihaća, pa je možda i to utjecalo na neke njihove aktivnosti.
Jer da nisu Amerikanci rekli i HV intervenirao, davno njih ne bi bilo tamo.

Naši vojnici iz VRS iz tih krajeva ne znaju puno šta se dešavalo konkretno oko Ključa jer su bili premještani oko Prijedora,Novog Grada ili Bihaća. Bili su trećina na teritoriji grada Ključa što se sada još više primjeti jer trenutno više stanovnika ima Ribnik nego li Ključ (ovi što su ostali poslije rata su emigrirali u EU). S' druge strane izbjegli Ključni su napravili kuće po BL ili Prijedoru i realno mnogo bolje žive nego što su živjeli u Ključu.Znamo samo da su Arkanovi došli u Velečevo,nadomak Ključa i tu sve stalo.Imali su i oni velike gubitke u tim borbama.Mislim takođe da je prioritet vlasti RS tada bio da se uzme šuma oko Ribnika i Istočnog Drvara,to je šumom najbogatiji dio u bivšoj državi.Nama je kuća zapaljena kao i većini ljudi na lijevoj obali Sane, zanimljivo da je na desnoj obali sve ostalo čitavo i neoštećeno iako su bili tragovi metaka po kućama.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 11:43 
Offline

Pridružen/a: 13 lis 2023, 09:47
Postovi: 7
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Eventualan pad BL tada bi bio kraj Republike Srpske kao kompaktne cijeline.Republika Srpska iz dva ili više dijelova bi se brzo raspala i dobili bi smo još jednu čisto islamsku državu u centru Evrope.To je tada zapad znao i naravno da je zaustavio rat po svaku cijenu.
Ovako imamo ravnotežu, ništa u Sarajevu se ne može uraditi niti donijeti bez toga da se Banja Luka složi.
Da je BL tada pala Bošnjaka bi sada bilo 70% u BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 14:13 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Ne bih se ja složio. Ako pretpostavimo takav scenarij treba imati u vidu da je u Banjaluci prije rata bilo više Hrvata nego muslimana. Plus miješani brakovi kojih je bilo puno, a koji bi prišli Hrvatima. Plus nešto Srba koji bi ostali. Plus dosta izgnanih Hrvata koji bi se tu naselili.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 14:31 
Online

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 1964
Bobovac je napisao/la:
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Ne bih se ja složio. Ako pretpostavimo takav scenarij treba imati u vidu da je u Banjaluci prije rata bilo više Hrvata nego muslimana. Plus miješani brakovi kojih je bilo puno, a koji bi prišli Hrvatima. Plus nešto Srba koji bi ostali. Plus dosta izgnanih Hrvata koji bi se tu naselili.


Imaš primjere Jajca,Žepča,Busovače,a moguće i Kiseljaka.
Sve bi se to preslikalo i na ostatak.Pa vidi koliki je povratak bio u Stolac.Sreća,pa smo ipak to stavili pod kontrolu nakon povratka I evo sad imamo puno više rođenih nego Bošnjaci,ali zato sve u srednjoj Bosni su poklopili.Sto zbog pretjerivanja i ubijanja povratnika i sprječavanja povratka,što zbog ulaska u Eu,što zbog kocenja sirotinje koja živi na našoj grbači i radi u HR firmama u NT-u,Travniku,Žepču,Vitezu,Kiseljaku itd.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Dmitardjukic je napisao/la:
Naši vojnici iz VRS iz tih krajeva ne znaju puno šta se dešavalo konkretno oko Ključa jer su bili premještani oko Prijedora,Novog Grada ili Bihaća. Bili su trećina na teritoriji grada Ključa što se sada još više primjeti jer trenutno više stanovnika ima Ribnik nego li Ključ (ovi što su ostali poslije rata su emigrirali u EU). S' druge strane izbjegli Ključni su napravili kuće po BL ili Prijedoru i realno mnogo bolje žive nego što su živjeli u Ključu.Znamo samo da su Arkanovi došli u Velečevo,nadomak Ključa i tu sve stalo.Imali su i oni velike gubitke u tim borbama.Mislim takođe da je prioritet vlasti RS tada bio da se uzme šuma oko Ribnika i Istočnog Drvara,to je šumom najbogatiji dio u bivšoj državi.Nama je kuća zapaljena kao i većini ljudi na lijevoj obali Sane, zanimljivo da je na desnoj obali sve ostalo čitavo i neoštećeno iako su bili tragovi metaka po kućama.


Na kraju je Mrkonjićki džep vraćen samo radi postotka, to su šume, priroda, tamo nije bilo muslimana.

Arkan bi uzeo Ključ i vjerojatno potegao sve do Bihaća.
Oni su imali gomilu mrtvih, Izetbegović je na vojsku gledao kao na krumpire, imali su ogroman natalitet, pa mu ih je nije bilo žao.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 14:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Dmitardjukic je napisao/la:
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Eventualan pad BL tada bi bio kraj Republike Srpske kao kompaktne cijeline.Republika Srpska iz dva ili više dijelova bi se brzo raspala i dobili bi smo još jednu čisto islamsku državu u centru Evrope.To je tada zapad znao i naravno da je zaustavio rat po svaku cijenu.
Ovako imamo ravnotežu, ništa u Sarajevu se ne može uraditi niti donijeti bez toga da se Banja Luka složi.
Da je BL tada pala Bošnjaka bi sada bilo 70% u BiH.


Tako nekako.
Eventualno bi postojala neka srpska kantonalna autonomija, ZSO u nekim općinama.

Podrinje bi prošlo kao Podunavlje, a pola Srba bi iselilo u Srbiju.

To je bio i jedan od razloga zašto je Tuđman povukao kočnicu, i ovako je dao previše muslimanima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 14:45 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Bobovac je napisao/la:
sera je napisao/la:
Da ste je daleko bilo zauzeli opet vi ne biimali koristi , jer bi BL pripala muslimanima .


Ne bih se ja složio. Ako pretpostavimo takav scenarij treba imati u vidu da je u Banjaluci prije rata bilo više Hrvata nego muslimana. Plus miješani brakovi kojih je bilo puno, a koji bi prišli Hrvatima. Plus nešto Srba koji bi ostali. Plus dosta izgnanih Hrvata koji bi se tu naselili.


Ma nije stvar u tome.
Naselili bi mi još dosta ljudi, BL je bila grad.

Nego pogledaj Jajce nakon rata.
Neko vrijeme je to funkcioniralo, a onda se krenula miješati MZ.

Rekao je i Galbraight jednom da mu je žao što nije dao HVu da uđe u BL, onda bi opalio sankcijama po RH i natjerao nas da se povučemo.
Zamisli si FBIH prije zadnjih amadmana na području cijele BiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 14:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
Noname01 je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:

Ne bih se ja složio. Ako pretpostavimo takav scenarij treba imati u vidu da je u Banjaluci prije rata bilo više Hrvata nego muslimana. Plus miješani brakovi kojih je bilo puno, a koji bi prišli Hrvatima. Plus nešto Srba koji bi ostali. Plus dosta izgnanih Hrvata koji bi se tu naselili.


Imaš primjere Jajca,Žepča,Busovače,a moguće i Kiseljaka.
Sve bi se to preslikalo i na ostatak.Pa vidi koliki je povratak bio u Stolac.Sreća,pa smo ipak to stavili pod kontrolu nakon povratka I evo sad imamo puno više rođenih nego Bošnjaci,ali zato sve u srednjoj Bosni su poklopili.Sto zbog pretjerivanja i ubijanja povratnika i sprječavanja povratka,što zbog ulaska u Eu,što zbog kocenja sirotinje koja živi na našoj grbači i radi u HR firmama u NT-u,Travniku,Žepču,Vitezu,Kiseljaku itd.


U Žepču su Hrvati još uvijek većina.
Jajce je malo koma iako tu ima gro rođenih Hrvata, ali sredit će se to sad egzodusom muslimana, kao i Busovača.

No nije stvar u tome.
Zamisli si federaciju na području cijele BiH, dok još nisu "potrošili kredit Srebrenice" i MZ koji im želi pustiti da se namire nad nama.
Napravili bi unitarnu državu s "bosanskim jezikom" i sličnim pizdarijama.

Da i BL ostane Hrvatima, što bi bilo s okolicom?
Da nam i ostane stanje na terenu, lokalna samouprava, oni bi preuzeli vlast i sve priče, predstavnik Hrvata bi bio Komšić, Srba neki njegov pandan i to bi bilo to, samoukinuli bi se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 15:17 
Online

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 1964
Ceha je napisao/la:
Noname01 je napisao/la:

Imaš primjere Jajca,Žepča,Busovače,a moguće i Kiseljaka.
Sve bi se to preslikalo i na ostatak.Pa vidi koliki je povratak bio u Stolac.Sreća,pa smo ipak to stavili pod kontrolu nakon povratka I evo sad imamo puno više rođenih nego Bošnjaci,ali zato sve u srednjoj Bosni su poklopili.Sto zbog pretjerivanja i ubijanja povratnika i sprječavanja povratka,što zbog ulaska u Eu,što zbog kocenja sirotinje koja živi na našoj grbači i radi u HR firmama u NT-u,Travniku,Žepču,Vitezu,Kiseljaku itd.


U Žepču su Hrvati još uvijek većina.
Jajce je malo koma iako tu ima gro rođenih Hrvata, ali sredit će se to sad egzodusom muslimana, kao i Busovača.

No nije stvar u tome.
Zamisli si federaciju na području cijele BiH, dok još nisu "potrošili kredit Srebrenice" i MZ koji im želi pustiti da se namire nad nama.
Napravili bi unitarnu državu s "bosanskim jezikom" i sličnim pizdarijama.

Da i BL ostane Hrvatima, što bi bilo s okolicom?
Da nam i ostane stanje na terenu, lokalna samouprava, oni bi preuzeli vlast i sve priče, predstavnik Hrvata bi bio Komšić, Srba neki njegov pandan i to bi bilo to, samoukinuli bi se.


Teško kad se uzme u obzir broj rođenih u Busovači,Žepču i Jajcu.
Jednostavno ide se prema tom da će se htjeli mi to ili prirodnim procesom razdvojiti Hrvatska i Bošnjacka strana.
Oni poklapaju i poklopiti će do kraja cijeli ZDK I SBŽ
A naši će HNŽ(tamo će samo ostati u istočnom Mostaru),Jablanica dobrano izumire,a i Konjic(drže ih pumpanjem u državne poslove,ali po broju rođenih i oni su katastrofa).
Tako da ćeš imati 4 Hrvatske županije i 6 Bošnjačkih kantona,s tim da će USK biti kao enklava,ali totalno nebitni s obzirom kakav egzodus ih je zadesio i bude još u budućnosti.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 15:29 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
Noname01 je napisao/la:
Bobovac je napisao/la:

Ne bih se ja složio. Ako pretpostavimo takav scenarij treba imati u vidu da je u Banjaluci prije rata bilo više Hrvata nego muslimana. Plus miješani brakovi kojih je bilo puno, a koji bi prišli Hrvatima. Plus nešto Srba koji bi ostali. Plus dosta izgnanih Hrvata koji bi se tu naselili.


Imaš primjere Jajca,Žepča,Busovače,a moguće i Kiseljaka.
Sve bi se to preslikalo i na ostatak.Pa vidi koliki je povratak bio u Stolac.Sreća,pa smo ipak to stavili pod kontrolu nakon povratka I evo sad imamo puno više rođenih nego Bošnjaci,ali zato sve u srednjoj Bosni su poklopili.Sto zbog pretjerivanja i ubijanja povratnika i sprječavanja povratka,što zbog ulaska u Eu,što zbog kocenja sirotinje koja živi na našoj grbači i radi u HR firmama u NT-u,Travniku,Žepču,Vitezu,Kiseljaku itd.



Poanta je u tomu da bi BL demografski bila sigurna od muslimana. Njih je u BL prije rata bilo 15%. Ne bi je oni preuzeli od nas. Uz pritisak međunarodne zajednice to bi teoretski jedino mogli Srbi.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 17:46
Postovi: 8111
Lokacija: banana
Ova rasprava mi se cini u fazonu onog kad pripadnici razlicitih brigada ili postrojbi jedne vojske se svadjaju oko toga gdje je ko i na kojem pravcu mogao vise a gdje ko zakazao.


Ocigledno su ipak bili saveznici, nesto sto se danas od mnogih negira, i ocigledno je da su jedni drugim pomagali. E sad, koliko je ko mogao i da li je mogao vise, to mozda cak ni istinski strucnjaci, visi oficiri itd., ne mogu tacno reci. Ili mozda da. Ali siguran sam da 99.99 posto forumasa nema tu sposobnost, pa ni ondasnji prashinari iz svoje tada sigurno mikroperspektive. Al eto, nek se kenja tj. bleji unutar zadatih nacionalnih parametara tj. unutar jasno oznacenog tora. A tor kaze: mi najbolji, oni najgori.

_________________
Nacionalizam je kad se shupci jedne nacije raduju sto u toj naciji ima i pozamasnih kurchina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 15:55 
Online

Pridružen/a: 21 lip 2023, 13:22
Postovi: 1964
Haram je napisao/la:
Ova rasprava mi se cini u fazonu onog kad pripadnici razlicitih brigada ili postrojbi jedne vojske se svadjaju oko toga gdje je ko i na kojem pravcu mogao vise a gdje ko zakazao.


Ocigledno su ipak bili saveznici, nesto sto se danas od mnogih negira, i ocigledno je da su jedni drugim pomagali. E sad, koliko je ko mogao i da li je mogao vise, to mozda cak ni istinski strucnjaci, visi oficiri itd., ne mogu tacno reci. Ili mozda da. Ali siguran sam da 99.99 posto forumasa nema tu sposobnost, pa ni ondasnji prashinari iz svoje tada sigurno mikroperspektive. Al eto, nek se kenja tj. bleji unutar zadatih nacionalnih parametara tj. unutar jasno oznacenog tora. A tor kaze: mi najbolji, oni najgori.


Sve je kristalno jasno.Niste ništa značajno oslobodili dok nije HV ušla da to odradi.Niti abih niti Hvo.
Kraj priče.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ključ Ribnik jesen 1995
PostPostano: 15 lis 2023, 15:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 17:46
Postovi: 8111
Lokacija: banana
Noname01 je napisao/la:
Haram je napisao/la:
Ova rasprava mi se cini u fazonu onog kad pripadnici razlicitih brigada ili postrojbi jedne vojske se svadjaju oko toga gdje je ko i na kojem pravcu mogao vise a gdje ko zakazao.


Ocigledno su ipak bili saveznici, nesto sto se danas od mnogih negira, i ocigledno je da su jedni drugim pomagali. E sad, koliko je ko mogao i da li je mogao vise, to mozda cak ni istinski strucnjaci, visi oficiri itd., ne mogu tacno reci. Ili mozda da. Ali siguran sam da 99.99 posto forumasa nema tu sposobnost, pa ni ondasnji prashinari iz svoje tada sigurno mikroperspektive. Al eto, nek se kenja tj. bleji unutar zadatih nacionalnih parametara tj. unutar jasno oznacenog tora. A tor kaze: mi najbolji, oni najgori.


Sve je kristalno jasno.Niste ništa značajno oslobodili dok nije HV ušla da to odradi.Niti abih niti Hvo.
Kraj priče.


Naravno da je HV igrado presudnu ulogu ali negirati ono sto su ucinili ARBiH i HVO je smijesno. Pa da su samo linije cuvali dok je HV napredovao to bi bio doprinos a kamoli sto se ulazilo u gradove i oslobadjalo (kakvi god preduslovi da za to bili). Toliko mi je i kao laiku jasno.

_________________
Nacionalizam je kad se shupci jedne nacije raduju sto u toj naciji ima i pozamasnih kurchina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 55 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO