HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 18 tra 2024, 08:34.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 stu 2023, 23:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27381

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 stu 2023, 23:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27381



_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 stu 2023, 23:12 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27381
Politika povijesti ili politika laži – povodom
jednoga prikaza u Preporodovu Journalu

DAVOR MARIJAN

https://hrcak.srce.hr/file/357870

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 stu 2023, 23:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06
Postovi: 27381
Davor Marijan: SK Hrvatske je bio pretežito jugoslavenskog profila!

_________________
- Sarajevo drugi u svijetu po broju izdanih radnih viza za Njemačku 2022.
- Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP.
- Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 stu 2023, 00:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5869
Od Marijana sam pročitao nekoliko stvari, i on je jedan od najozbiljnijih, a vjerojatno najozbiljniji povjesnik rata u BiH, i dijelom u Hrvatskoj.

Niz njegovih tekstova ima ovdje: https://www.hercegbosna.org/STARO/ostal ... manje.html

Nisam pročitao njegovu glavnu knjigu o ratu Hrvata i Muslimana, a koja je zbog ljigavosti hrvatske javnosti zametnuta.

https://shop.skolskaknjiga.hr/rat-hrvat ... -1994.html

Inače mi se čini bilo kakva rasprava s Muslimanima, ali i projugoslavenskim ili promuslimanskim "povjesničarima" i publicistima- besmislenom. To je ekipa kao ravnozemljaši, i tu je razum rekao laku noć.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 stu 2023, 07:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 15:54
Postovi: 4099
Pročita sam mu sve knjige vezano za bih. Jedini koji se tom temom sustavnije bavi. Ipak volio bi u knjigama više dokumenata ne samo pozivanje na njih u fusnotama. Dokumenti su važni i ključna stvar a kod nas se poviejsne knjige više zasnivaju na interpretacije.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 stu 2023, 08:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lip 2011, 14:09
Postovi: 2406
Lokacija: HR
U knjizi rat Hrvata i Muslimana samo da je grafika mapa i pokoja slika sama knjiga bi bila još bolja...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 04 pro 2023, 17:01 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 06 lip 2020, 17:42
Postovi: 266
Imota je napisao/la:
Pročita sam mu sve knjige vezano za bih. Jedini koji se tom temom sustavnije bavi. Ipak volio bi u knjigama više dokumenata ne samo pozivanje na njih u fusnotama. Dokumenti su važni i ključna stvar a kod nas se poviejsne knjige više zasnivaju na interpretacije.

Zadatak povjesničara je interpretacija dokumenata a ne samo prenošenje onoga što je netko drugi napisao. To se zove kritika izvora, razlučivanje autentičnosti dokumenta i ispitivanje točnosti onoga što je u izvoru navedeno. Naravno što je više izvora o nekom događaju to je lakše zaključiti što se stvarno dogodilo iako to ne znači da će dva povjesničara doći do istog zaključka.

Ja isto volim čitati primarne izvore. Ako te zanima Hrvatski Memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata izdaje seriju dokumenata tzv. Krajine pod imenom Republika Hrvatska i Domovinski rat 1990.-1995. Dokumenti i već su izdali više od 20 knjiga. Ja imam većinu toga u pdf-u i postavio bih na forum ali ne znam kako.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 05 pro 2023, 08:20 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 15:54
Postovi: 4099
Ma pratim i ja, ali kažem da treba više izvornih dokumenata. Posebno mi je zanimljivo pratit muslimanske dokumente, njihove naredbe.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 05 pro 2023, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25
Postovi: 4780
Tip je fantastično obradia Domovinski rat.
Uz njega su po sustavnosti Nazor i Barić.
Marinić je zanimjiva pojava, ne toliko opsežan, koliko detaljist.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 05 pro 2023, 16:49 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5869
Imota je napisao/la:
Ma pratim i ja, ali kažem da treba više izvornih dokumenata. Posebno mi je zanimljivo pratit muslimanske dokumente, njihove naredbe.


Dostupni su praktički svi važni, no bitna je interpretacija.

To je kao rezultati mjerenja bez teorije koja ih tumači.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 pro 2023, 13:28 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1253
https://www.youtube.com/watch?v=3IrVL6stvao

Gledajući ovaj dokumentarac o Vukovaru, Vuk Drašković mi je izgledao kao glas razuma devedestih. Pozivao ljude da bacaju pozive na mobilizaciju, potpisivao peticije i slično, bio oporba Miloševiću. O njemu sam malo proguglala, piše da je sa Šešeljom osnovao stranku, poslije se posvađali, pa je sam organizirao vojne postrojbe i slao na ratište.
Moram priznati da mi je sve to malo nejasno, u ovom dokumentarcu čovjek mu ne bi imao puno za prigovoriti(da nisam išla još malo o njemu pročitati i sama bih bila tog mišljenja). No kada se malo zagrebe izgleda da i nije bilo baš tako.
Ako se netko sjeća tih vremena i voljan je pojasniti.
Zašto je pozivao ljude da bacaju pozive na mobilizaciju a s druge strane sam organizirao vojne postrojbe i slao na ratište? To je dosta kontradiktorno


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 pro 2023, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 15:54
Postovi: 4099
Taj ti je napravio jači zaokret od mesića. Bio je jedno vrime glavni četnik, veći nacionalist od Šešelja, Milošević je za njega bio glas razuma. U drugoj polovici 90ih je smekšao i postao nekakav umjereni konzervativac da bi sredinom 00ih posta nekakav ljevičar i jugonostalgičar koji je usput šizofreno još slab na neke pravce četništva. Košmar u glavi i čudna životna putanja.

Navodno dobar kniževnik al nisan nikad ništa njegovo pročitao, al vidim taj uzvišeni patos u govoru. Ima velik fetiš na zločinca aleksandra karađorđevića.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 pro 2023, 16:10 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2022, 16:36
Postovi: 233
Mesić nije za usporedbu. Taj se nikad nije promijenio. Maske stavlja po potrebi, no ispod haube isti častohlepni engine.

Vuk djeluje autentičan, i kao Četnik, pa tako i sada. Ljudi se mijenjaju, ponekad i u dobrom smjeru. Da mu je svaka k'o Negoševa, nije


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 pro 2023, 16:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 27 lis 2018, 10:42
Postovi: 9988
zalutala je napisao/la:
https://www.youtube.com/watch?v=3IrVL6stvao

Gledajući ovaj dokumentarac o Vukovaru, Vuk Drašković mi je izgledao kao glas razuma devedestih. Pozivao ljude da bacaju pozive na mobilizaciju, potpisivao peticije i slično, bio oporba Miloševiću. O njemu sam malo proguglala, piše da je sa Šešeljom osnovao stranku, poslije se posvađali, pa je sam organizirao vojne postrojbe i slao na ratište.
Moram priznati da mi je sve to malo nejasno, u ovom dokumentarcu čovjek mu ne bi imao puno za prigovoriti(da nisam išla još malo o njemu pročitati i sama bih bila tog mišljenja). No kada se malo zagrebe izgleda da i nije bilo baš tako.
Ako se netko sjeća tih vremena i voljan je pojasniti.
Zašto je pozivao ljude da bacaju pozive na mobilizaciju a s druge strane sam organizirao vojne postrojbe i slao na ratište? To je dosta kontradiktorno

Kakav glas razuma ? Drašković je teška prelivoda.
On bi podržo mobilizaciju u Srbiji da su na vlasti bili monarhisti.Pošto je bio komunista Milošević
on sabotira mobilizaciju,a s druge strane šalje njegovu stranačku vojsku na čelu s Giškom na Gospić.
Tu im pogiba Giška u septembru 91.od Hrvata,a oni zato optužuju oficire JNA i plasiraju teorije zavjere do danas.Uglavnom lik je frustriran time što ga narod nikad nije htjeo izabrat za predsjednika Srbije.Bolesnik žešći.

_________________
Što nam prijete silom,pa neka izvole
nisu Srbi turci,da alaha mole


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 pro 2023, 16:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21528
Ma Drašković je napisao Nož i pozvao na klanje drugih.

Lik je uletio na početku rasprave o raspadu Juge s pričom da bi se trebalo rastaviti po granicama iz 1918.
Kad su ga naši, s podsmjehom upitali, kaj to znači, Zemun i Novi Beograd u Hrvatskoj, Crna Gora bez Primorja, ovaj je odgovorio da, ali naša je Makedonija =)).

Na taj način bi izbrisao Makedonce kao republiku, Crnogorci su ionako bili uz Srbe, eventualno bi dobio Baranju (Vojvodina je bila isto uz Srbiju), a onda bi išao pričati o granicama koje su bile zapadnije od toga.

Teški blefer.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 28 pro 2023, 20:59 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1253
Vidim da su komentari o Draškoviću negativni. Ne znam koliko vas je pogledalo Podacast Velebit, u kojem je emitiran i dokumentarni film Vukovar 2022., gost je bio Davor Marijan(poveznicu sam postavila), moj dojam je da se Draškovića predstavilo na pogrešan način.
U samom filmu Drašković govori o prosvjedima na kojima je ljude pozivao na bacanje poziva za moblilzaciju, o tome da se sada zaboravlja što je bilo devedesetih i slično. Nigdje ne govori o ovome što se ovdje napisalo i da je sam organizirao vojne postrojbe i slao na ratišta. Njega još mogu i razumiti, zašto bi o sebi govorio loše. No ni sam D. Marijan a ni Jurič također nisu govorili van okvira u kojima je govorio i sam Drašković. Mislim da je to propust. Netko tko to pogleda a ne zna ništa o Draškoviću i njegovom djelovanju devedesetih (ta sam) stječe dojam da je čovjek devedesetih bio manje-više ok. Možda govorim previše subjektivno, možda je nekome tko već ima neko znanje o Draškoviću film bez greške, no meni se čini da je napravljen propust. Trebalo je jasnije reći tko je taj čovjek.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 02:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12
Postovi: 21528
Nisam gledao podcast, sjećam se Draškovića iz 90ih.

Čovjek je bio četnik, kasnije se malo obrijao jer je bio željan vlasti, to je sve.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 10:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 15:54
Postovi: 4099
znatizeljan431 je napisao/la:
Mesić nije za usporedbu. Taj se nikad nije promijenio. Maske stavlja po potrebi, no ispod haube isti častohlepni engine.

Vuk djeluje autentičan, i kao Četnik, pa tako i sada. Ljudi se mijenjaju, ponekad i u dobrom smjeru. Da mu je svaka k'o Negoševa, nije


A eto drašković maske ne stavlja po potrebi. Meni su njegove i mesićeve putanje prilivoda baš jako slične.

On je onda bio uberčetnik za kojeg je milošević bio glas razuma, organizirao je svoju stranačku paravojsku pod vodstvom poznatih kriminalaca i udbinih plaćenih ubojica (lik kojeg zovu giška ne znan zašto srbi uvik imaju fetiš na nadimke) koja je i miloševiću smetala. Tu bandu kriminalaca i zločinaca je službeni Beograd rado nahuška da krenu grlom u jagode da ih se otarase. Taj koljač giška je umislio da je on nekakav vojskovođa, završilo je tako da su navodno hravtski bojovnici u lici igrali nogomet s njegovom glavom (što zaista zvuči pretjerano i nerealistično ali pokazuje svu beskorisnost te draškovićeve paravojske).


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 11:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 svi 2009, 16:45
Postovi: 5869
Imota je napisao/la:
znatizeljan431 je napisao/la:
Mesić nije za usporedbu. Taj se nikad nije promijenio. Maske stavlja po potrebi, no ispod haube isti častohlepni engine.

Vuk djeluje autentičan, i kao Četnik, pa tako i sada. Ljudi se mijenjaju, ponekad i u dobrom smjeru. Da mu je svaka k'o Negoševa, nije


A eto drašković maske ne stavlja po potrebi. Meni su njegove i mesićeve putanje prilivoda baš jako slične.

On je onda bio uberčetnik za kojeg je milošević bio glas razuma, organizirao je svoju stranačku paravojsku pod vodstvom poznatih kriminalaca i udbinih plaćenih ubojica (lik kojeg zovu giška ne znan zašto srbi uvik imaju fetiš na nadimke) koja je i miloševiću smetala. Tu bandu kriminalaca i zločinaca je službeni Beograd rado nahuška da krenu grlom u jagode da ih se otarase. Taj koljač giška je umislio da je on nekakav vojskovođa, završilo je tako da su navodno hravtski bojovnici u lici igrali nogomet s njegovom glavom (što zaista zvuči pretjerano i nerealistično ali pokazuje svu beskorisnost te draškovićeve paravojske).


Drašković je više munjen nego pokvaren.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 12:01 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2022, 16:36
Postovi: 233
Imota je napisao/la:
znatizeljan431 je napisao/la:
A eto drašković maske ne stavlja po potrebi. Meni su njegove i mesićeve putanje prilivoda baš jako slične.

On je onda bio uberčetnik za kojeg je milošević bio glas razuma, organizirao je svoju stranačku paravojsku pod vodstvom poznatih kriminalaca i udbinih plaćenih ubojica (lik kojeg zovu giška ne znan zašto srbi uvik imaju fetiš na nadimke) koja je i miloševiću smetala. Tu bandu kriminalaca i zločinaca je službeni Beograd rado nahuška da krenu grlom u jagode da ih se otarase. Taj koljač giška je umislio da je on nekakav vojskovođa, završilo je tako da su navodno hravtski bojovnici u lici igrali nogomet s njegovom glavom (što zaista zvuči pretjerano i nerealistično ali pokazuje svu beskorisnost te draškovićeve paravojske).

Da, bio je turbočetnik. Bio, i možda se promijenio. Nemam sposobnosti ući u njegov um, no vidim kako se ponaša. Promijenio se sigurno u javnom nastupu i stavovima. Bitno je da je prije jahao val, a sada ide protiv vala.
Draškovićevi sadašnji stavovi su sve samo ne kurentni u Srbiji. On jako ide protiv struje i vlasti i većine naroda.

Mesić je pak Ustaša kada mu to donosi novac i legitimira ga da je turbohrvat, te daje vlast, a komunjara u Srbu kada je to na liniji. U oba slučaja ne ide protiv struje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 12:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 24 sij 2023, 15:54
Postovi: 4099
znatizeljan431 je napisao/la:
Imota je napisao/la:

Da, bio je turbočetnik. Bio, i možda se promijenio. Nemam sposobnosti ući u njegov um, no vidim kako se ponaša. Promijenio se sigurno u javnom nastupu i stavovima. Bitno je da je prije jahao val, a sada ide protiv vala.
Draškovićevi sadašnji stavovi su sve samo ne kurentni u Srbiji. On jako ide protiv struje i vlasti i većine naroda.

Mesić je pak Ustaša kada mu to donosi novac i legitimira ga da je turbohrvat, te daje vlast, a komunjara u Srbu kada je to na liniji. U oba slučaja ne ide protiv struje.


Drašković je itekako uz struju, on je danas korifej jugofilije i ngo miljenik. Itekako su njegovi stavovi lukrativni pitaj srba s foruma znaju oni to bolje kako su on i žena mu uhljebljeni.

Kao da je gladan kruva pa je protiv struje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 13:46 
Offline

Pridružen/a: 27 lis 2022, 11:02
Postovi: 1253
Ceha je napisao/la:
Nisam gledao podcast, sjećam se Draškovića iz 90ih.

Čovjek je bio četnik, kasnije se malo obrijao jer je bio željan vlasti, to je sve.


Ako nađeš vremena pogledaj. Možda ćeš ti imati drugačiju sliku jer ga se sjećaš i znaš tko je i što je bio. Inače osim ovog sa Draškovićem, što meni izgleda kao propust, dokumentarac je dosta dobro napravljen.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 14:35 
Offline

Pridružen/a: 19 kol 2022, 16:36
Postovi: 233
Imota je napisao/la:
Itekako su njegovi stavovi lukrativni pitaj srba s foruma znaju oni to bolje kako su on i žena mu uhljebljeni.
Može biti. Ne pratim dovoljno da bih iznosio čvršće zaključke.
No oprezan sam kad Srbi počnu kritizirati nekog tko ne puše u šovinistički rog. Ono, vatkinkominternažidovienglezi se tamo tako lako nalijepi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Povjesničar Davor Marijan
PostPostano: 29 pro 2023, 14:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 srp 2019, 16:40
Postovi: 1784
Lokacija: Strateška autonomija
Imota je napisao/la:
Drašković je itekako uz struju, on je danas korifej jugofilije i ngo miljenik. Itekako su njegovi stavovi lukrativni pitaj srba s foruma znaju oni to bolje kako su on i žena mu uhljebljeni.

Kao da je gladan kruva pa je protiv struje.


Rahmetli Banac je bio ista takva prilivoda.

_________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra rentijerstva, kontra klijentelizma

HDZ=SKH


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 60 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO