HercegBosna.org

HercegBosna.org

Forum Hrvata BiH
 
Sada je: 19 ožu 2024, 08:04.

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 01 pro 2010, 22:43 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Članice Lovačkog saveza Herceg Bosne

• Lovačko društvo JADRAN Neum
• Lovačka udruga LISAC Ravno
• Lovačko društvo GALEB Čapljina
• Lovačko društvo KAMENJARKA Stolac
• Lovačko društvo GOLUB Čitluk
• Lovačko društvo JAREBICA Mostar
• Lovačko društvo BAĆINA Doljani
• Lovačko društvo VEPAR Prozor-Rama
• Hrvatska udruga lovaca KRAVICA Ljubuški
• Hrvatska lovačka udruga MALIČ Grude
• Lovačko društvo MOSOR Široki Brijeg
• Lovačko društvo RUJAN Kočerin
• Lovačko društvo JAREBINJAK Rakitno
• Lovačko društvo RADOVANJ Posušje
• Lovačka udruga MILAN MIKULIĆ-BIKAN Vir
• Lovačka udruga ZAVELIM Roško Polje
• Lovačka udruga VRAN Tomislavgrad
• Lovačka udruga CINCAR Livno
• Lovačka udruga LIVANJSKO POLJE Lištani
• Lovačko društvo RISOVAC Bosansko Grahovo
• Lovačko društvo TETRIJEB Glamoč
• Lovačko društvo TETRIJEB Kupres
• Lovačko društvo USKOPLJE Gornji Vakuf-Uskoplje
• Lovačko društvo JASTREB Dobretići
• Udruga lovaca KUNA Jajce
• Lovačko društvo PAVLOVICA Novi Travnik
• Lovačko društvo SOKOL Nova Bila
• Lovačka organizacija VITEZ Vitez
• Lovačko društvo ZEC Busovača
• Lovačko društvo TETRIJEB Kreševo
• Lovačko društvo LJEŠTARKA Kiseljak
• Hrvatsko lovačko društvo VEPAR Fojnica
• Lovačko društvo FAZAN Usora
• Lovačko društvo JELEČ Žepče
• Lovačko društvo FAZAN Odžak
• Lovačka udruga KUNA Domaljevac
• Lovačka udruga SAVA Orašje
• Lovačko društvo SOKOL Ravne Brčko
• Lovačko društvo FAZAN Velika Kladuša
• Lovačko društvo CAZIN Cazin
• Veterinarski zavod MOSTAR Mostar
• Park prirode HUTOVO BLATO Čapljina

Poveznica: http://www.lovackisavez-hb.ba/clanice.asp


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 01 pro 2010, 23:37 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 03 svi 2009, 21:11
Postovi: 23193
Lokacija: Multietnička federalna jedinica sa hrvatskom većinom
Cazin out.
Velika Kaduša nek ostane.

_________________
Safe European Home


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 19 sij 2014, 14:28 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Gorski jelen na putu prema Hercegovini

Prije petnaest-šesnaest godina među našim lovcima kružila je priča o jelenu viđenu na području Ramskog jezera, u blizini naselja Orašac. Bile su to informacije čiju je vjerodostojnost tek valjalo provjeriti i koje su nailazile na dosta skepse.
Provjeravajući te informacije, saznalo se da se jelen uistinu kretao tim područjem i da je skončao, što od ranjavanja, što od progona lovačkih pasa, baš na brdu ponad Orašca. U to se vrijeme smatralo da je taj jelen dolutao iz ograđena Titova lovišta u Koprivnici, koje je 90-ih godina zbog ratnih neprilika bilo devastirano. To se, međutim, pokazalo netočnim, a takvu su mogućnost negirala i dvojica naših lovnih stručnjaka, Ivica Lučić i Vlado Soldo, koji su jako dobro poznavali divljač u tom području jer su netom prije bili stalni zaposlenici u lovištu Koprivnica. Obojica decidirano tvrde da u tom lovištu nikada nije bilo jelena običnog (Cervus elaphus), već samo jeleni lopatari (Dama dama).

slika

Nedugo zatim, na predjelu ispod planine Kamešnice, u blizini Buškog blata, primijećeno je nekoliko primjeraka jelenske divljači. U jednome lovu nedaleko od mjesta Vinice, Marijan Jurčević, lovac LD „Vran“ iz Tomislavgrada, odstrijelio je odrasla mužjaka koji se kretao samostalno u blizini Buškog jezera. To je tada bila tabu-tema, o tome se nije baš puno pričalo. U lovačkom glasilu Hoop!, u broju 59. iz 2008. godine, Dragomir Gagi Lončar iz Bosanskog Grahova piše: „...Koliko se javno zna, jelen je prvi put na našem terenu odstrijeljen 18. svibnja 2003. u reviru Uilica. Odstrijelila ga je skupina lovaca iz sela Peći. Jelenu je u tom razdoblju opalo rogovlje, pa se trofejna vrijednost mogla samo nagađati na osnovi izgleda i težine, koja je mogla biti, od oka mjerena, 200-tinjak kilograma. Iste godine prvi studenoga, lovac Jovo Marić u reviru Luka-Crni Vrh odstreljuje zrela 'dvanaesterca' izuzetno jakih i bogatih rogova. Sljedeće, 2004. godine posrećilo se i Nikoli Momiću u reviru Jadovnik iznad sela Radlovići, on je također odstrijelio jednoga odrasla mužjaka dobrih rogova.“

Prije 4-5 godina odstrijeljen je još jedan jelen – sada ga možemo slobodno zvati gorski tip jelena običnog – između planina Staretina i Golija. Odstrijelio ga je Mirko Kovač.

slika

Prisutnost gorskog jelena na ovim prostorima u zadnje vrijeme mnogi spominju, neki čak tvrde da su doživjeli bliski susret s njim na livanjskim prometnicama i okolo Buškog jezera te dalje prema Zavelim planini. Neslužbeno, spominje se još jedan jelen koji je sredinom pretprošlog ljeta stradao pod naletom automobila baš na spomenutom području.

Gorski jelen je, dakle, prisutan u našim lovištima. Iz dana u dan proširuje svoj areal i ovdje nalazi povoljne uvjete za obitavanje. Već odavno je poznato da se gorski jelen skoro udomaćio u zapadnom dijelu BiH (Livno, Grahovo, Glamoč, Drvar...), pa je njegovo seljenje južno prema Hercegovini, Tomislavgradu, Kupresu, Rami u najmanju ruku neočekivano.

Činjenica je da gorski jelen, ili kako ga naziva poznati hrvatski lovac i istraživač visoke divljači ing. Zlatko Turkalj – kraški jelen, zajedno s ostalom divljači krasi naše šume i planine. Ako ga zaista želimo zadržati, trebamo ga zaštititi. Za početak, treba obustaviti bilo kakav lov na njega te ga svrstati u divljač koju je zabranjeno loviti, a istodobno ga kroz lovnogospodarsku osnovu voditi kao lovnu divljač kojoj bi se trajno, sukladno Zakonu o lovstvu, definirao status.

slika

http://www.lovackisavez-hb.ba/opsirnije_novosti61.asp


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 19 sij 2014, 14:40 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
Glazbenik je napisao/la:
Prisutnost gorskog jelena na ovim prostorima u zadnje vrijeme mnogi spominju, neki čak tvrde da su doživjeli bliski susret s njim na livanjskim prometnicama i okolo Buškog jezera te dalje prema Zavelim planini.


mogu vam ovo potvrditi iz prve ruke, jelenko stvarno obitava kod nas. :yes


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 19 sij 2014, 17:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Pantagana je napisao/la:
Glazbenik je napisao/la:
Prisutnost gorskog jelena na ovim prostorima u zadnje vrijeme mnogi spominju, neki čak tvrde da su doživjeli bliski susret s njim na livanjskim prometnicama i okolo Buškog jezera te dalje prema Zavelim planini.


mogu vam ovo potvrditi iz prve ruke, jelenko stvarno obitava kod nas. :yes


Hvala na potvrdi.

U tom kraju sam prisustvovao lovu opisanom u članku na str. 32
http://www.lovackisavez-hb.ba/hoop_pdf/Hoop91.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 29 sij 2014, 09:46 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9476
Lokacija: HR HB
Ovde me spopada jeza i očaj,...

Kako se nekome može reći "posrećiti" kada ubije tako rijetku i plemenitu životinju?
Prvo se priča ushićeno o jelenu kao svemircu koji je viđen tamo negdje, možda,..., a onda mrtvo-hladno se kaže da ga je neki "junak" ubio i okačio mu glavu na zid.

Pa kako vam nije žao tih jadnih rijetkih preostalih životinja koje se ubijaju moćnim oružjem sa optičkim pomagalima i raznim municijskim pomagalima, psima...
Zašto ih se ubija? Zbog dokazivanja da je muško, spretan, okretan, brz, hitar, jeben...

Prokleto i jadno.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 29 sij 2014, 21:00 
Offline

Pridružen/a: 27 lip 2012, 01:19
Postovi: 2148
bumbar92 je napisao/la:
Ovde me spopada jeza i očaj,...

Kako se nekome može reći "posrećiti" kada ubije tako rijetku i plemenitu životinju?
Prvo se priča ushićeno o jelenu kao svemircu koji je viđen tamo negdje, možda,..., a onda mrtvo-hladno se kaže da ga je neki "junak" ubio i okačio mu glavu na zid.

Pa kako vam nije žao tih jadnih rijetkih preostalih životinja koje se ubijaju moćnim oružjem sa optičkim pomagalima i raznim municijskim pomagalima, psima...
Zašto ih se ubija? Zbog dokazivanja da je muško, spretan, okretan, brz, hitar, jeben...

Prokleto i jadno.



imao sam (ne)sreću sresti i medvjeda i vuka i divlju svinju i zeca i jelena... sve to šetajući ne više od 10-ak minuta udaljenosti od svog sela, sam, i bez ičega za samoobranu..
sreća što medonja mene nije vidio (bar mislim da nije) jer se vjerojatno ne bih dobro proveo, vuka me nije bilo strah pa nisam ni bježao jer mi je izgledao ko neki izgladnjeli ćuko :zubati ,
a divlju svinju kad sam prvi put sreo poplašio sam se onog rokćanja toliko da sam uteko brže od bolta :zubati
i njih mi ne bi bilo žao ukokat mada samo gudin valja za pojist :zubati

s druge strane kad sam jelena i zeca vidio došlo mi je da ih pomilkim onako lijepe i plašljive :D , a ne nedajbože da ih upucam i pojedem, nikad ne bih imao srca za tako nešto.. mada kažu da je odličan gulaš od njih i imao sam priliku probat i varenu zečetinu i srnetinu i mogu vam reći da nije loše :zubati


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 30 sij 2014, 08:31 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9476
Lokacija: HR HB
Ubijati divlje životinje zbog hrane u današnje doba čiji se broj može prikazati na prste jedne ruke je obična oholost ili narodski rečeno preseravanje. Eto ti si vidio nekoliko krupnih divljih životinja u cijelom životu i to je doživljaj, i ja sam također, isto mi nije palo na pamet da pucam u njih.
Uzgoji pa onda ubijaj i jedi, tako se barem radi u dosta država koje brinu o lovištima i divljači, a kod nas je to poprimilo razmjere istrebljenja za dosta vrsta, a ove rijetke jedinke koje zalutaju u ovu tamnu rupu ubrzo zažale.
Masovni kriviolov svih vrsta životinja od običnih ptičica do jelena i divokoza će jednostavno istrijebiti i posljednje primjerke autohtonih divljih životinja, a šta to znači za ekologiju i prirodnu ravnotežu je uzalud pričati kvazi lovcima ili istrebljivačima kako ih ja zovem koji se masovno samoproglase lovcima, polažu neke ispite, a sve to shvate kao sportsko nadmetanje ko će više ubiti trofeja, što rjeđa životinja to veći trofej.
Naravno, nemam ništa protiv takvog načina organiziranja i druženja, bio sam na par njih i drago mi je da se više pilo i jelo ono što smo donijeli sa sobom nego da se išlo loviti i ubijati, ali da se bar par godina potpuno obustavi lov i da se strožije kažnjava krivolov, bar da se malo oporave preostale životinjske populacije.

Jasno, znam da je to sada pucanj u prazno i uzaludna priča, ali će se morati proglasti decenijski lovostaj za većinu vrsta ako se želi sačuvati ovo malo jadnih životinja.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 30 sij 2014, 09:40 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
bumbar92 je napisao/la:
Ovde me spopada jeza i očaj,...

Kako se nekome može reći "posrećiti" kada ubije tako rijetku i plemenitu životinju?
Prvo se priča ushićeno o jelenu kao svemircu koji je viđen tamo negdje, možda,..., a onda mrtvo-hladno se kaže da ga je neki "junak" ubio i okačio mu glavu na zid.

Pa kako vam nije žao tih jadnih rijetkih preostalih životinja koje se ubijaju moćnim oružjem sa optičkim pomagalima i raznim municijskim pomagalima, psima...
Zašto ih se ubija? Zbog dokazivanja da je muško, spretan, okretan, brz, hitar, jeben...

Prokleto i jadno.


bumbar92 je napisao/la:
Ubijati divlje životinje zbog hrane u današnje doba čiji se broj može prikazati na prste jedne ruke je obična oholost ili narodski rečeno preseravanje. Eto ti si vidio nekoliko krupnih divljih životinja u cijelom životu i to je doživljaj, i ja sam također, isto mi nije palo na pamet da pucam u njih.

Uzgoji pa onda ubijaj i jedi, tako se barem radi u dosta država koje brinu o lovištima i divljači, a kod nas je to poprimilo razmjere istrebljenja za dosta vrsta, a ove rijetke jedinke koje zalutaju u ovu tamnu rupu ubrzo zažale.

Masovni kriviolov svih vrsta životinja od običnih ptičica do jelena i divokoza će jednostavno istrijebiti i posljednje primjerke autohtonih divljih životinja, a šta to znači za ekologiju i prirodnu ravnotežu je uzalud pričati kvazi lovcima ili istrebljivačima kako ih ja zovem koji se masovno samoproglase lovcima, polažu neke ispite, a sve to shvate kao sportsko nadmetanje ko će više ubiti trofeja, što rjeđa životinja to veći trofej.

Naravno, nemam ništa protiv takvog načina organiziranja i druženja, bio sam na par njih i drago mi je da se više pilo i jelo ono što smo donijeli sa sobom nego da se išlo loviti i ubijati, ali da se bar par godina potpuno obustavi lov i da se strožije kažnjava krivolov, bar da se malo oporave preostale životinjske populacije.

Jasno, znam da je to sada pucanj u prazno i uzaludna priča, ali će se morati proglasti decenijski lovostaj za većinu vrsta ako se želi sačuvati ovo malo jadnih životinja.


Na potpuno načelno protivljenje odstrjelu divljači nemam odgovora.

Što se tiče svih ostalih primjedbi:

1.) Vidim miješanje pojmova lov i krivolov.

2.) Iz članka o širenju jelena vidljivo je da je to vrsta u ekspanziji, što je logično s obzirom na širenje šumskog pokrova i smanjenje prehrambene konkurencije zbog opadanja broja domaće stoke na tim područjima.

3.) Lovna divljač je regulirana zakonom i propisima i zaštićena lovostajom. Samo divljač koje ima u dovoljnom broju smije se izlovljavati.

4.) Krivolov je problem, ali on je već po imenu suprotan lovu. Krivolov svi lovci osuđuju. Osim onih koji se sami njime bave, ali oni se time pridružuju krivolovcima.

5.) Lovstvo ima visoko razvijenu lovnu etiku, a ona propisuje i vrste oružja koje su prikladne za lov (koji kalibar, koliko metaka, koliki domet).

6.) Lovna etika kod nas potpuno zabranjuje lov jelena (i srnjaka) psima, osim kao krvosljednicima koji trebaju što prije pronaći već nastrijeljenu divljač i omogućiti lovcu da im skrati muke.

7.) Trebalo bi pooštriti kriterije za polaganje ispita i pojačati nadzor lovačkog ponašanja. U praksi ima mnogo nedostataka na čijem se otklanjanju treba mukotrpno raditi.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 30 sij 2014, 10:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9476
Lokacija: HR HB
Glazbenik je napisao/la:
Na potpuno načelno protivljenje odstrjelu divljači nemam odgovora.

Ne razumijem jel ovo ironija...

Citat:
Što se tiče svih ostalih primjedbi:

1.) Vidim miješanje pojmova lov i krivolov.

Lov je opravdanje da nam vukovi i ostala divljač ne čine štetu i ne uznemiravaju nejač pa ćemo ih suzbijati u tome tako što ćemo im broj držati na minimalcu planiranim odstrijelom, a krivolov je uvršten u tu jednadžbu kao "neplanirani odstrijel".
Jasno, govorim iz kuta potpune zaštite i očuvanja divljih životinja i prirode u HB gdje poznajem prilično situaciju na terenu jer boravim dosta u šumi i planinama. Skoro svaki je lovac bar jednom bio krivolovac, a rijetki su pravi lovci koji se drže zakletve i lovačke etike.

Citat:
2.) Iz članka o širenju jelena vidljivo je da je to vrsta u ekspanziji, što je logično s obzirom na širenje šumskog pokrova i smanjenje prehrambene konkurencije zbog opadanja broja domaće stoke na tim područjima.

Gdje je ta ekspanzija? Pa rjeđe je vidjeti jelena u HB šumama nego svemirca, a i to što zaluta srndaća ubrzo ih se pobije kao ove što se spominju u člancima. Za šumski pokrov je također nasupilo teško doba požara, konstantne eksploatacije sa divljom sječom, drvokradicama,...

Citat:
3.) Lovna divljač je regulirana zakonom i propisima i zaštićena lovostajom. Samo divljač koje ima u dovoljnom broju smije se izlovljavati.

Ovo je kao stih iz bajke kojeg svako zna, a niko u njega ne vjeruje. :D

Citat:
4.) Krivolov je problem, ali on je već po imenu suprotan lovu. Krivolov svi lovci osuđuju. Osim onih koji se sami njime bave, ali oni se time pridružuju krivolovcima.

Rekoh skoro svi su oni bar jednom bili u krivolovu, isprika onim rijetkim koji nisu, ali nijedan to neće javno priznat. Vikendima je opasno hodati šumom jer se puca sa svih strana, staro i mlado, s dozvolom ili ne svejedno je bitno da je puška u ruci.

Citat:
5.) Lovstvo ima visoko razvijenu lovnu etiku, a ona propisuje i vrste oružja koje su prikladne za lov (koji kalibar, koliko metaka, koliki domet).

da da, kao i Ženevska konvencija,...jbote kao da smo u Disneylandu :D

Citat:
6.) Lovna etika kod nas potpuno zabranjuje lov jelena (i srnjaka) psima, osim kao krvosljednicima koji trebaju što prije pronaći već nastrijeljenu divljač i omogućiti lovcu da im skrati muke.

Nema to veze sa praksom već se lovi i puca na šta se naleti, a psi su nezaobilazni jer većina njih ne zna s koje strane sunce sija, a kamo li da skonta gdje divljač hoda. Najbolji su oni na čekama, sa reflektorima, zamkama, kalašnjikovima...

Citat:
7.) Trebalo bi pooštriti kriterije za polaganje ispita i pojačati nadzor lovačkog ponašanja. U praksi ima mnogo nedostataka na čijem se otklanjanju treba mukotrpno raditi.

Ne sumnjam da imaš najbolje namjere, ali realnost je gruba i sumnjam da će se uspjeti bilo šta napraviti da se ovo spasi i očuva osim potpunog lovostaja za sve vrste bar desetak godina dok se ne popravi situacija.
Jer nikad ne znaš jel pucanj od lovca ili krivolovca, a kada je potpuna zabrana onda znaš da nema pucanja i amen, svako ko puca je za zatvora i kazne.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 30 sij 2014, 11:55 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Ispadne da je lov u BiH moralno opravdan. Ljudi nemaju za jesti.

Mala šala, tko nema za kruha nema ni skupu lovačku pušku. Svakako love guzonje i sinovi guzonja.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 30 sij 2014, 11:57 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 04 svi 2009, 09:57
Postovi: 9476
Lokacija: HR HB
ma kakvi, ima pušaka ko u priči,...to je bar jeftino u BiH


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 30 sij 2014, 17:03 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Evo i ovi iz Fojnice se hvale kako su ubili risa.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/ustrije ... vlju-macku

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 30 sij 2014, 17:30 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
bumbar92 je napisao/la:
Ne razumijem jel ovo ironija...


Nije ironija, nego nemam argumenata ako netko kaže da je potpuno protiv odstrjela divljači. Ne znam kako razuvjeriti takvu osobu, pa na te teme ne raspravljam.

bumbar92 je napisao/la:
Lov je opravdanje da nam vukovi i ostala divljač ne čine štetu i ne uznemiravaju nejač pa ćemo ih suzbijati u tome tako što ćemo im broj držati na minimalcu planiranim odstrijelom, a krivolov je uvršten u tu jednadžbu kao "neplanirani odstrijel".
Jasno, govorim iz kuta potpune zaštite i očuvanja divljih životinja i prirode u HB gdje poznajem prilično situaciju na terenu jer boravim dosta u šumi i planinama. Skoro svaki je lovac bar jednom bio krivolovac, a rijetki su pravi lovci koji se drže zakletve i lovačke etike.


Svakako da lov ima funkciju zaštite npr. ovaca od vukova. Služi i za držanje pod kontrolom bjesnoće - zato odstrjel lisica. Služi i za opskrbu mesom - npr. odstrjel divljih svinja, zečeva, jarebica. Ili sportski za trofeje - vukovi, divlje svinje i praktično sva lovna divljač.

Bih li sad trebao braniti lovce-krivolovce? Ne mislim ih braniti, a svjestan sam raširenosti problema. Problem krivolova se neće riješiti ukidanjem lovstva.

bumbar92 je napisao/la:
Gdje je ta ekspanzija? Pa rjeđe je vidjeti jelena u HB šumama nego svemirca, a i to što zaluta srndaća ubrzo ih se pobije kao ove što se spominju u člancima. Za šumski pokrov je također nasupilo teško doba požara, konstantne eksploatacije sa divljom sječom, drvokradicama,...


Sam članak pokazuje da se jelen pojavljuje na prostoru na kojem ga nije bilo stoljećima. Dakle, u ekspanziji je, unatoč ilegalnoj sječi i požarima.

bumbar92 je napisao/la:
Ovo je kao stih iz bajke kojeg svako zna, a niko u njega ne vjeruje.


Ja zastupam strogo regulirani lov. Rješenje problema ne vidim u ukidanju lova, nego u pojačanoj primjeni zakona.

bumbar92 je napisao/la:
Rekoh skoro svi su oni bar jednom bili u krivolovu, isprika onim rijetkim koji nisu, ali nijedan to neće javno priznat. Vikendima je opasno hodati šumom jer se puca sa svih strana, staro i mlado, s dozvolom ili ne svejedno je bitno da je puška u ruci.


Znam vrlo dobro koliko je krivolov masovan dan-danas.

Normalno da su bili, kad se čovjek prisjeti kakav je kaos vladao u ratu i poraću. Da ne spominjem proletersko lovstvo, "bosanske ispite" i nepridržavanje zakona od strane glavešina u komunizmu.
Ali, danas postoji regulativa koju se mora primijeniti i polako bi se moglo doći u normalnu situaciju. Ukidanjem lova se nikad neće postići zakonitost lova.

bumbar92 je napisao/la:
Nema to veze sa praksom već se lovi i puca na šta se naleti, a psi su nezaobilazni jer većina njih ne zna s koje strane sunce sija, a kamo li da skonta gdje divljač hoda. Najbolji su oni na čekama, sa reflektorima, zamkama, kalašnjikovima...


Kalašnjikovi su sasvim zabranjeni, to nije lov, nego klaonica, kad se iz njih puca.

Reflektori su isto načelno zabranjeni, trebalo bi vidjeti konkretnu situaciju i županiju, jer može biti iznimki.

Psi bi po federalnom Pravilniku morali imati položen IUO (Ispit urođenih osobina), a ja bih uveo i obvezu radnih ispita. Ali, kinologija u BiH je kaotična i odražava stanje u državi.
http://www.lovackisavez-hb.ba/pdf/pravilnici/Pravilnik_o_vrsti_i_broju_pasa_za_lov.pdf

Zamkarenje je dijelom zakonito, dijelom nije.

bumbar92 je napisao/la:
da da, kao i Ženevska konvencija,...jbote kao da smo u Disneylandu :D


Što bih trebao reći? :zubati

bumbar92 je napisao/la:
Ne sumnjam da imaš najbolje namjere, ali realnost je gruba i sumnjam da će se uspjeti bilo šta napraviti da se ovo spasi i očuva osim potpunog lovostaja za sve vrste bar desetak godina dok se ne popravi situacija.
Jer nikad ne znaš jel pucanj od lovca ili krivolovca, a kada je potpuna zabrana onda znaš da nema pucanja i amen, svako ko puca je za zatvora i kazne.


Ne smije se pucati u žbunje, nego u jasno identificiranu metu. Strijelci bez dozvole nisu lovci.

Ipak se zadnjih godina znatno proširilo nošenje narančastih oznaka pri skupnim lovovima.

Bez lovaca, u lovištima bi harali lovokradice koji bi zamkarili, a ne bi me iznenadilo i da počnu nabavljati prigušivače. Naši ljudi su snalažljivi kad treba zaobići zakon.

Na sve ukazane nedostatke gledam kao na dječje bolesti lovstva koje polako staje na noge.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 31 sij 2014, 10:48 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 08 lis 2009, 18:58
Postovi: 35278
Lokacija: Gl. grad regije
Upucali neki dan risa između Fojnice i Busovače.

slika

Naravno da je za osudu ali nisam znao da ih ima još. Nikad ih nisam sreo, a moram priznat da mi se čini kako bih radije da se sretnem s medom nego s njim.

_________________
Ako se ovako nastavi, a hoće, imam pametnija posla no da ispravljam krive Drine ...


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 31 sij 2014, 10:53 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Junuz Djipalo je napisao/la:
Upucali neki dan risa između Fojnice i Busovače.


Balvani iz Večernjeg lista ne znaju razlikovati Fojnicu i Foču, pa je podnaslov:
Citat:
Pretpostavlja se da je ris kojeg su ubili lovci iz Foče u BiH došao iz Hrvatske

http://www.vecernji.hr/balkan/prijeti-im-zatvor-ubili-zasticenog-risa-pa-se-pohvalili-na-fejsu-918337


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 31 sij 2014, 11:00 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Junuz Djipalo je napisao/la:
Naravno da je za osudu ali nisam znao da ih ima još.


Nakon što je zadnji autohtoni ris u BiH odstrijeljen 1911. godine, prvi ris iz karpatske populacije introducirane na Kočevskom Rogu u Sloveniji 1973., opažen je u BiH 1980. godine na Plješivici kod Bihaća.

U razdoblju 1974.-1995. u Hrvatskoj je u lovu odstrijeljeno 126 risova, u u Sloveniji 103.

Na str. 7 je pregled podataka o 31 risu u BiH u razdoblju 1980.-2000.
http://www.catsg.org/balkanlynx/07_library/7_3_reports/Pdfs/Breitenmoser-Wuersten_&_Breitenmoser_2001_Balkan_Lynx_Population.pdf


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 31 sij 2014, 14:44 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 02 kol 2010, 00:50
Postovi: 444
Inače, samo da napomenem. Ovi Karpatski risovi nisu isti onim risovima što su obitavali do 1911. godine u BH (i Hrvatskoj, Sloveniji).
Ti su bili kao sadašnja populacija u Makedoniji. Ovi Karpatski su veći. Pa i veću lovinu mogu loviti. Čak i srne. Neki govore i manje jelene.

Tako kažu.

_________________
"Pušenje ubija. A ako umrete, izgubili ste važan dio svog života." (Brooke Shields, glumica)


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 31 sij 2014, 17:14 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 05 lis 2010, 11:48
Postovi: 109215
Lokacija: Županija Herceg-Bosna
Domaću mačku ulovi i ubije kao od šale.

_________________
Spetsnaz, a force for good.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 31 sij 2014, 22:54 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Josip321 je napisao/la:
Inače, samo da napomenem. Ovi Karpatski risovi nisu isti onim risovima što su obitavali do 1911. godine u BH (i Hrvatskoj, Sloveniji).
Ti su bili kao sadašnja populacija u Makedoniji. Ovi Karpatski su veći. Pa i veću lovinu mogu loviti. Čak i srne. Neki govore i manje jelene.

Tako kažu.


Istina, tako su govorili.

Ali, nedavno je objavljeno istraživanje koje kaže da zapravo nema razlike u veličini između karpatske i balkanske poulacije:
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=88426


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 01 vel 2014, 22:47 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Učestalost pojave risova u BiH 1980.-2000. po općinama
http://www.catsg.org/balkanlynx/07_library/7_3_reports/Pdfs/Breitenmoser-Wuersten_&_Breitenmoser_2001_Balkan_Lynx_Population.pdf => str. 7

HBŽ (9)

Bosansko Grahovo
1999. XX

Drvar
1986. X

Glamoč
1991. XX
1999. X

Kupres
1987. X
1999. XX

USK (7)

Bihać
1980. X
1984. X
1985. X
1987. X
1989. XXX

ŽSB (5)

Donji Vakuf
2000. X

Fojnica
2014. X

Novi Travnik
1993. X

Travnik
1993. X

Vitez
1993. X

HNŽ (4)

Rama
1994. XXX
1999. X

ZHŽ (2)

Posušje
1996. X
1998. X

ZDK (2)

Zavidovići
1983. X
1988. X

RS (3)

Šipovo
1989. X
1993. X
1998. X


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 08 stu 2021, 22:18 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Broj lovaca 2019. / broj stanovnika 2013.

BPK = 1.348 / 25,336 = 5.32%

ZHŽ = 2.305 / 97,893 = 2.35%

HBŽ = 1.666 / 90,727 = 1.84%

ŽP = 855 / 48,089 = 1.78%

USK = 5.292 / 299,343 = 1.77%

HNŽ = 3.957 / 236,278 = 1.67%

ŽSB = 4.374 / 273,149 = 1.60%

ZDK = 5.176 / 385,067 = 1.34%

TK = 6.291 / 477,278 = 1.32%

KS = 2.235 / 438,443 = 0.51%


FBiH = 33 499 / 2,371,603 = 1.41%

LSHB obuhvaća otprilike 1/3 lovaca u FBiH.


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 08 stu 2021, 22:26 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2021, 17:22
Postovi: 6131
Lokacija: Herceg-Bosna
Imamo 7500 Hrvatskih lovaca u BIH . Znači naoružanih ljudi koji su sposobni pucat . 7500 + 1500 hrvata u OSBIH te 2000 Hrvatskih policajaca to je 11 000 hrvata u BIH koji rukuju oružjem skoro svakodnevno .

Neloše za znat

_________________
Forumaš Dudu : na komentar o slomu Herceg Bosne i Hrvata u njoj .

"Bmk da prostiš, mene u BIH još samo zanima ispratit muslimane do nula u rođenima"


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 08 stu 2021, 22:33 
Offline
Avatar

Pridružen/a: 12 lip 2009, 12:19
Postovi: 5372
Lokacija: Croatia Alba; site:hercegbosna.org/forum
Th1950 je napisao/la:
Imamo 7500 Hrvatskih lovaca u BIH . Znači naoružanih ljudi koji su sposobni pucat . 7500 + 1500 hrvata u OSBIH te 2000 Hrvatskih policajaca to je 11 000 hrvata u BIH koji rukuju oružjem skoro svakodnevno .

Neloše za znat


Odakle ti da ih je 7500?

LSHB kaže:
Citat:
Savez trenutno ima oko 10.000 članova organiziranih u 42 članice, a njegov cilj je djelovanje na području lovstva u smislu planiranja i provedbe jedinstvene lovne politike, razvoja i unapređenja lovstva, uzgoja, zaštite i korištenja divljači, očuvanja prirodnog staništa divljači i biološke i ekološke raznolikosti, lovne izobrazbe, njegovanja lovačke etike i običaja, te zaštite prirode i ljudskog okoliša.

http://www.lovackisavez-hb.ba/onama.asp


Vrh
   
 
 Naslov: Re: Lovački savez Herceg Bosne
PostPostano: 08 stu 2021, 22:37 
Offline

Pridružen/a: 08 lip 2021, 17:22
Postovi: 6131
Lokacija: Herceg-Bosna
Računaj ZHŽ 2300+ u HBŽ naših ima sigurno 1500 + u ŽP naših je sigurno 600 u HNŽ nas je sigurno 2200 au u ŽSB oko 1000 .

_________________
Forumaš Dudu : na komentar o slomu Herceg Bosne i Hrvata u njoj .

"Bmk da prostiš, mene u BIH još samo zanima ispratit muslimane do nula u rođenima"


Vrh
   
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 38 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Forum(o)Bir:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Facebook 2011 By Damien Keitel
Template made by DEVPPL - HR (CRO) by Ančica Sečan
phpBB SEO