HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:37.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mlekovodi
PostPostano: 16 stu 2017, 17:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Ja sam od onih koji smatraju da u svakoj legendi ima zrnce istine , pa shodno sa time legenda kod ovdašnjih seljaka iz planina i kamEnjara o MLEKOVODU verovatno mora imati nešto istinito.

Uglavnom u selima ,Raške,podrinja,CG,zap.CG,istočne Hercegovine,...uvek postoji narodna predaja o nekom bogatom plemići koji je bio toliko bogat da mu se mleko niz uloke slivalo do njegovih dvora.

U kraju moga oca(Durmitor) ima priča o olucima(žljebovima)Hercega Šćepana, u Novom Pazuru su oluci Nemanjini za koje kažu lokalnistručnjaci da ima materijalnih dokaza , onda u Višegraduima legenda o Prokletoj Jerini kojaem što je mučila narod teškim kulukom već se kupala u mleku iz tog mlekovoda.

Ove priče verovatno postoje i kod Hrvata i Muslimana , ali ja ih ne znam pa će neki forumaši možda znati nešto o svojim lokalnim legendama.

Kad sam privi put čuo za mlekovode , to mi je delovalo malobezveze jer ne vidim svrhu i nikako ne mogu da nađem razlog za taj "infrastruktulani potez" ovdašnjih vlaških stočara i njihovih gospodara.

Ali onda mi ja pala napamet da je postojala velika trgovima mlečnim proizvodima sa primorjem , i da verovatno nisu trgovci mogli ići od sela do sela skupljajući sireve i skorupe različitog kvaliteta i ukusa već su verovatno skupljali mleko na jedno mesto koje seslialo olucima sa planinskih uzvisina i sela , a seljaci nisu sigurno imali puno ambalaže da ga nosu diretkno već su ga prosto usuli u oluke i ono ode to ciljne tačke.

Meni je ovo odlična slika kao polazišna tačka zamišljanja života u srednjme veku . jer ima li lepšeg zamišljenog prikaza od toga da jedan lokalni plemić stoji i nadgleda kako mleko iz oluka dolazi a dole ga žene preuzimaju praveći sir,skorup,....

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlekovodi
PostPostano: 16 stu 2017, 18:39 
Online
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2012, 10:47
Postovi: 35589
Lokacija: Ulica Nemanje Bilbije 99
Kao da se puno promijenilo što se tiče odnosa seljaka i modernog feudalca kapitaliste.

Nikada čuo, kod nas postoji hrpa legendi o skrivenom blagu pa tako i hercega Stjepana.
Vjerovatno jer je ovaj dio bio više vinogradarski, dakle više se kupilo vino nego mlijeko.

_________________
mostarski europski


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlekovodi
PostPostano: 16 stu 2017, 19:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 22:01
Postovi: 19704
Ja sam cuo za vinovod u srednjovijekovnoj Srbiji, u doba Cara Lazara i Carice Milice. Za mljekovod sad prvi put cujem.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlekovodi
PostPostano: 16 stu 2017, 19:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Vladimir RUS je napisao/la:
Ja sam cuo za vinovod u srednjovijekovnoj Srbiji, u doba Cara Lazara i Carice Milice. Za mljekovod sad prvi put cujem.


E vidiš to je sigurno laž i mitomanija , i nema utočišta niti u istoriji niti u tradiciji jer vino prenositi nekim olucima je van svake pameti s'obzirom da samo pretaknje u obce se vrši samo jednom , a kamoli da ono teče na tako duge staze.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlekovodi
PostPostano: 04 kol 2018, 20:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 lip 2009, 17:35
Postovi: 10744
Evo sad naleteh na nešto novo što je jako slično sa temom.

https://www.slobodnaevropa.org/a/izlozba-stecaka-bih/29410458.html

Citat:
Nekropola Goršić Polje nikada nije istražena, niti naučno obrađena, pa se decenijama uglavnom nagađalo i s generacije na generaciju prenosilo nešto što historija kao nauka ne može potvrditi.

"Legenda kaže da su to nekad bili Grci, ali su izišli odozgo, zato što im je, kad su na Brodcu napajali stoku i mlijeko spuštali dolje u selo Zoreći, jednom zmija sletjela u mlijeko, i oni su otišli odatle. Naravno, to je legenda, to je samo priča", ističe prosvjetni radnik.


Legende o mleku i spuštanju istog sa neke visine postoji izgleda doslovno svuda gde postoje stećci.

Svugde je slična priča gde se pominje mleko i njihov nestanak.
U mojem đedovskom zavičaju je priča o olucima i mleku , i da su ih Turci pobili u boju i rasterali , i to je zasigurno bila istina , a sigurno su neki i primili islam.

_________________
O turčine za nevolju kume
A ti vlaše silom pobratime


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlekovodi
PostPostano: 05 kol 2018, 23:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02
Postovi: 4233
Možda su neki seljoberi tada koristili ostatke aqadukta!


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 51 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO