HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 27 tra 2024, 15:19.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ] 

Jeste li za to da se Halloween 'uveze' u običaje Hrvata?
Nipošto 60%  60%  [ 15 ]
Tko voli, nek' izvoli 20%  20%  [ 5 ]
Nemam ništa protiv 0%  0%  [ 0 ]
Svakako, zašto ne? 12%  12%  [ 3 ]
Nemam mišljenje, svejedno mi je... 8%  8%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 25
Autor/ica Poruka
 Naslov: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 12:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
Izvor Wikipedia:

Noć vještica ili Halloween (Hallowe'en) je noć uoči Svih svetih, 31. listopada, a zapravo je skraćenica od All Hallow's Eve ili Hallow Eve (Sveta večer, noć uoči Svih svetih). Slavi se prije svega u Irskoj, SAD-u, Kanadi, Puerto Ricou, Australiji i Novom Zelandu, a odgovara katoličkom blagdanu Svih svetih.
Povijest

Stari Kelti su 1. studenog slavili kao početak nove godine, a proslava je bila posvećena bogu Sunca, ali i gospodaru smrti (Samhainu). Vjerovali su da za punog mjeseca, a najčešće noć prije dana mrtvih, mrtvi napuštaju svoje grobove, te nakratko opet dolaze na Zemlju i posjećuju svoje domove, zbog toga su se živi, prestrašeni mogućnošću sustreta s mrtvima, prekrivali zastrašujućim maskama i stvarali veliku buku. Dolaskom Rimljana, noć mrtvih dobiva stalni datum, a te noći prema starom rimskom vjerovanju, crni bog lova Samain preuzima vlast nad svijetom, ubija srndaća (boga Sunca), a božicu vegetacije odvodi u podzemlje, gdje ona do proljeća bdije nad mirujućim sjemenkama, usnulim životinjama i dušama mrtvih. U toj noći su se simbolično gasile sve vatre u ognjištima, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet, pa su jedni na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom, kako bi griješne duše uplašili, a dobre pronašle put kući. Bundeva je tek u 16. stoljeću postala popularna za dubljenje najprije u Americi, a zatim i u ostatku svijeta.
Legenda o Jack-o'-lanternu

Običaj dubljenja bundevi zasniva se na irskoj legendi o kovaču Jacku, poznatom po njegovoj domišljatosti ali i škrtosti. Jedna od priča govori kako je prevario vraga tako što je vragu ponudio dušu u zamjenu za piće i nakon što se vrag pretvorio u novčić kako bi platio piće, Jack ga je brzo stavio u džep u kojem je bio križ, zbog kojeg se vrag više nije mogao vratiti u svoj oblik. Tek nakon što je Jacku obećao da neće tražiti njegovu dušu još deset godina, Jack ga je izvadio iz džepa. Nakon deset godina opet je prevario vraga tako što ga je zamolio da mu vrag doda jabuku sa stabla, ali je na kori stabla brzo nacrtao križ, tako da ga vrag ponovno nije mogao dohvatiti. Kada je Jack umro, nije bio primljen zbog svog griješnog života u Raj, a na vratima Pakla dočekao ga je vrag i poslao natrag u mrak, a da ga se rješi dao mu je žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu, koju je izdubio, stavio u nju žeravicu i otada Jack, koji nikada nije pronašao put kući luta mrakom noseći izdubljenu repu u ruci. Tako je Jack O'Lantern (Jack Fenjer) postao simbol duše koja je prokleta i koja luta između svjetova.

---------------------------------------------------

dakle, na temu me ponukale male ukrasne bundevice i gumeni bomboni u obliku izvađenih očiju i krvavih zubiju u Lidlu, kao i činjenica da se kod nas, posebno među selebrtijima, taj dan sve više forsira, kako medijski, tako i raznoraznim 'eventima' i slično.

ja osobno, kao majka, nemam ništa protiv zabave za djecu. priznajem da sam pomalo ljubomorna na sve one koji taj dan imaju lude zabave, izdubljuju bundeve, peku kolače i mačkaraju se, ali ipak, kao katolik po nekakvom civilizacijskom i skoro pa nacionalnom identitetu, teško probavljam nametanje tih poganskih običaja iz drugih kultura.
mislim da su nam dosta ovi naši katolički koje je crkva kao takve dotjerala u nekakvu normalu, poput bojanja uskršnjih jaja i kićenja bora, kao i raznoraznih procesija za i oko križeva, ali i pokladnih običaja...
neki su poganski, neki možda i nisu, sve je stvar tumačenja stručnjaka u koje ja ne ulazim niti se time bavim, samo kažem da su općeprihvaćeni u rkc i narodu i, po meni, sasvim dostatni.

a što vi mislite o tome?

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 12:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 08:25
Postovi: 43997
Lokacija: Folklorni Jugoslaven, praktični Hrvat
Je li djeca u Hrvatskoj idu od vrata do vrata tražeći slatkiše (trick or treat)?

_________________
sklon'se bona Zineta sa penđera, vidiš da te vlasi oćima kurišu
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 12:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
ne.
idu za vrijeme mačkara u drugom mjesecu. sad viđam samo da kupuju te keramičke bundevice za svijeće i te gluposti. ja ipak živim u imotskom, za zagreb ne znam. mislim da je halloweenmanija tamo malo izraženija. o tome će oni što znaju bolje...

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 14:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Ja ga više ne slavim, kad sam bio mali , to mi je bilo fora samo zbog onih bundeva, povezivanje s ocem i tako to :D
Ovo je kao wasp odgovor na maškare (mardi gras na jugu SAD-a) tako da to i nije zaživilo u punoj punini
Kod tinejđera i malo starijih je to dobra izlika za partijanje, jer se obično poveže sa dugim vikendom...
Zagrebački pogled na situaciju :palacgore1

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 15:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32162
Sotonizam-okultizam žešći.Koliko su ljudi upoznati što se sve dešava na taj dan,kidnapovanje djece,žrtvovanje i ritualna ubojstva...

http://www.zabranjeni.hr/katolicki-sveci- ... va/160025/


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 15:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 14 ruj 2009, 16:26
Postovi: 22751
Postavili smo isto pitanje na našoj fb stranici

https://www.facebook.com/questions/10151211232122488/

_________________
Sanjam da pripojim RH BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 15:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58992
Lokacija: DAZP HQ
nisam nikad slavio to, niti išao na te neke partije, iako je to popularno u Zagrebu zadnjih 10 godina za bjesumično opijanje usred tjedna. kao da trebaju neki razlog LOL

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 16:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 svi 2009, 11:02
Postovi: 8044
Lokacija: Banovina Usora
Ma bezvzeze, dobro je samo što se organiziraju zabave po kafićima, pa se uveća postotak žemski oko šanka.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 16:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 srp 2010, 12:57
Postovi: 2360
Kao i još jednom protiv.

Paganski običaj koji je suprotan mojim načelima pogleda na svijet.
Ljudi pošto su tabula rasa i nemaju pojma o čemu se tu radi sve više padaju na izraz dobra zabava Halloween.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 16:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Ali kaj će im biti ako nisu svjesni nekakve "pozadine"
Uostalom, to je drevni poganski običaj, a ne nekakvi sotonosti

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 17:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32162
volvoks je napisao/la:
Ali kaj će im biti ako nisu svjesni nekakve "pozadine"
Uostalom, to je drevni poganski običaj, a ne nekakvi sotonosti


Onaj tko upadne u zasjedu,uglavnom nije svjestan pozadine...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 17:56 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 srp 2010, 12:57
Postovi: 2360
Zato eto njima Sandy-a da ih malo otpuše....


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 18:06 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 kol 2009, 10:00
Postovi: 1736
Lokacija: ...................
Meni je taj običaj morbidan, da se dan prije Svi Svetih ljudi maskiraju u kojekakve spodobe, ubijaju od alkohola te izvode sprdancije, nikada nisam niti ću sudjelovati u takvim gluparijama, pogotovo što se održavaju u vremenu kada se prisjecamo svojih najmilijih

_________________
Cuius regio, eius religio


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 18:07 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 pro 2011, 21:58
Postovi: 9127
Lokacija: Zagreb
slika


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 18:41 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 09 vel 2010, 19:22
Postovi: 5990
Ne znate vi šta je haloven :)

_________________
Neki Fadil


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 18:50 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Allaha ti, nauči nas :zubati

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 18:51 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 ruj 2010, 08:54
Postovi: 7728
Lokacija: Danska
Naravno da sam za , jer narod koji nema svoje veoma brzo usvaja tuđe pa sad jel to helovin, gej parada, EU, silebriti, ljudska prava, totalno nebitno...živio helovin i majka hrvatska!

_________________
Svjetski priznati NOBELOVAC Ivo Andrić o trokutu23%

“Mene također ova sredina smrada, loja, ljenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Zapadnom Mostaru nego u Bosni.’’


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 18:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8252
Lokacija: Na rubu egzistencije
Ilirk@ je napisao/la:
ne.
idu za vrijeme mačkara u drugom mjesecu.

dakle, imamo i za to konja za utrku, pa ne vidim niti jednog razloga da se neko sranje od blagdana uvozi.

mogli smo tako i neki japanski. mislim da bi nam bio od veće koristi.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 19:05 
Offline

Pridružen/a: 30 sij 2012, 17:47
Postovi: 4042
Baš sam to krenuo napisati, ne trebaju nam glupi strani običaji.

_________________
(*_*)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 19:08 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:39
Postovi: 58992
Lokacija: DAZP HQ
maškare i karnevali su u duhu katoličke vjere i što je zanimljivo, samo se kod njih i pojavljuju, odnosno imaju tradiciju i autohtonost. zna li netko zašto je tome tako? samo kod nas su dva velika karnevala, riječki i samoborski.

_________________
"Hrvata je danas u BiH manje od 400.000, ali je naš cilj da nas je milijun", kazao je Čović.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 19:13 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 07 ruj 2012, 20:35
Postovi: 13036
Lokacija: Zagreb
Uglavnom, to se obiljezava na potpuno drugačiji način nego u americi , i u principu bezopasno je , nećete odgojiti mladog sotonista ako izdubite bundevu

_________________
Summum ius, summa iniuria.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 19:23 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 14:45
Postovi: 32162
Graničar Jozo je napisao/la:
Ilirk@ je napisao/la:
ne.
idu za vrijeme mačkara u drugom mjesecu.

dakle, imamo i za to konja za utrku, pa ne vidim niti jednog razloga da se neko sranje od blagdana uvozi.

mogli smo tako i neki japanski. mislim da bi nam bio od veće koristi.


Hanami npr. :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 19:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23326
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Iako nisam za forsiranje Halloweena, nisam nešto ni protiv. Opet je u neku ruku običaj među kršćanskim zemljama i uvod je u Svi Svete i Dušni dan.

Je li dobar uvod - mislim da nije najsretnije rješenje, ali tu je i ne bih ga nešto ekstra osuđivao.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 29 lis 2012, 20:32 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 23 pro 2009, 14:42
Postovi: 8252
Lokacija: Na rubu egzistencije
Mar-kan je napisao/la:
Graničar Jozo je napisao/la:
dakle, imamo i za to konja za utrku, pa ne vidim niti jednog razloga da se neko sranje od blagdana uvozi.

mogli smo tako i neki japanski. mislim da bi nam bio od veće koristi.


Hanami npr. :zubati



Citat:
Thousands of people fill the parks to hold feasts under the flowering trees, and sometimes these parties go on until late at night.


ma ima to kod nas. zove se teferič. :zubati

Evo primjera te kulturne simbioze u dalekoj americi.



Alaj bi se šigicala...

Samo brzo oko može zpaazit ninju kako kolo drma.

_________________
Too proud to beg, too dumb to steal

It's probably me...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Halloween - za i protv
PostPostano: 30 lis 2012, 08:42 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 18 svi 2010, 14:38
Postovi: 2207
lider30 je napisao/la:
Iako nisam za forsiranje Halloweena, nisam nešto ni protiv. Opet je u neku ruku običaj među kršćanskim zemljama i uvod je u Svi Svete i Dušni dan.

Je li dobar uvod - mislim da nije najsretnije rješenje, ali tu je i ne bih ga nešto ekstra osuđivao.


ono što markan spominje o sotonizmu, otmicama, ubojstvima i slično, ja ne bih to tako opisivala jer mnogi zločini se događaju upravo onda kad za njih postoji mogućnost lake izvedbe, a kad je to najlakše nego duboko u noći kad su ulice pune ljudi pod maskama.

ono što je zanimljivo u svezi tog halloweena je jedna naoko beznačajna stvar koja se desila koncem sedamdesetih, ali je, po meni, bitno utjecala na taj dan u smislu da su ga mnogi prigrlili kao dan kad se njeguje kultura smrti (ali i zločina), a to je velika popularnost kultnog carpenterova hororca halloween i njegovih nastavaka.
u liberalnom protenstantskom okruženju, te gluposti su se pomalo otele kontroli i halloween, od zabave za djecu, komercijalizira se do bola i postaje event za odrasle raznoraznih sklonosti i nastranosti.

dakle, koliko god se meni osobno sviđalo to da se dica imaju čemu veseliti, toliko me odbija gorespomenuta činjenica jer, poznavajući naše 'uzore' djeci koje viđamo po medijima, mogli bi očekivati da počnu usađivati vampirske zube i u posebnim prilikama piju krv.
evo, već po portalima galerije poznatih pod maskama... dakle, počelo je, ali od nas ovisi hoće li se to zadržati u okvirima privatnih 'partija' naših grotesknih selebritija ili će postati prava potrošačka pomama svih uzrasta poput nametnutog valentinova. možda nije za usporedbu sama priroda tih događanja, ali za usporedbu je način na koji su nam nametnuti i na koji nam se nameću.

_________________
16.11.2012. - "...izmjena u reprezentaciji Hrvatske, izlaze Gotovina i Markač, ulaze Čačić i Sanader..."


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 51 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO