HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 28 ožu 2024, 16:10.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Belica - najstarije svetilište u Evropi
PostPostano: 15 sij 2020, 16:15 
Offline

Pridružen/a: 01 pro 2019, 16:22
Postovi: 269
Citat:
Pronađen kod star 8.000 godina na figurinama iz Belice

Protopismo staro oko 8000 godina, sistem crtica, linija i tačkica urezanih u kamen, otkriveno je na figurinama trudnica u raznim fazama trudnoće, ženskih i muških polnih organa, na arheološkom lokalitetu Belica kod Jagodine, najstarijem svetilištu u Evropi.

Selo Belica se nalazi na 15 km od Jagodine na starom putu za Kragujevac preko Dragocveta i Sabante. U blizini sela nalaze se ostaci srednjovekovnog grada koji se u narodu zove „Jerinin grad“ ili samo „grad“ a pored temelji crkve. Veruje se da ovaj grad datira iz najranijeg perioda seoba.

Toponimi okolo su „Crkvina“ „Logor“ „“Jevrejsko groblje“. Seljaci su ranije u okolini pri obradi zemlje pronalazili razne vredne predmete. Sada je ta zemlja zapuštena a sam „grad“ ostavljen raznim „istraživačima“ koji se bave pljačkom starina.

U dolini reke Belice 2012. godine pronađeni su ostaci neolitskog naselja starog skoro 8000 godina, kao i figura Venere. Nemački stručnjaci sa Univerziteta u Tibingenu i Geološkog instituta u Hajdelbergu su potvrdili da se radi o najstarijem svetilištu u Evropi.

Najstarije svetilište u Evropi

U naselju iz ranog neolita nađena je najveća riznica praistorijskih umetnina na svetu, sa oko 100 čovekolikih figura od kamena, kosti i gline, starih oko 8.000 godina.

Ovo je rezultat istraživanja koje su zajedno obavili nemački i srpski stručnjaci na lokalitetu koji je 2002. godine otkrio prof. dr Milorad Stojić iz Arheološkog instituta SANU.

– Deset godina sam vodio borbu dokazujući da su figurine s Belice nalaz ravan onom na Lepenskom viru. Nažalost, neke kolege, zbog neznanja ili drugih motiva, pokrenule su agresivnu kampanju protiv Belice, tvrdeći čak i da figurine nisu originalne. Danas, zahvaljujući kolegama iz Tibingena, Hajdelberga i Berlina, koje su uložile ogroman novac u laboratorijska ispitivanja nalaza, imamo nepobitan dokaz da sam bio u pravu.

Zahvaljujući geofizičkim istraživanjima koje su izveli nemački stručnjaci, Belica je prikazana u pravom svetlu, kao metropola praistorijske kulture, kakva je nešto ranije bio Lepenski vir. Belička kultura poseduje potpuno originalne, dosada neviđene skulpture i monumetalne građevine.

Kulture Lepenskog vira i Belice su egzistirale u približno isto vreme, ali su se bitno razlikovale.

– Lepenci su još bili lovci-sakupljači dok su Beličani bili zemljoradnici, o čemu govore pronađene figurine sa simboličnim predstavama ženskih i muških reproduktivnih organa, trudnice, majke s detetom – kaže profesor Stojić.

– Kameni predmeti su originalnog izgleda i izrađeni na izuzetnom umetničkom nivou od stena lepih i različitih boja, bogate teksture. Očito je da su figurine bile posvećene kultu plodnosti, što je karakteristika ratarskih zajednica koje obožavaju majku zemlju. Na figurama iz Belice predstavljene su sve faza nastanka i razvoja ljudskog ploda, od začeća do porođaja. Ovakve predstave nisu nikada do sada zabeležene u umetničkom stvaralaštvu čovečanstva, od kada je ono nastalo 38.000 godina pre nove ere.

Geofizička ispitivanja u 2012. na lokalitetu Belica otkrila su praistorijsko naselje opasano kružnim rovom prečnika 75 metara. U tom krugu pronađeni su kružni, trapezasti i trouglasti temelji monumentalnih građevina, kakvi do sada nisu nalaženi u naseljima ranog neolita.

– To dokazuje da je reč o duhovnom središtu koje je istog značaja za protostarčevačku zajednicu, kakve je u poznom mezolitu imao verski centar Lepenski vir – kaže prof. dr Stojić.

On naglašava da su istraživanja na Belici izvedena u saradnji s Univerzitetom u Tibingenu, koji će izdati dvojezičnu monografiju na nemačkom i srpskom „Belica, najbrojniji grupni nalaz kulturno-umetničke plastike iz kamenog doba i najstarije duhovno središte u neolitu Evrope„.

Nemački stručnjaci su lokalitet kraj Jagodine nazvali arheološkom senzacijom 21. veka.

Protopismo staro oko 8 000 godina

Do ovog otkrića neočekivano je došao arheolog prof. Milorad Stojić, koji je godinama istraživao Belicu. On kaže da je povećavajući fotografije figurina uočio frapantne minijaturne zapise, zareze i udubljenja.

Stojić objašnjava da pošto su figurine pronađene u jami povezanoj s kultom zimske kratkodnevice postoji verovatnoća da zapisi izražavaju neke vremenske intervale.

Naučnici kažu da se one mogu tumačiti na više načina, kao medicinski kalendar kojim su zabeleženi ciklusi plodnosti, ali i kao prikaz fizioloških procesa.

Prvi tragovi praistorijskog naselja na lokalitetu Belice uočeni su još sedamdesetih godina prošlog veka, a u žižu pažnje je došlo 2002. godine.

Konačnu reč dalo je nedavno istraživanje nemačkih arheologa opremljenih georadarima. Oni su otkrili monumentalne kultne objekte u obliku kruga prečnika 75 metara, jednakokrakog trougla i spirale.

Tim istraživanjima utvrđeno je da je Belica najstarije i najmonumentalnije kultno astronomsko sedište u Evropi.

Svetilište je napravljeno pre oko 8.000 godina, a figurine su bile pohranjene u jamu na obodu kružnog hrama.


Izvori: Tanjug, Telegraf, RTV, Vikipedija, Univerzitet Tubingen, messagetoeagle.com, Večernje Novosti 1, Večernje Novosti 2, NIN

_________________
"Босански интелектуалац је оксиморон." — Радован Дамјановић


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1 post ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 63 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO