HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 15:42.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 28 kol 2012, 23:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Neobično mi je da ne postoji ovakva tema u kojoj bi se pisalo kako je bilo za vrijeme Herceg-Bosne. Zanima me kako je sve to funkcioniralo. Kako je HZHB funkcionirala od studenoga 1991. do kolovoza 1993. kad je proglašena republikom, a kako nakon Washingtonskog sporazuma do kolovoza 1996. kada je ukinuta. Je li mogla opstati? Pogotovo me zanima kako je to izgledalo na područjima gdje su postojale dvije strukture vlasti, HZHB i RBIH. Tu mislim prije svega na srednju Bosnu. Kakvi su bili granični prijelazi između RH i HRHB? Na latinici sam slušao da je HRHB funkcionirala kao jedna hrvatska županija. Je li imala ustav?

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 08:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 ožu 2011, 16:41
Postovi: 748
Koliko ja znam, tamo do travnja '92 nije nikakve granice između RH i HB bilo. Za kasnije ne znam. Mislim da je postojala granica u ratu, kad je postavljena, ne znam. Do kolovoza '96 su sigurno postavljene.

HB baš i nije bila kao hrvatska županija, Latinica laže, kao i obično. Imala je svoje osobne i vojne iskaznice, registarske oznake, školske svjedodžbe itd.

Ono što mene u cijeloj priči najviše smeta je to što je samo funkcioniranje i scenografija Herceg-Bosne zbilja izgledala kao privremeno administrativno rješenje dok se rat na završi i nekakva država ne uredi na tom prostoru. HB zbilja i je bila takvo nešto u svakom smislu.
Sjedište Herceg-Bosne je moralo biti i de facto i de iure u zapadnom Mostaru, u Kosači, s cijelim dekorom koji prati jednu državu, kao što je recimo pratio Republiku Srpsku na Palama kad je u posjetu dolazio grčki premijer u sred rata.
Ovako je HB u Grudama, sa zasjedanjima u onoj dvorani koja liči na svadbenu salu, izgledala kao šprdancija. Shvaćam da se moralo imati prioritete, da je bio rat, ali nije bio pretjeran problem da se bar to sredi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 08:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Pa zar nije bila ni jedna sjednica vlade u nekoj velikoj dvorani u Mostaru nakon završetka H-M sukoba?

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 08:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Znam da su još 1995. izdavane vozačke dozvole i ostali dokumenti sa znakovljem HRHB, pa čak i u dislociranim uredima općina koje nisu bile pod kontrolom HVO-a.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 08:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 ožu 2011, 16:41
Postovi: 748
hinterland je napisao/la:
Pa zar nije bila ni jedna sjednica vlade u nekoj velikoj dvorani u Mostaru nakon završetka H-M sukoba?


ne znam, možda pokoja, ali evo i svečarske sjednice su održane u ovoj prostoriji

http://www.youtube.com/watch?v=eb-lYwhjAP0

samo još treba da krene pjesma: pij, mate, pij na tebe je red


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 09:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Je li postojao hrv. tv kanal za vrijeme HRHB? Vidio sam izvještaje iz rata u BIH da su HRT-ovi.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 13:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 lis 2010, 13:26
Postovi: 6804
Lokacija: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
hinterland je napisao/la:
Je li postojao hrv. tv kanal za vrijeme HRHB? Vidio sam izvještaje iz rata u BIH da su HRT-ovi.

Postojala je naša televizija,zvala se EROTEL i bila je čak i dosta dobra tv sa nekim vlastitm programom,ali se ne sjećam baš najbolje.

_________________
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Glas za HDZ jeste glas za Voju Stanimirovića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 15:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
kiler je napisao/la:
hinterland je napisao/la:
Je li postojao hrv. tv kanal za vrijeme HRHB? Vidio sam izvještaje iz rata u BIH da su HRT-ovi.

Postojala je naša televizija,zvala se EROTEL i bila je čak i dosta dobra tv sa nekim vlastitm programom,ali se ne sjećam baš najbolje.


Nije postojao Hrvatski TV kanal. Jedva su i radijski nekako skrpili, i on je već od početka 1994 počeo ličiti na nešto, to je trajalo nekoliko godina i onda je došlo do drastičnog pada kvalitete.
Bilo je nešto lokalnih televizija, mahom u Središnjoj Bosni.
Što se EROTELA tiče on je počeo s radom nakon rata, negdje 1996/1997 da bi bio ugušen negdje 2000 čini mi se, spregom muslimana, međunarodne zajednice i naših lopova i budala na čelu sa TG-ZG novinarom Jozom Ćurićem. Traženo je da se muslimanima prepuste neki rtv odašiljači koje je koristio EROTEL, na to se nije pristalo pa smo imali upad muslimanske policije i Unprofora i blokadu rada ( mini Hercegovačka Banka). A šteta, imala je ta TV potencijala, jedina BiH TV koja se mogla gledati.





Jbt kad ove isječke gledam... toliko smo imali, i to prije 15 godina, a sad nemamo ništa...??!!

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: HZHB/HRHB funkcioniranje
PostPostano: 29 kol 2012, 17:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Pa zar se ne smiju otvarati lokalni tv kanali u BIH?

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO