HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 27 pro 2024, 15:29.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Stevia
PostPostano: 29 stu 2015, 16:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 23:01
Postovi: 19644
Zna li ko od vas šta je Stevia i čemu služi?

Negdje sam već čuo za to u nekoj reklami za neko piće samo tek sad sam slučajno malo više googlao i otkrio za šta služi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stevia
PostPostano: 24 vel 2017, 19:04 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 23:01
Postovi: 19644
Citat:
Stevija

Engleski naziv: Stevia; Latinski naziv: Stevia rebaudiana Bertoni;

slika

Stevija je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Najbolje uspijeva u područjima mediteranske (suptropske) i umjereno kontinentalne klime, a u hladnijim se područjima uzgaja kao jednogodišnja biljka. U listovima stevija sadržava tvari steviozid i rebaudiozid A i još šest drugih glikozida koji su uzrokom izuzetno slatkog okusa. Listovi su vrlo slatki, trideset puta slađi od šećera saharoze. U uvjetima veće količine sunčeve svjetlosti i viših temperatura, biljka će proizvoditi veću količinu lisne mase, radi koje se i uzgaja.

Morfološke osobine stevije

Stevija je grmolika biljka čija stabljika može doseći od 60 do 80 cm. Listovi su zeleni, s lagano zaobljenim vrhovima, dugi 5 cm i široki 2 cm. Korijen je razgranat. Sjemenke stevije su duguljaste i duge do tri mm. Može se razlikovati dva tipa sjemena - crno i bijelo. Crno se smatra kvalitetnijim, budući da klijavost takvih sjemenki iznosi 78% i dvostruko je teže od bijelog. Cvjetovi su stevije bijeli i sitni.

Agroekološki uvjeti uzgoja stevije

Temperatura

Najbolji se rezultati u uzgoju stevije postižu na područjima gdje se temperature kreću između 15 i 30 °C i gdje dolazi do velikih temperaturnih razlika između dana i noći. Otporna je na niske temperature, a idealna je temperatura za klijanje sjemena 20 °C. Temperature od oko 5 °C zaustavit će njezin rast. U svom je prirodnom staništu višegodišnja biljka koja može doživjeti od 4 do 5 godina. U uvjetima hladnije klime, pristupa joj se kao jednogodišnjoj kulturi, budući da se korijen često uklanja iz zemlje i ostavlja za sadnju iduće godine, kako tokom zimskog perioda ne bi smrznuo.

Voda

Optimalna količina oborina za uzgoj stevije iznosi od 1.500 do 1.700 mm godišnje. Suša izuzetno negativno utječe na biljku pa će doći do sušenja lišča, radi kojeg se stevija i uzgaja. Voda se u tlu ipak ne bi trebala skupljati oko korijena, budući da će to uzrokovati njegovo truljenje.

Tlo

Stevija nema velike zahtjeve prema tlu, ali preferira pješčana, ilovasta i glinasta tla. Važno je da je teren dobro dreniran i ocjeđen, a tlo blago kiselo (pH 4 - 7,5). Potrebno je obratiti pažnju na činjenicu da stevija ne podnosi slana tla.

Tehnologija uzgoja stevije

Priprema tla

Duboko oranje potrebno je obaviti mjesec dana prije sadnje, na dubini od 30 do 40 cm. Preporučuje se prije sadnje podizanje gredica budući da se na taj način utječe na manje zadržavanje vode. Ukoliko postoji opasnost od suše potrebno je uvesti sistem navodnjavanja kap po kap.

Ishrana

Za kvalitetan prinos stevije preporučuje se koristiti azot ili organska gnojiva. Tla slabe plodnosti svakako treba dodatno prihranjivati. Obično se preporučuje unos 20 - 40 t/ha organskog gnojiva te 60 kg azota, 23 kg fosfora i 180 kg kalija po jednom hektaru površine.

Razmnožavanje stevije

Najveći problem uzgoju stevije predstavlja slaba klijavost sjemenki, što uzrokuje i njihovu visoku tržišnu cijenu. Budući da crne sjemenke posjeduju izuzetno veću klijavost od bijelih, na odabir sjemena važno je obratiti pažnju prilikom sadnje.

Osim generativno, steviju je moguće razmnožavati i vegetativno upotrebom reznica korijena. Od starije se biljke uzimaju ogranci korijena i sade kao samostalne biljke.

Sjetva i sadnja stevije

Uzgoj stevije iz sjemena trebalo bi obavljati u zatvorenom prostoru, odnosno plastenicima i staklenicima, u kojima treba odražavati temperaturu od 21 do 24 °C kako bi se osigurao pravilan rast i razvoj. Rast sadnica je spor i za sedam do osam sedmica one postaju sposobne izdržati presađivanje na vanjski teren.

Na umjerenom se području sadnice stevije u maju sade na vanjski teren, kada nema opasnosti od proljetnih mrazeva. Prilikom sadnje preporučuje se koristiti uzdužni razmak između biljaka od 80 do 100 cm, a poprečni od 30 do 40 cm, čime se stvara sklop od 4.000 do 6.000 biljaka na m2. Kako bi se sprječilo razvijanje korova, na teren se postavlja PE folija.

Berba i prinos stevije

Cvatnju stevije potiče skraćivanje dana, a berba se obavlja u septembru, a preporuka je berbu započeti neposredno nakon početka cvatnje.

U uvjetima uzgoja stevije kao jednogodišnje kulture, stabljike se režu neposredno iznad površine zemlje, a ukoliko se ona uzgaja kao višegodišnja kultura, preporuka je ostaviti 15 cm stabljike kako bi se biljka mogla oporaviti i iznova izrasti.

Na sadržaj glikozida u listovima utječe i doba dana pa je on najveći ujutro i prijepodne. Stoga je berbu stevije potrebno obaviti ujutro do 11 sati prijepodne. Prinos varira od 2.500 do 4.500 kg suhog lišća po hektaru. Od tone lisne mase, nastaje oko 280 kg suhog lišća.

Upotreba stevije

Listovi stevije upotrebljavaju se kao zaslađivači napitaka i prehrambenih proizvoda. Dobiva se potpuno prirodno sladilo bez kalorija. Preporučuje se u prehrani dijabetičara kao zamjena za druga sladila, koja su u takvoj prehrani zabranjena. Glikozidi stevije smanjuju osjećaj gladi pa tako utječu na regulaciju tjelesne težine. Svoju primjenu pronalazi i pri regulaciji krvnog pritiska pa poboljšava stanje problematične koze (ubrzava zacjeljivanje rana, smanjuje pojavu akni, zaglađuje bore). Dokazano je njeno antivirusno i baktericidno djelovanje, a pri oralnoj primjeni u zubnoj šupljini utječe na smanjenje pojave karijesa i zubnog plaka. Odlično ublažava i probavne tegobe poput mučnine i žgaravice i potiče probavu.

Izvor: http://www.agroklub.ba/sortna-lista/ljekovito-bilje/stevija-359/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stevia
PostPostano: 24 vel 2017, 19:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 23:01
Postovi: 19644


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Stevia
PostPostano: 24 vel 2017, 20:06 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:11
Postovi: 23962
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
U Hercegovini su tla bazična i time pogodnija za smilje i slično ljekovito bilje. Vidim da stevia traži kiselost tla.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO