HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 14:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Čavkarica
PostPostano: 03 lip 2009, 20:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Na vlastitu sramotu ja ništa o ovome nikada nisam čuo niti sam znao za ovo.

Preneseno sa foruma Sarajevo-x.

Citat:
O jamama se za vrijeme komunističke Jugoslavije mnogo pričalo, učilo i pjevalo. Jame, prirodne šupljine u kraškim predjelima Hercegovine, Like i Dalmacije su u Drugom svjetskom ratu imale i jednu strašnu ulogu. U njih su zločinci bacali svoje žrtve kako bi im se zameo trag.
O jednoj jami se skoro punih 50 godina ništa nije govorilo, niti se smjelo govoriti. To je jama Čavkarica.
Jama duboka nekoliko stotina metara nalazi se u hercegovačkom kršu, nedaleko od Bileće. U njoj svoja gnijezda prave čavke, po čemu je dobila ime. Na prvi pogled, ni po čemu se svana ne razlikuje od tolikih drugih hercegovačkih jama.
Ali Čavkarica u svome grotlu krije već 68 godina kosti nekoliko stotina ljudi bačenih u nju i pokrivenih šutnjom toliko godina.
3.septembra 1941. u Čavkaricu je bačeno nekoliko stotina ljudi svih uzrasta i oba pola. Svi su bili Bošnjaci (tada muslimani) iz sela bilećkog kraja. Tačan broj onih koji su skončali u jami nikada neće biti poznat. Znaju se imena 468 ubijenih, ali se zna da je i broj znatno veći, pošto za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice iskorijenjene. Vjeruje se da se broj kreće do 700. Od svih njih je pad u pakleni bezdan preživjela jedino 20-godišnja Hadžera Ćatović-Bijedić iz sela Đeče. Ona je u jami, među leševima svojih sunarodnjaka i šire i uže familije (samo je iz porodice Ćatović 144 lica bačeno u jamu) provela puna 63 dana. Hranila se hljebom koji je nalazila u džepovima ubijenih, te krvlju i mesom čavki koje je hvatala. Tek početkom novembra iz jame je izvukao Đorđo Hromović iz Nevesinja. Ova časni i ponosni Srbin ovako je, 50 godina kasnije, opisao prizor koji je zatekao kada je izvuka Hadžeru: "Ono što smo tada vidjeli nije ličilo na iksana..dva oka izbuljena, upalo lica, glava skoro bez kose. Ne daj mi bože griješiti, bila je to ljudska spodoba... Đe bi je got do'vatili otpadalo bi sve od nje...što bi joj got stavili u usta, povratila bi." Treba reći da je sve vrijeme dok je Hadžera bila u jami sa stotinama leševa, srpska čobančad su obigravala oko jame i govorila kako se iz nje čuje đavo koji zaziva muslimanska imena (to je očito nesretna Hadžera jadikovala nad svojim mrtvima). Jedini se Đorđo odvažio da pokuša izvući Hadžeru i samo zahvaljujući njemu ona je preživjela i doživjela duboku starost i drugi progon 1992. od strane potomaka onih koji su je u jamu bacili.
Toliko o žrtvama. A zločinci? Ko su bili ti koji su pobacali u jamu na desetine muslimanskih porodica, zatrijevši tako gotovo svaki trag postojanja Bošnjaka u bilećkom kraju? I zbog čega?
Nakon teških zločina ustaša nad srpskim življem u gatačkom, nevesinjskom i bilećkom kraju ubrzo po uspostavi NDH (npr. ustaše su, po naredbi ustaškog povjerenika za Gacko Hermana Kreše Tonogala, bacili oko 130 gatačkih Srba u jamu Dizdarušu na Koritima, u noći 4./5. juna 1941.) došlo je do ustanka Srba, kojem su se, nakon izvjesnog vremena, na čelo stavili komunisti (u sklopu njihovog opšteg ustanka u bivšoj Jugoslaviji). Tako su se ustaničke jedinice tih prvih mjeseci u istočnoj Hercegovini sastojale od partizana i četnika, koji su bili pomiješani i usko sarađivali. Bivši oficiri kraljevske vojske u redovima ustanika brzo su pronijeli velikosrpsku ideologiju, pozivajući na osvetu protiv "Turaka". Na to nisu ostali imuni ni partizani, pa su tako u zajedničkoj akciji na Vidovdan 1941. zauzeli Avtovac i zaklali 28 žena i djece. 31.avgusta 1941. ustanici su na putu Gacko-Nevesinje zaustavili autobus, iz kojeg su izveli 10 putnika i pobili ih (među njima i šestoro djece). Krajem avgusta napravili su pokolj u bilećkim selima Fatnici i Planoj, ubivši na stravičan način nekoliko desetina Bošnjaka (o čemu je svjedočio Feđa Avdić, dječak koji je jedini iz svoje porodice preživio pokolj i kasnije postao priznat akademski slikar).
Sve ove "akcije" ustanika unijele su nemir u bošnjački živalj bilećkog kraja. Prvih dana septembra Miro Popara, politički komesar Operativnog štaba NOP za Hercegovinu(kasnije proglašen za narodnog heroja), preko posrednika upućuje poziv bošnjačkom narodu bilećkog kraja da se okupe svi na jednom mjestu i da će ih njegovi ustanici sprovesti "na sigurno", do Stoca. Naivni narod, oko 700 duša, pretežno nejake djece, žena i starih iskuplja se na zbornom mjestu i Popara ih upućuje, u pratnji 12 ustanika, prema Berkovićima. Na putu se tužnoj koloni ojađenog naroda pridružuje veća grupa ustanika iz Crne Gore. Kolona je prenoćila u kasarni u Berkovićima, gdje su već počela pojedinačna ubistva i silovanja žena i djevojaka od strane ustanika. Sutradan su svi odvedeni na brdo gdje se nalazi jama Čavkarica. U grupama od po desetak odvođeni su do jame i udarcima u potiljak bacani u ponor dubok nekoliko stotina metara, na čijem su kamenitom dnu nalazili smrt. Tako je skončalo 500-700 duša u jednom danu. Svi osim Hadžere.
O Čavkarici se, kako rekoh u uvodu, 50 godina šutjelo. Valjalo je priznati da su "ustanici", o čijim se junaštvima u školama učilo, počinili takav užasan zločin. A za to nije bilo snage ni spremnosti. Osim toga, žrtve su bili Bošnjaci (muslimani, tada nepriznata nacija), čije su žrtve smatrane manje vrijednim, tako da ni jedno od stotina njihovih stratišta iz Drugog svjetskog rata nije obilježeno.
Partizan i musliman Skender Kulenović napisao je "Stojanku majku Knežopoljku". Ni jedan partizan Srbin nije napisao "Hadžeru sestru bilećanku".
Miro Popara, koji bi mogao najviše reći o onome što se stvarno desilo tih dana, na žalost nije preživio rat. Hadžeri su partizanski prvoborci nakon rata govorili da o svom stradanju šuti. Šutjela je 50 godina. Čak joj je i lično Vlado Šegrt, najpoznatiji partizan Hercegovine (držao me u krilu kad sam bio mali, a ja bio ponosan) prijetio novom jamom, ako progovori o Čavkarici. Očito, Hadžera nije trebala ostati živa. Trebala je skončati sa svojima na dnu jame i ne remetiti priču o bratstvu i jedinstvu. I stari Đorđo, njen spasitelj, čitav je život bio šikaniran od strane vlasti (u kojoj su se "udomile" mnoge ubice iz 1941.) zbog svog ljudskog djela.
Ni danas nije bolje. Za Hadžeru niko ne zna. Gdje se nalazi Čavkarica, ni to ne zna niko. Možda i ne postoji. I one kosti na njenom dnu, je li ih neko vidio možda? Možda za 50 godina ni za Srebrenicu nećemo znati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 04 lip 2009, 11:58 
Offline
Site Admin

Pridružen/a: 13 tra 2009, 23:53
Postovi: 231
Kad si se već dotakao srpskog ustanka u Hercegovini 1941. Biti će uskoro o tome postavljeni izuzetno zanimljivi materijali koji bacaju posve drugo svjetlo na partizansku povijest po kojoj se narod spontano uključio u ustanak poslije ustaških pokolja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 04 lip 2009, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
kroz potresnu priču koja ako je istinita, naravno da je strašna, provijava ona novokomponirana podjela krivnje u novomuslimanskoj verziji povijesti. Prvo ustaše ubiju nevine Srbe a onda Srbi ljuti zbog ubojstava nevinih Srba pobiju nevine muslimane.

a sve se to ne bi dogodilo da nije bilo ustaša. A ko su bili te ustaše. naravno da ne Meha i Jusuf nego neki Stipa i Mate koji su se dozivali muslimanskim imenima e da bi zavadile dobre komšije Srbe i muslimane.

naravoučenije, krivi su četnici ali preko ustaša..

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 04 lip 2009, 17:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
Inkvizitor je napisao/la:
kroz potresnu priču koja ako je istinita, naravno da je strašna, provijava ona novokomponirana podjela krivnje u novomuslimanskoj verziji povijesti. Prvo ustaše ubiju nevine Srbe a onda Srbi ljuti zbog ubojstava nevinih Srba pobiju nevine muslimane.

a sve se to ne bi dogodilo da nije bilo ustaša. A ko su bili te ustaše. naravno da ne Meha i Jusuf nego neki Stipa i Mate koji su se dozivali muslimanskim imenima e da bi zavadile dobre komšije Srbe i muslimane.

naravoučenije, krivi su četnici ali preko ustaša..


Naravno da je istina i ovo što se tiče Čavkarice, a i događaji koji su se desili u Dabru toga rata.

Ova žena o kojoj se govori je bila 40 dana u jami bez hrane i vode, a osim nje neko vrijeme je bila živa i jedna bačena trudnica koja je nakon nekoliko dana podlegla povredama.
Tek nakon 40 dana žena je izvađena iz jame zahvaljujući nekim čobanima.
U jednoj njenoj intrepretaciji događaja se spominje da je jednom prilikom u jamu upala jedna čavka koju je živu pojela.
Inače,ova žena je imala samo 35 kg kada je izvađena iz jame.

A što se tiče četničkog pokolja nad muslimanim Dabra za vrijeme 2.svjetskog rata, i to je naravno istina.
Tada su ustaše stavIli fesove na glave upali u Dabar i dozivajući se muslimanskim imenima Mujo Haso načinili pokolj nad srbima.
Naravno, nakon tog događaja uslijedilo je ono što se i dogodilo od strane četnika.Pokolj muslimana.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 04 lip 2009, 17:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Sultan je napisao/la:

Naravno da je istina i ovo što se tiče Čavkarice, a i događaji koji su se desili u Dabru toga rata.

Ova žena o kojoj se govori je bila 40 dana u jami bez hrane i vode, a osim nje neko vrijeme je bila živa i jedna bačena trudnica koja je nakon nekoliko dana podlegla povredama.
Tek nakon 40 dana žena je izvađena iz jame zahvaljujući nekim čobanima.
U jednoj njenoj intrepretaciji događaja se spominje da je jednom prilikom u jamu upala jedna čavka koju je živu pojela.
Inače,ova žena je imala samo 35 kg kada je izvađena iz jame.

A što se tiče četničkog pokolja nad muslimanim Dabra za vrijeme 2.svjetskog rata, i to je naravno istina.
Tada su ustaše stavIli fesove na glave upali u Dabar i dozivajući se muslimanskim imenima Mujo Haso načinili pokolj nad srbima.
Naravno, nakon tog događaja uslijedilo je ono što se i dogodilo od strane četnika.Pokolj muslimana.


Eto vidiš. Kako bi vi dobri bili sa vašim sujedima Srbima da nije bilo ustaške finte sa fesovima. Je li tako bilo u ovom ratu. Ko se dozivao od ustaša sa muslimanskim imenima oko Srebrenice i širom Bosne, pa se Srbi svetili.

Koji ste vi pehisti.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 04 lip 2009, 19:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
Inkvizitor je napisao/la:
Sultan je napisao/la:

Naravno da je istina i ovo što se tiče Čavkarice, a i događaji koji su se desili u Dabru toga rata.

Ova žena o kojoj se govori je bila 40 dana u jami bez hrane i vode, a osim nje neko vrijeme je bila živa i jedna bačena trudnica koja je nakon nekoliko dana podlegla povredama.
Tek nakon 40 dana žena je izvađena iz jame zahvaljujući nekim čobanima.
U jednoj njenoj intrepretaciji događaja se spominje da je jednom prilikom u jamu upala jedna čavka koju je živu pojela.
Inače,ova žena je imala samo 35 kg kada je izvađena iz jame.

A što se tiče četničkog pokolja nad muslimanim Dabra za vrijeme 2.svjetskog rata, i to je naravno istina.
Tada su ustaše stavIli fesove na glave upali u Dabar i dozivajući se muslimanskim imenima Mujo Haso načinili pokolj nad srbima.
Naravno, nakon tog događaja uslijedilo je ono što se i dogodilo od strane četnika.Pokolj muslimana.


Eto vidiš. Kako bi vi dobri bili sa vašim sujedima Srbima da nije bilo ustaške finte sa fesovima. Je li tako bilo u ovom ratu. Ko se dozivao od ustaša sa muslimanskim imenima oko Srebrenice i širom Bosne, pa se Srbi svetili.

Koji ste vi pehisti.


To su činjenice.
A to što ti navodiš nema nikakve veze.Jer ovo je nešto što se desilo prije 70 godina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 05 lip 2009, 12:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Ja ipak mislim da ustaše nemaju baš puno veze sa zločinima u Istočnoj Hercegovini.
Srbi su tamo na ovaj način ubijali muslimane i 1875 i 1918.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 05 lip 2009, 12:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Kina je napisao/la:
Ja ipak mislim da ustaše nemaju baš puno veze sa zločinima u Istočnoj Hercegovini.
Srbi su tamo na ovaj način ubijali muslimane i 1875 i 1918.


Polako. nemoj kvarit priču. moraju ustaše i četnici, tj Hrvati i Srbi bit jednako krivi. To kad Srbi ubijaju muslimane. A kad Hrvati se negdje zakače sa muslimanima onda su samo Hrvati krivi.

dobar dio muslimana samo gleda kako će abolirati Srbe i njihove zločine navaliti Hrvatima na grbaču. Po onoj.." pobiše nas četnici, majku im ustašku"

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 05 lip 2009, 13:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
Inkvizitor je napisao/la:
Kina je napisao/la:
Ja ipak mislim da ustaše nemaju baš puno veze sa zločinima u Istočnoj Hercegovini.
Srbi su tamo na ovaj način ubijali muslimane i 1875 i 1918.


Polako. nemoj kvarit priču. moraju ustaše i četnici, tj Hrvati i Srbi bit jednako krivi. To kad Srbi ubijaju muslimane. A kad Hrvati se negdje zakače sa muslimanima onda su samo Hrvati krivi.

dobar dio muslimana samo gleda kako će abolirati Srbe i njihove zločine navaliti Hrvatima na grbaču. Po onoj.." pobiše nas četnici, majku im ustašku"


Ti stvarno ne kontaš neke stvari :-ucelo
Ne kažem ja da se to dešavalo svugdje, nego kažem da je to bio samo jedan slučaj koji se desio u Dabru i istinit je.
A to što ti ne vjeruješ je tvoja stvar.
I ne očekujem od tebe da povjeruješ :-B


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 05 lip 2009, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Sultan je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:

Polako. nemoj kvarit priču. moraju ustaše i četnici, tj Hrvati i Srbi bit jednako krivi. To kad Srbi ubijaju muslimane. A kad Hrvati se negdje zakače sa muslimanima onda su samo Hrvati krivi.

dobar dio muslimana samo gleda kako će abolirati Srbe i njihove zločine navaliti Hrvatima na grbaču. Po onoj.." pobiše nas četnici, majku im ustašku"


Ti stvarno ne kontaš neke stvari :-ucelo
Ne kažem ja da se to dešavalo svugdje, nego kažem da je to bio samo jedan slučaj koji se desio u Dabru i istinit je.
A to što ti ne vjeruješ je tvoja stvar.
I ne očekujem od tebe da povjeruješ :-B


Greška. Prečesto sam na forumima sretao vaše diskutante koji izvlače identičnu priču i za bosansku Krajinu, istočnu Bosnu kao i istočnu Hercegovinu. Ni u jednom slučaju nisam mogao naći primarni izvor. Jednom čovjeku (Tahvil Paši) je krunski dokaz bio "Ustaše iz stolačke općine naručili 1.000 fesova iz Sarajeva" :-umirem

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 05 lip 2009, 14:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
RajvoSa je napisao/la:
Sultan je napisao/la:

Ti stvarno ne kontaš neke stvari :-ucelo
Ne kažem ja da se to dešavalo svugdje, nego kažem da je to bio samo jedan slučaj koji se desio u Dabru i istinit je.
A to što ti ne vjeruješ je tvoja stvar.
I ne očekujem od tebe da povjeruješ :-B


Greška. Prečesto sam na forumima sretao vaše diskutante koji izvlače identičnu priču i za bosansku Krajinu, istočnu Bosnu kao i istočnu Hercegovinu. Ni u jednom slučaju nisam mogao naći primarni izvor. Jednom čovjeku (Tahvil Paši) je krunski dokaz bio "Ustaše iz stolačke općine naručili 1.000 fesova iz Sarajeva" :-umirem


:-ujko


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 05 lip 2009, 14:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
RajvoSa je napisao/la:
Jednom čovjeku (Tahvil Paši) je krunski dokaz bio "Ustaše iz stolačke općine naručili 1.000 fesova iz Sarajeva" :-umirem


Mora da je 1000 muslimana otišlo do Stolca da se učlane u ustaše.

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 21 lip 2009, 16:23 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
TomislavM je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:
Jednom čovjeku (Tahvil Paši) je krunski dokaz bio "Ustaše iz stolačke općine naručili 1.000 fesova iz Sarajeva" :-umirem


Mora da je 1000 muslimana otišlo do Stolca da se učlane u ustaše.





Zapravo se zna kako je doslo do te slavne price o Hrvatima sa fesovima kako zavadjaju vjekovne prijatelje Srbe i Muslimane..
U to vrijeme je bilo zajebano motati se oko zenske populacije druge vjere. Ali posto nasim djedovima dok su bili mladi nije djavo dao mira, a muslimanke vazda bile radodajke, onda su morali smisliti kako da se uvaljuju Fatimama i Razijama u krevete (ili u sjenike svejedno), pa su stavljali fesove i odazivali se na Mujo i Haso, da ih nocu ne bi prepoznali.
A onda se to proculo pa se u izvitoperenoj verziji prilagodjenoj ratnim uvjetima prosirilo kao prica koju znamo svi, kako Hrvati stavljaju fesove i motaju se okolo cineci razne pizdarije kako bi Srbi optuzili Muslimane.
A mozda su muslimani iz osvete Hrvatima za seks sa njihovim zenama servirali tu pricu u javnost.
Jel' valja ova.

P.S. Ovu zajebanciju nisam ja izmislio da budem posten, pokupio sam je sa jednog drugog foruma. Ali svidjelo mi se.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 21 lip 2009, 17:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 29 svi 2009, 21:25
Postovi: 139
Ukratko.

Glup si.

:-top


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Čavkarica
PostPostano: 21 lip 2009, 17:36 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Kina je napisao/la:
Ukratko.

Glup si.

:-top



Glupo, je li?
DA ovo je glupo jednako kao i muslimansko izdrkavanje o Hrvatima sa fesovima koji se dozivaju Mujo i Suljo i kolju Srbe da bi Srbi za osvetu poklali muslimane.
S tom razlikom sto ja ovo navodim kao zajebanciju a kod vas muslimana ovo sranje je stalna tema i politicara, i povjesnicara i obicnih ljudi isparanih mozgova. Ali kod Srba vam ne pali ovo sranje jer je toliko glupo za ne povjerovati, glupo bas kao i onaj moj predhodni post.
Allahimanet!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 46 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO