HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 13:52.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Općina Buško Jezero
PostPostano: 16 sij 2023, 23:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
Davno sam ovo predlagao po forumu a valjda nisam prvi kome je to palo na pamet jer evo ovo dana sam načuo od malo ozbiljnijih lokalnih glava da bi se stvarno mogla pokrenuti ta inicijativa za zasebnom općinom. Sad hoće li to ostati samo na razini priče kao što inače biva kod ovakvih stvari ne znam ali mi je svakako bilo drago čuti i naravno da mislim da bi svi iz Buškog kraja trebali podržati tu inicijativu. Zašto? Zato što je potopljeno Buško polje bilo glavni prirodni resurs skupu naselja oko danas hidroakumulacije Buškog jezera, čija voda kroz kanale ispod Kamešnice daje struju HEPu dole u Sinju te dio prihoda onda ide općinama Livno i Tomislavgrad, od čega jako mali udio biva uložen u sela oko jezera koja po svakom pravu i pravdi polažu najveće pravo na tu kešovinu od jezera. Nikakvi duvanjski i livanjski čobani. Eto im njihova polja pa nek ih potapaju. Ako se ne varam kad je Buško polje potapano tako je nešto bilo i potpisano da 60% ili koliko već prihoda treba ići selima oko jezera. Lijeno mi sad tražit točno. Uglavnom to se ne događa, sela oko Buškog jezera su najzapuštenija, najiseljenija, i može se reći da se radi o sustavno najuništavanijem / najzapostavljenijem čisto hrvatskom kraju u BiH, mi doslovno nemamo ništa osim 2 pumpe 2 trgovine i 2 birtije. Demografija kolaps teški. Zasebna općina bi mogla donijeti kakvu takvu promjenu. Ovako svako 4 godine pred izbore dobijemo 500 metara asfalta u nekom zaseoku i to je to. Žalost. Nadam se da ljudi koji to misle pogurati imaju kakve takve vizije u glavi a ne da im je samo stalo da se dokopaju kešovine za vlastite džepove kako to inače biva. Uglavnom evo kako bi to izgledalo, složio sam u paintu nabrzinu;

slika


Na zadnjem popisu 2013. sela oko jezera su redom popisala po 300, 500, 700, 1000 stanovnika, no u stvarnosti se to sve može dijeliti minimalno sa brojem 3, a bojim se i većim. Tko je iz ovog kraja zna o čemu pričam. Uglavnom u stvarnosti na narančasto zaokruženom području teško da živi 3000 ljudi. Jako teško. Koliki god da bi nam bio budžet od jezera situacija bi morala biti bolja nego što je sad. Nadam se da radi o ozbiljnoj inicijativi a ne šupljim "valjalo bi" naklapanjima.

Pada mi na pamet primjer nedavno novonastale općine Stanari u RS, koji su se odvojili od Doboja, mislim da im je temelj bila Termoelektrana Stanari, pa zašto ne bi mi na temelju Hidroakumulacije Buškog Jezera napravili istu stvar?

Duvnjacima i Livnjacima kojima su se oslačale naše jezerske pare poručujem da je jezero naše i samo naše i budu li se inatili bit će bijeni. Sloboda jezerskom narodu!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 16 sij 2023, 23:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58281
Lokacija: DAZP HQ
Dolje separatisti!

Nema smisla od nekih para od jezera dizati općinu gdje nema mladih, bolje da Livno i Tomislavgrad imaju nešto od toga i sela koja su na glavnim pravcima, tj. gdje ljudi još ima, ovo ostalo potop.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 16 sij 2023, 23:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
Znači da prihvatimo da smo gotovi, pad bez ispaljenog metka...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 17 sij 2023, 20:38 
Online
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 21:29
Postovi: 1477
Sto nisu Curkovic i Mamic stogod investirali?


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 17 sij 2023, 23:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
Nema od te ljubavi ništa, pitanje je i koliko je smisleno to danas tražiti, previše je BiH komplicirana da bi se to sada tražilo, jer cijepanje općina ne bi više stalo, a tko zna gdje bi nas to dovelo. Buški kraj se polako eutanizira od Jugoslavije pa do danas, već smo došli pred svršen čin.
Jedina mogućnost je da se Bužani malo trgnu pa kod sadašnje vlasti traže svoja prava, to bi već bilo moguće uz ozbiljniju 'pobunu', ali i dalje šta ćeš time postići

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 18 sij 2023, 00:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
estoyAqui je napisao/la:
Sto nisu Curkovic i Mamic stogod investirali?


Ćurković je napravio Eco selo, krenuo je pravit i hotel i još svašta nešto oko jezera pa su ga lokalci krenuli zajebavat oko zemlje (uglavnom neki inat Ćurkoviću koliko sam čuo, nisu mu htjeli prodati neke parcele po cijenama višestruko iznad stvarnih) te je onda ovaj odustao od daljnjih ulaganja a hotel stoji onako pored ceste nedovršen...

Što se tiče Mamića pogurao je par lokalaca oko poljoprivrede i napravio solarnu elektranu, to je to što ja znam, ne znam da ima ikakvih ozbiljnijih ulaganja koja bi dala neka radna mjesta i sl.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 18 sij 2023, 00:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
saskia je napisao/la:
Nema od te ljubavi ništa, pitanje je i koliko je smisleno to danas tražiti, previše je BiH komplicirana da bi se to sada tražilo, jer cijepanje općina ne bi više stalo, a tko zna gdje bi nas to dovelo. Buški kraj se polako eutanizira od Jugoslavije pa do danas, već smo došli pred svršen čin.
Jedina mogućnost je da se Bužani malo trgnu pa kod sadašnje vlasti traže svoja prava, to bi već bilo moguće uz ozbiljniju 'pobunu', ali i dalje šta ćeš time postići


Razumijem što govoriš ali evo imamo primjer općine Stanari koja je isto tako nastala na temelju TE Stanari, odvojili se od Doboja.

Kod nas isto pošto je čisto hrvatski kraj (izuzev par muslimanskih kuća u Podhumu i Golinjevu) i nalazimo se u hrvatskom kantonu to ne bi smio biti neki problem da se muslimani bune što je nova općina, što bi vjerojatno bio slučaj da idemo pravit nove općine po Srednjoj Bosni...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 21 sij 2023, 01:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
Navodno je još za vrijeme Juge postojala jaka inicijativa za zasebnom općinom, dok je kraj još koliko toliko bio živ, bilo je skupljanje potpisa i dokumentacije i svega potrebnog, uglavnom 99% puka je naravno bilo za zasebnu općinu i valjda su prikupili sve potrebno i onda je stanoviti Kutleša iz Prisoja koji je bio glavni zaduženi za to sprovesti u stvarnost u Sarajevu dobio nekakvu poziciju da ne smara sa tim glupostima jel i na tome je sve i ostalo. Judin sin.

Izgleda da se sad slična stvar ponavlja jer sam načuo da će 4 jezerske župe dobiti nekakvu zasebnu blagajnu di će ići dio prihoda od jezera, naravno ni blizu potpisanih 60% ili koliko već, nego nekakve mrvice, ali dovoljno da brke omasti par inicijatora kao onomad Kutleša i da zasebnu općinu više nitko ne spominje.

Jad i bijeda od naroda i kao takvi i ne zaslužujemo općinu niti zaslužujemo da nas ima.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 06 ožu 2023, 14:59 
Offline

Pridružen/a: 06 ožu 2023, 14:12
Postovi: 1
Evo da se nadovežem na ovu temu.
Najprije treba sa dobrim odvjetničkim društvom sagledati prava i mogućnosti u vezi te inicijative. Ako bi odvjetnici dali zeleno svjetlo za takvu inicijativu onda su sljedeći koraci puno lakši. Ako narod Buškog Blata ima pravni okvir za izlazak na referendum i ako referendum bude uspješan, onda nam Livnjaci i Duvnjaci mogu samo čestitati i zahvaliti na 60ak godina suradnje i poželjeti nam uspjeh u našem samostalnom životu i radu u našoj novoosnovanoj općini.
Ako s pravnog gledišta mi nemamo prepreku za osnivanjem nove općine, na nama je da se organiziramo, u svakom selu treba organizirati tribine o tome što i kako želimo, koje su prednosti i možda i mane našeg istupanja iz sadašnjih općina. Treba narodu objasniti da smo opljačkani kroz ove silne godine, da smo devastirani i materijalno i demografski, i da jedini spas za naš kraj može biti taj da sami Mi uzmemo stvari i sudbinu u svoje ruke i krenemo gotovo s nule u izgradnju Naše bolje budućnosti.
Ako ima još Bužana koji su na tragu ove ideje neka ostave pokoji komentar, možemo se i privatno kontaktirati, razmijeniti vizije, mišljenja pa da se i konkretno angažiramo po tom pitanju... Pozdrav


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 10 lis 2023, 13:20 
Offline

Pridružen/a: 10 lis 2023, 13:10
Postovi: 1
Ja sam iz sela Miši
zadnji 8 godina nam se kraj nije ni malo razvio (osim gradnje lipši kućerina) a svi se odseliše
Baš sad selo ko opušteno a svugdi vele kuće sagrađene od stranog novca
Virujem da bi se ovaj problem riješio samo da ljudi imaju razlog da se vrate il bar da ne odu
Ja trenutno boravim u Frankfurtu i iskreno nemam blage veze šta bi ja mogo da radim dole u buškom blatu
Kakav posa a i di da ga nađem, vazda sam baušteliro sa ćaćom kad sam dole bio al osim toga nema šta da mi pada na pamet
Volim taj kraj naj više na cilom svitu al ne znam kako bi mogo doli priživit


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 10 lis 2023, 14:47 
Online
Avatar

Pridružen/a: 04 lis 2010, 16:57
Postovi: 737
Gdje bi odredili centar općine? Morate odmah misliti na urbanizam. Predlažem Vinicu kao najnižu i najsunčaniju točku Buškog jezera ili pak negdje uz jezero, ondje gdje je pokrenuta izgradnja hotela, može se lijepa riva do samostana u Kazagincu napraviti i tu da se formira centar općine i budućeg grada. Na obalama jezera.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 10 lis 2023, 15:54 
Online
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 21:29
Postovi: 1477
Tamo bi se dala gradit neka nova naselja
Najbliže mjesto Splitu, Sinju i čak Makarskoj u Herceg-Bosni


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 10 lis 2023, 15:57 
Online
Avatar

Pridružen/a: 23 kol 2022, 21:29
Postovi: 1477
maradot je napisao/la:
Gdje bi odredili centar općine? Morate odmah misliti na urbanizam. Predlažem Vinicu kao najnižu i najsunčaniju točku Buškog jezera ili pak negdje uz jezero, ondje gdje je pokrenuta izgradnja hotela, može se lijepa riva do samostana u Kazagincu napraviti i tu da se formira centar općine i budućeg grada. Na obalama jezera.

Postoji samo jedan odgovor: Bukova Gora

Duvno, Livno i Bukova Gora, tu je mene zaticala zora


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 10 lis 2023, 17:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 lip 2019, 15:42
Postovi: 2197
Lokacija: Negdi na granici svitova
U Kazagincu fino nek naprave općinu, ima tamo lijepih kamenih hercegovačkih kuća i spase šta se spasiti da. Lijep planinski hrvatski kraj, sposobnih ljudi. Čuda mogu napraviti

_________________
Kažnjenik uvijek su me zvali svi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 11 lis 2023, 12:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
Davor Š je napisao/la:
Evo da se nadovežem na ovu temu.
Najprije treba sa dobrim odvjetničkim društvom sagledati prava i mogućnosti u vezi te inicijative. Ako bi odvjetnici dali zeleno svjetlo za takvu inicijativu onda su sljedeći koraci puno lakši. Ako narod Buškog Blata ima pravni okvir za izlazak na referendum i ako referendum bude uspješan, onda nam Livnjaci i Duvnjaci mogu samo čestitati i zahvaliti na 60ak godina suradnje i poželjeti nam uspjeh u našem samostalnom životu i radu u našoj novoosnovanoj općini.
Ako s pravnog gledišta mi nemamo prepreku za osnivanjem nove općine, na nama je da se organiziramo, u svakom selu treba organizirati tribine o tome što i kako želimo, koje su prednosti i možda i mane našeg istupanja iz sadašnjih općina. Treba narodu objasniti da smo opljačkani kroz ove silne godine, da smo devastirani i materijalno i demografski, i da jedini spas za naš kraj može biti taj da sami Mi uzmemo stvari i sudbinu u svoje ruke i krenemo gotovo s nule u izgradnju Naše bolje budućnosti.
Ako ima još Bužana koji su na tragu ove ideje neka ostave pokoji komentar, možemo se i privatno kontaktirati, razmijeniti vizije, mišljenja pa da se i konkretno angažiramo po tom pitanju... Pozdrav


Trebalo bi naći nekog ozbiljnijeg školovanog povezanog da nas povede, đe ćemo mi sa 3 i po razreda srednje sa bauštele iz Minhena nešto inicirat


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 11 lis 2023, 12:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
Tomislav50 je napisao/la:
Ja sam iz sela Miši
zadnji 8 godina nam se kraj nije ni malo razvio (osim gradnje lipši kućerina) a svi se odseliše
Baš sad selo ko opušteno a svugdi vele kuće sagrađene od stranog novca
Virujem da bi se ovaj problem riješio samo da ljudi imaju razlog da se vrate il bar da ne odu
Ja trenutno boravim u Frankfurtu i iskreno nemam blage veze šta bi ja mogo da radim dole u buškom blatu
Kakav posa a i di da ga nađem, vazda sam baušteliro sa ćaćom kad sam dole bio al osim toga nema šta da mi pada na pamet
Volim taj kraj naj više na cilom svitu al ne znam kako bi mogo doli priživit


Pajdo tako nam je u svakom selu, ista priča svugdi

95+% iseljeno


Zato i je tema


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 11 lis 2023, 12:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
maradot je napisao/la:
Gdje bi odredili centar općine? Morate odmah misliti na urbanizam. Predlažem Vinicu kao najnižu i najsunčaniju točku Buškog jezera ili pak negdje uz jezero, ondje gdje je pokrenuta izgradnja hotela, može se lijepa riva do samostana u Kazagincu napraviti i tu da se formira centar općine i budućeg grada. Na obalama jezera.


Kazaginac


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Općina Buško Jezero
PostPostano: 11 lis 2023, 12:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 svi 2020, 01:28
Postovi: 5704
Lokacija: planina
estoyAqui je napisao/la:
Tamo bi se dala gradit neka nova naselja
Najbliže mjesto Splitu, Sinju i čak Makarskoj u Herceg-Bosni


Postoje neki luksuzni projekti u Grabovici, očito se cilja na Švabe


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO