HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:38.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 758 post(ov)a ] 
Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kupres
PostPostano: 07 svi 2009, 23:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Ni Bosna ni hercegovina. Kao i Livno, spona, prijelaz, i jedno i drugo. U sebi sadržava sve najbolje osobine te dvije regije. Ono loše iz tih regija će mo zanemariti. Šala. Kupres je ishodišna točka. Ako je itko paradigma našeg stradanja, borbe,vjere i nadanja onda je to Kupres. Pišimo o njemu.

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 09:40 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Mislim da bi bilo dobro da se Kupres premjesti u podforum Hercegovina jer ga ponekad trpaju u tu regiju! ;)

Po meni, Kupres je nakon Vukovara najponosniji hrvatski grad.

Sve borbe koje su se vodile za Kupres i u ovom i onom ratu su vrlo važne za nas Hrvate.

Danas, stvari izgledaju mnogo drugačije. Domovi su obnovljeni, crkve ponovno podignute, a narod se vratio. Istina, privreda još uvijek ne funkcionira na najbolji mogući način ali vjerujemo da će uskoro i ti problemi biti riješeni. Kupres je danas postao jedno od najpoželjnijih turističkih središta, a ima jako dobru perspektivu i u drugim privrednim granama poput proizvodnje zdrave hrane, proizvodnje ekološki čiste energije itd. Kako smo vidjeli, naš dragi Kupres zaista ima bogatu prošlost, a ovako bogata povijest može samo biti jamstvo za uspješnu budućnost.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 11:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Zapadni_Mostar je napisao/la:
Mislim da bi bilo dobro da se Kupres premjesti u podforum Hercegovina jer ga ponekad trpaju u tu regiju! ;)

Po meni, Kupres je nakon Vukovara najponosniji hrvatski grad.

Sve borbe koje su se vodile za Kupres i u ovom i onom ratu su vrlo važne za nas Hrvate.

Danas, stvari izgledaju mnogo drugačije. Domovi su obnovljeni, crkve ponovno podignute, a narod se vratio. Istina, privreda još uvijek ne funkcionira na najbolji mogući način ali vjerujemo da će uskoro i ti problemi biti riješeni. Kupres je danas postao jedno od najpoželjnijih turističkih središta, a ima jako dobru perspektivu i u drugim privrednim granama poput proizvodnje zdrave hrane, proizvodnje ekološki čiste energije itd. Kako smo vidjeli, naš dragi Kupres zaista ima bogatu prošlost, a ovako bogata povijest može samo biti jamstvo za uspješnu budućnost.


Susrećem u stručnoj literaturi da se Kupres smješta u "visoku Hercegovinu",mada će svaki Kuprešak reći da je Kupres u Bosni. No što možemo reći promatrajući krajolik,Stožer je razvodnica crnomorskog i jadranskog slijeva i na Kupresu se može vidjeti prijelaz iz hercegovačkog krša tj. iz krških polja u nešto plodniju brdsku zemlju Bosne. Šume prelaze u sve češća crnogorična stabla i nestaje vrleti i stjenovitih planina Hercegovine. E upravo ovo se može vidjeti ukoliko se krene poljem iz južnijeg dijela općine prema sjevernijem. Ali ako se raspravlja o tome treba li ga staviti u "Srednju Bosnu" ili "Hercegovinu" onda bi izbor trebao biti "Hercegovina" i to definitivno!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 11:30 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
DaniKU je napisao/la:
Susrećem u stručnoj literaturi da se Kupres smješta u "visoku Hercegovinu",mada će svaki Kuprešak reći da je Kupres u Bosni. No što možemo reći promatrajući krajolik,Stožer je razvodnica crnomorskog i jadranskog slijeva i na Kupresu se može vidjeti prijelaz iz hercegovačkog krša tj. iz krških polja u nešto plodniju brdsku zemlju Bosne. Šume prelaze u sve češća crnogorična stabla i nestaje vrleti i stjenovitih planina Hercegovine. E upravo ovo se može vidjeti ukoliko se krene poljem iz južnijeg dijela općine prema sjevernijem. Ali ako se raspravlja o tome treba li ga staviti u "Srednju Bosnu" ili "Hercegovinu" onda bi izbor trebao biti "Hercegovina" i to definitivno!


Najvjerovatnije je da će otvoriti podforum Završje za Kupres, Livno, Duvno, Drvar, Glamoč i Grahovo!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 11:34 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
slika

Kupres je manji grad u Bosni i Hercegovini, smješten na krajnjem sjeveru Hercegbosanske županije. Samo mjesto je poznato po zimskim turističkim sadržajima, kada je omiljeno okupljalište skijaša iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske (ponajviše Dalmacije) i susjednih zemalja.
Popis 1991.

Općina Kupres - ukupno: 9.618

* Srbi - 4.864 (50,57%)
* Hrvati - 3.813 (39,64%)
* Muslimani - 802 (8,33%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 72 (0,77%)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 11:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Zapadni_Mostar je napisao/la:

Najvjerovatnije je da će otvoriti podforum Završje za Kupres, Livno, Duvno, Drvar, Glamoč i Grahovo!

E to bi bilo najbolje rješenje. :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 11:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 11:13
Postovi: 567
Lokacija: Hrvatska; Osijek, Zadar
Zapadni_Mostar je napisao/la:
Kako smo vidjeli, naš dragi Kupres zaista ima bogatu prošlost, a ovako bogata povijest može samo biti jamstvo za uspješnu budućnost.


Nadajmo se. Nije svima stalo do povijesti a najmanje onima koji ne žele učiti iz povijesti.

_________________
VIVE LA LIBERTE!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 12:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Baš mi je drago što si stekao lijepe dojmove o Kupresu .
Pa dosta si Kupres obišao,govorio si mi da si bio i u Otinovcima
A što se tiče kružog toka,upravu si,izgradnja bi trebala ubrzo krenuti,investitor je federalno ministarstvo prometa,ako se ne varam. A one su pijane bile pa nisu pazile,u tom autu su bile njih dvije i rođak mi,koji je teško ozlijeđen,ali je preživio. Ali baš njemu je prije rata brat poginuo na tom istom mjestu...To raskrižje je jako opasno,raspravljalo se što da s njim urade,da stave semafor,nprave nadvožnjak ili kružni tok, i eto odlučiše se za kružni tok.



Prebacih ovo sa drugog topica.. Ipak je ovdje sve o Kupresu..
O da bio sam i na temeljima crkve Presvetog trojstva, kraljice Katarine Otinovci -Vrila... Negdje procitah da zupa Kupres - Otinovci ima oko 2900 vjernika dok zupa Suho polje (neznam da li je jos uvjek tako) gdje su Zlosela, Olovo itd. ima jos oko 900 vjernika.. Primjetio sam da ima puno djece u Kupresu i okolnim selima sto raduje..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Tulkas je napisao/la:
Prebacih ovo sa drugog topica.. Ipak je ovdje sve o Kupresu..
O da bio sam i na temeljima crkve Presvetog trojstva, kraljice Katarine Otinovci -Vrila... Negdje procitah da zupa Kupres - Otinovci ima oko 2900 vjernika dok zupa Suho polje (neznam da li je jos uvjek tako) gdje su Zlosela, Olovo itd. ima jos oko 900 vjernika.. Primjetio sam da ima puno djece u Kupresu i okolnim selima sto raduje..


Ma trebao si kod mene na užinu svratiti ;) . Ja sam ti odmah kod nove crkve :)
Sigurno ima toliko vjernika,još i župa Rastičevo (koja je pod upravom župe Otinovci) ima par stotina vjernika koji žive u gradu,jer se malo ljudi tamo vratilo poslije rata,mada je crkva obnovljena.

Pa djece pogotovo po selu ima više nego kad sam ja bio mali(živio sam u selu,poslije sam se preselio u grad),kad odem kod šire obitelji u Odžak(vjerojatno si čuo za to selo) iznenadim se koliko djece ima. U Kupresu rijetko netko ima ispod troje djece. Evo ja u susjedstvu imam obitelj sa sedmero djece i kako im je krenulo možda i osmo dođe :D


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 13:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Odzak?? Kako da ne, pa to je ono selo od bazilike tamo u pravcu vikendica prema Stozeru.
Ja to vise i ne gledam kao nesto odvojeno.. Za mene je sve to Kupres, spojeno je jebi ga. :)

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 13:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Tulkas je napisao/la:
Odzak?? Kako da ne, pa to je ono selo od bazilike tamo u pravcu vikendica prema Stozeru.
Ja to vise i ne gledam kao nesto odvojeno.. Za mene je sve to Kupres, spojeno je jebi ga. :)


:D :D ,upravu si,baš se tamo nalazi. Pa je, otprilike je sve to spojeno,kako se kuće grade u zadnje vrijeme sve se popunjava.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 15:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 16:49
Postovi: 30059
Zapadni_Mostar je napisao/la:
Mislim da bi bilo dobro da se Kupres premjesti u podforum Hercegovina jer ga ponekad trpaju u tu regiju! ;)


Da se ja pitam, proglasio bih Hercegovinom sve od Kupresa do Neuma. :mrgreen:

Uostalom, i prije su se granice Hercegovine mijenjale, a bilo bi lijepo da našu regiju nazovemo jedinstvenim imenom.

_________________
Ukidanjem BiH štedimo 50 milijardi KM. Neka razum prevlada.

784 of 2558 - 30.65%

Sarajevo, generalno sarajevska kotlina je rasadnik zla i mržnje. Frustrirana, napaćena i bahata sredina.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 18:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 12:56
Postovi: 9973
Ja se duboko ispricavam, ali nisam stekao utisak da se Kupresaci osjecaju Hercegovcima..

_________________
Serbian are nationalists. It is impossible to argue with Serbians because they are without understanding. Since they respect only force, the same method should be used when dealing with them."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Tulkas je napisao/la:
Ja se duboko ispricavam, ali nisam stekao utisak da se Kupresaci osjecaju Hercegovcima..

To si ispravno rekao,ali opisao sam u gornjem postu u kojem se slučaju Kupres može pripisati Hercegovini.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
ŠGD Hercegbosanske šume prošle godine ostvarile dobit od 4.5 milijuna maraka

Šumsko-gospodarsko društvo Kupres prošle godine ostvarilo je dobit od oko 4.5 milijuna maraka što je potvrdio i predsjednik Uprave šuma iz Kupresa Milan Raštegorac-vlasnik novootvorenog hotela "Commo-Kupres" i ekskluzivni zastupnik i uvoznik vina "Kutjeva" u BiH.

Raštegorac je iskazao zadovoljstvo, kako u svoje ime tako i u ime radnika i vlasnika ovoga gospodarskog društva, poslovnim rezultatima u prošloj, 2008. godini, dodajući kako je ovo prvenstveno rezultat pojačanog i savjesnijeg rada šumara na terenu kao i boljem radu Uprave ovoga društva.

2007. godine ovo društvo ostvarilo je dobit od oko 3.1 milijuna maraka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Dislocirani studiji u Livnu, Tomislavgradu i Kupresu

U Tomislavgradu je održan sastanak inicijativne skupine za osnutak veleučilišta na području Hercegbosanske županije. Na sastanku je pozitivnom ocijenjeno pokretanje inicijative za osnivanje visokoškolske ustanove na području županije o kojoj se pozitivno odredilo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u Hrvatskoj.

Izrada elaborata
Inicijativna skupina za osnivanje veleučilišta smatra da bi studiji trebali biti dislocirani u općinama Livno, Tomislavgrad i Kupres, a da bi s predstavnicima preostalih općina trebalo stupiti u kontakt i vidjeti koliko su zainteresirani za ovakav oblik izobrazbe i suradnje. Inicijativna skupina smatra da je nužno da predsjednik Vlade HBŽ-a Nediljko Rimac oformi radno tijelo kojem bi se povjerila zadaća izrade elaborata osnutka i ustroja veleučilišta. Eventualno osnivanje neke druge ili ove visokoškolske ustanove u samo jednom općinskom središtu u Hercegbosanskoj županiji s jednim ili više programa probudilo bi, smatra inicijativna skupina, negativne animozitete kojih ima i previše među općinama u HBŽ-u i omelo pozitivne integracijske procese unutar stanovništva županije, što je preduvjet uspjeha ovakve ustanove.

Sastanku nazočili brojni stručnjaci
Sastanku su nazočili načelnik općine Ivan Vukadin, pomoćnik načelnika za društvene djelatnosti i opću upravu Božo Kovačević, duvanjski dekan fra Mirko Bagarić, ravnatelj Centra Karlem sv. Ilijeotac Jakov Mamić i direktor Zadruge Europlod Ivan Perić.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Snjegović od četiri metra u Kupresu
Da su se u Kupresu uvijek pratili i proslavljali sportski rezultati hrvatskih selekcija to je već odavno poznata stvar ali ovo rukometno prvenstvo iznjedrilo je jednu još neviđenu pojavu. Naime, malo je nas ikada vidjelo snjegovića visokog čak četiri metra ali tolikog snjegovića obojanog u hrvatske boje sigurno nikada nitko nije vidio.

Na ideju da napravi takvog snjegovića došao je Kuprešak Drago Čičak s djecom Petrom i Ivom koji su u realizaciju ove ideje potrošili puna četiri dana i preko osam radnih sati. Drago nam je rekao da je ideja rođena izvanrednim rezultatima hrvatske rukometne reprezentacije, a pošto je snjegović visok čak četiri metra i stasom podsjeća na kružnog napadača, dali su mu ime po Igoru Voriju. Rezultat ovolikog truda možemo vidjeti na fotografijama, a nadamo se da će ovaj snjegović doprinijeti uspjehu hrvatske rukometne reprezentacije na svjetskom prvenstvu.


Privitak/ci:
Snjesko%204m_2.jpg
Snjesko%204m_2.jpg [ 104.39 KiB | Pogledano 29386 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:39 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Dodik potpisao ugovor sa Strabagom vrijedan 2,9 milijardi €, autocesta ipak preko Kupresa

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik i entitetski ministar prometa i veza Nedjeljko Čubrilović, potpisali su u ponedjeljak u Banja Luci, u ime RS ugovor o koncesiji s predstavnicima Strabaga Rudolfom Krafom i Feliksom Kozelekom.

Ugovorom o koncesiji između RS i Strabaga na 30 godina definira se način financiranja, projektiranje, izgradnju, korištenje i održavanje autoputeva u Republici Srpskoj u ukupnoj dužini od 430 kilometara. Ukupna investicija izgradnje autoputeva u RS-u, predviđena financijskim planom Strabaga, iznosi 2.907 milijardi eura.

Uz Ugovor o koncesiji potpisan je i Protokol o početku gradnje prvih lotova mreže autoputeva u RS-u. Njime se definira početak izgradnje prvog autoputa Banja Luka-Doboj, već sljedeće godine, autoputa Doboj-Vukosavlje- Jakeš i početak izrade projektne dokumentacije autoputa Banja Luka-Kupres.

U investicijskom planu navede se dužine i troškovi izgradnje dionica: Laktaši - Doboj 72 kilometra (468 milijuna eura), Doboj - Jakeš dio koridora 5-C kroz RS 46 kilometara (276 milijuna eura), Glamočani - Kupres 110 kilometara (milijarda i 100 milijuna eura), Banja Luka - Novi Grad 71 (426 milijuna eura) i Jakeš - Bijeljina 98 kilometara (637 milijuna eura).

Premijer RS-a Milorad Dodik kazao je da je potpisivanje ovog ugovora kapitalna stvar za RS, koja će ne samo omogućiti bolju komunikaciju već i gospodarski razvoj. Podsjetio je i da su pregovori sa Strabagom trajali dvije godine.

Predstavnik Strabaga Rudolf Kraf kazao je da je ovo važan posao koji gleda ka Europi, te izrazio nadu da će on biti realiziran u predviđenom roku. Ugovor predviđa završetak izgradnje mreže autoputeva u RS do 2016.

Podsjetimo, Narodna skupština RS-a je još 16. listopada prihvatila informaciju o prijedlogu ugovora o koncesiji za izgradnju autoputeva između RS-a i kompanije "Strabag" i pored oštrih kritika oporbe da je austrijska kompanija pripremljenim ugovorom zaštićena od rizika malog prometa, od nepredvidivih političkih odluka i usvajanja za njih štetnih zakona, a zauzvrat ne daje nikakva jamstva za dobro izvršenje posla.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Najskuplji su stanovi i kuće na Kupresu

Kada su stanovi, građevinsko zemljište i kuće u pitanju, stanje u Hercegbosanskoj županiji se mijenja iz godine u godinu. Po prestanku rata, Kupres je bio među jeftinijim gradovima kada je riječ o cijenama kuća, zemljišta i stanova.

No, danas je ovaj gradić daleko najskuplji u Hercegbosanskoj županiji zbog sve većeg zanimanja Dalmatinaca, Hercegovaca, ali i drugih, za atraktivne lokacije za gradnju vikendica i kuća.

Stvarna vrijednost
Tako se cijene po kvadratnom metru, zavisno od lokacije i kvaliteta stana, kreću od 1.000 do 1.200 eura, a placevi na najatraktivnijim lokacijama u gradu i vikend-naseljima dosežu i do 50 eura po kvadratnom metru.

Kuće, koje su prije četiri godina koštale 15.000 maraka, sada su i do desetak puta skuplje. Mnogi su Kuprešaci izgradili vlastite vile - apartmane koji su puni tokom cijele zimske sezone. Stvarne vrijednosti kuća teško je utvrditi kada je u pitanju prodaja, jer se, uglavnom, kupac i prodavač dogovaraju kako bi izbjegli plaćanje dijela poreza.

U Livnu je cijena građevinskog zemljišta od 8,5 KM u šestoj zoni, 17 KM u petoj, 25,5 KM u četvrtoj, 34 KM u trećoj, 42,5 KM u drugoj i 51 KM u prvoj zoni, s tim da Općina otkupljuje od građana zemljište za upola manje iznose.

Prosječna cijena stambenog prostora lani je iznosila 850 KM po kvadratu da bi u prvoj polovini ove godine u novogradnji dosegla 1.350 KM, a trenutno 1.600 KM u zgradama "Livno stana", i to s tendencijom daljnjeg poskupljavanja.

Povoljnije u Drvaru
Za razliku od sve basnoslovnijih iznosa koje valja izdvojiti za stambene objekte ili zemljište u istočnom dijelu Hercegbosanske županije, cijene kuća, stanova i zemljišta u Drvaru, Glamoču i Bosanskom Grahovu višestruko su niže.

Tako se u Glamoču mogu kupiti kuće ili stanovi za svega 15 do 30.000 KM, dok cijena zemljišta ne prelazi sedam maraka po kvadratnom metru.

Kvadratni metar stana u Bosanskom Grahovu kreće se od 20.000 do 30.000 KM, i to odnedavno, kada su cijene povećali oni koji rade na Zapadu. Zemljište po kvadratnom metru ne prelazi cijenu od pet KM.

Nešto je povoljnija situacija u Drvaru, jer je i u ratu bio manje razoren. Tako se u ovom gradu za kvadratni metar stana u centru traži 250 eura. Kvalitetna kuća s okućnicom i pratećim objektima može se kupiti za tridesetak hiljada maraka.

Novogradnje, izuzev nužne obnove starih objekata, nema ni u Glamoču, ni u Bosanskom Grahovu, ni u Drvaru.

Najskuplja lokacija u Tomislavgradu

U Tomislavgradu cijene zemljišta po metru kvadratnom iznose oko sedam KM u gradu, a po selima i upola manje, dok je najskuplja lokacija oko aktualne zaobilaznice - 70 KM po kvadratnom metru. Kvadrat stana u starim zgradama košta od 1.000 do 1.200 maraka, a novogradnje, izuzev obiteljskih i poslovnih objekata, trenutno i nema.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
kupres u podforumu srednja bosna bode oči. ako je TG hercegovina, kako je onda kupres bosna? neću potezati ovu raspravu :lol:

inače, kupres majka :!:

http://www.youtube.com/watch?v=Rnjdf_mXxMc

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Izborni rezultati Vijesti, 06. Listopad 2008.

Politička stranka, koalicija, nezavisna lista...
broj važećih glasova

SDP BiH
32 (1.8%)

HDZ 1990
442 (25.5%)

SDA
62 (3.5%)

SNSD
108 (6.2%)

HSP BiH Đapić, dr. Jurišić
114 (6.5%)

STRANKA ZA BiH
56 (3.2%)

HSS-NHI
114 (6.5%)

ĆURKOVIĆ STIPO - RADE
108 (6.2%)

HDZ BiH
713 (40.7%)

Ukupno glasova:
1754


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
dudu je napisao/la:
kupres u podforumu srednja bosna bode oči. ako je TG hercegovina, kako je onda kupres bosna? neću potezati ovu raspravu :lol:

inače, kupres majka :!:

http://www.youtube.com/watch?v=Rnjdf_mXxMc


:lol: Kažu da je ovo samo privremeno,otvorit će podforum "Završje" pa će ga tamo smjestiti :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Grad Kupres slavio svoj 547. rođendan 18. rujna 2008.

Povodom proslave dana općine Kupres,18. rujna, 2008. godine Organizacijski odbor upriličio je program koji je počeo 14. rujna a završava danas. Osim polaganja vijenaca palim braniteljima na mjestu masovne grobnice naSuhom polju i pored središnjeg spomen obilježja u gradskom parku, te svete miseu crkvi Sv. Obitelji, središnji događaj je svečana proširena sjednica Općinskogvijeća Kupres. Proslava dana općine Kupres završiti će nastupima HKD „Napredak“Kupres-Mješoviti zbor, HKUD „Zlosela“ Kupres i Ženske vokalne skupine iz Kupresa.

Na današnji dan važno je spomenuti nekoliko podataka iz povijesti.Ime Kupres, i to kao naziv za sav kraj, prvi se put spominje u darovniciposljednjega bosanskoga kralja Stjepana Tomaševića, izdanoj na Bobovcu 18. rujna,1461. Osjećajući se ugroženim od Turaka, kralj se gledao izmiriti sa svojimprotivnicima. Izmirio se s maćehom Katarinom i ocem joj Hercegom Stjepanom Kosačom,koji zatim posjeti kralja na Bobovcu. Tu su se skupila i druga bosanskagospoda, među njima i kraljev stric Radivoj. Po primogenituri, koja je u Bosninosila pravo na krunu, Radivoj je trebao doći na prijestolje prije Stjepana, jerje bio stariji. Bio je stariji i od svog brata Tomaša, pa se 10 godina inazivao bosanskim kraljem, iako ga je plemstvo mimoišlo kod izbora, jer da ješurovao s Turcima. Kako na spomenutoj skupštini na Bobovcu nije od toga praviopitanje a zahvalni mu je sinovac izdao rečenu darovnicu, kojom mu poklanjamnoge zemlje i mjesta širom svoje države. Ovdje je spominjemo jer nas ona samoutoliko zanima, što se u njoj spominje Prosikna Kupresu, a to je prvi slučaj, da Kupres pod tim imenom dolazi u pisanimispravama.

Riječ Kupres nijeslavenskog podrijetla, pa su neki mislili da je to ime starije od dolaska Slavenau naše krajeve. Bešlagić piše kakoneki izvode to ime od latinske riječi cuprum-bakar, jer da su Rimljani imali turudokope bakra i žive. Drugi da ga opet navode u vezi s riječi cypressus-čempres.Istina je međutim, da je Kupres maćuhinski nadaren od prirode pogledom na rudnoblago i mineralne vode.

Svim žiteljima Kupresa sretan 547. rođendan njihovog grada!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 19:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Kuprešani pokorili Tomislavgrad
Vijesti, 22. Srpanj 2008.


U nedjelju je održan finalni dan otvorenog prvenstva Tomislavgrada u malom nogometu. Titula pobjednika turnira u seniorskoj konkurenciji pripala je momčad «Adria-ski Kupres» iz Kupresa koja je u velikom finalu rezultatom 3:1 svladala «Diskoteku Miami» iz Rame.

Veliko finale, inače, odigrano je pred oko tisuću gledatelja koji su istinski mogli uživati u zanimljivoj malonogometnoj predstavi prepunoj ritma i lijepih poteza. Junak pobjedničke momčadi svakako je bio veteran Ljuban Čavka koji je na kraju zasluženo ponio titulu najboljeg igrača turnira. Isti igrač osvojio je i nagradu za najboljeg strijelca dok je titula najboljeg vratara ponio Tomislav Kapčević čuvar mreže ramske momčadi.

Prava uvertira velikom finalu bila je utakmica za treće mjesto seniora u kojoj je prošlogodišnji pobjednik momčad «Valentino» iz Livna svladalaa sastav «Stridon promet» iz Šujice.

Otvoreno prvenstvo Tomislavgrada u malom nogometu i ove je godine igrano u tri kategorije. Pobjednici turnira za dječake do 15 godina postali su pioniri HNK Tomislava koji su rezultatom 5:2 više nego zasluženo u finalu svladala ekipu «Meklaren» iz Livna. U kategoriji dječaka do 12 godina prvo mjesto pripalo je nogometnim nadama iz Šujice koji su u velikom finalu svladali sastav tomislavgradske Croatie rezultatom 3:1.

Na kraju valja posebno naglasiti da su Otvoreno prvenstvo Tomislavgrada u malom nogometu još jednom odlično organizirali NK «Croatia TG» i MNK «Petar». Nagradni fond turnira iznosio je 10 tisuća konvertibilnih maraka a na turniru je nastupila 41 ekipa u sve tri kategorije.


Privitak/ci:
Opaska: Pobjednici seniorskog djela turnira momčad «Adria-ski» Kupres
mn_turnir_tg_1.jpg
mn_turnir_tg_1.jpg [ 33.43 KiB | Pogledano 29399 put/a. ]
Vrh
   
 
 Naslov: Re: Kupres
PostPostano: 08 svi 2009, 20:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 18:27
Postovi: 1847
Lokacija: Sarajevo
Kupreški Dom Zdravlja i dalje za primjer drugima
Da ipak nije svako zlo za zlo dokazalo se na primjeru Doma Zdravlja. "Da nije bilo rata i prilike da se iskoriste sve donacije, razina zdravstvene usluge kakvu imamo danas u Domu Zdravlja Kupres ne bi bila moguća za petsto godina!" -Riječi su ravnatelja prim. dr. Ivice Čička ravnatelja Doma Zdravlja Kupres.

Kako u sve što ima vrijednost obično se mora upetljati i politika, tako je osnivač, u ovom slučaju Vlada naše županije, donijela odluku da u upravno vijeće Doma Zdravlja Kupres izabere pet članova ali da među njima ne bude nijedan kuprešak?!

Takva odluka u najmanju ruku kod kuprešaka izaziva čuđenje, jer znamo da su se neki uredno prijavili na natječaj i da je bilo malo političke volje mogoao je bar jedan kuprešak biti član ovoga važnog tijela.

Zahvaljujući politici u ustanovi koja može služiti za primjer drugima, odlučivati će oni koji ne djele sudbinu žitelja naše općine. Kako je u programu za naš radio izjavio ravnatelj Doma Zdravlja Kupres, uskoro će pacjenti sa područja naše općine dobiti još bolje zdravstvene usluge tako da se već mogu vršiti predbilježbe za ginekološke preglede, preglede kod pedijatra i za preglede kod neuropsihijatra. U sva tri slučaja osnovni pregled je besplatan za one koji imaju urednu markicu zdravstvenog osiguranja a u tijeku je i obnova ginekološke ambulante pa će to biti novo ugodno iznenađenje za sve pacijentice.

Doktor Čičak je rekao kako je upravno vijeće potpisalo novi ugovor sa nadležnim županijskim ministarstvom koji će omogućiti ove nove zdravstvene usluge. Najavio je i dalje projekte koji će od našeg doma zdravlja učiniti pravu malu "europsku kliniku".


Privitak/ci:
doktor_ivica_cicak.jpg
doktor_ivica_cicak.jpg [ 24.71 KiB | Pogledano 29399 put/a. ]
Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 758 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO