HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 15:27.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Tragični kraj bivšeg komandira Petog korpusa Armije RBiH
PostPostano: 10 svi 2012, 06:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 kol 2011, 01:15
Postovi: 1516
Lokacija: HRHB
Došo đavo po svoje
Citat:
Dževad Čaušević se objesio u šupi

Dan prije dobio poziv da svjedoči u predmetu protiv Mehura Selimovića, Adila Ružnića i Emira Mustafića, pripadnika Petog korpusa koji se terete za ratni zločin
Autor M. DEDIĆ | Objavljeno 10.05.2012. u 06:06
slika
Porodična kuća Čauševića u Bihaću

Bišćanin Dževad Čaušević, 49-godišnji ratni vojni invalid, bivši komandir Vojne policije Petog korpusa Armije RBiH, objesio se jučer popodne u šupi iza porodične kuće u ulici Hamdije Kapidžića. Tragični događaj koji je šokirao porodicu ovog mirnog čovjeka, ali i brojne prijatelje i saborce, prepričava se u Bihaću, a mnogi ne mogu povjerovati da je ovaj skromni, 40-postotni RVI digao ruku na sebe.
Strujni kabl
Čaušević je sačekao da supruga Zehra, zaposlena u Ministarstvu unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, ode iz kuće, a on je prethodno otpratio sinove do škole. Potom je ušao u šupu, zaključao se i objesio strujnim kablom koji je visio sa grede. Tražeći ga, ukućani su provalili u šupu i pronašli njegovo beživotno tijelo na zemlji. Kabl kojim se objesio, nije izdržao težinu tijela i pukao je.
Iz razgovora s članovima porodice jasno je da bi najjači i jedini razlog zbog kojeg se Dževad odlučio na ovakav čin, moglo biti njegovo pojavljivanje na Sudu BiH kao svjedoka u suđenju protiv optuženih Mehura Selimovića, Adila Ružnića i Emira Mustafića, pripadnika Petog korpusa Armije RBiH koji se terete za ratni zločin.
- Dževad je bio oličenje poštenja, hrabar momak u ratu, ni pred kim se nije saginjao - kaže Dževadov rođak i saborac Husein Čaušević.
Dževadova sestra Džehva Zulić kazala nam je da je njen brat dvaput svjedočio na Sudu BiH, gdje je rekao sve što je znao. No, kada je tamo prvi put vidio ratne snimke razmjene srpskih ratnih zarobljenika, shvatio je, tako joj je rekao, da se njemu montira krivica.
Telefonski poziv
- Sestro, ne znam čemu ovo sve vodi. Od mene traže da svjedočim o nečemu što nisam vidio, a ja to ne mogu. Zaklinjem te i mrtvim i živim da mojoj djeci objasniš da moje ruke nisu krvave - prepričala je Džehva Zulić razgovor s bratom od prije mjesec.
Dževad Čaušević je, prema izjavama članova porodice, dobio prošlog petka telefonski poziv iz Suda BiH da 11. maja dođe u Sarajevo da svjedoči. Dva dana prije, odlučio je sebi prekratiti život. Nije ostavio oproštajnu poruku, ali je tragičnim činom objasnio mnogo.
Dženaza Dževadu Čauševiću klanjat će se u petak, 11. maja, nakon ikindija-namaza

_________________
Ja sam rođen đe Ostalih nema
Benjaminu mrzim odmalena


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tragični kraj bivšeg komandira Petog korpusa Armije RBiH
PostPostano: 10 svi 2012, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Nije se objesio, već su ga objesili.
Revolucija jede svoju djecu.. ;)

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Tragični kraj bivšeg komandira Petog korpusa Armije RBiH
PostPostano: 12 ruj 2022, 10:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 28 srp 2022, 17:46
Postovi: 8111
Lokacija: banana
Interesantan mali muzej. Ovi Buzimljani su bas belicisti naki.

Citat:
Izbjegao zarobljavanje: Muzej u Bužimu čuva zarobljene Mladićeve predmete


slika

Citat:
Da je na bužimskom ratištu septembra 1994. godine u toku akcije "Breza 94", kojom je komandovao, uz njegov džip, vojnu uniformu i torbu sa kartama uhapšen i sam Ratko Mladić, vjerovatno da bi genocid u Srebrenici jula 1995. godine bio izbjegnut.

Mladić je tada ranjen i uspio se izvući sa ratišta.




Clanak i druge slike:
https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... 4jldF7JdLk

_________________
Nacionalizam je kad se shupci jedne nacije raduju sto u toj naciji ima i pozamasnih kurchina.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO