HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 29 ožu 2024, 05:50.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: BH vozačka - HR table
PostPostano: 25 lip 2013, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2009, 18:40
Postovi: 669
Lokacija: ŠB
Ne znam gdje bi s ovom temom pa sam je evo ovdje stavio, valjda će je tkogod primijetit :zubati

Ovih dana bih trebao putovati u Hrvatsku s tuđim autom, a stvar je što je to auto na hrvatskim tablicama.
Ja imam bh vozačku, a koristim hr putovnicu (prijavljen sam u BiH).
Hoće li mi pravit probleme pri prelasku granice u Hrvatsku?

Svjestan sam da je prekršaj kada netko ima bh vozačku i auto hr tabli registrirano na sebe (problem s dva prebivališta), međutim pošto nije moje auto u pitanju (iako dijelim isto prezime s vlasnikom) što onda mogu očekivati?

Hvala :skripari

_________________
oj široki u srcu te nosim


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 01:51 
Offline

Pridružen/a: 04 tra 2013, 23:23
Postovi: 115
Možeš očekivati da te ne puste preko granice a ako budu nemilosrdni , isključe te iz prometa i uruče prekršajni nalog. Takođe vozeći unutar BiH po navedenom činiš prekršaj. Govorim iz iskustva drugih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 08:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 srp 2010, 12:57
Postovi: 2360
To je prekrsaj ako nemas medunarodnu vozacku.

Jedino da vlasnik sjedi do tebe ili policajac bude milosrdan.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 08:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Obavezno ponesi putovnicu i nećeš imati nikakvih problema, a na granici nikad ne traže vozačku, a ako i traže nije problem, problem može biti jedino to što voziš tuđe auto bez punomoći, ali ako je prezime isto kažeš da je bratovo.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 13:25 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Koliko je meni poznato,prema odgovorima nadleznih u RH ima vise mogucnosti da se voilom upravlja s stranim plocicama.
-renta kar (najbezolnije)
-ako radite u drugoj drzavi (ponjeti radnu dozvolu)
-ako ste student,te boravite vise od 6 mjeseci (predocenje indeksa,privremenog boravka ili zdravstvenog osiguranja)
-ako je u vozilu vlasnik istog

Ako takve dokaze posjeduje neće prekršajno odgovarati za nezakonit unos automobila.
Znači bit ovog prekršaja se sastoji u tome da osoba ne može na teritoriju RH upravljati automobilima stranih registarskih oznaka ako nije ili strani državljanin ili ako nije osoba koja je zaposlena u inozemstvu ili pretežiti dio u godini ne boravi u inozemstvu.
Ista pravila vrijede i za dvojne državljane, što znači da sama činjenica dvojnog državljanstva ne znači da dvojni državljani samo zato što su dvojni državljani mogu upravljati automobilom stranih registarskih oznaka.
Provjera, se ne vrsi samo na granicnim prelazima, vec je u zadnje vrijeme,rade sve policiske postaje,prometna policija,na magistralnim,auto putevima,...
Ovo su "stare" zakonske odredbe carine RH,te neznam da ce se sto promjeniti od 1.07.

Ovo je vezano iskljucivi za RH, te za BiH nemaznam koje su zakonske i prekrsajne oderedbe. Mislim da je to slicno,samo su u BiH mozda vise tolerantni...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 14:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Međunarodna vozačka, RH ili međunarodna punomoć u pravilu, e sad možeš pokušat i bez ičega, može se dogodit da ti niko ništa ne traži i ne pita te, a i obratno.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 15:24 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2009, 18:40
Postovi: 669
Lokacija: ŠB
Nemam vremena za vadit međunarodno voačku, a kako se vadi ta međunarodna punomoć?

Očekivao sam ovakve odgovore, da budem na milost i nemilost graničnika al zanimali su me i osobna iskustva ako ih je netko imao...

U najgorem slučaju, kakva me kazna očekuje?

_________________
oj široki u srcu te nosim


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 15:36 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58277
Lokacija: DAZP HQ
to je carinski prekršaj, ali malo koga su kažnjavali dosad. što će biti od 1.7. tko zna.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 20:21 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
kikx_sb je napisao/la:
Nemam vremena za vadit međunarodno voačku, a kako se vadi ta međunarodna punomoć?

Očekivao sam ovakve odgovore, da budem na milost i nemilost graničnika al zanimali su me i osobna iskustva ako ih je netko imao...

U najgorem slučaju, kakva me kazna očekuje?


Pa evo ja ti govorim iz vlastitog iskustva, kako mi je žena prijavljena u HR ne može tamo voziti bh registraciju i moje auto je s hr tablicama s njenim imenom u pormetnoj, prošo sam granicu preko 300 puta i vozačku me gotovo nikad nitko nije pitao, prometnu pitaju rijetko, ali čak ni tada ništa ne komentiraju, samo moraš imati hr putovnicu, nekoliko puta sam vozio i auto čiji vlasnik nije imao prezime jednako momu, ali sam imao punomoć koju ne znam jesam li ikad pokazao na granici.

Nekoliko puta me zaustavila policija u HR, kad sam pokazao bh vozačku , pitali su imam li putovnicu i nikakvih daljnjih upita nije bilo.

Kad me zaustave u BiH doslovno nikad ništa ne pitaju, pretpostavljam da je to ovdje čest slučaj.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 21:03 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
kikx_sb je napisao/la:
Nemam vremena za vadit međunarodno voačku, a kako se vadi ta međunarodna punomoć?

Očekivao sam ovakve odgovore, da budem na milost i nemilost graničnika al zanimali su me i osobna iskustva ako ih je netko imao...

U najgorem slučaju, kakva me kazna očekuje?


Medunarodna vozacka je gotova za 15min. i vrijedi u BiH mislim 2god., u RH vrijedi 5god. te kosta 200kuna.
U RH nema punomoci, koliko je meni poznato.
Ja sam imao prblema jer sam imao HR sve papire, a vozio sam BiH vozilo,te se jedva izvukao. Posto sam imao privatni posao u BiH, razili su mi radnu dozvolu,te privremeni boravak (koji sam morao prijaviti u RH,mjestu prebivalista). Umjesto radne dozvole,dao sam im ugovor koji sam sklopio (koji po njima nije relevantan) koji su jedva prihvatili. Sve iz razloga sto mi je vozilo na RH tablama bilo u kvaru. Zaustavili su me prometni policajci u RH, kod Sinja.

U BiH,me niko nista ne pita s medunarodnom vozackom kada vozim BiH tble ili RH ili Francuske...obicno traze zeleni karton,i pratecu opremu vozila.

Sve ovisi na koga naletis, te kako je raspolozen!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 21:07 
Offline

Pridružen/a: 13 ožu 2010, 16:39
Postovi: 2989
Zaboravih dodati,da su mi htjeli pisati carinski prekrsaj,a onda vozilo ide na lezanje u carinarnicu,carini se kao da ga uvozis, a kazna je do 50,000kuna!
Ovo je moje iskustvo...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 26 lip 2013, 21:19 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
Ko je prijavljen u HR ne može voziti BH tablice, to je općepoznato, ko ima bh osobnu i strano vozilo nije nikakv problem i predpostvaljam da je u skladu sa zakonom ukoliko imaš držvaljanstvo koje je jednako državljanstvu auta , jer u suprotnom BiH ne bi mogla poticati dijasporu da vadi bh osobne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 27 lip 2013, 16:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 19 stu 2009, 18:40
Postovi: 669
Lokacija: ŠB
zaba1111 je napisao/la:
kikx_sb je napisao/la:
Nemam vremena za vadit međunarodno voačku, a kako se vadi ta međunarodna punomoć?

Očekivao sam ovakve odgovore, da budem na milost i nemilost graničnika al zanimali su me i osobna iskustva ako ih je netko imao...

U najgorem slučaju, kakva me kazna očekuje?


Pa evo ja ti govorim iz vlastitog iskustva, kako mi je žena prijavljena u HR ne može tamo voziti bh registraciju i moje auto je s hr tablicama s njenim imenom u pormetnoj, prošo sam granicu preko 300 puta i vozačku me gotovo nikad nitko nije pitao, prometnu pitaju rijetko, ali čak ni tada ništa ne komentiraju, samo moraš imati hr putovnicu, nekoliko puta sam vozio i auto čiji vlasnik nije imao prezime jednako momu, ali sam imao punomoć koju ne znam jesam li ikad pokazao na granici.

Nekoliko puta me zaustavila policija u HR, kad sam pokazao bh vozačku , pitali su imam li putovnicu i nikakvih daljnjih upita nije bilo.

Kad me zaustave u BiH doslovno nikad ništa ne pitaju, pretpostavljam da je to ovdje čest slučaj.


Samo mi još odg, u putovnici ti stoji prebivalište u BiH?

_________________
oj široki u srcu te nosim


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 27 lip 2013, 19:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 svi 2009, 13:41
Postovi: 6079
U putovnici je BH prebivalište jer HR nemam, ako ti je HR prebivalište u putovnici onda si tamo i prijavljen i moraš imati hr osobnu i vozačku.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 15 kol 2016, 15:24 
Offline

Pridružen/a: 15 kol 2016, 15:22
Postovi: 1
F E Š T I J E D O Š A O K R A J?

Prijelaz granice s hrvatskom vozačkom i autom bosanskih registracija, odnosno voženje aute bosanskih registracija s hrvatskom vozačkom i obrnuto. Kad niste i kad jeste u carinskim prekršaju?


U svrhu da ovo bude jasnije što široj masi ljudi poslužiti ću se primjerom kroz koji ču sve objasniti.

Andrija je u Bosni i Hercegovini (u daljnjem tekstu: „BiH“) položio vozački pa mu je mjesto u kojem ima prijavljeno prebivalište izdalo BiH vozačku dozvolu. Međutim, Andrija je našao posao vozača u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: „RH“) pa je s tim u vezi izvadio RH osobnu iskaznicu i prijavio prebivalište u RH. Štoviše, Andrija je i zamijenio svoju BiH vozačku dozvolu za RH vozačku dozvolu i tako sretno radio.
Kako je Andrija radio tako je i došlo vrijeme za godišnji pa je Andrija otišao u BiH. U BiH je Andrija sa RH vozačkom.
Andriji je jednog dana otac dao auto s BiH registarskim oznakama da ode od Tuzle do Šibenika. I tako je Andrija, ništa ne sluteći, došao do graničnog prijelaza između BiH i RH gdje je na zahtjev RH carine pokaza svoju RH vozačku dozvolu. Tad je saznao da s RH vozačkom dozvolom ne smije voziti i prelaziti granicu s autom BiH registarskih oznaka i da to predstavlja carinski prekršaj.
Jadni Andrija je tako na carini dobio prekršajni nalog u iznosu od 30.000,00 HRK.


Većini ljudi je ova priča dosta poznata jer činjenica je da dosta srba i hrvata iz BiH ima duple papire (npr. dvije osobne iskaznice, dvije vozačke dozvole i dvije putovnice) što je po zakonu zabranjeno.
Međutim, usprkos takvom znanju ljudi su nalazili načine da sve ove probleme zaobiđu međutim iz trenutnog stanja stavi moglo bi se zaključiti da je svemu tome došao kraj.


Sada ću Vam predstaviti moguća rješenje Andrijinog problema i njihovu zakonsku pozadinu.


A. KONVENCIJA O PRIVREMENOM UVOZU


Naime, sukladno odredbi članka 5. Aneksa C Konvencije o privremenom uvozu (u daljnjem tekstu: „Aneks C Konvencije“) za primjenu povlastica:

1. prijevozna sredstva za komercijalnu upotrebu moraju biti registrirana na teritoriji različitoj od teritorije privremenog uvoza, na ime lica sa sjedištem ili prebivalištem na teritoriji izvan teritorija privremenog uvoza, a moraju ih uvesti ili koristiti lica koja rade na toj teritoriji;

2. prijevozna sredstva za privatnu upotrebu moraju biti registrirana na teritoriji različitoj od teritorije privremenog uvoza, na ime lica sa sjedištem ili prebivalištem na teritoriji izvan teritorije privremenog uvoza, i moraju ih uvesti i koristiti lica koja žive na toj teritoriji.

Dakle, Andrija u RH ne smije uvesti prijevozno sredstvo BiH registarskih oznaka (ili auto bilo kojih drugih registarskih oznaka osim RH registarskih oznaka) to smije samo osoba koja ima vozačku dozvolu države registarskih oznaka prijevoznog sredstva koje prelazi granicu.

Pojednostavljeno.

Ako imate BiH vozačku dozvolu a prelazite granicu s autom koje ima BiH registraciju onda ste sigurni ali ako imate RH vozačku dozvolu a granicu prelazite s autom koje ima BiH registracije onda ste u problemima, tj. smiješi vam se carinski prekršaj.

I kako onda ovo riješit?

Tijekom vremena su se koristila sljedeća rješenja:


B. PRIJEVOZNO SREDSTVO BiH REGISTRACIJE VAM PREKO GRANICE PREVEZE BILO KOJA OSOBA KOJA IMA BiH VOZAČKU DOZVOLU


Ovaj pristup je donekle utemeljen kada je u pitanju sam prelazak granice ali postoji još jedan problem. Iako vam prijevozno sredstvo BiH registarskih oznaka preko granice preveze bilo koja osoba s BiH vozačkom vi i dalje to prijevozno sredstvo ne smijete voziti u RH.
Štoviše, prijevozno sredstvo s BiH registarskim oznakama vam može prevesti preko granice samo osoba koja ima vozačku dozvolu BiH i dozvolu za upravljanje tuđim vozilom u inozemstvu, tzv. „DUTV“.

Naime, članka 5. Aneksa C Konvencije ne samo da vam zabranjuje uvoz prijevoznog sredstva u slučaju da nemate vozačku dozvolu države registarskih oznaka prijevoznog sredstva koje uvozite već vam zabranjuje da se uvezenim prijevoznim sredstvom i koristite u državi u koju ste ga uveli ako nemate vozačku dozvolu države registarskih oznaka prijevoznog sredstva kojega ste uveli.

Pojednostavljeno to je ova parića.

Andrija se opametio pa se ispred granice zamijenio s prijateljem s BiH vozačko dozvolom i dao njemu da tijekom prelazak granice vozi auto. I to je dobro prošlo jer je auto BiH registracije preko BiH i RH granice prevezla osoba s BiH vozačkom dozvolom. Međutim, nakon prelaska granice Andrija je opet vozio auto i gle nesreće zaustavi ga murija i normala pita za vozačku i prometnu. I tu opet Andrija sav naivna sve to dadne muriji. I njemu murija opet izda prekršajni nalog za počinjeni carinskog prekršaja u iznosu od 30.000,00 HRK jer kao osoba s RH vozačkom ne smije voziti auto bilo kojih drugo registarskih oznaka osim RH pa tako i BiH auto registarskih oznaka ne smije voziti.

Dakle, prijevozno sredstvo BiH registarskih oznaka u RH može uvesti samo osoba s BiH vozačkom dozvolom i u RH ga samo osoba s BiH vozačkom dozvolom može i koristiti tj. vozati.

Štoviše, Andrija ne smije auto svoga oca voziti ni u BiH jer ga i BiH policija može teretit za carinski prekršaj i to isto sukladno članku 5. Aneksa C Konvencije. Naš Andrija s RH vozačkom ne samo da ne smije auto svoga oca prevesti preko granice već ga uopće ne smije voziti u RH i u BiH.

Iz naprijed navedenog slijedi da prijevozno sredstvo koje je registrirano u BiH ili u RH može voziti i preko granice prevesti samo osoba koja ima BiH ili RH vozačku uz DUTV vlasnika vozila.

E sad kako ovo riješit?


C. ZAMJENA RH VOZAČKE ZA BiH VOZAČKU


Za razliku od pristupa B. ovaj je bio odlično rješenje ali nažalost više nije moguć. Naime, sve do objave Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o vozačkoj dozvoli, tj do dana 1.6.2015. godine bilo je moguće RH vozačku dozvolu „deponirati“ i zamijeniti za BiH vozačku dozvolu.

Kako je to sve funkcioniralo opet ću vam objasniti kroz primjer.

Andrija je zamijenio svoju BiH vozačku za RH vozačku dozvolu u RH. Nakon toga je RH njegovu BiH vozačku dozvolu poslala nazad u Tuzlu gdje Andrija živi pa s tim u vezi tu ima i prijavljeno prebivalište. Dakle, Andrijina BiH vozačka nalazi se u Tuzli.

Budući da se pri zamjeni BiH vozačke dozvole za RH vozačku dozvolu BiH vozačka vrača u mjesto koje ju je izdalo to su ljudi sukladno članku 24. stavku 4. i 5. Pravilnika o vozačkoj dozvoli mogli „deponirati“ i mijenjati RH vozačku za BiH vozačku.

Naime, prema članku 24.:

• stavku 4. Pravilnika o vozačkoj dozvoli osobi kojoj se izdaje vozačka dozvola u zamjenu za inostranu vozačku dozvolu oduzima se inostrana vozačka dozvola i čuva u dosjeu vozača.

dok će se prema

• stavku 5. Pravilnika o vozačkoj dozvoli inostrana vozačka dozvola vratit osobi od koje je oduzeta po odredbi prethodnog stava na njegov zahtjev, kad napušta teritoriju Bosne i Hercegovine pod uvjetom da vrati vozačku dozvolu, koja mu je izdata u zamjenu za inostranu vozačku dozvolu.

Međutim, stupanjem na snagu Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o vozačkoj dozvoli došlo je do izmjene članka 24. Pravilnika o vozačkoj dozvoli na način da je stavak 5. brisan a stavak 4. sad ovako glasi:

• Nadležni organ iz člana 2. Pravilnika, nakon izdavanja vozačke dozvole, važeću inozemnu vozačku dozvolu vraća organu države koja je izdala inozemnu vozačku dozvolu, putem Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, a u dosjeu vozača zadržava fotokopiju inozemne vozačke dozvole.

Dakle, opcija „deponiranja“ i mijenjan RH vozačke dozvole za BiH vozačku dozvolu više ne postoji. Sad vam se to sve tretira kao da radite nov vozačku dozvolu u zamjenu za stranu vozačku dozvolu pa biste svaki put pri zamjenu u RH vozačke dozvole za BiH vozačku dozvolu morali obaviti sljedeće radnje:

1. Zahtjev za zamjenu inozemne vozačke dozvole, podnosi se na obrascu VD-1.

2. Uz zahtjev iz prijethodnog stava, podnosilac prilaže:
a. važeću inozemnu vozačku dozvolu,
b. prijevod inozemne vozačke dozvole ovjeren od strane sudskog tumača,
c. uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti osobe za upravljanje motornim vozilom one kategorije i podkategorije za koju se traži vozačka dozvola, a koje ne može biti starije od šest mjeseci,
d. dokaz da ta osoba posjeduje ličnu kartu državljana Bosne i Hercegovine (uvidom u ličnu kartu), ličnu kartu za strance (uvidom u ličnu kartu), izbjeglički karton (ovjerena fotokopija), karton o supsidijarnoj zaštiti (ovjerena fotokopija) ili dokaz o odobrenom privremenom boravku (ovjerena fotokopija rješenja),
e. dokaz o uplati propisane naknade za obrazac vozačke dozvole.

3. Inozemna vozačka dozvola iz čijeg se prijevoda teksta ne može zaključiti za koju kategoriju ili podkategoriju motornih vozila je izdata ili da li je istekao rok važenja, može se zamijeniti samo ako podnosilac zahtjeva priloži ispravu iz koje se vidi kojim motornim vozilom može da upravlja, odnosno da joj nije istekao rok važenja.


I to biste morali raditi u RH ako želite zamijeniti BiH vozačku za RH vozačku ili u BiH ako želite zamijenit RH vozačku za BiH vozačku.

Na ovome mjestu bi vam samo naglasio da opcija „deponiranja“ BiH vozačke i zamjena za RH vozačku u RH nikad nije postojala. U RH je uvijek bilo stanje koje je sad u BiH tj. stanje sukladno Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o vozačkoj dozvoli.

Iz navedenoga proizlazi da osoba RH vozačke dozvole u BiH uopće ne može koristiti prijevozno sredstvo BiH registarskih oznaka, ili prijevozno sredstvo registarskih oznaka bilo koje države osim RH.

A kako sad to riješit?


D. PUNOMOĆ


Sukladno članku 7. Aneksa C Konvencije točki:

a. prijevozna sredstva za komercijalnu upotrebu mogu koristiti treća lica, čak i kada borave ili su stalno nastanjene na teritoriji privremenog uvoza, a koja imaju punomoć od strane lica kojima je odobren privremeni uvoz i rade u njihovo ime;

b. prijevozna sredstva za privatnu upotrebu mogu koristiti treća lica kojima je data punomoć od strane lica kojima je odobren privremeni uvoz. Svaka ugovorna strana može dozvoliti korištenje licu koje živi na njenoj teritoriji, posebno ako se prijevozno sredstvo koristi u ime i prema uputama lica kojem je odobreni privremeni uvoz.

Dakle ako vlasnik prijevoznog sredstva s BiH registarskom oznaka vama kao vozaču s RH vozačkom dozvolom izda punomoć za korištenje prijevoznoga sredstva u njegovu vlasništvu vi to prijevozno sredstvo možete mirno voziti bilo u BiH i u RH. U ovoj situaciji Vam se niti ne može izdati DUTV pa vam je zao potrebna punomoć. DUTV prolazi samo ako vlasnik prijevoznog sredstva i korisnik imaju vozačke dozvole istih država.

Pojednostavljeno to je ova parića.

Andriji je otac dao punomoć da koristi njegovo auto. I tijekom korištenja auta Andriju zaustavi murija u BiH i jedva čeka da mu izda prekršajni nalog. Međutim, Andrija je bio pametan pa im pokaže punom i oni se uvjere da je njegov otac vlasnik auta kojega vozi i da mu je otac za to auto i izdao punomoć kojom Andriju ovlašćuje da to auto i koristi.

Međutim, ovo rješenje iako najpraktičnije ima sljedeće nedostatke:

1. Punomoć možete dati samo na korištenje auto a ne za prijevoz preko granice. Vi ne možete nekoga s RH vozačkom dozvolom, ili bilo kojom drugom, opunomoćiti da s vašim autom BiH registarskih oznaka prijeđe granicu.

2. Da bi se netko s vašim autom BiH registarskih oznaka koristio u RH vi morate biti na području RH. Naime, sukladno članku 267. stavak 1. Uredbe za provedbu Carinskog zakona RH domaće fizičke osobe sa prebivalištem u carinskom području Republike Hrvatske, imaju pravo na potpuno oslobođenje kada privatno upotrebljavaju prijevozna sredstva povremeno i u posebno opravdanim situacijama, na temelju naloga nositelja registracije, koji je u trenutku upotrebe u carinskom području Republike Hrvatske.

Pojednostavljeno to znači ovo.

Andrija ima punomoć da kao osoba RH vozačkom dozvolom vozi očevo auto BiH registarskih oznaka. I tako Andriju zaustavi BiH murija i vidi da ima punomoć i sve prođe OK. Međutim, Andrija ode s ocem u Pulu i tu vozi očevo auto BiH registarskih oznaka koje je otac preveo preko granice. I našeg Andriju opet zaustavi murija. I on njima ovaj put dadne punomoć pa ga murija pita gdje je otac. On normalno kaže da je u Puli i sve prođe OK.

Dakle, ukoliko vam vlasnik prijevoznog sredstva bilo kojih registarskih oznaka dadne punomoć za korištenje prijevoznog sredstva kojega je vlasnik vi onda to prijevozno sredstvo možete i koristiti ali ne smijete s njim preko granice. Međutim, vlasnik prijevoznog sredstva za čije korištenje ima punomoć mora u RH biti tijekom vremena korištenja prijevoznog sredstva.


E. ZAKLJUČAK


Eto šta da vam kažem osim ovo:
1. Kao osoba s RH vozačkom dozvolom ne smijete preči granicu između RH i BiH s prijevoznim sredstvom BiH registarskih oznaka niti to prijevozno sredstvo bez punomoći vlasnika smijete koristite bilo u BiH bilo u RH s tim što u RH vlasnik prijevoznog sredstva mora biti u RH tijekom vremena vašeg korištenja;

2. Više ne možete RH vozačku dozvolu „deponirati“ i zamijenite za BiH vozačku dozvolu. Od 1.6.2015. godine možete smo vršiti zamjenu vozačkih dozvola.


F. SAVJET


Savijete povodom ove teme, ali i drugih, vršim uz naknadnu slijedom čega vas upućujem da mi sva vaša pitanja uputite na E-mail adresu: [email protected]. Jer ima rješenje za ovaj problem ali to vam bez naknade neću priopćiti. Moram i ja od nečega živjeti jbg...



Nadam se da je vam je ovo pomoglo!

Exon


Vrh
   
 
 Naslov: Re: BH vozačka - HR table
PostPostano: 01 ruj 2019, 15:09 
Offline

Pridružen/a: 01 ruj 2019, 13:23
Postovi: 1
Prijatelju ne radi ti mail. Jel postoji opcija da se vozi vozilo od supruge u BIH, a vozilo je na HR tablicama..a ja imam sve BIH papire. Hvala


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO