HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 04 srp 2009, 21:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
30.3.-7.4.1945.

Sukobljene strane: Ustaše vs Četnici
Vojne snage: 27.940 vs 17.000
Zapovjednici: Metikoš, Pavlović vs Đurišić, Bačević
Gubici: 1.200 poginulih, 2.000 ranjenih, 300 nestalih vs 7.000 poginulih, 5000 zarobljenih, 5000 dezertiralo
Ishod: Pobjeda Ustaša

vjerojatno najpoznatija bitka Ustaša i Četnika u 2. svj. ratu i potpun poraz četničkih snaga.

Bitka na Lijevča polju je sukob koji se odigravao od 30. ožujka do 8. travnja 1945. između Hrvatskih oružanih snaga NDH s jedne strane te Jugoslavenske vojske u otadžbini tj. četnika s druge strane; nedaleko Banja Luke. Snagama NDH je zapovjedao general Vladimir Metikoš a četničkima vojvoda Pavle Đurišić. Bitka je završena potpunim porazom četnika. Nakon 2. sv. rata četnički emigranti su ju nazivali "drugim Kosovom".

Što je prethodilo bitci
U jesen 1944. četnici su bili raspršeni po tlu čitave bivše Jugoslavije. Postrojbe Crvene armije su ušle u Srbiju i pomogle Titovim partizanima u zarobljavanju i uništavanju četnika. Četnički zapovjednik Srbije, pukovnik Keserović, i njegove trupe, su bili zarobljeni, vodstvo pobijeno, a ljudstvo prisilno priključeno partizanima. Druga četnička vojska pod vodstvom "popa" Momčila Đujića, generala Damjanovića, vojvode Dobroslava Jevđevića i generala Mušickog je preko Nijemaca poslana u Istru i Sloveniju. Treća i najveća četnička vojska bila je pod zapovjedništvom vojvode Pavla Đurišića i vojvode Petra Bačevića. Ta vojska se sastojala od 17.000 ljudi i u to vrijeme se nalazila u Crnoj Gori u blizini granice s NDH. Među njima je bilo četnika iz Sanđaka, BiH, Crne Gore i dijela Srbije.

Četnički planovi
Kada su Nijemci počeli napuštati Crnu Goru četnici su odlučili poći s njima jer im u kraju preplavljenom partizanima nije bilo opstanka. Malo prije polaska stigla je zapovijed od četničkog vrhovnog zapovjednika Draže Mihailovića (koji se nalazio u Srbiji) da krenu prema Bosni gdje će se spojiti sa navodnih "100.000" četnika iz Srbije. Koncentracija je određena na prostoru između rijeka Bosne, Vrbasa i Save. Đurišićevi četnici su 5. prosinca 1944. krenuli sjeverno uz Drinu i u selu Kožuhe susreli se sa Dražom Mihailovićem. Uz njega je bilo samo desetak tisuća ljudi a onih "100.000" nisu nikada ni postojali. Većina Mihailovićevih snaga tih zadnjih mjeseci su bili prisilno mobilizirani seljaci iz Srbije koji su bježali iz četnika prvom prilikom.

Kakve su dalje bile četničke namjere postoji više verzija priče:

* Ustaški emigranti su nakon rata tvrdili da su te četničke snage trebale napasti Zagreb (nakon što Nijemci odu iz njega), srušiti NDH i tako se pred zapadnim saveznicima dokazati kao "snažna antifašistička vojska s kojom moraju računati".

* Partizanski izvori kažu da je Draža Mihailović želio iskoristiti Đurišićeve snage da se vrati u Srbiju i podigne "antikomunistički ustanak"; Đurišić to nije prihvatio, otkazao je poslušnost Mihailoviću i započeo je pokret svojih snaga prema Sloveniji.

* Četnički izvori tvrde da je sam Draža naredio Đurišiću da krene prema Sloveniji i spoji se sa tamošnjim četničkim snagama koje bi se predale Amerikancima. Činjenica je da su Đurišićevi četnici krenuli prema Lijevču polju nedaleko Banja Luke.

Bitka

Početak bitke
Snage NDH koje su su nalazile u blizini činile su 27.940 ljudi. 30. ožujka 1945. četničke snage su prešle rijeku Vrbas i zauzele selo Razboj. Odatle je četnički Sandžački korpus krenuo prema rijeci Savi i selu Dolinama na putu prema Bosanskoj Gradišci. U isto vrijeme tri satnije 5. bojne 10. ustaškog Stajaćeg djelatnog zdruga su po zapovjedi generala Metikoša krenule iz Banja Luke prema Bosanskoj Gradišci te zauzele položaj kod sela Gornje Doline. Tamo su se sukobili sa četnicima ali su zbog nesrazmjera u broju morali početi uzmicati. Istovremeno je i domaće hrvatsko stanovništvo počelo bježati prema Bosanskoj Gradišci u strahu od četnika. Tih dana su četnici poharali sela Junuzovce i Gornje Doline a pretpostavlja se da su ubili 2.500 civila.

2. travnja general Metikoš je sa oklopnim snagama 6. hrvatske divizije napao četnike nedaleko Dolina i u poludnevnoj borbi odbacio ih. Tom prilikom ustaše su zarobili četničkog oficira, kapetana Mijukovića. Crnogorac po nacionalnosti, pristaša ideje nezavisne Crne Gore i sljedbenik Sekule Drljevića, Mijuković se nije slagao s četničkom ideologijom i dao je ustaškim časnicima informacije o namjerama četničke vrhovne komande.

Lomi se pripremani napad na Bosansku Gradišku
Iz dobivenih podataka general Metikoš i zapovjednik 17. hrvatske divizije general Marko Pavlović donose odluku o što skorijem odlučnom udaru na četnike. General Pavlović je isti dan prebacio u Bosansku Gradišku Oklopni sklop iz Novske i Topnički sklop iz Nove Gradiške te poslao još dvije pješačke bojne. Metikoš i Pavlović su se sastali u Bos. Gradišci i dogovorili plan napada. 5. bojnu 10. stajaćeg djelatnog sdruga su postavili u mjesto Vrbačko kao osiguranje od mogućeg partizanskog napada. Istog dana u 12.00 sati ustaško topništvo je sa tri mjesta započelo artiljerijsku vatru na četnički Sandžački korpus. Istodobno je ustaški oklopni sklop od 24 oklopna vozila i 4 tenka "Tigar" punom brzinom ušao u Doline i vatrom iz strojnica počeo pucati po četnicima koji su počeli bezglavo bježati. Nakon sat vremena borba je bila gotova. Ustaše su zarobili 400 četnika, među njima i nekoliko oficira dok je na bojnom polju ostalo ležati 2.000 mrtvih i ranjenih četnika. Ispitivanjem zarobljenih časnika ustaše su saznali da su četnici planirali taj isti dan napasti Bosansku Gradišku. Saznali su i sastav četničke vojske: Sandžački korpus, kojim je zapovjedao kapetan Kalajitović, Drinski korpus pod zapovjedništvom vojvode Draškovića te 5.000 crnogorskih četnika pod zapovjedništvom vojvode Agrama. Saznali su i da su četnici tijekom dolaska na to područje imali pomoć Nijemaca.

Raskol u četničkom zapovjedništvu
Zbog neočekivanog poraza njihove prethodnice, u glavnini četničke vojske došlo je do razmirica pa i do oružanog obračunavanja među oficirima. Vojvoda Đurišić je tada dao strijeljati nekoliko crnogorskih četničkih časnika kako bi primirio ostale i spriječio pobunu. No to je samo pojačalo nezadovoljstvo Crnogoraca koji su najvećim dijelom bili prisilno mobilizirani i nisu se željeli boriti za ideju Velike Srbije. Kako je kapetan Mijuković pred ustaškim časnicima i predvidio, u noći 2./3. travnja 5.000 Crnogoraca je dezertiralo iz četnika, prešlo ustašama i ponudilo im pomoć u borbi protiv četnika.

To je natjeralo Đurišića da promjeni plan. 3. travnja donio je odluku da neće napadati ni Bosansku Gradišku ni Banja Luku nego da sve preostale četničke snage trebaju prijeći na lijevu obalu rijeke Vrbas, zauzeti Lijevča polje i sela Topole, Dubrave i Maglajan, ondje se opskrbiti namirnicama i konjima te odatle krenuti preko Kozare prema Kordunu gdje bi se spojili sa četnicima vojvode Đujića koji su im trebali krenuti u susret iz Slovenije.

Dana 4. travnja Durišć se odlučio na proboj kroz ustaške redove. U međuvremenu ustaše su na brzinu gradili i pojačavali bunkere na cesti Bosanska Gradiška-Banja Luka. Izgradnjom bunkera upravljao je inženjerijski dopukovnik Josić. U bunkerima je bila smještena domobranska 2. bojna 4. lovačkog Sdruga. Svaki bunker je bio naoružan sa po dva minobacača i jednim mitraljezom a posadu je činilo tridesetak ljudi. Bunkeri koji su bili smješteni na raskrižjima cesta, Novoj Topoli, Gornjoj Topoli, Maglajanima i Laktašima bili su dodatno ojačani sa po jednim protuoklopnim topom. Na 40 km dužine ceste bila su izgrađena 22 bunkera. U Laktaše su neprimjetno stigli jedan ustaški oklopni sklop te dvije pješačke bojne i smjestili su se uz cestu prema Razboju. General Pavlović je postavio jedan oklopni sklop Ustaške obrane na cestu prema Donjim Doljanima, iza njega 4. bojnu na kamionima a jednu oklopnu satniju u selo Bukovac. 3. bojnu pod zapovjedništvom ustaškog bojnika Ante Vrbana poslao je u okolicu Vilusa kako bi spriječili mogući napad partizana s Kozare.

Glavna bitka
U jutro 5. travnja u 2.00 sati četnici započinju frontalni napad na bunkere i obasipaju ih ručnim bombama, vatrom iz pješačkog naoružanja te bacača. Domobrani u bunkerima su pričekali da im se četnici približe na dovoljnu blizinu a zatim su otvorili vatru iz strojnica, minobacača i topova što stvara velike gubitke četnicima i unosi pometnju među njih. To je potrajalo cijeli dan i nastavilo se u noć.

Četnik Mihajlo Minić je nakon rata opisao bitku ovim riječima:"Dolina Lijevča polja odjekuje grmljavinom od eksplozija granata i ručnih bombi. Ustaški tankovi brekću i seju vatru na sve strane. Noć se je pretvorila u dan."

Ipak 6. travnja u 6.00 sati četnički odredi Garani i Omladinski odred pod vodstvom kapetana Perišića uspjeli su se probiti između bunkera i krenuli napasti 3. bojnu s leđa. General Pavlović je sa dijelom svoje divizije začepio mjesto četničkog prodora a zatim svoju pričuvu, dvije oklopne satnije, poslao cestom Bukovac-Turjak u pomoć 3. bojni. Sa ostatkom snaga Pavlović se dao u lov na četničku grupu koja je činila oko 1.000 ljudi. Uskoro su ih njegove oklopne snage sustigle i napale, pritisak na 3. bojnu je otklonjen a od 1.000 četnika ubijeno je 500 dok su preostali pobjegli prema Kozari. 3. bojna, ojačana dvjema oklopnim satnijama krenula je u lov na preostalih 500 četnika. Dva dana kasnije jedna bojna 4. hrvatske divizije pod zapovjedništvom generala Zdenka Begića naišla je na tu četničku grupu i u potpunosti ju uništila.

Tijekom noći sa 6. na 7. travnja zahvaljujući radu ustaških diverzanata panika u četničkim redovima dostiže vrhunac i četnici počinju bježati s lijeve na desnu obalu rijeke Vrbas s namjerom da se rasprše po obližnjim šumama. No u jutro 7. travnja ustaško topništvo počinje gađati čamce kojima su prelazili i time im odsjeca odstupnicu.

Kako su se u blizini Bosanskog Petrovca i Sanskog Mosta počele okupljati partizanske snage a ne želeći voditi istodobno borbu na dvije strane, zapovjednik 4. Sbora general Josip Metzger donosi odluku o konačnom napadu na preostale četničke snage koje su brojale još 10.000 ljudi.

Točno u 11.00 sati snage 6. i 17. hrvatske divizije započinju opći napad na četnike koji su se ukopali oko Razboja. Preko Dolina i Glamočana prema razboju kreće 1. oklopni sklop Ustaške obrane predvođen sa 4 tenka "Tigar", za njim motorizirana strojnička satnija i kamioni sa pješadijom. Jedan oklopni sklop 1. zdruga Ustaške obrane kreće cestom Brezovljani-Glamočani. Sa juga Oklopni sklop 6. divizije tjera četnike iz mjesta Kukolj prema Razboju. Iza njega dolaze motorizirana strojnička satnija i dvije pješačke bojne koje započinju sa četnicima frontalnu borbu. Domobrani izlaze iz bunkera i otvaraju oštru strojničku vatru.

Pod naletom ustaških tenkova i oklopnih kola lomi se četničko desno krilo i ustaše dospijevaju u njegovu pozadinu te ga strojnicama tuku s leđa. Četnički Drinski korpus se osipa a četnici uzalud pokušavaju zatvoriti mjesta ustaškog prodora. Pod neprekidnom ustaškom vatrom popračenom ručnim bombama nastaje panika i rasulo među četnicima. Četnici napuštaju svoje položaje i pokušavaju se spasiti bijegom ali uzalud jer su bili opkoljeni sa svih strana. Ustaško pješaštvo uništava i poljednji otpor četnika koji se predaju. U 13.00 sati bitka je bila gotova. Crnogorci koji su prethodnih dana dezertitrali iz četnika pokopali su mrtve. Ratni plijen je bio golem. Zarobljeno je oko 5.000 četnika, među njima i vojvoda Đurišić koji je pronađen kako se skriva ispod kola nadajući se da će po noći pobjeći. Morao je biti pažljivo čuvan da ga Crnogorci ne bi ubili.

Nakon bitke
Nakon bitke Đurišić, a s njime i 1.500 njegovih časnika i istaknutijih četnika, su odvedeni u ustaški logor u Staroj Gradišci gdje su nekoliko dana kasnije svi pobijeni. Nepoznato je što je bilo sa preostalih 3.500 četnika, najvjeroatnije su i oni pobijeni samo na nekom drugom mjestu. 5000 Crnogorca je premješteno pokraj Siska gdje su držani pod nadzorom ustaških vlasti. Ostavljeno im je oružje i stavljeni su pod zapovjedništvo Pavelićevog crnogorskog saveznika Sekule Drljevića koji ih je proglasio Crnogorskom narodnom vojskom.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 04 srp 2009, 21:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
wow, nisam znao o ovome. Hvala dudu! :-zivio

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 04 srp 2009, 21:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Naša Kvačica je napisao/la:
wow, nisam znao o ovome. Hvala dudu! :-zivio


pa ovo je najveći obračun srba i hrvata ikad. a oluja ispada mala maca prema ovome :-zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 04 srp 2009, 22:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
dudu je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
wow, nisam znao o ovome. Hvala dudu! :-zivio


pa ovo je najveći obračun srba i hrvata ikad. a oluja ispada mala maca prema ovome :-zubati


Pa ne znam baš da je najveći. U Oluji je učestvovalo 130 000 vojnika, nije li? :-neznam

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 04 srp 2009, 22:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
Naša Kvačica je napisao/la:
dudu je napisao/la:

pa ovo je najveći obračun srba i hrvata ikad. a oluja ispada mala maca prema ovome :-zubati


Pa ne znam baš da je najveći. U Oluji je učestvovalo 130 000 vojnika, nije li? :-neznam


istina, ali baci pogled na žrtve. ustaše nisu ni jednom oprostili :-zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 04 srp 2009, 22:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 lip 2009, 20:30
Postovi: 462
Lokacija: desno kod placa
dudu je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
wow, nisam znao o ovome. Hvala dudu! :-zivio


pa ovo je najveći obračun srba i hrvata ikad. a oluja ispada mala maca prema ovome :-zubati

Moja spoznaja:

Jedan mali ispravak cetnici Đurisica su prije dolaska u Krajinu preko Drljevica imali potpisan ugovor sa Ustasama kao Crnogorska vojska. Istovremeno Mihajlovic izdaje neki proglas o izdaji ,Đurisic se predomisli i krene nekim trecim putem .
Ustase su na nagovor Drljevica krenuli u sukob sa cetnicima.
Od zarobljenih cetnika tko se je izjasnio Srbogorcem ostao ziv,Srbi classic pravac Jasenovac i Stara Gradiska.
Cetnici Đurisica su nakon ugovora predali ranjene i bolesne i tek onda krenuli "svojim putem"

_________________
Gotovina i Markač Hrvatski heroji domovinskog rata, p.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 05 srp 2009, 03:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Naša Kvačica je napisao/la:
wow, nisam znao o ovome. Hvala dudu! :-zivio


Baš me čudi da nas o ovome nisu učili u školi za vrijeme YU, pitam se zašto :-ujko :-bicedobro

I ja sam za ovaj događaj saznao tek prije 2-3 godine, i to mislim na nekom forumu :ymparty:

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 05 srp 2009, 09:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
RajvoSa je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
wow, nisam znao o ovome. Hvala dudu! :-zivio


Baš me čudi da nas o ovome nisu učili u školi za vrijeme YU, pitam se zašto :-ujko :-bicedobro


Zato sam morao u podne-ponoć znat 1. i 2. srpski ustanak. :-neznam

RajvoSa je napisao/la:
I ja sam za ovaj događaj saznao tek prije 2-3 godine, i to mislim na nekom forumu :ymparty:


HercegBosna.org probija medijsku blokadu. B-) :-top

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 05:34 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
RajvoSa je napisao/la:
Naša Kvačica je napisao/la:
wow, nisam znao o ovome. Hvala dudu! :-zivio


Baš me čudi da nas o ovome nisu učili u školi za vrijeme YU, pitam se zašto :-ujko :-bicedobro

I ja sam za ovaj događaj saznao tek prije 2-3 godine, i to mislim na nekom forumu :ymparty:




Pa trebalo je to mozda spomenuti, ali to se odigralo par mjeseci prije kraja rata, bitka izmedju dva vec svrsena politicka i vojna gubitnika, bitka koja nije vise znacila nista ni za politicke ni vojne odnose snaga u zemlji.
Jedna suvisna makljaza u kojoj su gomile izginule i osakacene bez veze i to je sve. Jer teorija da su Djurisicevi cetnici kao planirali uci u Zagreb je najobicniji SF kad se uzmu u obzir snaga tih formacija kao i vojno i politicko stanje u tome trenutku, na samome kraju rata..
A kad citam vojne odnose snaga, ne vidim cime bi se to i ustase mogle ponositi. Za 40% brojniji, daleko bolje opremljeni i na, hajdemo reci, uvjetno, svome terenu, ustase su izvojevale ubjedljivu pobjedu, a bilo bi sramota da je bilo drukcije.
Jednom rijeci - sa povijesnog stanovista - nezanimljivo i nebitno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 08:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 svi 2009, 22:03
Postovi: 1446
Ringo59 je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Baš me čudi da nas o ovome nisu učili u školi za vrijeme YU, pitam se zašto :-ujko :-bicedobro

I ja sam za ovaj događaj saznao tek prije 2-3 godine, i to mislim na nekom forumu :ymparty:




Pa trebalo je to mozda spomenuti, ali to se odigralo par mjeseci prije kraja rata, bitka izmedju dva vec svrsena politicka i vojna gubitnika, bitka koja nije vise znacila nista ni za politicke ni vojne odnose snaga u zemlji.
Jedna suvisna makljaza u kojoj su gomile izginule i osakacene bez veze i to je sve. Jer teorija da su Djurisicevi cetnici kao planirali uci u Zagreb je najobicniji SF kad se uzmu u obzir snaga tih formacija kao i vojno i politicko stanje u tome trenutku, na samome kraju rata..
A kad citam vojne odnose snaga, ne vidim cime bi se to i ustase mogle ponositi. Za 40% brojniji, daleko bolje opremljeni i na, hajdemo reci, uvjetno, svome terenu, ustase su izvojevale ubjedljivu pobjedu, a bilo bi sramota da je bilo drukcije.
Jednom rijeci - sa povijesnog stanovista - nezanimljivo i nebitno.


Da, bila je tako nebitna i nezanimljiva da ste je nazivali drugim Kosovom. :-zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 10:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Ringo59 je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Baš me čudi da nas o ovome nisu učili u školi za vrijeme YU, pitam se zašto :-ujko :-bicedobro

I ja sam za ovaj događaj saznao tek prije 2-3 godine, i to mislim na nekom forumu :ymparty:




Pa trebalo je to mozda spomenuti, ali to se odigralo par mjeseci prije kraja rata, bitka izmedju dva vec svrsena politicka i vojna gubitnika, bitka koja nije vise znacila nista ni za politicke ni vojne odnose snaga u zemlji.
Jedna suvisna makljaza u kojoj su gomile izginule i osakacene bez veze i to je sve. Jer teorija da su Djurisicevi cetnici kao planirali uci u Zagreb je najobicniji SF kad se uzmu u obzir snaga tih formacija kao i vojno i politicko stanje u tome trenutku, na samome kraju rata..
A kad citam vojne odnose snaga, ne vidim cime bi se to i ustase mogle ponositi. Za 40% brojniji, daleko bolje opremljeni i na, hajdemo reci, uvjetno, svome terenu, ustase su izvojevale ubjedljivu pobjedu, a bilo bi sramota da je bilo drukcije.
Jednom rijeci - sa povijesnog stanovista - nezanimljivo i nebitno.


Da, strašno nebitno, jedna od najvećih frontalnih bitki, sa najjasnijim ishodom i to još između navodnih "saveznika" i "braće po oružju" ako je vjerovati komunističkoj historiografiji.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 12:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Pa gdje god oni izgube nebitno je.. :-zubati

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 12:17 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Tulkas je napisao/la:
Pa gdje god oni izgube nebitno je.. :-zubati


Ma Ringo je naš, provjeren Hrvat, samo ima afinitet prema Partizanima. Nisam znao da će mu i ovo zasmetati, pa tu se oni jedva i spominju :-neznam

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 14:47 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
RajvoSa je napisao/la:
Tulkas je napisao/la:
Pa gdje god oni izgube nebitno je.. :-zubati


Ma Ringo je naš, provjeren Hrvat, samo ima afinitet prema Partizanima. Nisam znao da će mu i ovo zasmetati, pa tu se oni jedva i spominju :-neznam




Afinitet prema partizanima??? Ili ce prije biti povijesni pragmatizam.
Za mene je bitno ono sto je povijesno korisno za Hrvatsku i nas narod. Tu sam dosta naucio upravo od Dr. Tudjmana. On je pri osnivanju HDZ-a tu stranku bazirao na tri pozitivne tradicije: Starcevicansko drzavotvorstvo, Radicevsko mirotvorstvo, i tradicije ZAVNOH-ovskog partizanskog antifasizma i hrvatske ljevice i radnickog pokreta, kao onoga koji je ustanovio zacetke moderne hrvatske drzave.
Sto se tice ovoga trecega oko kojeg se lome koplja, tu za mene nema dileme. Tu je udaren temelj danasnje Hrvatske, Hrvatska se nasla na strani pobjednika u presudnom trenutku povijesti i vracene su joj mnoge kljucne teritorije, i zibjegnuta jako gadna sudbina. Sve ostalo za mene je sekundarnog znacaja, cak i komunisticki zlocini oko kojih se sada dize prasina. Sve to ne moze osporiti znacaj ZAVNOH-a i pokreta koji je to ostvario. Pa i znacaj J. B. T-a koji je sve to vodio.

Sto se tice NDH i ustaskog pokreta, koliko god mi imali blagonaklonosti pa i mnogi simpatija, rijec je o luzerskom i neuspjelom projektu koji je hrvatsvo i teznju za hrvatskom drzavom strasno kompromitirao. Proputovao sam razne zemlje i pricao sa mnogima vani. Percepcija Hrvata vani je opcenito (a obicno sam komunicirao sa obrazovanijim ljudima koji znaju dosta toga) kao naroda sa izrazenim sentimentom ka svojoj pro-fasistickoj proslosti. Mozete misliti sta hocete ali svako sranje koje kod nas neko lupi u tom smislu, da li je to jucer Vukojevic ili sada Hebrang, nebitno, sve to nalazi odjeka u svijetu. SVe se prati i biljezi, vjerujte mi.
Dok sam zivio u Sarajevu, sticajem okolnosti sa imao priliku da razgovaram sa osobama iz USA veleposlanstva i bio zaprepascen spoznajom koliko su neke kljucne osobe upucene u tu problematiku (npr. pitanje puno sarkazma - da li i vi Mr. .... dijelite misljenje mnogih svojih sunarodnjaka da NDH nije bila fasisticka i da su ustase zapravo hrvatski patrioti)
I svakodnevno sam svjedokom koliko nam bilo kakav izraz sentimenta u tom smislu, nanosi stete. Ponasanje emigracije je Boze sacuvaj, oni ne obiljezavaju zvanicne blagdane RH, za njih je 10. Travanj svetinja. Takve stvari izazivaju zgrazanje iako to niko ne zabranjuje jer to nije u prirodi zapadnih drustava, ali je bio veliki skandal sa ministricom u Australiji koja je nemajuci pojma o cemu se radi, prihvatila poziv hrvatske zajednice za proslavu 10. Travnja. I onda je dakako, pala ostavka.
Mozemo se mi ponasati kao da nas se to ne tice u smislu ko im je.. mater i slicno, ako mislimo da smo mi usamljeni otok i da se mozemo tako ponasati. JA ne mislim tako.

Problem zlocina pobjednickih vojski se u svijetu tretira kao kolateralna steta u pravednoj borbi i nigdje se oko toga toliko ne galami niti uzburkavaju strasti jer toga je bilo svugdje gdje i kvislinskih pokreta koji su sluzili nacistima. MOzda su zemlje bivse Juge, posebno Hrvatska drasticniji primjer toga, ali to nista ne mijenja na stvari. Pa ni u drugim zemljama bivse SFRJ, recimo u Sloveniji koja sa stradanjima bjelogardejaca u tim razracunavanjima nije prosla mnogo bolje od Hrvatske, nema toliko vike i galame oko toga niti im pada na pamet da dovode u pitanje Osvobodilnu frontu i pokret koji je zaceo modernu slovensku drzavu.
Obiljezavanju tih zlocina treba prilaziti sa stanovitom dozom opreza, jer ono kako se radi kod nas, posebno na Bleiburskim komemoracijama, svuda se prikazuje i tumaci kao povampirenje fasistickog sentimenta. To se gleda sa podozrenjem, kao povampirenje fasizma, i od Hrvata mnogi zaziru kad je to u pitanju, niko se ne boji povampirenja komunizma u Hrvatskoj jer je on mrtav zajedno sa Jugoslavijom, a oni metuzalemi u Kumrovcu izgledaju tragi-komicno. I to se vani prikazuje a na to se gleda sa podsmijehom.

Dozivljavao sam da mi ljudi iz raznih zemalja otvoreno kazu da smo mi Hrvati gomila fasista, i dosta mi je toga a ne znam kako da se protiv toga borim iako sam pokusavao, ali onda me ova blesava emigracija, kao i pojedine vijesti iz zemlje iznova demantiraju.

Recimo ovo sto je Hebrang rekao, ako je to zaista tako rekao, to i slicne izjave zvanicnika se onda tumaci kao potvrda teroije kako su Srbi u Hrvatskoj s pravom ustali na oruzje u strahu od uskrslog ustastva. A TV dokumentarne emisije zapadnih zemalja, ako je iko gledao, - Britanije, SAD, Kanade, AUstralije, Francuske pa i Njemacke, o Pavelicu, endehaziji i ustaskom pokretu govore istovjetno kao i srpska propaganda. I onda ti dodje neki nas politicar sa nekom kretenskom izjavom kao kec na desetku da dokaze ispravnost takvih stavova. Nemam pojma koliko su puta prikazivali scene iz Bleiburga, raznih koncerata ili utakmica i slicno kao potvrdu takvih stavova.
Svidjalo se to nama ili ne, mi smo u smislu pro-fasistickih sentimenata narod i zemlja pod stalnom paskom i promatranjem. Ja sam ubijedjen da je i neuspjeh sa prijamom u EU dobrim dijelom rezultat takvih stavova i nepovjerenja nekih zemalja o nama i prema nama. A slovenska blokada je narucena od takvih.

Sto se tice famozne bitke na Lijevce polju, nije mi zasmetala, za nju sam prvi put cuo 1992 godine od HOS-vca Alije Siljka dok je bio gost u jedno radio emisiji, kasnije sam nasao jos podataka o tome, ali ne znam zaista po cemu bi ta bitka bila relevantna za bilo sta osim za necije mozebitno zadovoljstvo zato sto smo se eto u borbi "Srbima najebali majke". Iako sam odnos snaga kao i vrijeme i mjesto bitke ne daje mnogo razloga za pobjednicko zadovoljstvo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 17:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
To da smo mi pod lupom tzv zapadne demokracije, to je obični bulšit kojim neokomunisti i jugoslaveni žele zacementirati svoju aureolu pobjednika, čak i nakon povijesnog kraha, pa nas s time plaše kao s kakvom babarogom. jer da je drugačije onda ne bio neonacističke stranke dobijale lokalne izbore u istočnoj Njemačkoj niti bi se kipovi sa Musolinijevim likom kočili Italijom. Dakle zemljama koje su iznjedrile fašizam i nacizam ne nalaze zamjerke a jednoj maloj i nebitnoj Hrvatskoj nalaze.

ustaštvo ne postoji, njime se hrane partizanski metuzalemi i njihovi mlađahni jurišnici kako bi kompenzirali povijesni krah i opet sebe svrstali među pobjednike. Tome služi i ona groteskna premisa da je Hrvatska država zasnovana na ZAVNOH-u. Ta idolatrija i idiotarija bi bila jednaka onoj da je moderna izraelska država začeta u Auswhitzu.

Hrvatska je u 2. svj. ratu bila poražena, ne zato toliko je koliko je bila na poraženoj strani nego je ubijena njezina državnost i postala je prirepak velikosprke ideologije i klike koju je Hrvat ,koji to nije bio, Tito, mazio i pazio 40 godina i predao joj svu vlast tako da smo period raspada Jugoslavije dočekali sa srpskim polugama u svim sferama vlasti, i doživjeli smo to što smo doživjeli.

Dakle, ustaštva nema, ima samo komunističkog traženja vještica, kako bi oni izgledali manje zli, ili čak i dobri, što je apsolutna perverzija. A ako se tu i tamo javi neki bunt protiv komunističke idolatrije, to se odmah proglašava fašizmom. A da su kojim slučajem ti zlikovci pod petokrakom barem verbalno osuđeni, nećemo o zakonskim osudama, nijedan trag tzv "hrvatskog fašizma" odavno ne bi postojao. Ovo što se dešava je samo reakcija da komunističko laganje bez kraja. I dobro je da ima reakcija. Jer bi u protivnom značilo da smo svi idioti koji ako smo morali šutjeti u komunističkoj strahovladi, ne moramo bar danas se suprezati reći ono što mislimo o tim zlotvorima. Iako ih to materijalno ni egzistencijalno ništa ne košta, oni ni to ne mogu podnijeti.


Što se tiče teme, Đurišić je bio jednini sposobni četnički komandant koji je svojevremno očistio Sandažk i crnu Goru od partizana te su mu pjevali u čast..

Đurišiću mlad majore
komandante Crne Gore
Crne Gore i Sandžaka
đe propade petokaraka


Draža ga naziva najsposobnijim četnikom, sposobnijim od njega i naziva Lijevče Polje najvećom tragedijom četničkog pokreta, to na suđenju veli i žali što se razišao s Pavlom i što mu nije predao komandu.

To se, je odvilo u sumrak rata ali tada uprkos lupetanjima, partizani su još bili samjo šumski stanovnici. Oni su izuzimajući CA koja je ušla u Srbiju, bili nesposobni za ikakve veće operacije, čak i tada i u svakoj su pušili ( srijemski front, bitke u Podravini). Oni su iz rupa izišli tek kad se njemačka vojska povukla a po inerciji i vojska NDH za njom. A oni su ulazili u prazan prostor. Nikakve vojničke pobjede šumskih bandita nije bilo jer oni jednostavnmo za to nisu bili sposobni. Komedija je da ih je vojska NDH tukla čak i u povlačenju. A što se povlačila, pitat će. Zato jer se povlačila po inerciji i u očekivanju ( pogrešnom) da će doći do sraza između komunizma i zapadnih sila te da će se oni vratiti u borbu.

Inače, ta vojska je preko Sekula Drljevića imala zajamčeni prolaz ali su odlučili krenuti drugim putem, što po meni nije dovoljan razlog za uništenje grupe. Očigledno je Luburić imao tolku mržnju prema četnicima i Srbima uopće, da je to shvatio kao dobru prilku za uništenje te najajče i najborbenije četničke grupe. I to je sva priča.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 17:27 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
Ovaj stav:

Inkvizitor je napisao/la:
Hrvatska je u 2. svj. ratu bila poražena, ne zato toliko je koliko je bila na poraženoj strani nego je ubijena njezina državnost ...


kao i to sto mi se brisu postovi su dovoljni razlozi da sa likom koji ima nick "Inkvizitor" ne zelim niti da raspravljam niti da imam s njime bilo kakvog drugog posla. To javno izjavljujem ovdje i molim nazocne da mu skrenu paznju na to da mi se ne obraca iz bilo kojeg razloga.
Inace nick mu savrseno odgovara.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Ringo59 je napisao/la:
Ovaj stav:

Inkvizitor je napisao/la:
Hrvatska je u 2. svj. ratu bila poražena, ne zato toliko je koliko je bila na poraženoj strani nego je ubijena njezina državnost ...


kao i to sto mi se brisu postovi su dovoljni razlozi da sa likom koji ima nick "Inkvizitor" ne zelim niti da raspravljam niti da imam s njime bilo kakvog drugog posla. To javno izjavljujem ovdje i molim nazocne da mu skrenu paznju na to da mi se ne obraca iz bilo kojeg razloga.



To nikoga ne zanima.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 17:41 
Offline

Pridružen/a: 06 srp 2009, 17:35
Postovi: 15
Ringo59 je napisao/la:
....



Afinitet prema partizanima??? Ili ce prije biti povijesni pragmatizam.
Za mene je bitno ono sto je povijesno korisno za Hrvatsku i nas narod. Tu sam dosta naucio upravo od Dr. Tudjmana. On je pri osnivanju HDZ-a tu stranku bazirao na tri pozitivne tradicije: Starcevicansko drzavotvorstvo, Radicevsko mirotvorstvo, i tradicije ZAVNOH-ovskog partizanskog antifasizma i hrvatske ljevice i radnickog pokreta, kao onoga koji je ustanovio zacetke moderne hrvatske drzave.
Sto se tice ovoga trecega oko kojeg se lome koplja, tu za mene nema dileme. Tu je udaren temelj danasnje Hrvatske, Hrvatska se nasla na strani pobjednika u presudnom trenutku povijesti i vracene su joj mnoge kljucne teritorije, i zibjegnuta jako gadna sudbina. Sve ostalo za mene je sekundarnog znacaja, cak i komunisticki zlocini oko kojih se sada dize prasina. Sve to ne moze osporiti znacaj ZAVNOH-a i pokreta koji je to ostvario. Pa i znacaj J. B. T-a koji je sve to vodio.

Sto se tice NDH i ustaskog pokreta, koliko god mi imali blagonaklonosti pa i mnogi simpatija, rijec je o luzerskom i neuspjelom projektu koji je hrvatsvo i teznju za hrvatskom drzavom strasno kompromitirao. Proputovao sam razne zemlje i pricao sa mnogima vani. Percepcija Hrvata vani je opcenito (a obicno sam komunicirao sa obrazovanijim ljudima koji znaju dosta toga) kao naroda sa izrazenim sentimentom ka svojoj pro-fasistickoj proslosti. Mozete misliti sta hocete ali svako sranje koje kod nas neko lupi u tom smislu, da li je to jucer Vukojevic ili sada Hebrang, nebitno, sve to nalazi odjeka u svijetu. SVe se prati i biljezi, vjerujte mi.
Dok sam zivio u Sarajevu, sticajem okolnosti sa imao priliku da razgovaram sa osobama iz USA veleposlanstva i bio zaprepascen spoznajom koliko su neke kljucne osobe upucene u tu problematiku (npr. pitanje puno sarkazma - da li i vi Mr. .... dijelite misljenje mnogih svojih sunarodnjaka da NDH nije bila fasisticka i da su ustase zapravo hrvatski patrioti)
I svakodnevno sam svjedokom koliko nam bilo kakav izraz sentimenta u tom smislu, nanosi stete. Ponasanje emigracije je Boze sacuvaj, oni ne obiljezavaju zvanicne blagdane RH, za njih je 10. Travanj svetinja. Takve stvari izazivaju zgrazanje iako to niko ne zabranjuje jer to nije u prirodi zapadnih drustava, ali je bio veliki skandal sa ministricom u Australiji koja je nemajuci pojma o cemu se radi, prihvatila poziv hrvatske zajednice za proslavu 10. Travnja. I onda je dakako, pala ostavka.
Mozemo se mi ponasati kao da nas se to ne tice u smislu ko im je.. mater i slicno, ako mislimo da smo mi usamljeni otok i da se mozemo tako ponasati. JA ne mislim tako.

Problem zlocina pobjednickih vojski se u svijetu tretira kao kolateralna steta u pravednoj borbi i nigdje se oko toga toliko ne galami niti uzburkavaju strasti jer toga je bilo svugdje gdje i kvislinskih pokreta koji su sluzili nacistima. MOzda su zemlje bivse Juge, posebno Hrvatska drasticniji primjer toga, ali to nista ne mijenja na stvari. Pa ni u drugim zemljama bivse SFRJ, recimo u Sloveniji koja sa stradanjima bjelogardejaca u tim razracunavanjima nije prosla mnogo bolje od Hrvatske, nema toliko vike i galame oko toga niti im pada na pamet da dovode u pitanje Osvobodilnu frontu i pokret koji je zaceo modernu slovensku drzavu.
Obiljezavanju tih zlocina treba prilaziti sa stanovitom dozom opreza, jer ono kako se radi kod nas, posebno na Bleiburskim komemoracijama, svuda se prikazuje i tumaci kao povampirenje fasistickog sentimenta. To se gleda sa podozrenjem, kao povampirenje fasizma, i od Hrvata mnogi zaziru kad je to u pitanju, niko se ne boji povampirenja komunizma u Hrvatskoj jer je on mrtav zajedno sa Jugoslavijom, a oni metuzalemi u Kumrovcu izgledaju tragi-komicno. I to se vani prikazuje a na to se gleda sa podsmijehom.

Dozivljavao sam da mi ljudi iz raznih zemalja otvoreno kazu da smo mi Hrvati gomila fasista, i dosta mi je toga a ne znam kako da se protiv toga borim iako sam pokusavao, ali onda me ova blesava emigracija, kao i pojedine vijesti iz zemlje iznova demantiraju.

Recimo ovo sto je Hebrang rekao, ako je to zaista tako rekao, to i slicne izjave zvanicnika se onda tumaci kao potvrda teroije kako su Srbi u Hrvatskoj s pravom ustali na oruzje u strahu od uskrslog ustastva. A TV dokumentarne emisije zapadnih zemalja, ako je iko gledao, - Britanije, SAD, Kanade, AUstralije, Francuske pa i Njemacke, o Pavelicu, endehaziji i ustaskom pokretu govore istovjetno kao i srpska propaganda. I onda ti dodje neki nas politicar sa nekom kretenskom izjavom kao kec na desetku da dokaze ispravnost takvih stavova. Nemam pojma koliko su puta prikazivali scene iz Bleiburga, raznih koncerata ili utakmica i slicno kao potvrdu takvih stavova.
Svidjalo se to nama ili ne, mi smo u smislu pro-fasistickih sentimenata narod i zemlja pod stalnom paskom i promatranjem. Ja sam ubijedjen da je i neuspjeh sa prijamom u EU dobrim dijelom rezultat takvih stavova i nepovjerenja nekih zemalja o nama i prema nama. A slovenska blokada je narucena od takvih.

.......


Ugled? Koji ugled? Zlocin je zlocin.

http://www.bitno.ba/vijesti/bosna-i-hercegovina/uhicen-krvnik-hrvatskih-imigranata

Pozdrav iz dijaspore! ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 17:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Ringo59 je napisao/la:
Ovaj stav:

Inkvizitor je napisao/la:
Hrvatska je u 2. svj. ratu bila poražena, ne zato toliko je koliko je bila na poraženoj strani nego je ubijena njezina državnost ...


kao i to sto mi se brisu postovi su dovoljni razlozi da sa likom koji ima nick "Inkvizitor" ne zelim niti da raspravljam niti da imam s njime bilo kakvog drugog posla. To javno izjavljujem ovdje i molim nazocne da mu skrenu paznju na to da mi se ne obraca iz bilo kojeg razloga.
Inace nick mu savrseno odgovara.


Referirao bi se na ovaj stav gore koji komentiraš. O tome jeli Hrvatska bila poražena na kraju 2. svjetskog rata ili je bila na pobjedničkoj strani, dalo bi se polemizirati ali hladne glave. Ja mislim da zbog činjenice da Hrvatski narod nije mogao odlučivati o svojoj sudbini, Hrvatska nije izišla kao pobjednik. Kao što nije ni jedna Češka ili neke druge države zatočene u raljama komunizma kao totalitarnog režima. Ako je kriterij osobađanje od fašizma onda je bila pobjednik ali je taj fašizam zamjenjen komunizmom tako da je jedno zlo zamijenjeno drugim. Za Hrvatsku je povoljno bilo to što je dio naroda sudjelovao u Anti-fašističkoj borbi ali ja ne vjerujem da su ti ljudi to radili iz ideoloških razloga nego su iskorišteni da bi se preko njih na silu instalirao režim koji nije imao potporu naroda. Meni ne smeta toliko NOB koliko mi smetaju komunisti i njihov režim i ja bih to uvijek probao odvojiti mada je često puta usko vezano.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 18:06 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
hercegovac1981 je napisao/la:

Referirao bi se na ovaj stav gore koji komentiraš. O tome jeli Hrvatska bila poražena na kraju 2. svjetskog rata ili je bila na pobjedničkoj strani, dalo bi se polemizirati ali hladne glave. Ja mislim da zbog činjenice da Hrvatski narod nije mogao odlučivati o svojoj sudbini, Hrvatska nije izišla kao pobjednik. mada je često puta usko vezano.



Ti mozes polemizirati sam sa sobom. Hladne ili vruce glave svejedno je. Hrvatska je posljedica ZAVNOH-A kao derivata antifasisticke borbe i samim time je svrstana na pobjednicku stranu.
A ti svoje gubitnicke obiteljske komplekse ostavi za sebe. I opredjeljenje seljaka iz tvoga kraja ne projiciraj na cijeli hrvatski narod jer hrvatski narod je mnogo siri pojam od skupine selendri iz tvoga hercegovackog kamenjara.
Takvi stavovi poput tvoga su direktno nalijevanje vode na mlin najvecih dusmana hrvatske drzave i naseg naroda. Problem je sto vi u svome sljepilu to ne vidite i to jos cak smatrate nekakvim domoljubljem.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 18:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Ringo59 je napisao/la:
hercegovac1981 je napisao/la:

Referirao bi se na ovaj stav gore koji komentiraš. O tome jeli Hrvatska bila poražena na kraju 2. svjetskog rata ili je bila na pobjedničkoj strani, dalo bi se polemizirati ali hladne glave. Ja mislim da zbog činjenice da Hrvatski narod nije mogao odlučivati o svojoj sudbini, Hrvatska nije izišla kao pobjednik. mada je često puta usko vezano.



Ti mozes polemizirati sam sa sobom. Hladne ili vruce glave svejedno je. Hrvatska je posljedica ZAVNOH-A kao derivata antifasisticke borbe i samim time je svrstana na pobjednicku stranu.
A ti svoje gubitnicke obiteljske komplekse ostavi za sebe. I opredjeljenje seljaka iz tvoga kraja ne projiciraj na cijeli hrvatski narod jer hrvatski narod je mnogo siri pojam od skupine selendri iz tvoga hercegovackog kamenjara.
Takvi stavovi poput tvoga su direktno nalijevanje vode na mlin najvecih dusmana hrvatske drzave i naseg naroda. Problem je sto vi u svome sljepilu to ne vidite i to jos cak smatrate nekakvim domoljubljem.



Oho stari ovo je već govor mržnje. Ako ti smatraš da se Hrvatska pobjeda sastoji u tome da je preko volje naroda instaliran režim u kojemu se za drugačije mišljenje gubila glava ili išlo na Goli otok onda ti svaka čast. Vidi se da dijeliš isto jednoumlje. U ovj zemlji ne možeš kritizirat komunizam da te ne proglase fašistom. Ako kritiziraš fašizam onda si komunjara i partizan. I ti nisi ništa bolji od onih kojima upućuješ kritike.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 18:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Ringo59 je napisao/la:
hercegovac1981 je napisao/la:

Referirao bi se na ovaj stav gore koji komentiraš. O tome jeli Hrvatska bila poražena na kraju 2. svjetskog rata ili je bila na pobjedničkoj strani, dalo bi se polemizirati ali hladne glave. Ja mislim da zbog činjenice da Hrvatski narod nije mogao odlučivati o svojoj sudbini, Hrvatska nije izišla kao pobjednik. mada je često puta usko vezano.



Ti mozes polemizirati sam sa sobom. Hladne ili vruce glave svejedno je. Hrvatska je posljedica ZAVNOH-A kao derivata antifasisticke borbe i samim time je svrstana na pobjednicku stranu.
A ti svoje gubitnicke obiteljske komplekse ostavi za sebe. I opredjeljenje seljaka iz tvoga kraja ne projiciraj na cijeli hrvatski narod jer hrvatski narod je mnogo siri pojam od skupine selendri iz tvoga hercegovackog kamenjara.
Takvi stavovi poput tvoga su direktno nalijevanje vode na mlin najvecih dusmana hrvatske drzave i naseg naroda. Problem je sto vi u svome sljepilu to ne vidite i to jos cak smatrate nekakvim domoljubljem.



Na stranu sad tvoja vulgarnost. Činjenica je da stvar uopce nije tako crno-bijela.

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 18:17 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Naša Kvačica je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Baš me čudi da nas o ovome nisu učili u školi za vrijeme YU, pitam se zašto :-ujko :-bicedobro


Zato sam morao u podne-ponoć znat 1. i 2. srpski ustanak. :-neznam

RajvoSa je napisao/la:
I ja sam za ovaj događaj saznao tek prije 2-3 godine, i to mislim na nekom forumu :ymparty:


HercegBosna.org probija medijsku blokadu. B-) :-top


:-zubati Upravo tako, evo i ja za ovu bitku prvi put čujem! :-ujko :-top


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 18:18 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2009, 15:13
Postovi: 199
hercegovac1981 je napisao/la:

Oho stari ovo je već govor mržnje.



Ti to tumaci kako hoces. A zapravo meni je pun qrac tkzv. "domoljublja" koje razjebava Hrvatsku gdje god stigne. Od onih velikih Hrvatina rata ne vidjese koje ogulise i unistise Hrvatsku mirovinama (jedan rodjo potezao pistolj na mene kad sam mu skresao u lice) pa do takvih koji bi nas svrstali nakon 60 godina medju gubitnike u 2. sv ratu sto vodi i do mozebitne revizije Osimskih sporazuma.
Bio sam u ratu i ako treba opet cu. Za Hrvatsku i nas narod, posebnom nas narod u BiH. Nisam trazio niti cu ikakve mirovine i beneficije i glumatati okolo PTSP. Bila je to moja duznost.
Ali necu niti zelim da se nas narod svrstava nedju gubitnike u 2. sv ratu. Ni radi trauma komunizma niti zbog hinjenog domoljublja onih koji bi da revidiraju povijest..


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bitka na Lijevča polju
PostPostano: 06 srp 2009, 18:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Ringo59 je napisao/la:
hercegovac1981 je napisao/la:

Oho stari ovo je već govor mržnje.



Ti to tumaci kako hoces. A zapravo meni je pun qrac tkzv. "domoljublja" koje razjebava Hrvatsku gdje god stigne. Od onih velikih Hrvatina rata ne vidjese koje ogulise i unistise Hrvatsku mirovinama (jedan rodjo potezao pistolj na mene kad sam mu skresao u lice) pa do takvih koji bi nas svrstali nakon 60 godina medju gubitnike u 2. sv ratu sto vodi i do mozebitne revizije Osimskih sporazuma.
Bio sam u ratu i ako treba opet cu. Za Hrvatsku i nas narod, posebnom nas narod u BiH. Nisam trazio niti cu ikakve mirovine i beneficije i glumatati okolo PTSP. Bila je to moja duznost.
Ali necu niti zelim da se nas narod svrstava nedju gubitnike u 2. sv ratu. Ni radi trauma komunizma niti zbog hinjenog domoljublja onih koji bi da revidiraju povijest..


U interesnoj sferi kojoj smo mi pripali po završetku 2. svj. rata je pobjedio komunizam. A ne Hrvatska niti neke druge zemlje. Uvijek sam bio i uvijek ću biti protiv tvorevina koje ne vode interesa o željama naroda. Nisam ni za NDH niti sam ikad bio, a Bogami ne gledam sa simpatijama ni na bivšu državu.

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 202 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 51 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO