HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 19:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 23 sij 2012, 16:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 08:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
Citat:
Pokušaji Jusufa i Ramize Goretić da svoju ljubav krunišu djetetom trajali su 24 godine, koliko su u braku. Naime, nakon dvije Ramizine vanmaterične trudnuće, te bezbroj klinika od Bihaća do Zagreba, šanse Goretića da osjete roditeljsku ljubav svele su se na minimum.

Otežana procedura

Nisu gubili nadu ni kada su se odlučili na usvajanje djeteta iz Centra za djecu bez roditeljskog staranja u Kulen Vakufu. Međutim, ogromni finansijski izdaci, otežana procedura i prezahtjevni uvjeti sprečavali su da Ramiza osjeti čari majčinstva.

Njihovu agoniju proživljavao je i Jusufov brat Bekir sa suprugom Jasnom. Poznavajući osjećaje radosti i ljubavi koje svakodnevno dijele sa svoje četvero djece, Jasna Goretić je odlučila roditi dijete i pokloniti ga Jusufu i Ramizi.

- Suprug i ja smo, nakon višemjesečnog razmišljanja, odlučili tako uraditi, kaže Jasna.

Kada su prvi put čuli za Jasnin i Bekirov prijedlog, Jusuf i Ramiza su prvo zaplakali od sreće, a onda se, kako kažu, javio i strah.


- Mislila sam da će me prevariti kada beba dođe na svijet. Tada bi mi bilo još teže, priča Ramiza.

Topli dom

Nakon što je Jasna ostala trudna, svu brigu oko nje preuzela je Ramiza. Poslije devet mjeseci Jasna je na svijet donijela djevojčicu Hatku.
slika
Djevojčica Hatka u zagrljalju Jusufa i Ramize

Danas mala Hatka odrasta u Bihaću, u toplom domu bračnog para Jusufa i Ramize Goretić, okružena ljubavlju svoja četiri roditelja. Već je naučena da Bekira i Jasnu također zove mamom i tatom.

Ostalo je još, samo, kako nam rekoše, riješiti dokumente u kojima treba pisati da su Hatkini roditelji Ramiza i Jusuf, a i to će biti završeno nakon što djevojčica navrši tri godine, jer tako zakon nalaže.

Nije im važno šta narod priča

Reakcije građana Bihaća na ovaj događaj su različite. Neki su kudili, a neki su se divili onome što su učinili Jasna i Bekir Goretić.

- Neko kaže da mi se divi, neko kaže da sam nikakva majka. Ne opterećujemo se previše onim šta narod priča. Da smo uradili pravu stvar najbolje nam pokazuju lica Ramize i Jusufa svako jutro kada ih ugledamo, kaže Jasna Goretić.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/panora ... snahi.html

Šta mislite o ovome, ne mogu zamisliti

da poklonim vlastito dijete, makar rođenom bratu, čuj poklonim :eek

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 23 sij 2012, 18:05 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 kol 2011, 01:15
Postovi: 1516
Lokacija: HRHB
Citat:
Bekir sa suprugom Jasnom

ove multikulti Hrvatice *obraditi* cirkularom da dođu paHmeti :D

_________________
Ja sam rođen đe Ostalih nema
Benjaminu mrzim odmalena


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 23 sij 2012, 18:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
I meni to zvuci malo neobicno, to da djeteta odgaja njegov ujak i to pored zivog tate, za kojeg ce mali misliti da mu je stric, a za strica koji ga odgaja misli ce da mu je to tata. Sve u svemu, kada poraste, dakle kada bude imao 5 godina i kada bude sebe svjestan, mali ce biti, u najmanju ruku, zbunjen, a kada bude shvatio da ga je rodjeni otac dao nekoj drugoj osobi da ga odgaja, tu bi mogla da nastane dramaturgija, jer bi mali, sa razlogom bio ljut na svog oca i nazalost najvjerovatnije bi imao neku vrstu kompleksa nize vrijednosti, jer ce se klinac, u sebi cijeloga zivota pitati, pa zar sam toliko bio los da me se tata odrekne ili tako nesto slicno, tako da, s te tacke gledista, davanje djeteta drugoj osobi, pa makar to bilo i rodjenom bratu je greska, jer ce mali se osjecati mizernim do kraja svog zivota.

To sto je njegov otac odlucio da "pokloni" svom bratu svoje dijete je cak i gore nego da je dijete poklonio nekom strancu, jer ce mali odrastati, u blizini svoga oca, a pritom mislice da se radi o njegovom stricu i obrnuto, a na takav se nacin stvara jedna vrsta iluzije koja ce trajati i koja ce ostaviti traga na malom, jer to je bukvalno igranje sa tudjim osjecanjima i ostavljanje svoga sina kada mu je otac najpotrebniji sto moze kobno da se odrazi na sina, jer kad bude shvatio da ga se njegov vlastiti otac odrekao onda bi zbog toga mali, kada bude odrastao, usred razocaranosti svojim vlastitim zivotom, mogao da okrene ka kriminalu, drogi i drugim oblicima disocijalnog ponasanja i tako na taj nacin se stvara problem koji bi mogao da pogodi citavu zajednicu, a ne samo pojedinca ili manju grupu pojedinaca.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 15:11 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Ne mozete vi to ni shvatiti jer ne poznate Bekira,to je moj jaran, inache 100% RVI covjek koji je dusha i to ona prava bosanska koja bi za jarana uchinila sve ,a kamoli ne za rodjenog burazera...Bekire svaka cast na ovome ti si ljudina u ocima svih oni koji te poznaju...

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 15:13 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
Vrbosna HR je napisao/la:
Citat:
Bekir sa suprugom Jasnom

ove multikulti Hrvatice *obraditi* cirkularom da dođu paHmeti :D


Mazlume Jasna je nasa, muslimanka ,Bosnjakinja nije ona nikakva HRvatica ,a ponajmanje multikulti,ne seri sto ne mozes izjesti...

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 15:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ja znam za slične slučajeve ranije kad su ljudi mali dosta dece a bili siromašni pa su decu davali babi i dedi , i bratu ili sestri koji ih nisu imali ili su imali samo jedno.
Ali to nije bio poklon ili bilo kakav dogovor već je to više nužda bila , i ti koji su ga prihvatili nisu mu bili otac i majka već staratelji , a dete je uvek imalo svog oca i majku kod kojih je išlo , a kasnije i za stalno se vraćalo kad mu se roditelji povrate iz neimaštine.

Moj stric je odhranio i odškolovao dva sestrića i jednu sestričinu , ali oni su kao deca došli , a živeli preko 10 godina kod njega.

Ali ovo mi je nekako bezveze , jer to je više udovoljavanje emocijama toga para jer ne mogu imati decu što je glup razlog totalno.

Da je taj Jusuf neplodan jer bi prihvatio da mu brat oplodi ženu , i to je poklon takođe, ili da Jusuf oplete tu koja im je rodila dete?!

Uglavnom poprilično blesava stvar.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 15:58 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Sebično od roditelja, sebično od ovih koji su uzeli dijete. Dijete se usvaja ako je ostalo siroče da mu pomogneš. Ovo je hebena zajebancija sa djecom, nisu djeca igračke. Drugo dijete bi im socijala trebala uzeti. Ali to je Bosna.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 15:59 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9486
Lokacija: HR HB
šta fali, babo, amiđa i daiđa,...sve u jednom, samo neka djece :zubati.
naravno tko ovo može podnjeti sa svojim djetetom, bujrum.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 16:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
BBC je napisao/la:
Sebično od roditelja, sebično od ovih koji su uzeli dijete. Dijete se usvaja ako je ostalo siroče da mu pomogneš. Ovo je hebena zajebancija sa djecom, nisu djeca igračke. Drugo dijete bi im socijala trebala uzeti. Ali to je Bosna.


Tako je , ova što je rodila kao da je mislila "Evo ja ih štancujem na buljuke , pa jedno manje više eto ga vama pa uživajte".

A inače ima fora na ovim prostorima da roditelji nisu zadovoljni detetom bez roditelja iz jaslica jer može biti "kvarljiva roba" a i tuđe je , pa kad se isprazne od roditeljske ljubavi rutinski ga vrate nazad.

Čuj otežana procedura i finansijski izdaci su veliki?! , pa kako misle onda ovo odgajati ako para nemaju?!

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 20:39 
Offline

Pridružen/a: 24 svi 2010, 19:48
Postovi: 2948
Lokacija: predvorje dzeneta
joe enter je napisao/la:
BBC je napisao/la:
Sebično od roditelja, sebično od ovih koji su uzeli dijete. Dijete se usvaja ako je ostalo siroče da mu pomogneš. Ovo je hebena zajebancija sa djecom, nisu djeca igračke. Drugo dijete bi im socijala trebala uzeti. Ali to je Bosna.


Tako je , ova što je rodila kao da je mislila "Evo ja ih štancujem na buljuke , pa jedno manje više eto ga vama pa uživajte".

A inače ima fora na ovim prostorima da roditelji nisu zadovoljni detetom bez roditelja iz jaslica jer može biti "kvarljiva roba" a i tuđe je , pa kad se isprazne od roditeljske ljubavi rutinski ga vrate nazad.

Čuj otežana procedura i finansijski izdaci su veliki?! , pa kako misle onda ovo odgajati ako para nemaju?!


Sta to tebe boli kara kako ce ga odgajati??

Doticni gospodin ima vise para nego ti sigurno ,prvo ima penziju ratnog vojnog invalida stopostotonog sto iznosi oko nekih 1100 KM plus se bavi ugostiteljstvom,ima svoju birtiju i gdje je tu problem...ja bih istu stvar naparvio za svoga brata,dijetetu je dobro i sto je najvaznije bice odgojeno u bosanskom muslimanskom duhu...problem bi bio da je dao dijete nedo Bog kakvom Spasoju e tu bi onda ja lichno potpisao katil ferman,a ovako ovo je sve najnormalnije...

_________________
Bismillahi rrahmani rrahim
Kul huvallahu Ehad
Allahu Samed
Lem Jelid Ve Lem Juled
Vel Lem Jekullehu Kufuven Ehad


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 24 sij 2012, 20:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Kakv je taj "bosanski muslimanski duh" ? Glasovanje za Komšića dok se ne crkne od gladi ?

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 25 sij 2012, 14:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21288
BBC je napisao/la:
Kakv je taj "bosanski muslimanski duh" ? Glasovanje za Komšića dok se ne crkne od gladi ?

Očito švecka dijeta i bukva u glavi.
Daj, molim te, svoje rođeno dijete nekom dat?
Nisu im sve na broju.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Bratu i snahi poklonio svoje dijete
PostPostano: 02 vel 2012, 22:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 stu 2011, 14:14
Postovi: 3462
Sve što nema nigdje, ima u Bosni!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO