HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:32.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 155 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Za mene su ustaše
pozitivni 35%  35%  [ 18 ]
negativni 59%  59%  [ 30 ]
nemam stav 6%  6%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 51
Autor/ica Poruka
 Naslov: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 24 pro 2012, 21:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Kakav je vaš odnos danas prema ustašama, ustaštvu, NDH? Kad se sve zbroji i oduzme negativan ili pozitivan stav?
Ja mislim da negativno prevladava. I danas dan trpimo posljedice svih ustaških nedjela kao što su: holokaust, masovno ubijanje Srba, Roma, političkih neistomišljenika, logori, etničko čišćenje, pokrštavanje. Zbog toga nas svijet ne voli i zbog stvari koje su se događale 90-ih.
Bilo je i nekih dobrih stvari kao što je kultura, umjetnost, sport ali negativno politički prevladava.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ustaše - dobri ili loši dečki?
PostPostano: 24 pro 2012, 23:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
Preopterećen si Ustašama ,već druga tema je ovo.
Osobno nemam nikakav stav .

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ustaše - dobri ili loši dečki?
PostPostano: 24 pro 2012, 23:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
Procito je knjigu o tome, i sad ga zanimaju misljenja...

Negativne strane svi znamo, jos cu dodati da je to de facto bila kolonija...
Od pozitivnih bih naveo bolji odnos prema radništvu, socijalna naselja i slično...

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ustaše - dobri ili loši dečki?
PostPostano: 25 pro 2012, 03:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2012, 23:09
Postovi: 15562
hinterland je napisao/la:
Kakav je vaš odnos danas prema ustašama, ustaštvu, NDH? Kad se sve zbroji i oduzme negativan ili pozitivan stav?
Ja mislim da negativno prevladava. I danas dan trpimo posljedice svih ustaških nedjela kao što su: holokaust, masovno ubijanje Srba, Roma, političkih neistomišljenika, logori, etničko čišćenje, pokrštavanje. Zbog toga nas svijet ne voli i zbog stvari koje su se događale 90-ih.
Bilo je i nekih dobrih stvari kao što je kultura, umjetnost, sport ali negativno politički prevladava.


Boćanje je bilo jako razvijeno recimo...

_________________
+ Gledaj orle od miline, Gračanicu kraj Prištine... +


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ustaše - dobri ili loši dečki?
PostPostano: 25 pro 2012, 10:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Generalno negativan, ipak mi ne pada napamet kao neki povjesničari sotonizirati svakog pojedinca koji je bio u ustašama i samu ideju ustaškog pokreta tj. neovisnu Hrvatsku.
Dakle ponavljam ideja je bila i više no plemenita, no način ostvarenja blago rečeno loš i kriv, a stara poslovica kaže da je put do pakla popločan dobrim namjerama.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 12:19 
Offline

Pridružen/a: 20 pro 2011, 19:02
Postovi: 8531
Generalno gledano, ima i dobrih i losih stvari. Lose je po meni prvenstveno neobuhvacanje skoro pa cistih hrvatskih teritorija u NDH, progon Zidova, te priuzimanje rasnih zakona od reicha....
Pozitivno je puka ideja slobodne Hrvatske, pojedinci kao Francetic i stari kadrovi AU vojske, ljudi velikog srca za nasu malu Hrvatsku...

_________________
Oj Hrvati, svi na desno krilo....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Ustaše - dobri ili loši dečki?
PostPostano: 25 pro 2012, 13:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Pa čitao sam gomilu knjiga vezanu za NDH. Sigurno oko 50 komada izravno ili neizravno vezano. Tako se moj odnos od 100% pozitivnog s vremenom mijenjao na negativnu stranu. Da odnos prema radništvu, znanost, kultura, umjetnost. To je bilo pozitivno. Nikada nije toliko kazališnih predstava izvođeno ili puštano filmova, glazbe itd. Dobro stvar je i recimo borba protiv abortusa.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Valjda je dovoljno prenijeti citat sa portala:

Citat:
U Zagreb je s oko 150 ustaša došao iz emigracije u Italiji Ante Pavelić. Ideja hrvatske države, kojoj je stremio hrvatski narod i koja se očitovala u činu proglašenja NDH, imala je duboke korijene u žudnji za samostalnošću i slobodom, snažno ojačanom patnjom i progonima pod velikosrpskim režimom kraljevine Jugoslavije.

No, ironijom sudbine, ta je ideja vrlo brzo izdana od samog Pavelića, izdajom i prodajom hrvatskih povijesnih zemalja u Dalmaciji fašističkoj Italiji, kao i genocidnom politikom njegovog režima, koji je kao poslušnik Hitlerovog novoga poretka, pristupio progonu Židova, Srba i Roma.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 13:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 vel 2012, 12:46
Postovi: 6610
Lokacija: kašeta brokava
Negativna. Pored svih zločina, naglasio bih posve sumanutu politiku na kraju rata, u kojoj je Paveliću bilo koje rješenje koje bi koliko-toliko spasilo Hrvatsku bilo nevažno, ako ne bi uključivalo i spas njega samog.

Izdajnik i štetočina, na svim razinama.

_________________
Čast svakome, veresija nikome.

zabranjeni list, 16.11.2012., 8h:

Sudac Meron danas će pročitati konačnu presudu Hrvatskoj dr. Franje Tuđmana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 13:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
SDB je napisao/la:
Negativna. Pored svih zločina, naglasio bih posve sumanutu politiku na kraju rata, u kojoj je Paveliću bilo koje rješenje koje bi koliko-toliko spasilo Hrvatsku bilo nevažno, ako ne bi uključivalo i spas njega samog.

Izdajnik i štetočina, na svim razinama.


Ako si čitao Dragutina Kambera, onda shvaćaš da je Antiša bio prosječne ili ispodprosječne inteligencije, a o nekakvom nesebičnom stavu kakav su imali Starčević/Radić/Tuđman spram hrvatskog naroda i države da ne pričamo.
Ukratko zajebo nas je svjetski, a najveća šteta od svega toga je bila stigma koju smo nosili i koju smo otrasili sa sebe tek nedavno.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 13:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Meni nije jasno kako neki odrasli ljudi još uvijek mogu podržavati 100% ustašku politiku i samim time rasne zakone, logore, masovne likvidacije, etničko čišćenje. I dan danas trpimo loš ugled u svijetu zbog svega toga, a neki i dalje to podržavaju. Baš me jučer jedan lik s fejsa maknuo jer sam bio protiv toga.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 13:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Mislim da je ustaški poglavnik bio jedan tipičan balkanski tip iako se on grozio toga naziva. Okružio se ulizicama i poslušnicima i zanimljivo je kako mu je bilo stalo uvijek da okrene te ustaške ministre jednog protiv drugog.

Nedavno sam saznao da su i djela Ante Starčevića bila cenzurirana za vrijeme NDH zbog njegove mrženje prema Nijemcima i liberalno-demokratskog sustava koji je zastupao.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 14:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka




Evo izvrsnog razgovora o ovoj temi.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Krajem prve polovice 20. stoljeća stvorila se prilika da Hrvatska bude u povećanim granicama i da obuhvati sve važne hrvatske etničke i povijesne prostore. To se moglo ostvariti na 100 načina. Odabran je najgori - stvaranje nacističke puppet države.
Tj. nije odabran nego je došla ekipa i preuzela vlast bez izbora.

Prije dolaska ustaša na vlast, Banovina Hrvatska dala nam je ovo:

slika

slika

slika

Nacistička, genocidna NDH predvođena divljacima, priglupim i poremećnim likovima je to na karti - dakle nešto što je već bilo u džepu - prokockala.
Radi Drine uz koju živi 500 Hrvata i Srba koji plivaju Neretvom, valjda.


Pavelić nije pripojio Mostar, Travnik, Vitez i Derventu Hrvatskoj - oni su u Banovini Hrvatskoj već bili, nego je te gradove izbio iz Hrvatske.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
kao da su znali, na ovoj mapi Jugoslavije (marka) slovo U preko Banovine Hrvatske. :D

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 vel 2012, 12:30
Postovi: 12935
Eto, da sam ja to prvi napisao, rekli bi da vidim ustaše svuda. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Banovina Hrvatska je bila dobro rješenje u tom trenutku ali pitanje je da li bi to opstalo nadalje. Sam je Maček kriv da nije ostao na vlasti. Da je možda bi mogao kasnije prijeći na stranu saveznika i sačuvati tu državu.

Po meni je isto ustaška greška zastupanje granice na Drini i smatranje BIH muslimana cvijećem hrvatstva. Kad tad bi se oni digli na noge.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
Znači NDH nije samo dala pola obale Talijanima, nego je ta avantura izbila iz Hrvatske i hrvatske dijelove Bosne te Hercegovine, koji su u Banovini Hrvatskoj već bili.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13033
Lokacija: Zagreb
Zašto u Banovini nije bilo Jajce??

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
Robbie MO je napisao/la:
Znači NDH nije samo dala sve važnije dalmatinske gradove Talijanima, nego je ta avantura izbila iz Hrvatske i hrvatske dijelove Bosne te Hercegovine, koji su u Banovini Hrvatskoj već bili.


Ne razumijem ovo za hrvatske dijelove BIH? :eek

Cijela BIH je formalno bila dio NDH.

slika

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
iz tog iskustva bi trebali učiti što je to Srbe nagnalo da prihvate postojanje takve banovine. prva Jugoslavija je bila kvazidemokratska, dugo je imala oktroiran ustav, zatirala je narodnosne razlike u državi, pa ipak pred kraj svog postojanja postignut je mogu reći povjesni i dosad jedini ozbiljan hrvatsko-srpski dogovor. to je lekcija i za današnji naraštaj. vjerojatno je presudno na Srbe utjecala vanjskopolitička situacija, ali je i nakon ubojstva kralja Aleksandra hrvatski faktor sve više jačao u državi, iako je možda bolje reći još od Radićevog ubojstva. hrvatsko jedinstvo je tada bilo na vrhuncu snage i nije se ponovilo do 90-tih.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29
Postovi: 68202
Lokacija: hrvatsko-bošnjačka Federacija
hinterland je napisao/la:
Robbie MO je napisao/la:
Znači NDH nije samo dala sve važnije dalmatinske gradove Talijanima, nego je ta avantura izbila iz Hrvatske i hrvatske dijelove Bosne te Hercegovine, koji su u Banovini Hrvatskoj već bili.


Ne razumijem ovo za hrvatske dijelove BIH? :eek

Cijela BIH je formalno bila dio NDH.

slika



Nisi shvatio šta sam htio reć.

Rekao sam da je stvaranje nacističke države avantura koja je izbila (rezultirala gubitkom) hrvatskih krajeva u BiH koji su i prije dolaska ustaša bili sporazumom Cvetković-Maček pripojeni Hrvatskoj, tj. tadašnjoj Banovini Hrvatskoj.

Da nije bilo NDH, vrlo vjerojatno bi danas i Travnik i Derventa bili u sastavu Hrvatske.
Dakle svi ti gradovi su nam već bili u džepu, a zbog želje za ubijenjem Srba i valjda pripajanjem Foče, Višegrada i bog te pitaj čega, to nam je ispalo iz džepa.

_________________
Hoće li Musk uključiti Starlink Bošnjacima? .
Vojni proračun Bošnji manji je od proračuna Dinama

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
volvoks je napisao/la:
Zašto u Banovini nije bilo Jajce??


zato što nije bilo u većinski hrvatskom kotaru. razgraničenje nije bilo konačno, ali se uvažavao princip većine u postojećim kotarima.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lip 2012, 15:54
Postovi: 2589
Lokacija: Rijeka
@robbie
Da, to je točno da je NDH razbila Banovinu. E sad komunistima je BIH bila Jugoslavija u malom i sumnjam da bi pristali na njemu razgradnju. Čitao sam da 1945. kad se pravilo razgraničenje nije razmatrala Banovina.
@volvoks
Valjda je dudu u pravu ali pretpostavljam da Maček nije mogao izvuči 100% teritorija koji je želio. Od nečega je morao i odustati.

_________________
Sve će prekriti snijegovi, ružmarin i šaš...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povijesna ocjena NDH
PostPostano: 25 pro 2012, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 lis 2011, 03:29
Postovi: 2574
Lokacija: Glavni stan
O Paveliću dovoljno govori što je za saveznika i sponzora imao čovjeka u čijem uredu su visile karte sa istočnom obalom Jadrana u sastavu Italije. To je kao da netko danas surađuje sa Srpskom radikalnom strankom. A kad je u Zagrebu proglašena NDH, Pavelić je o tome čuo na radiju u Italiji...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 155 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 35 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO