HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:28.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Drvar
PostPostano: 11 svi 2009, 19:36 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Uzeli smo Srbima u zadnjem ratu, a i dandanas ga možemo svojatati!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 11 svi 2009, 19:56 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
slika

Općina Drvar nalazi se u zapadnom dijelu Hercegbosanske županije uz samu granicu s Republikom Hrvatskom. Od Knina je udaljena svega 63 km. Smještena je u planinskom području na nadmorskoj visini 700 do 1200 m i prije potpisivanja Deytonskog mirovnog sporazuma površina općine bila je 950 km2. Klima je kontinentalno-planinska s dugim i hladnim zimama.

Na području općine brojne su manje rijeke koje imaju potencijal za razvoj ribogojilišta. Najznačajniji vodotok je rijeka Unac dugačka oko 10 km i potok Bastašica u duljini od 1 km. Na području Drvarske općine postoji jednistven, za ovaj dio Europe, slučaj bifurkacije rijeke. U mjestu Prekaja nalazi se Prekajsko jezero. Ovo jezero zaprema površinu od dva četvorna kilometra i bogato je ribom. Velike površine prekrivene su šumama i pašnjacima, dok su poljoprivredna zemljišta zastupljena u manjem obujmu.

Nacionalni sastav: 2007. godine

* Srbi - 6.800
* Hrvati - 1.000
http://www.unhcr.ba/updatemay07/Drvar%2 ... 0jan07.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 11 svi 2009, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Bio sam u Drvaru davno,kad smo se natjecali u nogometnoj juniorskoj županijskoj ligi i uistnu su me se dojmili svi ti sportski tereni i cijeli taj kompleks koji je napravljen. Istina potrebno je renoviranje,ali i sada ne izgleda loše.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 12 svi 2009, 09:12 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Pokolj kod Drvara 27. srpnja 1941. je bio organizirani napad na područje rimokatoličke župe Drvar, s ciljem fizičkog istrjebljenja svih stanovnika u toj župi, mahom Hrvata katolika. Nakon tog napada, župa Drvar je u potpunosti bila zatrta.

Počinitelji su bili četnici.

Pokolj kod Drvara, na području župe Drvar, je bio dijelom organiziranog etničkog čišćenja zapadne Bosne i istočne Like od Hrvata. Tada su posve zatrti Hrvati u župama Bosanski Petrovac, Krnjeuša, Bosansko Grahovo u zapadnoj Bosni (Bosanska Krajina, Turska Hrvatska), a u Hrvatskoj (u Lici) župa Boričevac.

Imena i prezimena svih poginulih nisu do kraja utvrđena; utvrđeno je 568 osoba koje za koje se poimence zna da su mučki ubijeni u tom zločinačkom napadu.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 11 kol 2009, 10:05 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
ovakve komemoracije se prije nije moglo ni pomisliti .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 10 ruj 2009, 11:22 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
markozzz je napisao/la:
Župa Drvar/Petrovac-30(1991god.), 6 000(1999god.), 1145(2004god.), 1050(2005god.), 900(2006god.), 730(2007god.), 700(2008god.)


pošto nema tema za ključ, da napomenem da Župa Ključ ima 20vjernika


700 prema nekada 6000 ,to je vrlo zabrinjavajuce ,za desetak godina ce se i ta zupa ugasiti nastavi se tako .
bolje da se ovi svi prisele u Glamoc ,vako bi se dobila vecina ,poticati neko gospodarstvo tek da opstanak ti ljudi na tom podrucju .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 10 ruj 2009, 12:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
frane je napisao/la:
markozzz je napisao/la:
Župa Drvar/Petrovac-30(1991god.), 6 000(1999god.), 1145(2004god.), 1050(2005god.), 900(2006god.), 730(2007god.), 700(2008god.)


pošto nema tema za ključ, da napomenem da Župa Ključ ima 20vjernika


700 prema nekada 6000 ,to je vrlo zabrinjavajuce ,za desetak godina ce se i ta zupa ugasiti nastavi se tako .
bolje da se ovi svi prisele u Glamoc ,vako bi se dobila vecina ,poticati neko gospodarstvo tek da opstanak ti ljudi na tom podrucju .


Jeste tužno, no ne zaboravi da nam je dugoročan cilj povratak općina Bosanski Brod, Šamac i dio općina Teslić i Derventa. Drvar i Grahovo su valuta, ništa više...ovako će razmjena bar biti manje bolna.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 10 ruj 2009, 12:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
markozzz je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Jeste tužno, no ne zaboravi da nam je dugoročan cilj povratak općina Bosanski Brod, Šamac i dio općina Teslić i Derventa. Drvar i Grahovo su valuta, ništa više...ovako će razmjena bar biti manje bolna.

nisam još naišao na takvu inicijativu izuzev raznih prijedloga na forumima...a drvar i grahovo u puno veći teritorij nego BB,šamac, derventa


Ta tema će definitivno jednog dana doći na red...Srbi bi to i sada prihvatili samo što ne žele priznati jer ih strah otvaranja pandorine kutije.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 10 ruj 2009, 15:42 
Offline

Pridružen/a: 10 ruj 2009, 15:36
Postovi: 13
Što se tiče Drvara, ali i Bosanskog Petrovca, budući da je to jedna župa već duže od cijelog stoljeća, preporučujem knjigu dr. Ante Orlovca 'Procvat-propast-obnova', pa ćete vidjeti, između ostalog, i statističke podatke da su katolici (nisu svi Hrvati) bili nadpolovična većina u općini Drvar sve do pokolja 1941.
Drvar je zapravo i nastao dolaskom Austro-Ugarske Monarhije na naše prostore, kada je Bavarac, katolik, Otto Steibnis dobio vladinu koncesiju za sječu šume i izgradnju tvornice 'Steibnis', koja kasnije biva preimenovana u Šipad, kako se i danas zove.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 10 ruj 2009, 16:34 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
nevesinje je napisao/la:
Što se tiče Drvara, ali i Bosanskog Petrovca, budući da je to jedna župa već duže od cijelog stoljeća, preporučujem knjigu dr. Ante Orlovca 'Procvat-propast-obnova', pa ćete vidjeti, između ostalog, i statističke podatke da su katolici (nisu svi Hrvati) bili nadpolovična većina u općini Drvar sve do pokolja 1941.
Drvar je zapravo i nastao dolaskom Austro-Ugarske Monarhije na naše prostore, kada je Bavarac, katolik, Otto Steibnis dobio vladinu koncesiju za sječu šume i izgradnju tvornice 'Steibnis', koja kasnije biva preimenovana u Šipad, kako se i danas zove.


oklen si ti pao ,boze svetih ?
ako je to istina sto kazes onda su tadasnji popisi stanovnistva jedna velika prijevara i propaganda !
daj budi malo ozbiljan ,hrvata je jedino bilo u zupi Petrovac-Krnjeusa i mozda nesto malo u Drvaru ..ali pravoslavci su ipak cinili najmanje 80% ukupnog stanovnistva .

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 10 ruj 2009, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2009, 10:12
Postovi: 1281
To područje je moglo imati katoličku većinu jedino prije dolaska Turaka, ova tvrdnja da je Drvar imao katoličku većinu sve do 1941. spada u znanstvenu fantastiku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 10 ruj 2009, 22:51 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
ma ovaj nevesinje je totalno neozbiljan

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 19 ruj 2009, 18:53 
Offline

Pridružen/a: 03 svi 2009, 17:27
Postovi: 4240
Stambeno zbrinjavanje

Ministar je dodao da je problem stambenog zbrinjavanja prognanih najizraženiji na području drvarske općine u kojoj je trenutačno u prostorijama bivše psihijatrijske klinike smješteno 36 obitelji, većinom raseljenih Hrvata s prostora FBiH. Izgradnju ovog objekta Vlada je započela 2001., a radove su financirali Vlada HBŽ-a, američka katolička organizacije CRC i Općina Drvar. Završetak radova i useljenje u zgradu planira se do kraja ove godine. “Treba naglasiti da je smještaj neuvjetan, a u njemu žive i djeca i stariji ljudi. Kroz ovaj program ostvarit će se pravo na alternativni smještaj javnim pozivom, a sukladno ostvarenim bodovima na rang listi. U javnom pozivu moći će sudjelovati osobe koje ispunjavaju uvjete u skladu sa Zakonom o raseljenim osobama i pravilnikom kojim je precizirano tko i kako ostvaruje pravo na smještaj”, kazao je ministar Horvat.

http://www.livno-online.com/zupanija/13 ... i-prognani


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 14 pro 2009, 18:44 
Offline

Pridružen/a: 15 stu 2009, 12:04
Postovi: 92
Ima li tko neke nove informacije o Hrvatima Drvara.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 26 pro 2009, 17:52 
Offline

Pridružen/a: 31 svi 2009, 08:53
Postovi: 609
Milorad Dodik obecao Banjaluckom Biskupu da ce se u Drvar izgraditi katolicka crkva nakon nove godine .

Banjalučki biskup Franjo Komarica izjavio je da mu je premijer Republike Srpske Milorad Dodik obećao da će, nakon božićnih i novogodišnjih praznika, zajedno otići u Drvar kako bi sa tamošnjim općinskim vlastima riješili pitanje izgradnje katoličke crkve u ovom gradu.

On je za Radio-Livno rekao da je "tužno i ružno" što se pitanje izgradnje katoličke crkve u Drvaru godinama nepotrebno razvlači, iako postoji deklarativno obećanje aktualnih općinskih vlasti da Hrvati koji žive u ovoj općini imaju pravo na ispovijedanje svoje vjere i na svoju bogomolju.

"Na sastanku sa Dodikom i ministrima RS u Banjaluci premijer RS lično mi je obećao da će sa mnom otići u Drvar da bi ovo pitanje napokon bilo riješeno", rekao je Komarica.

http://www.poskok.info/index.php?option ... Itemid=199

_________________
Zadar glavni grad Hrvatske


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 15 ožu 2011, 18:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
E ako ovo bude Yunuz prodaje dio imovine u središnjoj Bosni i kupuje stan u Drvaru:

http://www.biznis.ba/index.php?option=c ... 6&Itemid=2

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 15 ožu 2011, 19:22 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Sad sam pogledao odokativno rezultate izbora u Drvaru.

Pretpostavit je po rezultatima zadnjih izbora da ima oko 8000 ljudi u cijeloj općini, od toga pola u gradu, a Hrvata u gradu oko trećine.

To je veliki i lijep grad, ali pust, ali je najbliži grad Zagrebu u Federaciji, u kantonu u kojem su Hrvati većina.

Možda bi trebali animirat dijasporu da kupuje u ovom kraju.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 15 ožu 2011, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 12:21
Postovi: 66
Junuz Djipalo je napisao/la:
Pretpostavit je po rezultatima zadnjih izbora da ima oko 8000 ljudi u cijeloj općini, od toga pola u gradu, a Hrvata u gradu oko trećine.


Pa koliko to grad ima stanovnika a koliko je Hrvata .... ako su oni 1/3. :zubati Nesto tu ne stima. :rolleyes

Citat:
To je veliki i lijep grad, ali pust, ali je najbliži grad Zagrebu u Federaciji, u kantonu u kojem su Hrvati većina. Možda bi trebali animirat dijasporu da kupuje u ovom kraju.


Da ali je i verovatno najsiromasniji. Sigurno ce se oduseviti ljudi tim kad ima spomenes. :smijeh

_________________
Куд ког да кренем теби се враћам поново, ко да ми отме из моје душе.....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 15 ožu 2011, 21:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Pogriješio sam, 700 Hrvata. Dakle ipak manje između petine i šestine. Vjerojatno svi Srbi na izborima koji glasaju i ne žive u Drvaru tako da je postotak i malo bolji.

Čini mi se da si ti naveo na jednom drugom forumu 6 500 - 7 000 Srba u Drvaru. Tako da bi u gradu moglo biti petina Hrvata.

No ne pokazuju namjeru za RS-om, a uskoro počinje oporezivanje zemlje u RS, nekako mi je logično da Hrvati počnu mijenjat tamo gdje mogu nekretnine, a mogu za ovaj kraj.

Poznato ti je da je većina Hrvata protjeranih iz RS su danas u, i oko Zagreba, pa sad, ako je RS neupitna, ovo je dobro područje za ostat u Bosni, a opet bit na hrvatskom području, a lako doći... :zubati

A čim se pojave naznake skijališta eto me, i još ću koju stotinu nagovorit... :D

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 16 ožu 2011, 12:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8080
Lokacija: Na rubu egzistencije
Drvar je obična rupetina bio tamo krajem 90-ih. Sjećam se riječi svog pokojnog djeda kad je vidio Drvar. Kaže Ovo je gora dumača od Vareša. Ja ne znam kakav je bio prije rata, ali nakon rata je bio katastrofa. Sreća, nisam živio dugu tu.

Netko je spomenuo sportske terene. To je po meni jedino valjalo u tom Drvaru. Doduše, kao klincu ti ništa drugo nije ni važno.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 16 ožu 2011, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Najbliži je grad Zagrebu koji je u nekom od hr kantona. Bliži je od Domaljevca, a Bosna. :D

I ja sam bio jednom, nije mi se činilo tako loše, doduše meni je i Vareš lijep... :zubati

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 16 ožu 2011, 14:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8080
Lokacija: Na rubu egzistencije
Junuz Djipalo je napisao/la:
I ja sam bio jednom, nije mi se činilo tako loše, doduše meni je i Vareš lijep... :zubati

ja sam živio i tamo i vamo. :zubati

a Vareš je najljepši kad padne snijeg pa sve prekrije ili trava zazeleni, pa opet sve prekrije.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 17 ožu 2011, 22:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:10
Postovi: 4466
Meni se nije učinilo tako ružno u onoj dolini kad se spušta od smjera Grahova...

_________________
Srpska deca, srpski voz, srpski vratovi, srpski mostovi


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 13 ruj 2011, 22:57 
Offline

Pridružen/a: 16 ožu 2010, 21:38
Postovi: 4367
Imo sam rodbine vratili se iz svabije u drvar inace su bili prije rat u Varesu, ali bilo im je katastrofalno i nakon koje godine zbrisali nazalost u Ameriku... glupa politika koja je trpala nas narod tamo da su in vracali kud treba i gdje su mogli opstat mozda bi i ostali. Vako se izgubilo dosta naroda jer znam da nisu jedini koji su taku na zapad zbrisali.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Drvar
PostPostano: 14 ruj 2011, 13:24 
Online
Avatar

Pridružen/a: 24 ruj 2009, 10:09
Postovi: 24534
Lokacija: Heartbreak Hotel
VUKsaJUGA je napisao/la:
Imo sam rodbine vratili se iz svabije u drvar inace su bili prije rat u Varesu, ali bilo im je katastrofalno i nakon koje godine zbrisali nazalost u Ameriku... glupa politika koja je trpala nas narod tamo da su in vracali kud treba i gdje su mogli opstat mozda bi i ostali. Vako se izgubilo dosta naroda jer znam da nisu jedini koji su taku na zapad zbrisali.


Pa ono jeste... Trpali ljude da žive u Drvaru, Glamoču, Grahovu... u Hrvatskoj u Gračacu, Lapcu, Korenici... Ne zna se gdje je ljepše i perspektivnije. Čudim se da nisu organizirali i naseljavanje Dobretića!
Kao da je narod lud, nije ovo srednji vijek da se može sa narodom manipulirati. Da su omogućili ljudima ostanak u nekim solidnijim mjestima danas bi nas u BiH bilo bar 20-30 tisuća više, a u HR i duplo od toga. A ovako 100 tisuća bačeno u vjetar, al` nema veze, ionako nas ima i previše, k`o Kineza!

_________________
"Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, 1942.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 198 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO