HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 09:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Nedićeva Srbija
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
DzoniBG je napisao/la:
Obe babe su nakon 6. aprila.1941. kad su Nemci urnisali Beograd na kratko otisle kod rodbine u Sumadiju... tamo je jedna grana bila u cetnicima, druga u partizanima...vratili su se u Beograd, babina sestra umrla od tuberkuloze. Baba mi je pricala kakvo je razocarenje bilo kad je u oktobru 1944. usla "krasnaja armija"...oni ocekivali div-junake, a usli neki pijani odrpanci, dedi maznuli konja... gledala je masovno streljanje zarobljenih Nemaca u parku ispod hrama Svetog Save...


Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 15:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
mario_cro je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:
Obe babe su nakon 6. aprila.1941. kad su Nemci urnisali Beograd na kratko otisle kod rodbine u Sumadiju... tamo je jedna grana bila u cetnicima, druga u partizanima...vratili su se u Beograd, babina sestra umrla od tuberkuloze. Baba mi je pricala kakvo je razocarenje bilo kad je u oktobru 1944. usla "krasnaja armija"...oni ocekivali div-junake, a usli neki pijani odrpanci, dedi maznuli konja... gledala je masovno streljanje zarobljenih Nemaca u parku ispod hrama Svetog Save...


Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .


Imao si njihovu verziju NDH tamo - "Nedićeva Srbija" , na čelu s generalom Nedićem i vladom narodnog spasa.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
mario_cro je napisao/la:
DzoniBG je napisao/la:
Obe babe su nakon 6. aprila.1941. kad su Nemci urnisali Beograd na kratko otisle kod rodbine u Sumadiju... tamo je jedna grana bila u cetnicima, druga u partizanima...vratili su se u Beograd, babina sestra umrla od tuberkuloze. Baba mi je pricala kakvo je razocarenje bilo kad je u oktobru 1944. usla "krasnaja armija"...oni ocekivali div-junake, a usli neki pijani odrpanci, dedi maznuli konja... gledala je masovno streljanje zarobljenih Nemaca u parku ispod hrama Svetog Save...


Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .


:wacko

Pa protiv Nemaca pobogu!

Kao ilustracija, evo biografije Aleksandra Mišića, sina čuvenog vojvode Živojina Mišića (Prvi svetski rat)

Citat:



Aleksandar Mišić

slika


Aleksandar - Aca Mišić (rođen 1891. godine, Beograd, Kraljevina Srbija — streljan 18. decembra 1941[1]) je bio oficir srpske vojske u Kraljevini Srbiji tokom Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata. Godine 1922. napušta vojnu službu, a između 1928. i 1930. nalazio se na položaju v. d. upravnika Vrnjačke Banje. Posle sloma države u Aprilskom ratu, 11. maja 1941. godine u svojoj kući u selu Struganik dočekuje generalštabnog pukovnika Dragoljuba Mihailovića sa kojim donosi odluku o nastavku borbe protiv okupatora i stvaranju gerilske vojske na celom prostoru okupirane Kraljevine Jugoslavije. Za vreme Drugog svetskog rata bio je komandant Ribničkog četničkog odreda u Četničkim odredima Jugoslovenske vojske, obaveštajac i jedan od glavnih ustaničkih vođa uz pukovnika Dragoljuba Mihailovića tokom ustanka 1941. godine. Zarobljen je od strane Nemaca 6. decembra 1941. godine tokom okupatorske ofanzive Ravnu Goru koja je nosila šifrovano ime Operacija Mihailović. Major Aleksandar Mišić poznat je i kao sin slavnog srpskog vojvode Živojina Mišića.

Biografija

Aleksandar Mišić je rođen u Beogradu, kao peto od šestoro dece Živojina i Lujze Mišić, devojačko Krikner, je bila Nemica, starinom iz Francuske (deda je bio Francuz). Čim je napunio 18 godina napušta porodični dom bez znanja roditelja i odlazi Rusiju. Predstavio se kod strica cara Nikolaja Nikolajevića, čija je žena bila crnogorska princeza, i izrazio želju da stupi u Vojnu akademiju. Dobija preporuke i stupa u akademiju u Vilnu. Međutim, 1912. se razboleo i posle preporuke lekara da mu tokom daljeg lečenja treba toplija klima odlučuje da se vrati u Srbiju koja se tada spremala za rat protiv Osmanskog carstva. Aleksandar je bez odobrenja oca stupio kao oficir u Srpsku vojsku. Učestvovao je u brojnim bitkama u Balkanskim ratovima kao i Prvom svetskom ratu. Od 1928. do 1930. godine bio je vršilac dužnosti upravnika Vrnjačke Banje.

Nemačke, italijanske, mađarske i bugarske oružane snage napale su Kraljevinu Jugoslaviju bez objave rata, 6. aprila 1941. godine bombardujući Beograd. Pokret otpora, počeo je da se organizuje početkom maja na prostoru između Rudnika i Suvobora. Grupa oficira, podoficira i vojnika Jugoslovenske vojske, među kojima je generalštabni pukovnik Dragoljub Mihailović bio najstariji po činu, odbila je da prizna kapitulaciju i prebacila se sa planina Istočne Bosne, preko reke Drine u Zapadnu Srbiju, sa namerom da pruže otpor nemačkom okupatoru.

U noći između 10. i 11. maja 1941. godine sa jednim delom Gorskog odreda u vili vojvode Živojina Mišića u selu Struganik došli su generalštabni pukovnik Dragoljub Mihailović, major Miodrag Palošević i narednik Perović. Pukovnik Mihailović se sastao sa vojvodinim sinom, majorom Aleksanrom Mišićom, radi dogovora sa svojim starim prijateljem. Draža je, s vrata, rekao:

„„Aleksandre, ti i ja ćemo podići treći ustanak. Učinićemo sve da narodu olakšamo ovo robovanje i da se mi, stari Solunci, ne obrukamo. Borićemo se do kraja.““


Draža, Gorski odred odmah šalje na Ravnu Goru, blagodareći savetima ratnog druga iz Prvog svetskog rat, majora Aleksandra Mišića. Slabe komunikacije u tom kraju osujećivale su eventualni brzi prodor nemačkih motorizovanih kolona, dok, s druge strane, oblast Ravne Gore ima veoma povoljan strateški položaj. Pukovnik Mihailović se pridružuje Gorskom odredu na Ravnoj Gori 11. maja 1941. godine, oko podne. Major Mišić je odmah pristupio organizaciji, a njegova sestra je upućena u Beograd radi uspostavljanja veza sa inženjerom Jovanom Gašićem i drugim uticajnim rodoljubima. Pukovnik Mihailović je tokom stvaranja organizacije oficire planski raspoređivao po Srbiji. Majore Aleksandra Mišića i Ivana Fregla rasporedio je u Kolubarski srez, gde su bili zaduženi za stvaranje i jačanje organizacije pokreta otpora. Major Ivan Fregl je u jedinici pod komandom majora Aleksandra Mišića, postavljen za načelnika štaba. Tokom ustanka, major Mišić se 23. oktobra 1941. godine nalazio u Valjevu, gde su se taj dan, vodile najkrvavije borbe na valjevskom frontu, u prisustvu pukovnika Mihailovića, majora Fregla i Zaharija Ostojića, kao i engleskog kapetana Bila Hadsona. Predsednik Vlade Milan Nedić pozvao je vođu ustanika pukovnika Dražu Mihailovića na sastanak u Beograd, ne bi li rešio „četničko pitanje“ i pacifikovao Srbiju. Pukovnik Mihailović, međutim, šalje majora Aleksandra Mišića, koji mu donosi Nedićevu ponudu da se mane gerile, dođe u Beograd i postane ministar rada u „Vladi nacionalnog spasa“. Draža je ovu Nedićevu ponudu energično odbacio, koju je smatrao i uvredom.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
teranova je napisao/la:

Pa protiv Nemaca pobogu!


Dobro ,kao što rekoh. Bilo je više frakcija,a većinom su balansirali između saveznika i nijemaca,tako da mi je bilo nejasno ko im je tamo glavni protivnik.
Pretpostavljam Nedićevci ,Ljotičevci i ponekad Nijemci kao što Zadar kaže.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
mario_cro je napisao/la:

Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .


Prvo su se tukli sa Nemcima, do kraja 1941 kad su izdali proglas 100 civila za jednog ubijenog Nemca, i poceli sa masovnim egzekucijama... tada je to obustavljeno, pravljene su samo sabotaze. Tukli su se protiv partizana... spasavali americke pilote posle...

Cetnici su bili i antifasisti i antikomunisti, na pocetku vise ovo prvo, posle vise ovo drugo.

Sto se tice same Srbije, u Vojvodini nije bilo cetnika, ni u Beogradu, cetnika je bilo u pojedinim delovima Sumadije, oko Kraljeva i Ivanjice, uz Drinu kod Loznice... u Uzicu je npr bilo vise partizana, cuvena Uzicka republika 1941.

Sta se dogadjalo na samom terenu... samo jedan deo se odmah priklonio tim pokretima iz ideala...velika vecina drugih je zavrsila tamo tako sto je racija dosla u njihovo selo, i pod prinudom odvela ljude. Tako su i iz moje familije jedni zavrsili u cetkama, drugi u partizanima...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
teranova je napisao/la:
mario_cro je napisao/la:

Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .


:wacko

Pa protiv Nemaca pobogu!




A sto dopustise nedicevcima da pobiju onoliki narod po kragujevcu? To je srce sumadije.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
DzoniBG je napisao/la:
mario_cro je napisao/la:

Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .


Prvo su se tukli sa Nemcima, do kraja 1941 kad su izdali proglas 100 civila za jednog ubijenog Nemca, i poceli sa masovnim egzekucijama... tada je to obustavljeno, pravljene su samo sabotaze. Tukli su se protiv partizana... spasavali americke pilote posle...

Cetnici su bili i antifasisti i antikomunisti, na pocetku vise ovo prvo, posle vise ovo drugo.

Sto se tice same Srbije, u Vojvodini nije bilo cetnika, ni u Beogradu, cetnika je bilo u pojedinim delovima Sumadije, oko Kraljeva i Ivanjice, uz Drinu kod Loznice... u Uzicu je npr bilo vise partizana, cuvena Uzicka republika 1941.

Sta se dogadjalo na samom terenu... samo jedan deo se odmah priklonio tim pokretima iz ideala...velika vecina drugih je zavrsila tamo tako sto je racija dosla u njihovo selo, i pod prinudom odvela ljude. Tako su i iz moje familije jedni zavrsili u cetkama, drugi u partizanima...




Istocna Srbija je bila sa dosta cetnika.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
mario_cro je napisao/la:
teranova je napisao/la:

Pa protiv Nemaca pobogu!


Dobro ,kao što rekoh. Bilo je više frakcija,a većinom su balansirali između saveznika i nijemaca,tako da mi je bilo nejasno ko im je tamo glavni protivnik.
Pretpostavljam Nedićevci ,Ljotičevci i ponekad Nijemci kao što Zadar kaže.




Sa ljoticevcima su bili ne diraj me- ne diram te. Sa nedicevcima su bili skroz ok, ponekada i skupa nastupali. A nisu bili samo u Srbiji, BiH, te u Cro., U CG ih je bilo ko sljiva.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
totem je napisao/la:
teranova je napisao/la:

:wacko

Pa protiv Nemaca pobogu!




A sto dopustise nedicevcima da pobiju onoliki narod po kragujevcu? To je srce sumadije.


Nisu oni bili u dobrim odnosima sa nedićevcima, pročitaj moj dopunjeni gornji post. Za Kragujevac oni nisu ni na koji način odgovorni.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
totem je napisao/la:



A sto dopustise nedicevcima da pobiju onoliki narod po kragujevcu? To je srce sumadije.


Ovo nije istina...

Partizani su presreli grupu Nemaca koja se vracala iz Gornjeg Milanovca u Kragujevac, ubili su 70 Nemaca... a znali su sta sledi posle.

Sami Nemci su onda isli po ulicama, skolama, fabrikama i kupili ljude, na koga su naleteli, dok ih nisu skupili vise hiljada i sve postreljali...nikakvi Nedicevci, sami nemacki vojnici.

E to su ti partizani i njihova borba :yawn bitange, za saku Nemaca ti odvedes u smrt tolike ljude... :ninja

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
DzoniBG je napisao/la:
mario_cro je napisao/la:

Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .


Prvo su se tukli sa Nemcima, do kraja 1941 kad su izdali proglas 100 civila za jednog ubijenog Nemca, i poceli sa masovnim egzekucijama... tada je to obustavljeno, pravljene su samo sabotaze. Tukli su se protiv partizana... spasavali americke pilote posle...

Cetnici su bili i antifasisti i antikomunisti, na pocetku vise ovo prvo, posle vise ovo drugo.

Sto se tice same Srbije, u Vojvodini nije bilo cetnika, ni u Beogradu, cetnika je bilo u pojedinim delovima Sumadije, oko Kraljeva i Ivanjice, uz Drinu kod Loznice... u Uzicu je npr bilo vise partizana, cuvena Uzicka republika 1941.

Sta se dogadjalo na samom terenu... samo jedan deo se odmah priklonio tim pokretima iz ideala...velika vecina drugih je zavrsila tamo tako sto je racija dosla u njihovo selo, i pod prinudom odvela ljude. Tako su i iz moje familije jedni zavrsili u cetkama, drugi u partizanima...



Ako do sad nisi, obavezno pročitaj Danojlićev roman "Oslobodioci i izdajnici" (NIN-ova nagrada pre više godina). Najbolji opis situacije u Šumadiji za vreme rata.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
DzoniBG je napisao/la:
totem je napisao/la:



A sto dopustise nedicevcima da pobiju onoliki narod po kragujevcu? To je srce sumadije.


Ovo nije istina...

Partizani su presreli grupu Nemaca koja se vracala iz Gornjeg Milanovca u Kragujevac, ubili su 70 Nemaca... a znali su sta sledi posle.

Sami Nemaci su onda isli po ulicama, skolama, fabrikama i kupili ljude, na koga su naleteli, dok ih nisu skupili vise hiljada i sve postreljali...nikakvi Nedicevci, sami nemacki vojnici.

E to su ti partizani i njihova borba :yawn bitange, za saku Nemaca ti odvedes u smrt tolike ljude... :ninja




Dzoni, karikirao sam da su nedicevci pucali. Ali oni su strazarili nad njim, te ih hapsili. Ne zajebavaj. Ima slika covjece.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
ubili su 70 Nemaca... a znali su sta sledi posle.



Sto su trebali...Da cekaju zapadnjake? Nije li Draza bio prvi gerilac europe? Kako je to dokazao? Imali su svoj nacin borbe, krivi, pravi, taj je. Zasto cetnici, koji su bili gospodari tada u sumadiji, nisu pokusali da ih spasu?

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
totem je napisao/la:



Dzoni, karikirao sam da su nedicevci pucali. Ali oni su strazarili nad njim, te ih hapsili. Ne zajebavaj. Ima slika covjece.


Ja ti govorim o samoj odluci, to nije Nedic i njegova vlada odlucila, vec wermarht, njihova komanda, koja je to sve organizovala, i oni su streljali...dal je tu bilo nekih lokalnih Nedicevih pandura, strazara...verovatno, al to generalno veze sa njima nema. Nedicevci su bili ljudi koji su ostali u gradovima, i samo nastavili da rade svoj posao, ko je bio pandur, ostao je pandur...i radio ono sto mu Nemci narede...

Jel ti mislis da su oni imali izbora...i da bi streljali ljude iz svog grada?! Glupost...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
totem je napisao/la:
ubili su 70 Nemaca... a znali su sta sledi posle.



Sto su trebali...Da cekaju zapadnjake? Nije li Draza bio prvi gerilac europe? Kako je to dokazao? Imali su svoj nacin borbe, krivi, pravi, taj je. Zasto cetnici, koji su bili gospodari tada u sumadiji, nisu pokusali da ih spasu?


U Šumadiji su bili glavni Nemci.
Kad imaš pravilo sto Srba za jednog mrtvog Nemca onda si debil ako ideš frontalno na njih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2010, 18:33
Postovi: 4967
Lokacija: Capica curica kaze Tetovo
Ovo podsjeca na muslimanske price, kada ustase kao, dovikuju se medjusobno muslimanskim imenima kada kolju srbe, da bi navukli gnjev cetnika na istih. Ma daj.

_________________
Gospodja ministarka, gdje li sam je vidio...Obozavam tu komediju, osobito kada je Seka Sabljic glumi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
DzoniBG je napisao/la:

Partizani su presreli grupu Nemaca koja se vracala iz Gornjeg Milanovca u Kragujevac, ubili su 70 Nemaca... a znali su sta sledi posle.

Sami Nemci su onda isli po ulicama, skolama, fabrikama i kupili ljude, na koga su naleteli, dok ih nisu skupili vise hiljada i sve postreljali...nikakvi Nedicevci, sami nemacki vojnici.

E to su ti partizani i njihova borba :yawn bitange, za saku Nemaca ti odvedes u smrt tolike ljude... :ninja


To je rađeno ciljano . Čitao sam mnoge proglase na kolekcionarskim forumima. Partizani na samom početku rata nisu imali neku potporu naroda,za većinu ljudi su oni bili "šumski razbojnici" . Svjesno su ih napali jer su znali da će se Nijemci osvetit na domaćem stanovništvu ,naravno švabe će bit negativci u tom slučaju a Partizani dobiju potporu naroda i osvježenje među svojim jedinicama.
U Hrvatskoj je bilo slučajeva da se Partizani preobuku u Ustaše ili Nijemce ,uđu u selo i pobiju 10-ak ljudi.Nakon toga to selo postaje automatski Partizanski orjentirano.Navodno su slične stvari i Ustaše radile,sa preoblačenjem uniformi,no nisam našao neke dokumente na internetu koji bi ukazali na to.
Nijemci su pred sam kraj rata osnovali jedinice koje se zovu "TRUT" ,koristili su se partizanskim metodama protiv Partizana. Obuku se u Partizane ,uđu u lokalni štab i naprave dar mar. No ,naravno to je prekasno bilo... To mi je osobno djed pričao.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2009, 00:05
Postovi: 13352
totem je napisao/la:
teranova je napisao/la:

U Šumadiji su bili glavni Nemci.
Kad imaš pravilo sto Srba za jednog mrtvog Nemca onda si debil ako ideš frontalno na njih.




Onda je bio debil i Karadjordje, i knjaz Lazar...Zasto njih slavite?


Malo je Srba izginulo pa je trebalo još? :confused1


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 22:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
totem je napisao/la:


Sto su trebali...Da cekaju zapadnjake? Nije li Draza bio prvi gerilac europe? Kako je to dokazao? Imali su svoj nacin borbe, krivi, pravi, taj je. Zasto cetnici, koji su bili gospodari tada u sumadiji, nisu pokusali da ih spasu?


Mozemo da odemo na drugu temu da detaljno o ovome prodiskutujemo. Nije stvar odluke da se boris, vec kako ces se boriti, i koje su sanse da ces time nesto ostvariti... Ubijati Nemce od jeseni 1941 u Srbiji je znacila stostruka smrtna presuda tvojim sunarodnicima civilima...

Niko normalan ne bi pod takvim okolnostima nastavio da trebi Svabe, to je nerazuman, nehuman, kretenski akt... partizansku komandu je za to bolelo uvo, njima je bilo vazno da kominterna i saveznici budu zadovoljni...a to sto ubijaju Srbe ko muve...koga briga :yawn

Imas mnogo drugacijih vidova borbe, sabotiranje, obavestajan rad, slanje informacija o stanju i pokretu Nemaca, dogovor o sadejstvu kad Saveznici vec dodju... to ima smisla...ovo sto su radili partizani po Srbiji je kretenizam.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 23:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
mario_cro je napisao/la:
To je rađeno ciljano . Čitao sam mnoge proglase na kolekcionarskim forumima. Partizani na samom početku rata nisu imali neku potporu naroda,za većinu ljudi su oni bili "šumski razbojnici" . Svjesno su ih napali jer su znali da će se Nijemci osvetit na domaćem stanovništvu ,naravno švabe će bit negativci u tom slučaju a Partizani dobiju potporu naroda i osvježenje među svojim jedinicama.
U Hrvatskoj je bilo slučajeva da se Partizani preobuku u Ustaše ili Nijemce ,uđu u selo i pobiju 10-ak ljudi.Nakon toga to selo postaje automatski Partizanski orjentirano.Navodno su slične stvari i Ustaše radile,sa preoblačenjem uniformi,no nisam našao neke dokumente na internetu koji bi ukazali na to.
Nijemci su pred sam kraj rata osnovali jedinice koje se zovu "TRUT" ,koristili su se partizanskim metodama protiv Partizana. Obuku se u Partizane ,uđu u lokalni štab i naprave dar mar. No ,naravno to je prekasno bilo... To mi je osobno djed pričao.


Komunisti u Srbiji pre rata, i nakon njegovog pocetka... :smijeh pa to je bila lokalna banda idealista i zanesenjaka, ne znam dal ih je bilo 1%... ogromna vecina Srba tada je bila tradicionalno orjentisana, neki su pljuvali kralja, neki podrzavali...ali komunizam kao alternativa ne bi bio moguc ni u snovima da nije bilo rata.

Ta saka jada je otisla u sumu kad su napali SSSR, tu se organizovali, napadali Nemce u pocetku sa cetnicima, okupljali tu neke ljude kojima je samo bilo vazno da se ukljuce u borbu... i to je posle spletom raznih okolnosti "oslobodilo" Beograd 1944 i doslo na vlast... ironija sudbine koja se bas poigrala u ovom slucaju.

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 23:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 lip 2011, 12:01
Postovi: 3688
Lokacija: Edmonton,Alberta,Canada
DzoniBG je napisao/la:
Komunisti u Srbiji pre rata, i nakon njegovog pocetka... :smijeh pa to je bila lokalna banda idealista i zanesenjaka, ne znam dal ih je bilo 1%... ogromna vecina Srba tada je bila tradicionalno orjentisana, neki su pljuvali kralja, neki podrzavali...ali komunizam kao alternativa ne bi bio moguc ni u snovima da nije bilo rata.

Ta saka jada je otisla u sumu kad su napali SSSR, tu se organizovali, napadali Nemce u pocetku sa cetnicima, okupljali tu neke ljude kojima je samo bilo vazno da se ukljuce u borbu... i to je posle spletom raznih okolnosti "oslobodilo" Beograd 1944 i doslo na vlast... ironija sudbine koja se bas poigrala u ovom slucaju.


Pa upravo za to su morali pribjegavat stvarima kao preoblačenje ,i one stvari što sam naveo da bi stekli podršku.Nije im bilo žao žrtvovat jedan dio ljudi za svoje ciljeve. Pogledaj ti samo koliko je u BiH danas doslovno nepismenih ljudi bez škole,a zamisli koliko su bili nepismeni ljudi 1900-1920 -to godište. Baš su oni znali šta je komunizam kao ideologija kao što ni Ustaše nisu znali zašto su Židovi neprijatelji,odnosno većina nije ni to znala. Ja smatram da su Partizani i Komunisti došli na vlast spletom svjetskih događanja,da nije Fašizam i Nacizam pao u Europi ,ne bi ni na ovim prostorima. Budimo realni ,pa dok se ovi nisu krenuli predat na Bleiburg Partizani su maximalno ovladali 30% teritorija NDH,nisam upućen kako je bilo izvan NDH.


totem je napisao/la:
Partizani kao partizani, puni mana i devijacija. Fakat. Ali, uporedjujuci sa svim ostalima na tlu bivse SFRJ, jaganjci. Vec sam izneo cinjenice zasto je tako, ali mi obrisali postove, pa ne bi da ponovno pisem, za badava.


Ja mislim da su i Partizani i Ustaše bili jednaki po brutalnosti .Na kraju krajeva sve je to isti mentalni sklop ,ideologija ih je djelila.

_________________
"Nisu svi koji lutaju izgubljeni"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 23:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
totem je napisao/la:


Poceli smo nasiroko...Suvise potenciras da su partizani bili saka jada, te da je sve kod njih slucajnost, a oni pobjednici :w00t Nije Draza seo na Dedinje, vec je Tito. A o svim bitkama o kojima se prica, da ih ne nabrajamo, svjedoce i njemacki zapisi. Nigdje, u nijednom njemackom dokumentu, ne stoje cetnici poslije 1942 godine kao cilj njemackih snaga. Nisu drazu lovili po bosanskim vrletima, nego zagorca.


Nemci su izdali poternicu 1943 za Drazinu glavu na 100.000 rajhs-maraka...

Kakve bitke, sve te "ofanzive" su ustvari bile saterivanje partizana i njihova eliminacija, oni su u svih tim cuvenim ofanzivama bili tipovi koji su bezali da bi izbegli opkoljavanje...

NIje to poenta ovog razgovora i teme, vec obicni ljudi, nasi preci koji su se nasli u tom sranju. Procitaj od pocetka, videces da dobar deo njih je usao u sve to jer nije imao izbora, tako se namestilo... to i jeste poenta, obicni smrtnici u ratnom uraganu najvise najebu...

Ko je posle pobedio, to je splet nekih drugih okolnosti koje su diktirane iz vana, jer sva ta "borba" nasih naroda nije onesposobila Wermarht ni 0.01%, a pretrpeli smo ogromne gubitke uzaludno... oni koji su se borili za Nemce, misleci da tako brane svoju zemlju...oni tek imaju velike znakove pitanja.

Sve je to ustvari bila ogromna tragedija koja nam se vraca i dan danas kao zao duh...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 25 ožu 2012, 23:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 sij 2010, 17:54
Postovi: 13159
mario_cro je napisao/la:

Pa upravo za to su morali pribjegavat stvarima kao preoblačenje ,i one stvari što sam naveo da bi stekli podršku.Nije im bilo žao žrtvovat jedan dio ljudi za svoje ciljeve. Pogledaj ti samo koliko je u BiH danas doslovno nepismenih ljudi bez škole,a zamisli koliko su bili nepismeni ljudi 1900-1920 -to godište. Baš su oni znali šta je komunizam kao ideologija kao što ni Ustaše nisu znali zašto su Židovi neprijatelji,odnosno većina nije ni to znala. Ja smatram da su Partizani i Komunisti došli na vlast spletom svjetskih događanja,da nije Fašizam i Nacizam pao u Europi ,ne bi ni na ovim prostorima. Budimo realni ,pa dok se ovi nisu krenuli predat na Bleiburg Partizani su maximalno ovladali 30% teritorija NDH,nisam upućen kako je bilo izvan NDH.






Tacno...

Pokrenuo si jedno vrlo vazno pitanje... sta su nase dede i pradede uopste znale, koja je to obrazovanost bila, svest o okruzenju, globalnim tokovima... to su u 90% slucajeva bili ljudi sa sela, znali su sta se dogadja u njihovom selu, onom pored, nesto naculi sta se dogadja u gradovima... Oni u Srbiji su slusali kralja, ostali narodi su bili protiv... al to je sve bila neka magla u glavama, nepismeni posteni ljudi koje je najlakse nahuskati ako im kazes da su ugrozeni, isplivaju neke bitange i pocine monstruozne stvari...

To uvek treba uzeti u obzir ako vec pricamo o tom vremeplovu...

_________________
Pokaj se Grobi! Mali korak za tebe, veliki za Srpstvo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Naši preci u Drugom svjetskom ratu
PostPostano: 26 ožu 2012, 08:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
mario_cro je napisao/la:

Nije mi jasno da je bilo Četnika u centralnoj Srbiji (Šumadiji) u to vrijeme.Protiv kog su se tukli tamo? Ja sam uvijek mislio da su oni djelovali po današnjoj Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj .


Šumadija je koliko ja znam bila u to vrijeme srce četništva.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Nedićeva Srbija
PostPostano: 26 ožu 2012, 08:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24535
Lokacija: Heartbreak Hotel
totem je napisao/la:
ubili su 70 Nemaca... a znali su sta sledi posle.

Sto su trebali...Da cekaju zapadnjake?


Je, naši narodi su uvijek bili najpametniji. Cijela europa mogla čekati saveznike, a samo ova naša šaka jada - jurriššš! Bjež`mo braćo pobjeda je naša! A za koga sva ta krv i sva ta stradanja?? Za brku u Moskvi!
A za to vrijeme, Poljaci, Česi, Danci, Norvežani, Nizozemci itd... pa i jedna Francuska, čekali fino ljudi, rušili švabama mjesečno po jedan mostić da se ne kaže da nisu sudjelovali u pobjedi, i čekali kraj rata.

Citat:
Nije li Draza bio prvi gerilac europe? Kako je to dokazao? Imali su svoj nacin borbe, krivi, pravi, taj je. Zasto cetnici, koji su bili gospodari tada u sumadiji, nisu pokusali da ih spasu?


Zar nisu tvoji partizani bili glavni ustanici? Što ih oni nisu spasili?
Partizani i četnici su pokušali da zajedno spase 2000 pobijenih ljudi u Kraljevu kojega je držao jedan njemački puk. U tom smislu je učinjeno najviše što se moglo. Mjesec dana su se vodile krvave borbe za oslobođenje grada i spašavanje talaca.

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 105 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 63 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO