|
|
Stranica: 1/1.
|
[ 22 post(ov)a ] |
|
| Autor/ica |
Poruka |
|
Robbie MO
|
Naslov: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 17:54 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29 Postovi: 90151 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
|
Najveća geotermalna elektrana u Europi izvan Islanda? U Hrvatskoj započelo bušenje za najveću geotermalnu elektranu te vrste u EU https://www.klix.ba/biznis/privreda/u-h ... /240823060Snaga je 20 megavata, ali stalnih i vrlo pouzdanih 20 megavata 24/7, koji ne ovise o ničemu (vremenske prilike, hidrologija, zalazak sunca, prekid u opskrbi ugljena/nafte/plina/urana). Stabilnije čak i od termoelektrane, koja može imati prekide u isporuci fosilnih goriva ako ovisiš o Rusiji ili npr. efikasnosti SDA rudara.
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
Pomoć je presahla nažalost.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Robbie MO
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 17:54 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29 Postovi: 90151 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
|
|
Na pola puta do Marijanske brazde.
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
Pomoć je presahla nažalost.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Robbie MO
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 17:56 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29 Postovi: 90151 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
|
|
Ovo je 6. tip energije koju crpi Hrvatska:
hidro nuklearna termo vjetro solarna geotermalna
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
Pomoć je presahla nažalost.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
MiB
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 18:01 |
|
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26 Postovi: 20876
|
|
| Vrh |
|
 |
|
novem
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 18:02 |
|
Pridružen/a: 27 lis 2010, 15:06 Postovi: 35494
|
Robbie MO je napisao/la: Ovo je 6. tip energije koju crpi Hrvatska:
hidro nuklearna termo vjetro solarna geotermalna S tim da termo zatvara 2033., a vjerojatno i prije.
_________________ - BiH se Muslimanima desila, 1991. je nisu htjeli. Cilj im je bio opstanak YU. - Luka Mišetić: Haag nigdje i nikad nije tvrdio da je Herceg-Bosna UZP. - Reis: Država nam curi kroz prste poput pijeska.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Salivator
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 21:03 |
|
Pridružen/a: 25 pro 2023, 10:49 Postovi: 3528
|
Citat: Stabilnije čak i od termoelektrane, koja može imati prekide u isporuci fosilnih goriva ako ovisiš o Rusiji ili npr. efikasnosti SDA rudara. 
_________________ Thiel je odselio u Patagoniju. Odselimo Patagoniju!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Robbie MO
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 21:26 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29 Postovi: 90151 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
|
Salivator je napisao/la: Citat: Stabilnije čak i od termoelektrane, koja može imati prekide u isporuci fosilnih goriva ako ovisiš o Rusiji ili npr. efikasnosti SDA rudara.  Bottleneck in the pipeline. Ovo je skupa investicija ali neiscrpna energija, prava samodostatnost prepperska  , da ti netko uvede sankcije i zatvori granice, imaš ju, u slučaju suše imaš ju, po noći imaš ju, nema rizika promjene cijene energenata, dobrim dijelom podzemna instalacija, jedini rizik je cijena struje.
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
Pomoć je presahla nažalost.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Robbie MO
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 21:31 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29 Postovi: 90151 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
|
|
Najveći geotermalni gradijent izmjeren i registriran u BiH je kod Hrvata:
0.0635 Celzija sa svakim metrom dubine, izmjeren na području općine Domaljevac-Šamac.
| Privitak/ci: |

IMG_6026.jpeg [ 235.57 KiB | Pogledano 2818 put/a. ]
|
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
Pomoć je presahla nažalost.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Salivator
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 21:40 |
|
Pridružen/a: 25 pro 2023, 10:49 Postovi: 3528
|
Robbie MO je napisao/la: Salivator je napisao/la: Bottleneck in the pipeline. Ovo je skupa investicija ali neiscrpna energija, prava samodostatnost prepperska  , da ti netko uvede sankcije i zatvori granice, imaš ju, u slučaju suše imaš ju, po noći imaš ju, nema rizika promjene cijene energenata, dobrim dijelom podzemna instalacija, jedini rizik je cijena struje. Imao si me na prepperima već, ostalo je nepotrebno  Jel to ta prava Green energy? Ima li kakvih mana po okolinu?
_________________ Thiel je odselio u Patagoniju. Odselimo Patagoniju!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Salivator
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 22:04 |
|
Pridružen/a: 25 pro 2023, 10:49 Postovi: 3528
|
Citat: Like many other forms of energy, geothermal energy is a renewable and sustainable source. Despite all its benefits, geothermal energy is way less utilized than other renewable sources like wind and solar.
Though it has great potential to be an environmentally friendly source of energy – it’s massively expensive and comes with a few issues.
Key takeaways
Pros: It’s reliable, environmentally friendly (renewable and sustainable), great for heating and cooling, and has massive potential.
Cons: Has high upfront costs, it’s location-specific, generates waste, and, in extreme cases, causes earthquakes.
Geothermal energy is derived from the massive pools of heat found under the Earth’s surface.
Geothermal power plants tap into heat found deep underground, using it to operate electricity-generating steam turbines.
Geothermal systems can provide heating and cooling; they do this by taking advantage of the differences between surface temperatures and underground temperatures.
Geothermal has the potential to become a major global energy source, but it’s held back by its high upfront costs.
_________________ Thiel je odselio u Patagoniju. Odselimo Patagoniju!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
MiB
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 22:33 |
|
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26 Postovi: 20876
|
|
Potresi nisu ništa veći do onih izazvanih podzemnim rudarenjem, odnosno crpljenjem plina, nafte i pitke vode. Ti potresi se zovu gorski udari.
_________________ 🇭🇷🇧🇦
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Robbie MO
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 22:39 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29 Postovi: 90151 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
|
|
Ukratko: Znači sada kontroliramo i potrese u BiH?
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
Pomoć je presahla nažalost.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 23:09 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
MiB je napisao/la: To je treća elektrana te vrste u RH, prva radi punom parom, druga je u izgradnji, no ova bi trebala biti snažna koliko prethodne dvije. RH (podravina i slavonija) ima potencijal za desetak takvih elektrana. 40 megavata "čiste" i vrlo stabilne energije. Kažu da instalirana snaga zauzima 3,7 puta manju površinu od VE iste snage. Vučić na aparatima politika/vucic-hrvati-su-uvijek-imali-pametnije-rukovodstvo-koje-se-smijalo-nasim-budalama-t25732.htmluf uf uf me lajk Treba to u petu brzinu,pogotovo sad kad je njemacka industrija pred katastrofom radi energijer,prvo se diverzicifirat,pojacat a onda radit na tome da se sto veci komad industriej amo preseli.
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Eminencija
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 23:11 |
|
Pridružen/a: 17 svi 2018, 23:02 Postovi: 6658
|
Robbie MO je napisao/la: Ukratko: Znači sada kontroliramo i potrese u BiH? hahahahah kaka trolcina! na kraju cemo doc do levela alaha pa ce nas i bosnje pocet slusat
_________________ Jedino oružje im je pero, ali su nepismeni.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Salivator
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 23:33 |
|
Pridružen/a: 25 pro 2023, 10:49 Postovi: 3528
|
MiB je napisao/la: Potresi nisu ništa veći do onih izazvanih podzemnim rudarenjem, odnosno crpljenjem plina, nafte i pitke vode. Ti potresi se zovu gorski udari. To me je jedino malo zabrinjavalo, zbog naše specifične lokacije. Hvala na objašnjenju. Kakav uopće otpad tu može biti u pitanju?
_________________ Thiel je odselio u Patagoniju. Odselimo Patagoniju!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Salivator
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 23:40 |
|
Pridružen/a: 25 pro 2023, 10:49 Postovi: 3528
|
|
Cijena nije važna ako imamo neiscrpnu energiju, ili ako nas drugi gledaju kao božanstva :)
_________________ Thiel je odselio u Patagoniju. Odselimo Patagoniju!
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Robbie MO
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 23 kol 2024, 23:57 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 10:29 Postovi: 90151 Lokacija: Institut za razna i ostala pitanja
|
Salivator je napisao/la: Cijena nije važna ako imamo neiscrpnu energiju, ili ako nas drugi gledaju kao božanstva :) Godišnje iz ovog projekta crpimo između 1-1.5 milijuna eura vrijednog likovanja, i zavisti susjeda. Na kraju bude, “Pa naravno, to je Hrvatska.” “Pa naravno, to su Hrvati.” (Ili kako bi rekli u Ko to tamo peva- “Nemačka medicina je najbolja na svetu.”)
_________________ Bošnjaci su primali 30 godina ogromnu političku pomoć, da ne liče na potpuni kurac.
Pomoć je presahla nažalost.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
MiB
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 24 kol 2024, 06:44 |
|
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26 Postovi: 20876
|
Salivator je napisao/la: MiB je napisao/la: Potresi nisu ništa veći do onih izazvanih podzemnim rudarenjem, odnosno crpljenjem plina, nafte i pitke vode. Ti potresi se zovu gorski udari. To me je jedino malo zabrinjavalo, zbog naše specifične lokacije. Hvala na objašnjenju. Kakav uopće otpad tu može biti u pitanju? Postoje određena ispravanja sumpora, C02 i drugih elemenata. Također prilikom ispitivanja i crpljenja bušotine rade se analize vode, pazi se da nema prekoračenja štetnih / radioaktivnih elemenata u mulju koji se taloži na površini.
_________________ 🇭🇷🇧🇦
|
|
| Vrh |
|
 |
|
dudu
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 24 kol 2024, 09:11 |
|
Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39 Postovi: 64238 Lokacija: DAZP HQ
|
|
Hrvati će biti elektrošeici u budućnosti, nitko nema geotermalni potencijal u srcu Europe kao naša panonska Hrvatska.
_________________ "Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
MiB
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 24 lip 2025, 09:29 |
|
Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26 Postovi: 20876
|
|
Bušotina u Velikoj Gorici može grijati 60% kućanstava u gradu
ZAVRŠNO ispitivanje bušotine VGGT-1 s utvrđenom ležišnom temperaturom višom od 100 stupnjeva Celzijevih pokazalo je da geotermalno ležište u Velikoj Gorici ima značajan potencijal komercijalizacije toplinske energije iz obnovljivih izvora za upotrebu u centralnom toplinskom sustavu tog grada, priopćili su danas iz Agencije za ugljikovodike.
Provedene analize, navodi se u priopćenju, potvrđuju da toplina iz te istražne geotermalne bušotine može zadovoljiti gotovo 60 posto potreba toplinskog sustava Velike Gorice. Za ostvarenje punog potencijala geotermalnog sustava za potrebe toplinarstva planira se izrada dodatne bušotine, čime bi se uspostavio proizvodno-utisni par koji omogućuje neprekidno i sigurno korištenje tog prirodnog resursa.
Istraživanjem u Velikoj Gorici potvrđena je mogućnost korištenja geotermalne energije, obnovljivog izvora toplinske energije, neovisnog o vremenskim i tržišnim uvjetima. Dobiveni rezultati dodatno doprinose razumijevanju geotermalnih značajki šireg područja i predstavljaju temelj za daljnju procjenu i razvoj sustava primjene geotermalne energije u toplinarstvu.
Uz upotrebu za toplinski sustav, potencijal na području Velike Gorice ima mogućnost primjene u poljoprivrednoj proizvodnji što samom projektu daje dodatnu vrijednost pri upotrebi obnovljivih izvora energije, stoji u priopćenju AZU-a.
"Dio šireg strateškog pristupa"
Predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan ističe kako istražna bušotina u Velikoj Gorici potvrđuje da Hrvatska ima konkretne, lokalno primjenjive izvore obnovljive energije koji mogu izravno koristiti zajednicama.
"Ovo ulaganje dio je šireg strateškog pristupa kojim Hrvatska nastoji iskoristiti svoj bogat geotermalni potencijal za jačanje energetske neovisnosti i otpornosti u sektoru grijanja", naglasio je Krpan.
Vrijednost investicije u istražne aktivnosti u Velikoj Gorici premašuje 11 milijuna eura, a radove je provela tvrtka CROSCO – naftni servisi, član INA Grupe.
Inače, projekt u Velikoj Gorici dio je šireg ciklusa istražnih aktivnosti koje Agencija za ugljikovodike provodi na više lokacija diljem Hrvatske, uključujući Vinkovce, Osijek i Zaprešić.
Projekt "Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala u kontekstu centraliziranog grijanja“ provodi se uz financiranje iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) za što je osigurano 50,8 milijuna eura kroz mjeru poticanja energetske učinkovitosti, toplinarstva i obnovljivih izvora energije. Cilj je povećati energetsku učinkovitost i modernizirati sustav toplinarstva i poticati korištenje obnovljivih izvora energije, priopćeno je.
_________________ 🇭🇷🇧🇦
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Sokolić
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 25 lip 2025, 08:35 |
|
Pridružen/a: 14 sij 2013, 22:25 Postovi: 6476
|
|
Bojin se da će ove naše raspikuće to prodat budzašto.
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Ceha
|
Naslov: Re: Hrvatska buši 5 km u Zemljinu koru Postano: 25 lip 2025, 15:48 |
|
Pridružen/a: 08 svi 2009, 12:12 Postovi: 31953
|
Sokolić je napisao/la: Bojin se da će ove naše raspikuće to prodat budzašto. Nažalost, dijelim te strahove :/
|
|
| Vrh |
|
 |
|
Stranica: 1/1.
|
[ 22 post(ov)a ] |
|
Online |
Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju. |
|
Ne možeš započinjati nove teme. Ne možeš odgovarati na postove. Ne možeš uređivati svoje postove. Ne možeš izbrisati svoje postove. Ne možeš postati privitke.
|
|
|