HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 03 lip 2024, 15:46.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 13:34 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44023
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Moram priznati da sam bio totalni ignoramus glede postojanja alternativnih mlijeka, par sam puta probao mlijeko od riže i soje, ali su imale nikakav ukus pa sam brzo odustao. Pukim slučajem sam nabasao na mlijeko od badema, za koje sam isprvo mislio da je riječ o novotariji, no nakon lekcije sa Wikija, ispostavilo se da je riječ o mlijeku koje porijeklo vodi maltene od biblijskog doba, jer se kravlje mlijeko moglo konzumirati samo svježe.

Šta reći? Prvo, ukus je stvarno izvanredan. Prilično je zdravo, dobit će te istu dozu kalcija i svega ostalog, a možete ga piti maltene u "neograničenim" količinama što je važno za nas koji miksamo mlijeko sa proteinom (meni nikako ne leži sa vodom).

Oko 30% stanovništva europskog porijekla i skoro 70% ljudi sa porijeklom van Europe ne mogu tolerirati mliječni šećer (laktozu). Nisam jedan od tih, ali je jasno da ničiji stomak ne može izdržati previše običnog mlijeka bez "posljedica".

Pa eto, ako niste probali, preporučam, a u moju preporuku se možete pouzdati jer sam izbirljiv što se tiče hrane.

slika

Također možete sami napraviti kod kuće:

Citat:
Oko 90 posto masti u bademima je nezasićeno, a orašasti plodovi su inače puni proteina, vlakana, kalcija, magnezija, kalija, vitamina E i drugih antioksidansa. Bademi sprječavaju osteoporozu i kontroliraju krvni tlak. Sa svim ovim blagodatima badema možemo profitirati pijući bademovo mlijeko. Evo kako ga pripremiti kod kuće:

Trebate 1 šalicu neobrađenih badema koje ćete staviti u vakumiranu staklenku.
Staklenku napunite vodom i ostavite je na hladnom mjestu na 24 sata.
Nakon toga ocijedite bademe i stavite ih u mikser.
Dodajte 7-8 čaša vode i miksajte nekoliko minuta.
Dodajte zaslađivač kao što je med, nektar ili natopljene datulje.
Sadržaj koji ste dobili procijedite kroz gazu i uživajte u mlijeku od badema.

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 13:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59398
Lokacija: DAZP HQ
ima li toga kupiti kod nas? koliko je skuplje nego kravlje?

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 13:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44023
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Čini mi se da je ista cijena ko miljeko od soje i riže, a ne znam je li ima u HR, ali se čini lako za napraviti...

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 13:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 23:01
Postovi: 19723
Ima to sigurno u supermarketima, samo mora da je to skupo kao magarece mlijeko, posto se iz badema bas ne dobija puno mlijeka, pa je samim tim i sam proces proizvodnje takvog mlijeka sigurno mnogo kompleksniji i skuplji negoli sto je to slucaj sa recimo kravljim mlijekom.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 14:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 09:25
Postovi: 44023
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Magareće mlijeko? Da to nije neko mlijeko iz "donje pipe"?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 15:12 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 18:47
Postovi: 4043
Najzdravije je životinjsko mlijeko, ovo se ni ne bi smjelo nazivati mlijekom.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 15:16 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32300
Divlja svinja5 je napisao/la:
Najzdravije je životinjsko mlijeko, ovo se ni ne bi smjelo nazivati mlijekom.


Svakako.Kravlje je najzdravije za tele.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 15:20 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 18:47
Postovi: 4043
I za čovjeka je zdravije, ima životinjskih aminokiselina koje bademi, soja itd. ne mogu proizvesti. I vitamina, šećera i svega drugoga što je čovjeku potrebnu.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 15:25 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32300
Divlja svinja5 je napisao/la:
I za čovjeka je zdravije, ima životinjskih aminokiselina koje bademi, soja itd. ne mogu proizvesti. I vitamina, šećera i svega drugoga što je čovjeku potrebnu.


I nije baš.Mliječni protein kazein je bomba za ljudsko tijelo.Težak.Ovo je "biljno" bolje.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 15:29 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 17:26
Postovi: 22751
Je, zato su naši djedovi i babe rumeni doživjeli duboku starost, a ovi koji ne piju mlijeko već kolu i druge sokove non stop bolesni, te srce, te jetra, te tumor, te tlak..

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 15:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 21 kol 2011, 16:34
Postovi: 15313
Lokacija: Misao svijeta
Pio sam par puta magarece mlijeko ima kraj Zadra farma tovara pa prodaju to mlijeko izrazito je skupo oko 5 deca me kostalo oko 50 kn. Inace od svih zivotinjskih mlijeka kazu da je magarece najzdravije.

_________________
Te kad mi jednom s dušom po svemiru se krene,
Zaorit ću ko grom:
O, gledajte ju divnu, vi zvijezde udivljene,
To moj je, moj je dom!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 16:11 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 15:45
Postovi: 32300
ManInBlack je napisao/la:
Je, zato su naši djedovi i babe rumeni doživjeli duboku starost, a ovi koji ne piju mlijeko već kolu i druge sokove non stop bolesni, te srce, te jetra, te tumor, te tlak..


E,naši preci su sjedili vazdan pred ekranom,jeli industrijski obrađenu hranu...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 tra 2012, 17:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 30 svi 2009, 23:01
Postovi: 19723
Ministry of Sound je napisao/la:
Magareće mlijeko? Da to nije neko mlijeko iz "donje pipe"?

Sva zivotinjska mlijeka dolaze iz pipe, iz donje ne, posto zenke daju mlijeko, tako da magarca ne moze se pomusti, ali zato magaricu da, tako da nije iz "donje pipe", ali sigurno jeste iz neke pipe.

_________________
Smrt fašizmu! Sloboda ili smrt! Slava Rusiji! Denacifikacija Ukrajini!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 stu 2021, 20:26 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 22:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Ima li neka tema da nije obradjena ?

I ja sam se navukao na alternativna mlijeka. Malo od Stefi, malo od Ingrid, malo od Sanele, malo od Amine,..

Salim se.

Trenutno za veceru mlijeko od kokosa i rize.

Poredano koliko ucestalo konzumiram:

1. Bademovo, (80%)
2. Zobeno (10%)
3. Kokos (5%)
4. Soja (3%)
5. Riza (1%)
6. mjesana.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 stu 2021, 20:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:14
Postovi: 10777
Magareće mlijeko ima mnoga ljekovita svojstva, ali ga je teško pronaći od kada su magarci proglašeni za zaštićenu vrstu. Ima neki čovjek u Hrvatskoj farmu. Nedavno sam gledala na TV-u. Mlijeko je jako skupo. Dobra ideja za privatni biznis.
Bademovo mlijeko sam probala prije desetak godina i oduševila se. Kupim ponekad u DM-u. Košta od 2-4 eura, zavisno od proizvođača. Kapučinu daje baš poseban okus!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 12 stu 2021, 20:52 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59398
Lokacija: DAZP HQ
komično mi, prije 9 godina nikad čuo, danas mi već dopizdilo bademovo mlijeko koliko ga pijem. čak ga i sam često spravljam. :zubati

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 13 stu 2021, 17:54 
Online
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 11:29
Postovi: 70518
Lokacija: hrvatsko-hrvatska Federacija
Divlja svinja5 je napisao/la:
Najzdravije je životinjsko mlijeko.


Mislim da nije.

Kod nas je pogrešno rašireno vjerovanje da je mlijeko zdravo. Mislim, možda je zdravo u doba kada je vladala glad.

Također se praktički vjeruje da je voće u neograničenim količinama zdravo. A voće je većinom šećerna voda.

Povrće, to da. U tome narodna tradicija ne griješi.

Što se tiče mlijeka od badema, nije loše, slatko je i dosta fino, ima i proteina i kao što je u uvodom postu naglašeno, bolja je varijanta za proteinske suplemente od kravljeg mlijeka, jer je kravlje masno i ima laktozu koja praktički ničijim crijevima nije dobrodošla.

_________________
Fun fact: I HDZ i SDA su osnovani u Zagrebu.

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIooooooooooo


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 13 stu 2021, 18:20 
Online

Pridružen/a: 23 lip 2009, 19:32
Postovi: 595
koja je uopće prednost tog "mlijeka" u odnosu na bademe? vrlo vjerojatno nikakva, bolje pojest bademe nego pit to mijeko, isto ko što je bolje pojest voće nego cijedit sokove iz njih.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 13 stu 2021, 18:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 16 lip 2019, 22:14
Postovi: 10777
dudu je napisao/la:
komično mi, prije 9 godina nikad čuo, danas mi već dopizdilo bademovo mlijeko koliko ga pijem. čak ga i sam često spravljam. :zubati


Recept za bademovo mlijeko:
Potrebno vam je 5 sastojaka:

1,5 šalica badema
4 šalice vode
1 čajna žličica ekstrakta vanilije
1,5 žlica meda
1/2 čajne žličice cimeta

Staviti u kipuću vodu bademe, da bi omekšala kožica koju prstima ogulite. Oguljene potopiti u vodu i neka prenoće. Monsanto u blenderu s malo vode dok se ne dobije kremasta smjesa. Dodati med, ekstrakt vanilije, cimet, vodu i blendati. Procijediti kroz gustu cjediljku ili gazu i flaširati.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 13 stu 2021, 18:35 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 22:39
Postovi: 59398
Lokacija: DAZP HQ
pakovic je napisao/la:
koja je uopće prednost tog "mlijeka" u odnosu na bademe? vrlo vjerojatno nikakva, bolje pojest bademe nego pit to mijeko, isto ko što je bolje pojest voće nego cijedit sokove iz njih.


puno korisnije je bademe ostaviti u vodi preko noći, em su finiji, a i zdraviji nego suhi.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 13 stu 2021, 18:38 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 svi 2009, 18:09
Postovi: 18972
Oce li neko napisati za koje organe je blagotvorno to mleko?
Nije valjda da se pije samo zbog ukusa?

_________________
Bože spasi, Bože hrani, Srpskog Kralja, srpski rod!


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Mlijeko od badema
PostPostano: 13 stu 2021, 22:10 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 13 ožu 2019, 22:34
Postovi: 13882
Lokacija: Sjeverna Bosna
Citat:
Bademovo mlijeko je još od srednjeg vijeka popularan nadomjestak za kravlje mlijeko. Radi se od mljevenih badema pomiješanih s vodom, a sadrži malo kalorija i masti.

Bademovo mlijeko sadrži mljevene bademe i vodu. Predstavlja zdravu alternativu za kravlje mlijeko, a sadrži više vitamina i minerala, u usporedbi sa sojinim ili rižinim mlijekom. Velikom broju ljudi se okus bademovog mlijeka više sviđa od sojinog ili rižinog mlijeka.

Sojino mlijeko sadrži veliku količinu proteina, ali ne i vitamina i minerala, koje u izobilju možete pronaći u bademovom mlijeku. Stoga se sojino mlijeko često obogaćuje kalcijem i vitaminom D kako bi se povećala njegova nutritivna vrijednost i bila u rangu s nutritivnom vrijednošću kravljeg mlijeka. Rižino mlijeko nije naročito dobar izvor nutritivnih tvari, stoga se često obogaćuje vitaminom D, kalcijem, ali i ostalim hranjivim tvarima. Rižino i sojino mlijeko su dobra alternativa za kravlje mlijeko, naročito za osobe koje su alergične na kravlje mlijeko ili pate od intolerancije na laktozu. Ipak, trebate kupovati tvornički proizvedeno rižino ili sojino mlijeko kako biste bili sigurni da su obogaćeni potrebnim vitaminima i mineralima.

Bademi su prirodno bogati nutritivnim tvarima, stoga bademovom mlijeku ne trebaju dodatne nutritivne tvari. Bademovo mlijeko možete napraviti sami i ono će imati jednake nutritivne vrijednosti, u usporedbi s bademovim mlijekom dostupnim na tržištu.

Bademovo mlijeko upotreba
Bademovo mlijeko je nutritivno bogat napitak koji se u pravilu konzumira kao nadomjestak kravljeg mlijeka.

Bademovo mlijeko je odličan izbor za sve one koji pate od intolerancije na laktozu jer uopće ne sadrži laktozu. Bademovo mlijeko ne sadrži ni soju pa je odlično za one koji su na soju alergični. Također ne sadrži kazein, mliječni protein koji je po svome kemijskom sastavu sličan glutenu, pa je odličan za one alergične na gluten.

Nutritivna vrijednost bademovog mlijeka

Od svih vrsta mlijeka, bademovo je jedno od nutritivno najbogatijih vrsta. Ne sadrži zasićene masne kiseline i kolesterol, ali sadrži omega 3 masne kiseline koje su odlične za vaše srce. Dobar je izvor proteina. Naime, jedna porcija bademovog mlijeka (250 mililitara) sadrži otprilike 1 gram proteina i oko 1 gram dijetalnih vlakana, otprilike 40 kalorija i malo ugljikohidrata, oko 2 grama. Sadrži oko 3 grama masti, što je jednako količini masti u rižinom mlijeku.

Odličan je izvor vitamina i minerala, zbog čega ne mora prolaziti proces fortifikacije. Bademi sadrže vitamin E, mangan, selen, magnezij, kalij, cink, željezo, vlakna, fosfor i kalcij. Flavonoidi iz bademovog mlijeka smanjuju rizik od nastanka raka i sprječavaju nastanak prijevremenih znakova starenja. Zbog visoke razine vitamina E, koji je moćan antioksidant, je odličan za prevenciju raka.

Sadrži malo masti i kalorija, a puno esencijalnih vitamina i minerala, zbog čega je odličan nadomjestak kravljeg mlijeka ako želite izgubiti suvišne kilograme.

Bademovo mlijeko recept
Priprema se na način da bademi stoje u vodi 6 do 8 sati. Potom se ocijede i miješaju s vodom u blenderu dok smjesa ne postane kompaktna. Na kraju se kora badema uklanja pomoću cjedila kako bi se dobio ukusan i nutritivno bogat napitak. Osim blendera, možete koristiti i ovaj izvrstan uređaj za pripremu bademovog mlijeka. Uz njega ćete brzo i jednostavno napraviti zdravo domaće mlijeko od badema.

Proteini i masti
Šalica nezaslađenog bademovog mlijeka sadrži oko 1 gram vlakana i proteina, 30 do 40 kalorija i 2.5 do 3 grama masti. Ove masti su nezasićene, zbog čega je ovaj napitak dobar izbor za osobe koje pate od srčanih bolesti. Bademovo mlijeko smanjuje rizik od nastanka srčanih bolesti i ne povećava razinu kolesterola u krvi. Odličan je izvor omega 3 masnih kiselina, koje su poznate po uspješnom smanjivanju razine lošeg kolesterola, poboljšavanju raspoloženja i pamćenja, ali i ublažavanu simptoma artritisa.

Vitamini i minerali
Šalica bademovog mlijeka sadrži značajnu količinu magnezija, selena, mangana i vitamina E. Magnezij pomaže tijelu da probavljenu hranu koristi kao izvor energije. Ovaj mineral također potiče rad paratireoidnih žlijezda, koje proizvode hormone važne za zdravlje kostiju. Mangan je još jedan važan mineral kojeg nalazimo u bademovom mlijeku. On pomaže u aktivaciji enzima probavnog sustava. Osim toga, važan je za održavanje zdravlja zubi i kostiju. Selen potiče rad imunološkog sustava i na taj način pomaže u borbi protiv raznih bolesti. Bademovo mlijeko sadrži vitamin E koji je uspješan u smanjivanju razine slobodnih radikala u tijelu, odgovornih za prijevremeno starenje.

_________________
Prigovara nekome da nije izašao iz 90tih, a on sam i dalje neuspješno ratuje protiv Osmanlija.


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO