HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 10:56.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 08 lip 2009, 07:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Inkvizitorov kraj. Fascinantna povijesna ličnost. Ja još moram nabaviti Horvatićevu knjigu (školska lektira - taman moj nivo :-zubati )

Mijat Tomić

slika

slika




Ovaj članak ili odjeljak nije wikipediziran. (Rasprava)
Tekst članka treba preurediti u wikitekst. Potom uklonite ovaj predložak.

Ovaj članak nema wikipoveznica ili ih ima premalo.
Članak treba dopuniti dodavanjem wikipoveznica na druge pojmove.

Sadržaj [sakrij]
1 Mijat Tomić
2 Podrijetlo Mijata Tomića
3 Mladenačko doba Mijata Tomića
4 Odmetanje Mijata Tomića u hajduke
5 Hajdučka druzina Mijata Tomića
Mijat Tomić [uredi]

Mijat Tomić, povijesna ličnost poznata kao vođa hajduka, koji su se borili protiv turske vlasti za vrijeme Osmanskog carstva. Rođen je u selu Brišniku, u današnjoj općini Tomislavgrad.
Podrijetlo Mijata Tomića [uredi]

Prvi je tiskani i objavljeni podatak o Mijatovu podrijetlu kod fra Filipa Grabovca (1698-1749) koji u svom djelu Cvit razgovora naroda i jezika iliričkoga aliti rvackoga, Venecija, 1747, kaže: ... samo ovo oću spomenuti, kako posli Tomića Mijata iz Duvna nije bilo već pravoga ajduka ni će već biti. Rečeni poginu oko prvi godina mira od Kandije, izdade ga Bobovac Ilija od Doljana: njegov bi kum, sapelo ga. Pogibe malo prije žetve. Tu misao potvrđuju i ostali dokumenti u kojima se govori o Mijatu Tomiću.

Mladenačko doba Mijata Tomića [uredi]

Po predaji Mijat je rano ostao bez roditelja, dok je još bio u kolijevci i othranio ga je stric Niko. Iz dokumenata je vidljivo da je Mijat oko 1640. imao dva brata živa, a po predaji imao je i dvije sestre: jednu - Mandu - majku poznatog hajduka Malog Marijana i drugu - Jelenu - koja je bila udana u Sinj. Kasnije su iz Gornjeg Brišnika preselili u Donji Brišnik, gdje se i danas ukazuje na mjesto i ostatke njegovih kuća.
Kad je Mijat odrastao, otišao je od strica, stupio je u najam kod bega Kopčića i kod njega je do dvadesete godine čuvao ovce. Kao dvadesetogodišnjak bio je tako jak i snažan da se s njime nitko nije mogao pohrvati niti se natjecati u bacanju kamena niti nekog drugog natjecanja u čitavom duvanjskom kraju.
Jednoga je dana u Duvno došao neki Arap, postavio šator na livadi i na mejdan pozvao bega Kopčića. Na narod je Arap udario nasilje i moralo mu se donositi sve što je tražio. Kad je Mijat došao uvečer kući, našao je bega nevesela pa kad je saznao za uzrok, Mijat se nasmije i ponudi se zamijeniti bega, a beg ga stane blagoslivljati. Ujutro se Mijat spremi zamejdan i pode potražiti protivnika. Arap je na mejdanu bacao neku smrdljivu vatru na protivnika, pa ga onda ubijao. Mijat se prekriži, zazove Boga za pomoć i pode protiv Arapa. Arap baci vatru na Mijata, ali ga Mijat zgrabi rukama, udari s njim o zemlju i pogubi ga njegovom sabljom. Beg Kopčić još više zavoli Mijata i daruje mu livadu zvanu Jabuka. Po predaji, mejdan je dijeljen na Duvanjskom polju, kod rječice Drine, na livadama zvanim Crvenićka uža.

Odmetanje Mijata Tomića u hajduke [uredi]

O uzrocima odlaska Mijata Tomića u hajduke, u narodnoj predaji, koju je zabilježio Rubić, i u nekim pjesmama uzrok odlaska u hajduke vezan je za Mijatovo barjaktarstvo u svatovima bega Kopčića. Po toj predaji Kopčićevi svatovi su se uoči večere natjecali u bacanju kamena s ramena i u drugim igrama, a Tomić je u svemu prednjačio. Turcima to nije bilo svejedno i oni ga odluče ubiti. Mijat je osjetio što mu se sprema i kada je počela svatovska večera pobjegne iz kuće, iako su ga zvali da se vrati. Stric mu je već bio umro. a i od Turaka sada nije smio kući i odmetne se u planinu Vran.
U pjesmi koja je zabilježena u Orašcu kod Zatona govori se da je onaj svat koji je prigovarao Amur-begu Kopčiću što je Mijatu povjerio barjak bio Osman Renković, pobunivši se:
"Gospodaru Kopčić Amur-bego, Sve si dobre skupio svatove, Ali imaš loša barjaktara, Kopile je od četiri baba.
A kad ga je Mihat razumio, On je konjem na konja udario. Omlati mu dvije zaušnice; Kako ga je lako udario,
Dva mu zdrava zuba izva.dio, Ispanula, na travu panula."

U jednoj pjesmi, zabilježenoj u Petrovu polju kod Drniša, govori se, kako je Mijat bio netočno okrivljen i nepravedno osuđen na globu i batinanje, pa se poslije toga odmetnuo u hajduke.
Po jednom dubrovačkom podatku iz 1642. Mijat se Tomić odmetnuo u hajduke radi nasilja ondašnjeg ćehaje (povjerenika) hercegovačkog sandžak-bega, medutim o njegovu imenu i nešto pobliže o samom uzroku Mijatova odmetanja u hajduke dokument ne govori.
Hajdučka druzina Mijata Tomića [uredi]

Po predaji Mijatov bijeg u planinu Vran brzo se pročuo po duvanjskom kraju i oko Mijata se okupilo 60 drugova. Nastala je i poznata pjesma:
"Od zla oca, od gore matere, Kojem nije žao poginuti, Koji može stići i uteći, A on svoje sve nosi uza se,
Puška mu je i otac i majka, a za virnu Ijubu i ne znade."
Kad je Mijat sagledao toliku družinu i svjestan poteškoća koje su ih očekivale, da bi iskušao njihovu hrabrost pred družinom, odere živa jarca, koji je drečeći podnosio muke. Na upit društva zašto to radi Mijat im odgovori: »Koji god od vas mojih drugova ne bi mogao ovako podnijeti, da ga dušmani živa oderu, onaj nije za moje družine. Kada je sutrašnji dan osvanuo od 60 drugova ostala mu je samo polovina.
U velikom broju narodnih pjesama iz Mijatova ciklusa spominje se njegova družina u brojnosti od 33 druga, u nekolicini pjesama navodi se brojnost njegove družine od 30 druga,, dok se u pjesmi Mijat Tomić od kuma izdat, pogibe spominje jačina njegove družine od 40 druga. Neke navode narodne pjesme potvrđuju podaci iz dokumenata, pa i taj broj. U pismu koje je Mijat pisao oko Nove godine 1640. zapovjedniku Imotskog prijeti se s četrdeset svojih ljudi koji su rođeni pod puškom i sa sabljomu.
Iz povijesnih podataka o hajducima vidljivo je da su se pojedine hajdučke družine radi sigurnijeg uspjeha pri napadajima na karavane i pojedina naselja udruživali i zajednički napadali. O tome se govori i u nekim narodnim pjesmama. Tako se u nekim pjesmama govori kako se Mijatova družina udružuje s družinama harambaša, kako se već nazivaju u tim pjesmama: bana Pivljanina, Trutaka Crnogorca, harambaše Zečevića biznad Goranacan, Muje Hrnjadina s Kladuše, Vuka Mandušića, harambaše Mitra, Petra Gusića, harambaše Plavše, Stojana Jankovića, Milutina Janka, Ilije Smiljanića, Marka Kotarana, Deli-Markovića i još nekih drugih.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 08 lip 2009, 11:00 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
Duvno, ravno tebi ide slava,
u tebi je kruna Tomislava.

Duvno, ravno, diko od Hrvata,
u tebi je gnijezdo Tomića Mijata.


Ma u svakom slučaju junačina, u punom smislu te riječi. :-zubati :-top
Mada moram priznati, o njemu se do nedavno skroz malo znalo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 08 lip 2009, 11:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
Piše se da je nakon Mijatove smrti nastalo u Sarajevu veće veselje nego kad su Turci nakon godina opsjedanja zauzeli Bagdad.

Bio sam na njegovom grobu u Doljanima..

...a ja odoh potražiti pravde
u bogaze i tijesne klance..
..

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 08 lip 2009, 11:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 14:48
Postovi: 3302
Lokacija: Lost Continent of Mu
RajvoSa je napisao/la:
I
slika


Ovo sam čitao kao klinac. 8-)
Zapamtio sam ga samo po imenu, nažalost. :-kava


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 08 lip 2009, 12:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
prababa mi je Tomić, stoga možda i mojim venama kola krv ovog junaka :-zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 08 lip 2009, 17:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 11 svi 2009, 13:06
Postovi: 1627
Lokacija: Zagreb-Čapljina
Željko Šimić na guslama:

http://www.youtube.com/watch?v=ZmC_3DMCwHk

http://www.youtube.com/watch?v=8Oh6mA9Te50

_________________
...Mostar, Stolac, Neum i Čapljina Hrvatska je stara djedovina, gdje su došli vječno će ostati to je zemlja gdje žive Hrvati...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 08 lip 2009, 23:00 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2009, 22:08
Postovi: 347
Kriminalac i drumski razbojnik. :-hrvatinic


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 09 lip 2009, 01:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 20 svi 2009, 16:59
Postovi: 892
Lokacija: Čaršija
Inkvizitor je napisao/la:
Piše se da je nakon Mijatove smrti nastalo u Sarajevu veće veselje nego kad su Turci nakon godina opsjedanja zauzeli Bagdad.

Bio sam na njegovom grobu u Doljanima..

...a ja odoh potražiti pravde
u bogaze i tijesne klance..
..


Sumnjam da su Turci ikada osvajali Bagdad.

Beograd da, al Bagdad ne...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 09 lip 2009, 06:58 
Offline

Pridružen/a: 06 lip 2009, 19:28
Postovi: 93
Jesu nakratko za vrijeme Tursko-Perzijskog rata 1727 i 1746

Bosnjaci su ucestvovali s 7000 snaga protiv Safavidskog Iranskog carstva, i nanijeli im teske gubitke


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 12:37 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
dudu je napisao/la:
prababa mi je Tomić, stoga možda i mojim venama kola krv ovog junaka :-zubati

I u mojoj obitelji ima nekih Tomića :)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Zepce Jugend je napisao/la:
dudu je napisao/la:
prababa mi je Tomić, stoga možda i mojim venama kola krv ovog junaka :-zubati

I u mojoj obitelji ima nekih Tomića :)


Malo offtopic ali Žepčak Dražen Tomić je igrajući za Njemačku na košarkaškom EP 1999 sam izbacio i sahranio Hrvatsku. Postigao mislim 32 koša. :-basket
Ako ti je u rodu, zvizni mu jednu šamarčinu kad ga vidiš :-top2

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
Pa đes' te rođaci ! Moja baka je Tomić , he he...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:09 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
nigdje ne mogu da nađem..one stihove o Mijatu..

ide otprilike..

..tamo...gdje te čeka ubojita sablja Mijatova
i urlik, što ti lomi toke na prsima.....
..

al to je samo mali dio..

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Inkvizitor je napisao/la:
nigdje ne mogu da nađem..one stihove o Mijatu..

ide otprilike..

..tamo...gdje te čeka ubojita sablja Mijatova
i urlik, što ti lomi toke na prsima.....
..

al to je samo mali dio..


Volio bih isto topic o ustancima, hajducima, uskocima, o nadmetanju i nadmudrivanju kmetova sa begovima. Ima dosta tih narodnih priča koje se prenose s koljena na koljeno u obiteljskim knjigama.

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 18:19
Postovi: 4466
otvorit ćemo uskoci i hajduci..i to je to..a ima ih mašala... :-hrvatinic

_________________
VUKOVAR=MARIUOPOLJ
SLAVA HRVATSKOJ- UKRAJINI SLAVA

Zbog Eline i bokala vina
zapalit ću Krajinu do Krima

Zapalit ću dva-tri ruska štaba
da ja nisam dolazio džaba


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
I najvažnije pitanje....tko je "obrađivao" usamljene begovice dok su im muževi osvajali Hrvatsku, Mađarsku, opsjedali Beč i Bliski Istok. Imaju i žene svoje potrebe :-top2 :-hrvatinic

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:15 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32057
RajvoSa je napisao/la:
Inkvizitor je napisao/la:
nigdje ne mogu da nađem..one stihove o Mijatu..

ide otprilike..

..tamo...gdje te čeka ubojita sablja Mijatova
i urlik, što ti lomi toke na prsima.....
..

al to je samo mali dio..


Volio bih isto topic o ustancima, hajducima, uskocima, o nadmetanju i nadmudrivanju kmetova sa begovima. Ima dosta tih narodnih priča koje se prenose s koljena na koljeno u obiteljskim knjigama.


Solidan broj naših predaka je doselio ovdje bježeći zbog npr. ubistava begova i sl. zbog prve bračne noći (pra-pra djede - pa kud ne ode u Švicu neg ga svrn'o ovamo!? :-zubati )


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 13:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 15:17
Postovi: 3884
Lokacija: Nanya Lakes
Mar-kan je napisao/la:
RajvoSa je napisao/la:

Volio bih isto topic o ustancima, hajducima, uskocima, o nadmetanju i nadmudrivanju kmetova sa begovima. Ima dosta tih narodnih priča koje se prenose s koljena na koljeno u obiteljskim knjigama.


Solidan broj naših predaka je doselio ovdje bježeći zbog npr. ubistava begova i sl. zbog prve bračne noći (pra-pra djede - pa kud ne ode u Švicu neg ga svrn'o ovamo!? :-zubati )


Moj obratno....navodno zbrisao iz Dubrovnika u Hercegovinu u 18 stoljeću jer je koknuo nekog lokalnog bogataša. Koji pehista :-umirem

_________________
Bona, pa skini puder MOŽDA se i znamo, a FUJ, nakeckaj ga ponovo majke ti :)

R.I.P. Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian - We are all witnesses


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 10 lip 2009, 14:53 
Offline

Pridružen/a: 07 svi 2009, 12:19
Postovi: 596
@RajvoSa
Neznam iskreno za tog Tomića, ako je negdje iz Žepča, onda je najvjerojatnije iz Ozimica, mjesta kraj Žepča, znam da tamo ima Tomića ;)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 11 lip 2009, 11:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23208
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Tomići, Antunovići, Ivankovići, Martinovići, Perići, Matići, Markovići su i najčešća prezimena BH Hrvata i ima ih svugdje od Posavine, Srednje Bosne do Hercegovine. Tako da je ta priča tko je Tomić izlišna.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 12 lip 2009, 10:12 
Offline

Pridružen/a: 04 svi 2009, 22:02
Postovi: 517
lider30 je napisao/la:
Tomići, Antunovići, Ivankovići, Martinovići, Perići, Matići, Markovići su i najčešća prezimena BH Hrvata i ima ih svugdje od Posavine, Srednje Bosne do Hercegovine. Tako da je ta priča tko je Tomić izlišna.


Zaboravi još Mariće, koji su prisutni i u Srba, Bošnjaka i Hrvata, od Neuma do Orašja! :-top


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 12 lip 2009, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 22 svi 2009, 15:26
Postovi: 118
Zepce Jugend je napisao/la:
dudu je napisao/la:
prababa mi je Tomić, stoga možda i mojim venama kola krv ovog junaka :-zubati

I u mojoj obitelji ima nekih Tomića :)

Da se i ja prijavim, cijela obitelj sa mamine strane su Tomici. Rodjeni Ajduci a navijaju za Dajnamo :-neznam :-umirem


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 04 srp 2009, 20:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58266
Lokacija: DAZP HQ
DaNi je napisao/la:
Zepce Jugend je napisao/la:
I u mojoj obitelji ima nekih Tomića :)

Da se i ja prijavim, cijela obitelj sa mamine strane su Tomici. Rodjeni Ajduci a navijaju za Dajnamo :-neznam :-umirem


je ljudi, ali ja sam iz istog kraja kao i mijat :-zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 04 srp 2009, 23:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 15 svi 2009, 10:46
Postovi: 181
Lokacija: Texas-Mostar-Široki-Vietnam
Ljudi kako mi malo znamo i malo cijenimo naše povijesne junake. Evo za primjera moj prijatelj studira povijest i njihov fax ide na neki seminar u Zagrebu na kojem će izlagati svoja predavanja zajedno sa faxom iz Srbije. Tema koju je izlagao naš fax je bila GRČKO-PERZIJSKI RATOVI, a tema Srba je bila SRPSKI RATNIK U 17. VEKU. :-neznam :-neznam :!: :!: :?:

_________________
Mr. T pities the fool. Chuck Norris rips the fool's head of.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Junačina Mijat Tomić
PostPostano: 22 sij 2015, 12:52 
Offline

Pridružen/a: 22 vel 2012, 15:06
Postovi: 2840
IVAN ANTOSOVIĆ - MIJAT TOMIĆ

Eej jednog jutra prije bijela dana glas odjeknu padinama Vrana posestrine Hrvatice vile blještave se oči zažarile noge nose raširena krila s hladnog Vrana ona poletjela poput munje koja nebo para hrvatskoga zove neimara glas joj ječi daleko se čuje nešto ona rodu poručuje poručuje kao nikad prije a s Ljubuše mrki vuk zavija i stih njegov upozori mnoge a posebno kmetove uboge koji čame i Turčinu služe da izbjegnu oko vrata uže. Robuje se na vlastitoj grudi zato vila sad Duvnjake budi razdraganu minu je nevolja ustavi se s onu stranu polja u Brišniku mjestu gerilskome pokazati rodu hrvatskome da se rodi te srpanjske noći muško dijete što će u Vran doći. Ivan Tomić i žena mu Kata sinu Marku podarili brata što tuđincu ne će robovati s vilama će rađe drugovati s mrkim vucim' i poskocim' ljutim na bojište ić' Turcima krutim. Dok na slami kao janje spava srce mu je k'o u gorskog lava vila bi ga odnijela najrađe i sakrila gdje se živi slađe u špiljama na punoj slobodi o toj vila sad razmišlja zgodi roditelje žalostit' ne želi zato vila sama sebi veli pustit ću ga nek' raste i jača nek' osjeti tuđeg osvajača kad zazori i sam će nam doći taj podnosit' zulum ne će moći. Kad to reče posestrina vila i diže se na lagana krila za tren oka nađe se u Vranu a tek Sunce od istoka granu i na Duvno svoje zrake prosu sveti otac sada gasi rosu preko puste Zavelin planine iz Imotskog siđe u doline svećenik je obećao doći al' to mora obavit' po noći jer Turčinu itekako smeta što se fratar carevinom šeta krštavati fratrima ne daju za se žele zadržati raju Turčin prizna samo Muhameda zato fratrim' dolazti ne da mnoge su ih zato zlostavljali i na kolac neke nabijali ovog puta ne bi neprilika pa to dijete iz sela Brišnika ime Mijo od pokojnog dida ponosno će nositi bez stida. Svećenik se u Imotski vrati a Mijata neka sreća prati dobru sreću on poželi svima i zajezdi preko Zavelina otac Ivan kao i majka Kata pogledom ga isprate s vrata. Osta Mijat da jača i buja plemenit je k'o šarulja guja bojažljiva njegova je mati bez koje će ubrzo ostati nakon majke i otac mu mrije smrt njihova Miju smela nije. Kad izgubi oba roditelja u duši se javi jedna želja ostaviti kuću i imanje i u strica Nike blagostanje Vran planina Mijata privlači sudbine su putevi najjači a bez puške, nože i dorata bez družine i ijednog brata sam se borit' bi mu besmisleno i s tim mislim' Županjcu je kren'o. S navršenih petnaest godina ustavi se kod jednog Turčina kod Kopčića duvanjskoga bega u svoj Bosni najbogatijega ponudi se čuvati mu ovce il' pratiti njegove trgovce primiše ga i daše mu stado kabanicu Mijat primi rado nož jatagan, pušku granaliju pa s ovcama pođe u planinu ne plaši se vuka ni medvjeda polet očev a snaga od djeda. Svakog dana on sve jači biva s jelenim' se često utrkiva s tigrom bi se pobio u pleća snažan Mijat tako se osjeća iznad dva je metra izrastao dvadesete već se dokopao. O gerili već planove kuje al' o tome nikom ne kazuje šutke radi Kopčića veseli koji s Mijom razgovarat' želi i reče mu u četiri oka bez ijednog prisutnog svjedoka obiš'o sam cijelu carevinu al' ne sretoh takvoga deliju kad bi samo promijenio ime da te mogu zvati Ibrahime čestitim ću tebe učiniti Muslimani se dobro će ti biti bulu ću ti ja dovesti mladu i dat ću ti Jabuku livadu što ju trista kosilaca kosi za nagradu i oružje nosi k'o sultanov princ mi se obuci kad zatreba bit ćeš mi pri ruci nije za te više čuvat' ovce od danas ćeš pratiti trgovce i ne žali nijednoga Vlaha na megdan ćeš ti njima bez straha. Sluša Mijat ova ludovanja u Ljubuši u pol' bijela dana okrenu se begu i povika ja sam beže tamo iz Brišnika ja sam Hrvat Turčina ne volim i rukama borit ću se golim protiv baš svih što nam ime guše što nam crkve i oltare ruše. Ta Jabuka što spomenu prije ona beže tvoja uopće nije od mog si ju djeda oduzeo kako bi me u ropstvo doveo to mu reče i zubima škrinu okrene se pođe niz planinu. Viknu Kopčić oružje mi vrati ili ću te živa oderati bijedna rajo ti meni prkosiš i opanke Kopčićeve nosiš ode Mijat do priče mu nije iz prkosa njemu se nasmije granaliju pušku jače stište sebi reče idem na poprište. S tim mislima dođe rodnoj kući u koju će zadnjeg puta ući sutra zorom još ni ust'o nije iz sudnice duvanjskog kadije stiže glasnik s kosom na ramenu da livadu kosi nekošenu čast velika zapala te Mijo i Kopčić je tako odredio ispred trista duvanjskih kosaca nekadašnji pastir ovaca on će danas kosibaša biti poslušajte što će se desiti. Mjesto kose, brusa i bodira on pripasa sablju od aršina golu sablju pusti preko pleća bit ćeš vrela to pušci obeća tebe sabljo napojit ću krvi makar zbog tog mrtav pao prvi. Gazi Mijat po jutarnjoj rosi dugu sablju preko pleća nosi hvaljen Isus pozdravi sve Mijo otpozdrav je svatko prihvatio samo Murat subaša sileni reče vlašče ne prkosi meni turski begluk za tebe je šala sada će ti poletjeti glava.

Eej sablju trže a zubima škrinu i zavika stani papazinu on odlučno u pušku se maši i opali u grudi subaši tresnu Turčin o ledinu doli pa još jedan prasak se prolomi. Iz šatora kadija iskoči i brzinom na svog hata skoči u panici i silnome strahu svog Murata ostavi Alahu. Da izbjegne njegovu sudbinu do tri puta đogata ošinu za njim Mijat sabljom od aršina doletio bliže je Turčina sablja mahnu i skine mu glavu on se svali u zelenu travu. Mijo glavu uze, trupinu ostavi pred koscima s glavom se pojavi krvave mu ruke do lakata jednom nogom stao na Murata promatra ih očima u krvi i započe govoriti prvi. Omladino obraćam se svima ako netko među vama ima bez imanja i vlastite kuće bez oružja, odjeće, obuće bez matere, oca ili brata a oružjem znade da barata i Hrvatsku voli iznad svega za mnom može ne treba prisega. Ja odlučih današnjega dana grobka naći usred gustog Vrana i na znanje želim dati svima ne ću više podnosit' Turčina borit ću se dok mi bude daha u Mijata ne će biti straha. Tko je voljan evo harambaše uze pušku i sablju pripaše izmače se tako par koraka a od trista duvanjskih momaka odvoji se trideset odvažnih a ostali rodoljubi lažni napustiše momke Mijatove koje Mijo hajducim' prozove. S odabranim uputi se Vranu pa prozbori društvu odabranu do Vrana je četiri sata hoda bez zastoja i drugih nezgoda promislite dok vremena ima među nama nek' vlada tišina ako ima onih koji misle da dorasli nisu za bojište nek' se vrate ja im želim sreću nikad im se osvećivat' ne ću. Kad to reče pusti prvi korak ka svom Vranu na svoj prvi konak u pećini gdje stanuju vile umorne se noge ustavile Tomić Mije gordog harambaše skide pušku i sablju otpaše i započe brojiti družinu što su s njime došli u planinu ista brojka trideset mladića tad zakuca srce u Tomića potekoše suze radosnice kad zavika moja družinice. Ta pećina u kojoj smo stali tu su do sad vuci zavijali od danas će biti kuća naša poziva vas zato harambaša svi uđite pa ju razgledajte i zauvijek samo jedno znajte ako bude među nama sloga a uz pomoć naroda i Boga pećina će postat' uspomena a Hrvatska sva oslobođena. To ne može biti preko noći borbom će nam bolji dani doći nema borbe bez puške i praha niti u nas smije biti straha večeras će se ovdje prespavati sutra će se već hajdukovati plijenit ćemo begovske riznice i uzimat' za se namirnice na počinak sada momci smjeli laku noć vam harambaša želi. Polegoše jedan do drugoga svi se krste i svi mole Boga. Ljetne noći mjesečina sija medvjed brunda mrki vuk zavija Turci misle i stvaraju skicu kako potuć' ovu družinicu s Mijatom Tomićem na čelu u tom stilu nastavljaju temu svi se hvale prave se junacim' Mijata će dočekat' u klancim' i njegovo društvo svekoliko na životu ne će ostat' nitko. Pastirice Miji nahambere i otkriju te turske namjere kad je Tomić razumio tezu momcim' reče bud'te na oprezu dan predanit' treba u tišini opazit' se ne smije u planini a u suton pritežite opanke pa za mnom svi na noge lake. Mladi momci krepki i veseli Mijatovoj ugodiše želji svakog Mijat poznaje u dušu i evo ih niz strmu Ljubušu kad obasja Mjesec nebo plavo stiže društvo u Županjac pravo. Vojaci odmah do tri sata vođeni od Tomića Mijata ispred kuće kadijina sina kuca Mijo taman na vratima svi spavaju pas se silno dere gleda Mijo buli u pendžere u to doba robinja se javi a Mijat se mladoženjom pravi. Sin sam reče primorskog glavara vodim curu kojoj nema para vjenč'o bih ju u našeg kadije dok ju drugi preoteo nije sami nismo s nama tu su svati curu majka želi drugom dati doveo sam sada tridest svata kadija će dobit' sto dukata jednog vola i dvadeset brava i rakije ljute pet kikara dva barela primorskoga vina i još k tome dvadeset aršina. Kad robinja to kadiji reče on se diže dođe do odjeće obuče se i otvori vrata i prepozna Tomića Mijata koji mu je skin'o glavu babi pa bez riječi malu pušku zgrabi al' ga Mijat primi za desnicu tiho reče stani gospodniću. Ti od raje stvaraš prosjake i zlostavljaš stare i nejake dokle služiš Azijatim' Turcim' mene posla drugovati s vucim' a ja tebe svecu Muhamedu nek' te vrazi pred njega dovedu sabljom mahnu i glavu mu skide u pol' noći da mladići vide s dušmaninom kako se barata sada tridest Mijatovih svata opljačkaše kadijinu kulu a kadulu ostaviše bulu o kasapi neka priča sutra tuda Mijat ne dočeka jutra. Njega zora dočeka u Vranu i pospremi hranu i džabanu a oružje koje su donijeli harambaša pravedno razdijeli netko dobi pušku granaliju netko sablju netko topuziju. Tako Mijat jedinicu skova od hrvatskih najboljih sinova što će branit' dragu domovinu žilav otpor pružiti Turčinu koji želi bit' na čistu s time da hrvatsko nestane nam ime da kroz islam Turci postanemo u borbama za njih nestanemo plan Božji drukčije izgleda to se ime uništiti ne da Bog jedini vječito ga štiti pa i danas čujte paraziti kanite se nasilja, terora za nedjelo kazna doći mora Hrvati su narod izabrani koji ne će stajati po strani na Hrvata tko podigne ruku nek' se nada plaču i jauku pozivnicu svačiju primamo al' na svoje veselje ne damo duh hrvatski nek' u nama jača i nadvlada tuđeg osvajača vama pjesma meni čaša vina neka živi hrvatska gerila.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 70 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO